» جاذبه های گردشگری مازندران » قبرستان سفید چاه ، گورستانی که سنگ‌های آن حرف میزنند
water Cemetery 2
جاذبه های گردشگری مازندران

قبرستان سفید چاه ، گورستانی که سنگ‌های آن حرف میزنند

۱۱ مهر ۱۳۹۷ 37۰5,993

مکان های تاریخی همواره بناهای زیبا، کتیبه های چند هزار ساله و بناهایی به یادگار مانده از گذشتگان نبوده و هستند مکان هایی که با دارا بودن شرایط خاص به عنوان جاذبه های تاریخی یک منطقه شناخته می شوند، قبرستان سفید چاه استان مازندران یکی از این جاذبه های تاریخی بوده که از علاوه بر قدمت بسیار، به عنوان مکانی اسرار آمیز نیز شناخته می شود.

اگر قصد سفر به این قبرستان را دارید، با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی و آشنایی با قبرستان سفید چاه همراه باشید.

مقاله مرتبط : ” هفت آبشار سواد کوه تابلو هزار رنگ طبیعت مازندران

بنر دسکتاپ رزرو هتل های ساری از اقامت24

مقاله مرتبط : ” گورستان جن قبرستانی راز آلود در ایران

قبرستان سفید چاه
آدرس قبرستان سفید : چاه مازندران، بهشهر، یانه سر، روستای سفید چاه

قبرستان سفید چاه در سرزمین سبز استان مازندران، بخش یانه سر از توابع شهرستان بهشهر و در روستای سفید چاه واقع شده است.

این مکان یکی از قبرستان های قدیمی و تاریخی مسلمانان در استان مازندارن بوده و قدمت آن به حدود ۱۲۰۰ سال پیش باز می گردد.

بومیان و مردمان محلی این منطقه از گذشته اجساد خود را در این قبرستان به خاک سپرده و معتقد هستند اجساد دفن شده در این قبرستان هرگز نپوسیده و هیچ آسیبی بر آنها وارد نمی شود.

قبرستان سفید چاه
یکی از جاذبه های تاریخی مازندران که به عنوان مکانی اسرار آمیز شناخته می شود

این قبرستان امروزه نیز نه تنها در میان مردمان محلی بسیار شناخته شده و پرطرفدار است، بلکه از مناطق، شهرها و روستاهای دور نزدیک، افراد اجساد خود را برای دفن به این قبرستان سپید می آورند.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده بر روی خاک قبرستان سفید چاه که به قبرستان سپید نیز شهرت دارد، آهک موجود در خاک این قبرستان بسیار بالا بوده به نوعی که رنگ خاک آن به سفیدی میزند.

وجود این خاک آهکی سفید سبب تاخیر در فساد اجساد دفن شده در این قبرستان شده و همچنین گفته می شود که دلیل نام گذاری این مکان با نام قبرستان سپید نیز وجود همین خاک سفید رنگ است.

قبرستان سفید چاه
قبرستان سفید چاه با سنگ قبرهای خاص

ویژگی‌های قبرهای گورستان سفیدچاه

قبرستان سفید چاه دارای ویژگی های منحصر به فرد بسیاری بوده و تفاوت های زیادی نیز با سایر قبرستان های موجود در کشور دارد.

یکی از ویژگی های این قبرستان وجود سنگ قبرهای ایستاده در بخش تاریخی و قدیمی آن بوده که هر کدام از این سنگ قبرها نیز با توجه به قدمت، فرهنگ زمان و شغل و شخصیت فردی که در آن جایگاه دفن شده با نقوشی خاص حکاکی و تزئین شده اند.

در این گورستان جنسیت افراد دفن شده در آن به روش خاصی نشان داده شده و در صورتی که بالای سنگی که بر روی قبر نصب شده شکل یک شانه دوسر وجود داشته باشد، این قبر متعلق به یک مرد بوده و در صورت وجود شکل شانه یک سر بر روی سنگ قبر، فرد دفن شده در آن جایگاه یک زن است.

در قبرستان سفید چاه سنگ مزارها محرابی و صندوقی هستند که هر دو شکل در ایران دارای پیشینه معماری‌اند. سنگ قبرهای محرابی قبرستان تاریخی سفید چاه، دارای تصاویر نمادین ایرانی است و از نقوش تزیینی به ویژه اسلیمی و هندسی به صورت متقارن، در تمام سطوح استفاده شده است و از نظر تنوع به سه دسته تقسیم می‌شود: نقوش اسلیمی، نقش هندسی و نقوش نمادین یا سمبولیک. تعدادی سنگ‌های صندوقی نیز بر فراز تپه قبرستان در جهت شمالی قبرستان سفید چاه به دست آمده است که قدیمی‌ترین سنگ قبر صندوقی به تاریخ ۸۹۶ هجری قمری تعلق دارد.

از قبرهای افراد معروف که در این قبرستان قرار دارد می‌توان به قبر ملک بادله حاکم شمال، ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی ابن جعفر(ع) و چندین تن از سادات مرعشی که روزگاری در آمل حکومت می‌کردند ‌اشاره نمود.

این قبرستان و قبرهای موجود در آن در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع : وبلاگ اقامت۲۴

۳.۸/۵ - (۳۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×