جاهای دیدنی قشم

معرفی گورستان اجنبی ها قشم

قشم همیشه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در خلیج فارس و موقعیت اقتصادی و دریایی آن، همیشه مورد توجه دولتمردان ایرانی و خارجی بوده و طمع اشغال آن برای به دست گرفتن این موقعیت های ویژه، همیشه وسوسه آن را به دل خارجی ها انداخته است.

از جمله این اشغالگران، انگلیسی ها و پرتغالی ها بوده اند که در دوره صفوی و قاجار، جزایر جنوبی ایران را به اشغال خود در آورده بودند. در هر گوشه و کنار قشم آثاری از گذشته یافت مى‌شود که در آن میان، وجود گورستان‌هاى قدیمى‌ در کنار منزلگاه‌هاى متروکه، قلعه‌ها، حصار و برج‌ ها در کناره‌ هاى سواحل و جای جای ‌این جزیره زیبا، حکایت از سکونت گذشتگان و چگونگی زندگی با طرز تفکر و فعالیت‌هاى سیاسی، نظامی، اقتصادی و شرح حال زندگی اشخاص برجسته دارد.

پیام قهرمانان ملی ایران به این مهاجمان، همیشه یک جمله بوده است: ایران را گورستان اجنبی ها خواهیم کرد. از جمله این گورستان ها، می توان به گورستان فرهنگی ها اشاره داشت که در جنوب خور کولغان قشم قرار دارد و در روزگاران پیش، مدفن انگلیسی ‌ها و پرتغالی ‌هاى ساکن جزیره بوده است که جسد ویلیام بافین دریانورد و کاشف معروف و دو نفر دیگر از سربازان انگلیسی ، در سال ۱۰۳۱ ه‍. ق در ‌این مکان مدفون است. ‌این گورستان قدمتی ۳۹۲ ساله دارد.

مقاله مرتبط : “جنگل حرا قشم ؛ جزیره ای با عجایب هفتگانه

مقاله مرتبط : “معرفی قلعه پرتغالی ها قشم

گورستان اجنبی ها در قشم
این قبرستان باقی مانده محل زندگی شماری از انگلیسی ها در زمان فتحعلی شاه است.

درباره قبرستان انگلیسی ها که در محوطه قبرستان فرنگی قشم قرار دارد، لازم به ذکر است این قبرستان باقی مانده محل زندگی شماری از انگلیسی ها در زمان فتحعلی شاه است.

از این مکان که در ۱۳۵ کیلومتری شهر قشم در بندر باسعیدو قرار دارد ، تنها قبر شماری از ماموران دولت انگلیس، دکل دیدبانی و قلعه کوچک ساحلی، اسکله سنگی و توپ باقی مانده است.

از جمله موارد دیدنى این قبرستان علاوه بر سنگ گورهاى قدیمى و شکسته، وجود یک ستون یادبود در آن است که همچنان تا به امروز به یادگار مانده است. البته سنگ نبشته‌هاى این بنا را نیز شکسته‌اند و چنین که پیداست بیشتر قبرها ویران و نبش شده است.

مقاله مرتبط : “معرفی قلعه نادری قشم

و اما چرایی اشغال جزیره توسط انگلیسی ها: داستان از این قرار هست که انگلیسی ها بخاطر منافع زیاد در هندوستان و برای برقراری امنیت در خلیج فارس، نیاز به پایگاهی به منظور حفظ مستعمره خود داشتند. برای همین، باسعیدو که در شمال غربی جزیره قشم بود را انتخاب کرده و تا مدت ها پرچم انگلستان بر فراز این بخش از جزیره همزمان با دوران قاجار قرار داشت. البته ایجاد این پایگاه یک حسن هم داشت و آن پایان بخشیدن به داستان دزدی دریایی و تا حدودی امنیت در منطقه خلیج فارس بود، اما پس از آن انگلیسی ها هیچ وقت به اختیار خود جزیره ی قشم و بندر باسعیدو را ترک نکردند به طوری که این موضوع یک بحران در روابط ایران و انگلیس شد.

گورستان اجنبی ها در جزیره قشم
‌این گورستان قدمتی ۳۹۲ ساله دارد.

در صورتی که تمایل دارید به جزیره قشم سفری کنید می توانید از این گورستان هم بازدید داشته باشید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا