» گوناگون » آشنایی با اصطلاحات هتل ها
سوئیت هتل
گوناگون

آشنایی با اصطلاحات هتل ها

۱۲ مرداد ۱۳۹۶ 29۱۲20,181

اصطلاحات هتل ها از جمله مواردی است که عدم آشنایی با آنها در هنگام رزرو هتل از آژانس‌های مسافرتی و حتی در مراجعه حضوری به هتل ممکن است شما را سردرگم کند. این اصطلاحات را در مورد اتاق‌ها و سرویس‌های ارائه شده در هتل به کار می‌برند. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از وبلاگ اقامت ۲۴ را مطالعه کنید تا در سفرهای آتی خود بتوانید با اطلاعات کامل‌تری در مورد اصطلاحات هتل ها اقدام به رزرو هتل نمایید .

با وبلاگ اقامت ۲۴ در آشنایی با اصطلاحات هتل ها همراه باشید.

مقاله مرتبط : “قوانین رزرو هتل های ایران

مقاله مرتبط:معروف ترین هتل های جهان کدامند؟ ۱۰ مورد از بهترین و معروف ترین هتل ها

مقاله مرتبط : “چطور در هزینه های رزرو هتل صرفه جویی کنیم؟

 رزرو هتل با آگاهی از اصطلاحات هتل

رزرو هتل فرایندی است که شما پیش از مراجعه به هتل و حتی اقدام به سفر می توانید با انتخاب هتل خود، نوع اتاق و تاریخ سفر در صورت داشتن ظرفیت آزاد، آن را رزرو کرده و در تاریخ مشخص آن را به مالکیت خود در بیاورید و به راحتی در هنگام مراجعه به هتل پذیرش شوید.

در هر هتلی واحدی به نام رزرواسیون مشغول فعالیت بوده که به عبارتی تقویم هتل را برای خالی و یا پر بودن آن مشخص می کند. این واحد با در دست داشتن تمام اطلاعات اتاق های هتل در تمام روزهای و تاریخ های سال، اطلاعات کاملی از وضعیت ظرفیت هتل داشته و می تواند اعلام کند که کدام تاریخ امکان پذیرش مهمان را دارد و چه زمانی ظرفیت هتل تکمیل است. فرایند رزرو هتل نیز بطور مستقیم زیر نظر واحد رزرواسیون صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: رزرو هتل بر حسب ستاره، معیارهای رتبه بندی هتل ها

واچر

واچر برگه تاییده رزرو هتل بوده که شما زمانی که هتل خود را رزرو می کنید، در اختیار شما قرار می گیرد و به معنی قطعی بودن رزرو اتاق شما در هتل مد نظر و در همان تاریخ مشخص است و با داشتن این برگه شما در زمان رسیدن به مقصد و مراجعه به هتل می توانید بدون هیچگونه دردسری پذیرش شوید.

پذیرش یا چک این

پذیرش یا چک این فرایندی است که شما در زمان ورود خود به هتل با آن مواجه می شوید. در این مرحله به شما فرمی داده شده تا اطلاعات خود و همراهان را مانند نام و نام خانوادگی، کشور و یا شهر مبدا، تاریخ تولد و کد ملی و قصد سفر در آن وارد کنید و سپس به شما کلید اتاق تحویل داده شده و شما اجازه ورود به اتاق خود را دارید.

لازم به ذکر است در بیشتر هتل ها ساعت پذیرش و تحویل اتاق به میهمان ساعت ۱۴ بوده و پیش از این ساعت امکان چک این وجود ندار

‏انواع اتاق در‏ هتل ها

انواع اتاق‌ها در هتل بر حسب ظرفیت نفرات و فضای اتاق، نوع تخت، سطح امکانات و محل قرارگیری اتاق نامگذاری می‌شوند. برای اینکه در زمان رزرو هتل به راحتی اتاق مورد نظر خود را رزرو نمایید، بهتر است با مهم‌ترین اصطلاحات هتل در نامگذاری انواع اتاق‌ها آشنا شوید.

اتاق یک نفره

این نوع از اتاق، سینگل نامیده می‌شود. دارای یک تخت بوده و اختصاراً با علامت ‏SGL‏ نشان داده می‌شود ‏‏.‏

اتاق یک تخته

اتاق دو نفره دبل یا توئین

اتاق دو نفره دبل یا توئین نامیده می شود. دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی ‏است که دو تخت مجزا دارد. اتاق دبل اتاق اختصاراً با علامت ‏DBL‏ نشان داده می‌شود .‏ ‏

اتاق دبل
اتاق دو نفره دبل یا توئین نامیده میشود

اتاق سه نفره

این نوع از اتاق ها تریپل نامیده می‌شوند. دارای ۳ تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم ‏چسبیده می‌باشد و اختصاراً با علامت ‏TPL‏ نشان داده می‌شود.‏

اتاق تریپل
اتاق تریپل اختصاراً با علامت ‏TPL‏ نشان داده می شود .‏

اتاق چهار نفره

اتاق چهار نفره یا Quad به اتاقی گفته می‌شود که در آن دو تخت دو نفره و یا چهار تخت مجزا وجود دارند. معمولا مساحت این اتاق بین ۷۵ تا ۸۰ متر مربع می‌باشد.

استادیو

استادیو (Studio) به اتاقی گفته می‌شود که در مساحتی حدود ۴۰ متر مربع تمام امکانات مانند تخت، آشپزخانه، سرویس بهداشتی قرار داده شده‌اند.

سوئیت

به اتاقی گفته می‌شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضی از ‏هتل‌ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر، اتاق خواب و حمام قرار دارد( دوبلکس ). البته می‌توان در سوئیت یک آشپزخانه ‏کوچک نیز دایر نمود .‏

سوئیت هتل

آپارتمان

عبارت است از یک حال و پذیرایی با یک، دو یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است. در ‏صورتی که آپارتمان دو اتاقه باشد، معمولا یکی از اتاق‌ها یک تخت دو نفره و اتاق دیگر، دو تخت یک نفره خواهد داشت. هر ‏آپارتمان یک حمام مشترک و یک آشپزخانه کوچک دارد. همچنین معمولا در قسمت حال و پذیرایی، به تعداد کافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.‏

هتل آپارتمان

کانکت روم

دو اتاق تو در تو را اطلاق می‌شود که هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه داشته و هر کدام به تنهایی ‏یک اتاق کامل است و حمام جداگانه‌ای هم دارد. این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده ‏چهار نفره ، چنین اتاقی را درخواست نماید ، بچه‌ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود و بدون این که ‏درب راهرو اصلی را باز کنند، افراد دو اتاق از درب وسط می‌توانند با هم در ارتباط باشند.‏‏

اتاق کانکت
اتاق کانکت دو اتاق تو در تو را اطلاق می شود

کابانا

کابانا چیست؟ اتاقی است همکف، که پنجره آن به محوطه‌ای باز می‌شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی می ‌تواند برای تعویض لباس، از اتاق مخصوص خود استفاده نماید.

فیستا سوئیت

این نوع سوئیت‌ها معمولاً در هتل هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان ‏مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می‌گیرد . معمولاً مخارج این سوئیت قبلاً جزو هزینه‌‏های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه‌ای ندارد‎ .‎

فیستا سوئیت

اتاق‌های دیگری هم در هتل‌ها و متل‌ها وجود دارند که بنا به علاقه و تمایل مسافران در اختیار آنان گذاشته می‌شود و معمولا این گونه اتاق و سوئیت ها را هر هتل، بنا به موقعیت و سلیقه خود نامگذاری می‌کند.

اصطلاحات درباره تخت اتاق‌ها

 • Bed Parlor: کاناپه‌ای که به تختخواب تبدیل می‌شود.
 • Sleeping couch: مبلی که تبدیل به تختخواب می‌شود.
 • Water Bed: تخت دارای تشک آبی.
 • Bunk Bed: تخت‌های دو طبقه (معمولاً از این نوع تخت‌ها در هاستل‌ها استفاده می‌شود).
 • Extra Bed: تخت اضافی.

‏اکسترا بد‎ ‎ـ تختخواب تاشو یا تخت اضافه

چون تعداد افراد بعضى از خانواده‌ها زیاد و بیش از تعداد تختخواب‌های اتاق است، استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود ‏‏. تختخواب‌هاى اضافى را اکسترابد مى‌نامند. این تخت‌ها در طبقات هتل وجود دارد و بر اساس فرمى که رسپشن به خانه‌دارى مى‌‏دهد، در اختیار اتاق‌ها گذاشته مى‌شود. این تخت‌ها از نوع تاشو مى‌باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این ‏است که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى‌شود که به حساب اتاق منظور مى‌گردد. از این فرم، نسخه‌اى نیز ‏به کشیر (صندوق ) مى‌رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود‎.

تختخواب بچه

مسافرانى که بچه به همراه دارند، معمولاً نیاز به تختخواب بچه دارند زیرا تختخواب‌هاى مسافرین براى بچه مناسب نیست و ‏احتمال دارد بچه از روى تخت‌هاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد . این نوع تخت‌ها هم طى فرمى که قبلاً اشاره شد ‏به اتاق اضافه مى‌شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى‌گردد. تختخواب بچه، رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از ‏رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى‌شود.‏

انواع سرویس در هتل ها

 • O.R- Only Room ‎‏

اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی‎ است. در هنگام رزرو چنین اتاقی در هتل، در واقع شما تنها هزینه اقامت خود را پرداخت می کنید و برای دریافت خدمات دیگری مانند وعده های غذایی باید هزینه مجزا پرداخت کنید.

 • ‎ B.B- Bed & Breakfast ‎

در این نوع از اقامت هتل، اتاق به همراه صبحانه رایگان به میهمان ارائه شده و میهمان برای سایر خدمات باید هزینه مجزا پرداخت کند. البته ممکن است در برخی هتل ها، برخی خوراکی های خاص مانند آب میوه طبیعی وجود داشته باشد که لازم باشد به صورت جداگانه خریداری شود.

در بیشتر هتل ها، صبحانه سلف سرویس است و می توانید از انواع خوراکی های سرد و گرم استفاده کنید. البته اجازه بیرون بردن خوراکی از رستوران هتل را ندارید.

انواع سرویس ها در هتل ها

 • H.B- Half Board ‎

سرویس هافبرد در هتل به این معناست که اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. بنابراین در این نحوه رزرو، به میهمان صبحانه ارائه می شود و علاوه بر آن، یا ناهار و یا شام، بدون پرداخت هزینه جداگانه سرو می شود. اما نکته آن این است که انتخاب ناهار یا شام، با خود هتل است. این موضوع در مناطق و شهر های مختلف، بر اساس عرف هتل ها می تواند متفاوت باشد. برای مثال هتل های دوبی، اغلب صبحانه و ناهار ارائه می کنند اما در هتل های  ترکیه، معمولا صبحانه و شام سرو می شود. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد، پیش از رزرو هتل، از آن اطمینان حاصل کنید.

 • ‎ F.B- Full Board ‎‏

سرویس فولبرد در هتل به این معناست که اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار و یک وعده شام ارائه می‌شود. در نوع از پذیرش، اقامت شما به همراه امکان استفاده رایگان از صبحانه، نهار و شام بوده و برای استفاده از این امکانات نیاز به پرداخت هزینه ای جداگانه ندارید. در صورت تمایل به دریافت سرویس خاصی غیر از این موارد، لازم است هزینه آن را به صورت مجزا پرداخت کنید.

 • ALL ‎‏-‏All Inclusive‏

اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده‌های غذائی شامل صبحانه، ناهار، عصرانه و شام و امکانات تفریحی ارائه می‌شود. همچنین مهمانان این هتل ها می توانند علاوه بر سه وعده اصلی، از میان وعده های متنوع مانند کیک و شیرینی، انواع نوشیدنی و غیره به صورت رایگان استفاده کنند. چرا که کلیه هزینه ها در زمان رزرو هتل، پرداخت شده است. سرو میان وعده یا نوشیدنی در هتل های ALL در ساعت مشخصی از شب متوقف می شود.

ویژگی خاص این هتل ها، امکانات تفریحی و رفاهی فراوان آن ها است. استخر، پارک های آبی، ساحل اختصاصی، باشگاه ورزشی و غیره بخشی از خدمات این هتل ها است.

این ‏سرویس معمولاً در هتل‌های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بدروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه می‌گردد ‏و بسته به نوع ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می‌گردد، دارای واژه‌های ‏متفاوتی  نظیر ‎ Ultra All Inclusive ‎وMaximum All Inclusive ‎ است. در بعضی از هتل‌هایی که چنین سرویسی ارائه می ‌گردد، استفاده رایگان از ورزش‌های آبی از قبیل جت اسکی، اسکی روی آب، غواصی، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت ‏جزئی از سرویس می‌باشد‎ .‎

 • (U.ALL (Ultra All Inclusive

این هتل ها، مانند هتل های ALL هستند و تفاوتشان در این است که سرویس دهی آن ها بدون محدودیت زمانی و به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود. برخی از این هتل ها، امکاناتی مانند ماساژ رایگان هم ارائه می دهند.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر‎ ‎

 • بزرگسال-‎ Adult

به افراد بیش از ۱۲ سال اطلاق می‌گردد و با علامت اختصاری‎ ADL ‎نشان داده می‌شود‎ .‎

 • اطفال ۲-۶ سال  Child-‎

کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی‌یابد و با علامت اختصاری‎ CHD2-6 ‎نشان داده می‌شود‎

.‎

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

 • اطفال ۶-۱۲ سال‎  Child-‎

کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می‌یابد و با علامت ‏اختصاری‎ CHD6-12 ‎نشان داده می‌شود‎ .‎

 • نوزاد ‏Infant‏

به کودکان زیر دوسال اطلاق می‌گردد که معمولاً در هتل‌ها به آنها تخت اختصاص نمی‌یابد و با علامت ‏اختصاری ‏INF‏ نشان داده می‌شود.‏

انتخاب کدام سرویس هتل بهتر است؟

با توجه به بودجه خود و رده بندی هتل ها بر اساس چگونگی سرویس دهی، می توانید تصمیم بهتری برای انتخاب هتل محل اقامت خود داشته باشید. هر یک از این هتل ها، هزینه های متفاوتی دارند. همچنین هدف از سفر هم در این تصمیم گیری موثر است.

برای مثال اگر به منظور گردش می خواهید صبح، پس از خوردن صبحانه از هتل خارج شوید و شب، به هتل باز گردید، نیازی به سرو ناهار در هتل نیست. در مقابل اگر هدف از سفر، استراحت در یک هتل آرام و مجهز است، هتل های ALL و U.ALL گزینه های مناسب تری هستند. بنابراین، با در نظر گرفتن همه شرایط خود و شناسایی امکانات هتل ها، بهترین هتل را برای خود رزرو کنید.

اگر قصد سفر به کشور‌های خارجی دارید و بدون تور سفر می‌کنید، بهتر است اصطلاحات هتل‌ها را به خاطر بسپارید که در هنگام رزرو از آن‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است در طول سفر نیاز به سرویس دهی خاص، تخت یا موارد دیگری داشته باشید، بنابراین اطلاع درباره این اصطلاحات لازم است.

در ادامه، پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با خدماتی که انواع هتل ها ارائه می‌دهند ، مطلب ” درجه بندی انواع هتل ها بر حسب ستاره ” را مطالعه نمایید .

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳.۸/۵ - (۳۱ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۱۲

 1. ایمان

  باسلام،ممنون از اطلاعات مفیدتون

 2. ایمان

  باسلام،ممنون از اطلاعات مفیدتون

 3. محسن

  اطلاعات جامع و کامل و مفیدی بود، با سپاس از شما و آروزی خوب برای همه مردم خوب ایران عزیزم که امکان سفر و گردش حق مسلم همه آنهاست که در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق از گردش و تفریح و سفر به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی محروم شده اند و امیدوارم که این حق در سبد مصرفی خانوار مردم جا داشته باشد، یا حق

 4. محسن

  اطلاعات جامع و کامل و مفیدی بود، با سپاس از شما و آروزی خوب برای همه مردم خوب ایران عزیزم که امکان سفر و گردش حق مسلم همه آنهاست که در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق از گردش و تفریح و سفر به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی محروم شده اند و امیدوارم که این حق در سبد مصرفی خانوار مردم جا داشته باشد، یا حق

 5. mohammad

  ممنون بابت مطلب مفیدتون 🙂

  • محسن

   اطلاعات جامع و کامل و مفیدی بود، با سپاس از شما و آروزی خوب برای همه مردم خوب ایران عزیزم که امکان سفر و گردش حق مسلم همه آنهاست که در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق از گردش و تفریح و سفر به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی محروم شده اند و امیدوارم که این حق در سبد مصرفی خانوار مردم جا داشته باشد، یا حق

 6. mohammad

  ممنون بابت مطلب مفیدتون 🙂

  • محسن

   اطلاعات جامع و کامل و مفیدی بود، با سپاس از شما و آروزی خوب برای همه مردم خوب ایران عزیزم که امکان سفر و گردش حق مسلم همه آنهاست که در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق از گردش و تفریح و سفر به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی محروم شده اند و امیدوارم که این حق در سبد مصرفی خانوار مردم جا داشته باشد، یا حق

 7. علی حسینی

  سپاس از اطلاعات مفیدتون.
  لطفا اگه اطلاعاتی در ارتباط نامگذاری هتل ها دارین شیر بفرمایین.پیروز باشد

 8. علی حسینی

  سپاس از اطلاعات مفیدتون.
  لطفا اگه اطلاعاتی در ارتباط نامگذاری هتل ها دارین شیر بفرمایین.پیروز باشد

 9. امير

  اطلاعات ارائه شده واقعا مفید بود
  با تشکر

 10. امير

  اطلاعات ارائه شده واقعا مفید بود
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×