گوناگون

۱۰ بنای ایرانی ثبت شده در یونسکو

مگر می شود صحبت از تمدن های باستانی باشد و سخنی از ایران به میان نیاید. اگر به سایت یونسکو مراجعه کنید، ۱۹ مکان تاریخی ثبت شده از ایران را خواهید دید که مجموعه ای از کاخ ها، معابد و مساجد، بازارها و بقایای امپراطوری های ایران باستان است. این آثار باستانی در بسیاری از سایت های خارجی نیز مورد اشاره قرار گرفته اند. theculturetrip یکی از سایت های معتبری است که به معرفی دیدنی های باستانی و فرهنگی کشور های مختلف جهان می پردازد و معرفی دیدنی های ایران، بخش عمده ای از مطالب این سایت است. در یکی از مقاله های این سایت، جاذبه های تاریخی ایرانی، ثبت شده در یونسکو مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله، نویسنده ضمن معرفی کوتاهی از ایران و پیشینه تاریخی آن، به بررسی اماکن ثبت شده در یونسکو می پردازد. در ادامه این مطلب را بخوانیم:

 

برای مشاهده مطالب بیشتر به سایت اقامت۲۴ مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با دیگر مکان های تاریخی ثبت شده در یونسکو کلیک کنید.

میدان امام اصفهان
میدان امام اصفهان

جای تعجب نیست که این شهر را “نصف جهان” نامیده اند. یکی از نخستین اماکن ایرانی که در سال ۱۹۷۹ در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید، میدان امام اصفهان است. این میدان توسط شاه عباس در قرن هفدهم ساخته شد. مسجد امام بزرگ ترین گنبد را در این مجموعه دارد، با این حال مسجد شیخ لطف الله با کاشی کاری های پر زرق و برق و جذابش، از زیباترین مساجد اصفهان است. همچنین کاخ عالی قاپو در سوی دیگر میدان، با اتاق موسیقی و پله های موزائیکی اش شهرت یافته است. علاوه بر این بازاری که در دور میدان امام قرار دارد، یکی از قدیمی ترین بازارهای منطقه است و با فروش صنایع دستی، به ویژه برای گردشگران خارجی بسیار جذاب است. در پایان روز، بازدیدکنندگان واقعا احساس می کنند که نیمی از جهان را دیده اند!

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران
  • کاخ گلستان

کاخ گلستان به تازگی و در سال ۲۰۱۳ در یونسکو به ثبت رسید. این کاخ در بازار بزرگ تهران قرار دارد و قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. معماری این کاخ ترکیبی از معماری ایرانی و غربی است. استخر های مجلل، فضاهای سبز، لوستر های خیره کننده، سالن های باشکوه و آینه کاری های حیرت انگیز و شیشه های رنگی، تنها بخشی از زیبایی های این بنای شگفت انگیز است. همچنین شاهکار های کمال الملک، نقاش بزرگ آن دوره نیز در جای جای این کاخ خودنمایی می کند که شاهزاده های قاجار و شاهزاده خانم ها را به تصویر کشیده است.

ارگ بم
ارگ بم
  • بم و چشم انداز فرهنگی آن

این شهر کویری باستانی، در استان کرمان، از استان های جنوبی ایران در سال ۲۰۰۴ در میان آثار فرهنگی یونسکو ثبت شد. اولین تصویری که گردشگران با بازدید از بم مشاهده می کنند، شهری است با قلعه هایی از شن و ماسه. پیشینه ارگ بم به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش و دوره امپراطوری اشکانیان باز می گردد. قلعه این مجموعه خشتی از قرن ۶ تا ۴ پیش از میلاد به عنوان مقر فرماندهی و مرکز حکومت شناخته می شد. بازسازی این شهر پس از زمین لرزه ویرانگر در سال ۲۰۰۳ آغاز شد. زلزله بم، ارگ باستانی را به تلی از خاک بدل کرد و بیش از ۲۶هزار نفر کشته به جای گذاشت.

پاسارگاد فارس
پاسارگاد فارس
  • پاسارگاد

شاعر برزیلی مانوئل بناییرا درباره سفرش به پاسارگاد شعری با نام “من به پاسارگاد رفتم” را منتشر کرد. این شعر داستان مردی است که از زندگی اش ناراضی بود و به همین دلیل به سوی آرمان شهر (اتوپیا) به راه افتاد. وی در مکانی دور افتاده و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر شیراز، به دنبال آرمان شهر خود به پاسارگاد رفت. پاسارگاد اولین پایتخت امپراطوری هخامنشی است که در قرن ششم پیش از میلاد توسط کوروش تاسیس شد. این بنا در سال ۲۰۰۴ به لیست میراث فرهنگی یونسکو افزوده شد. امپراطوری کوروش، اولین امپراطوری چند فرهنگی بود که به تنوع عقاید و رسوم احترام می گذاشت. ویرانه هایی از کاخ و ارگ پاسارگاد باقیمانده اند، اما اسکندر پس از از بین بردن تخت جمشید از مقبره کوروش کبیر بازدید کرد.

خانقاه شیخ صفی
خانقاه شیخ صفی
  • خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی

این خانقاه در شمال غربی اردبیل واقع شده است و در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از بناهای میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. شیخ صفی الدین، به عنوان رهبر عرفان اسلامی و صوفی گری است. این بنا از قرن ۱۶ تا ۱۸ میلادی ساخته شده که تلفیقی از صوفی گری و معماری ایرانی است. این معبد دارای هفت مسیر، متاثر از هفت مرحله عرفان صوفی است. همچنین بخش های دیگر به هشت دروازه تقسیم می شوند که نماد هشت نگرش است. این مجموعه، شامل بناهای دیگری از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه، مقبره و آب انبار نیز هست.

بازار تبریز
بازار تبریز
  • بازار تاریخی تبریز

با توجه به این که تبریز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است، همیشه موقعیتی استراتژیک داشته و مرکز مهمی برای مبادلات تجاری بوده است. بازار تبریز در سال ۲۰۱۰ در یونسکو به ثیت رسید. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است که محصولات متفاوتی در بخش های گوناگون آن ارائه می شده است. در این بازار با راهروهای تودرتو و آجرهای قرمز رنگ، انواع محصولات مانند کیف و کفش، طلا و جواهر، فرش و گلیم و لوازم خانگی به فروش می رسد.

گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه
  • گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه در قرن چهاردهم به دستور اولجایتو و همچنین سلطان محمد خدابنده، حاکم ایلخانی در تبریز ساخته شده است. اولجایتو در جوانی به عنوان یک مسیحی تعمید داده شد سپس به مذهب بودایی گروید، اما در نهایت مسلمان شد. گنبد ساخته شده با آجر های دوجداره، در سال ۲۰۰۵ در یونسکو ثبت شد. گنبد سرامیکی فیروزه ای رنگ این بنا، در زیر نور خورشید درخششی خیره کننده دارد. هنگامی که وارد این فضا می شوید، هشت منازه می بینید که معماری اسلامی این بنا را به نمایش می گذارد.

شوشتر سیستم آبرسانی
شوشتر سیستم آبرسانی
  • سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر

سیستم آبرسانی تاریخی شوشتر، در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک شاهکار خلاقانه به ثبت رسید. ساخت این سیستم به قرن پنجم پیش از میلاد و دوره داریوش هخامنشی باز می گردد. این سیستم شامل دو کانال انحراف آب بر روی رودخانه کارون است که به کمک تعدادی کانال، آب شهر شوشتر را تامین می کند. آب این کانال ها به حوضچه هایی می ریزد که از آنجا برای آبیاری به سمت باغ ها، زمین های کشاورزی و دشت های اطراف هدایت می شود. این بنا مجموعه ای از پل ها، سد ها و آبراهه ها است که نمونه تلفیقی کاملی از دانش بین النهرین و معماری رومی است.

 

کلیسای ارامنه
کلیسای ارامنه
  • مجموعه ارمنی های ایران

استان آذربایجان غربی، دارای جمعیت قابل ملاحظه ای از ارمنیان مسیحی است، بنابراین جای تعجب ندارد که تعداد زیادی کلیسا در این منطقه قرار داشته باشد. این مجموعه در سال ۲۰۰۸ در یونسکو ثبت شد. اهمیت این مجموعه در این است که انواع مبادلات بین فرهنگی از جمله بیزانس، ارتدوکس و فارسی در این منطقه قابل مشاهده است. این کلیساها هنوز مکان زیارت جامعه ارمنی هستند.

تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
  • پرسپولیس یا تخت جمشید

از نخستین مکان هایی که در یونسکو ثبت شد، تخت جمشید است. این مجموعه در سال ۱۹۷۹ در یونسکو ثبت شد. پرسپولیس پایتخت امپراطوری هخامنشیان در قرن پنجم پیش از میلاد و در زمان کوروش کبیر و داریوش اول بود. این بنای باقیمانده از تمدن ایران باستان شامل ستون های عظیم و کاخ های گوناگون است. ورود به مجموعه، از “دروازه ملل”، بازدیدکنندگان را با شکوه و عظمت امپراطوری ایران بیشتر آشنا می کند.

بناهایی که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته اند، همان هایی هستند که توریست ها و گردشگران خارجی، از دور دستها، به شوق دیدن آن ها به ایران می آیند. ولی ما حداقل کاری که باید برای احترام به میراث گذشتگانمان انجام دهیم آشنایی و بازدید از این مکان هاست. چقدر با این آثار آشنا هستیم و کدام یک از آن ها را بازدید کرده ایم؟

وبلاگ اقامت ۲۴

 

منبع: سایت theculturetrip

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

فاطمه قائم مقامیان

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم و علاقه مند به سئو و دیجیتال مارکتینگ... همیشه چیزای زیادی برای یاد گرفتن هست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا