» جاذبه های گردشگری استان همدان » آرامگاه استر و مردخای همدان؛ روایتگر عجیب ترین داستان های تاریخی ایران
آرامگاه استر و مردخای همدان؛ فرصتی برای ماجراجویی و گردشگری
جاذبه های گردشگری استان همدان

آرامگاه استر و مردخای همدان؛ روایتگر عجیب ترین داستان های تاریخی ایران

۱۶ تیر ۱۴۰۱ 24۲۳2,512

شاید جالب باشد که بدانید که شهر همدان جزو تاریخی ترین شهرهای ایران است. تعداد کثیری از بناها و زیارتگاه های تاریخی کشور در لیست جاهای دیدنی همدان دیده می شود که این شهر را محبوب مسافران و توریست های مختلف کرده است. آرامگاه استر و مردخای همدان دومین آرامگاه مقدس یهودیان است و ارزش خاصی در این دین دارد. با رفتن به این زیارتگاه، یک بنای دیدنی و تاریخی را خواهید دید که از سنگ و آجر ساخته شده و قدمت آن به قرن سوم هجری برمی گردد.

به نوعی می توان گفت که واقع شدن آرامگاه استر و مردخای همدان در این شهر، مهم ترین عامل برای اجتماع یهودیان در بازه های زمانی مختلف در همدان بوده است. در ادامه این مقاله از اقامت ۲۴، اطلاعات جامع تری درباره این زیارتگاه تاریخی در اختیارتان قرار می دهیم.

موقعیت جغرافیایی آرامگاه استر و مردخای همدان

همانطور که اشاره کردیم، آرامگاه استر و مردخای همدان بعد از بیت المقدس به عنوان دومین زیارتگاه با ارزش یهودیان محسوب می شود. این زیارتگاه بسیار نزدیک به مرکز شهر همدان و در خیابان شریعتی این شهر واقع شده است که بسیار مشهور است. شاید جالب باشد که قبل از پرداختن به سایر جزئیات کمی با تاریخچه این آرامگاه آشنا شده و با شخصیت های استر و مردخای آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی آرامگاه استر و مردخای همدان

تاریخچه آرامگاه استر و مردخای همدان

بیایید با یکدیگر درباره تاریخچه آرامگاه استر و مردخای همدان آشنا شویم. شخصیت های استر و مردخای در نزد کلیمیان یهود دارای ارزش بسیار زیادی هستند به طوری که از آنها به عنوان نجات دهندگان پیامبران یهودی از مرگ هم یاد می شود. استر دختر ابی حایل، ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در سرزمین پارس متولد شده بود. این دختر در دوران کودکی مادر و پدرش را از دست داده و بعد از آن در کنار دایی خود با نام مردخای زندگی می کرد. سیمای زیبا و نجابت این دختر در کنار فراز و فرود روزگار، باعث شد تا استر به عنوان ملکه وارد دربار خشایار شاه شود.

خشایار شاه یک وزیر حیله‌گر به نام هامان داشت که با فریب پادشاه به دلیل ترس از نفوذ و قدرت بیشتر یهودیان در دربار، توانسته بود حکم اعدام و اخراج قوم یهود را بگیرد. اصلی ترین دلیل محبوبیت استر و مردخای شجاعت این دو شخص در جلوگیری از وقوع این اتفاق بود. آنها توانستند با استفاده از جایگاه مناسبشان در دربار، جلوی عملی شدن این حکم را بگیرند. روزی که دستور منع اجرای این حکم صادر شد برای یهودیان بسیار با ارزش بوده و به عید پوریم مشهور است که در قسمت های بعدی بیشتر درباره آن توضیح می دهیم. همین اتفاق بیشترین تاثیر را در محبوبیت آرامگاه استر و مردخای دارد.

البته یک روایت عجیب دیگر هم در مورد استر و مردخای وجود دارد؛ با افزایش نفوذ ملکه استر در دربار خشایار شاه، بعدها وزیر هامان و تعداد زیادی از ایرانیان در روزی معادل با ۱۳ فروردین کشته شده و از دربار اخراج شدند. یکی از دلایل فرهنگ خارج شدن از خانه و پناه بردن به طبیعت هم در این روز به این ماجرا بر می گردد!

معماری و قسمت های مختلف بنای زیارتگاه استر و مردخای همدان

اگر بیشتر به بنای چهارگوش آرامگاه استر و مردخای دقت کنید، بیشترین اجزای تشکیل دهنده این بنا از سنگ و آجر می باشد. سبک معماری استفاده شده در بنای این زیارتگاه، معماری اسلامی متعلق به قرن هفتم هجری است و توسط ارغنون شاه ساخته شده است. در ورودی درب اصلی این زیارتگاه، یک در کوچک ساخته شده از سنگ وجود دارد که به وسیله کلون باز و بسته شده و می توانید وارد قسمت اصلی آرامگاه شوید.

دقیقا در قسمت وسط بنای چهارگوش اصلی این زیارتگاه، دو مقبره را می ‌بینید که متعلق به استر و مردخای است. تابوت این دو مقبره، صندوق هایی ارزشمند هستند که متن روی آنها با زبان عبری حک شده است. در آرامگاه استر و مردخای همدان، یک جلد از کتاب تورات هم وجود داشت که بر روی پوست آهو نوشته شده بود. این کتاب هم اکنون در موزه سازمان فرهنگی هنری همدان نگهداری می شود.

اهمیت آرامگاه استر و مردخای همدان

درباره عید ارزشمند پوریم و اهمیت آن برای یهودیان صحبت کردیم. روزی که قوم یهود با شجاعت استر و مردخای از مرگ قطعی نجات پیدا کردند؛ در ساعات مختلف از این روز، قوم یهودیان دعا می خوانند و حتی با گرفتن روزه به برگزاری جشن و پایکوبی اقدام می کنند. این مورد اولین و مهم ترین دلیل اهمیت و شهرت آرامگاه استر و مردخای همدان است. از طرفی این زیارتگاه قدمت تاریخی فوق العاده زیادی دارد و از این جهت هم جزو بناهای ارزشمند به حساب می آید و ارزشمند است.

اهمیت آرامگاه استر و مردخای همدان

وجه تسمیه آرامگاه استر و مردخای

جالب است که نام ملکه استر در زمان تولدش در حقیقت «هدسه» بود؛ اما زیبایی و سیمای جذاب او باعث شد تا نام استر به معنی ستاره درخشان بر ایشان گذاشته شود. دایی استر یعنی مردخای هم از مردان با نفوذ دربار خشایارشاه بود و نام خای به همین دلیل بر او نهاده شده است.

ساعات بازدید از آرامگاه استر و مردخای همدان

بخشی از ده پیام و نوشتار حضرت موسی هم از دیگر آثاری است که در زیارتگاه تاریخی استر و مردخای پیدا می شود. احتمالا می دانید که در این نوشته ها، روز شنبه به عنوان روز ارزشمند و برگزاری جشن یهودیان ذکر شده است. بنابراین آرامگاه استر و مردخای در روز شنبه تعطیل می باشد.

در سایر روزهای هفته، مهمانان عزیز می توانند از ساعت ۹ صبح الی ۲۰ شب در دو نوبت صبح و عصر از بنای آرامگاه استر و مردخای همدان بازدید کنند. دقت کنید که بهتر است به صورت خانوادگی از این زیارتگاه بازدید کنید و همین طور عکاسی از قسمت داخلی آرامگاه ممنوع است.

دیدنی های نزدیک

در کنار بازدید از آرامگاه استر و مردخای همدان می توانید از سایر جاهای دیدنی و تاریخی این شهر هم با فاصله زمانی کوتاه بازدید کنید؛ بازار سنتی همدان، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان، حمام قلعه (موزه مردم شناسی همدان)، آرامگاه عارف قزوینی، کلیسای گریگوری استفان، مسجد شالبافان، مسجد شریف الملک، برج تاریخی قربان، آرامگاه بوعلی سینا، کاروانسرای گلشن، تپه هگمتانه، موزه هگمتانه، و دهکده گنجنامه از مشهورترین جاهای نزدیک به آرامگاه استر و مردخای هستند.

هتل های نزدیک

موقعیت مکانی مناسب آرامگاه استر و مردخای همدان باعث دسترسی راحت مسافرین به این بنا شده است. برای راحتی بیشتر به منظور دسترسی به این زیارتگاه مشهور، می توانید نسبت به رزرو هتل های همدان در نزدیکی میدان شریعتی اقدام کنید. هتل بوعلی همدان، هتل خاتم، هتل پارسیان و هتل باباطاهر همدان می توانند گزینه خوبی برای اقامت راحت و نزدیک به زیارتگاه استر و مردخای باشد.

۴.۷/۵ - (۲۳۲ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۲۳

 1. مجید

  چیزی که وجود داره خیانت این دوموجود کثیف یهودی علیه ایرانیان هستش،کشتار ایرانیان در روزی ۱۳ فروردین که جالبه به مرور زمان تبدیل به سنت زیبا واسه ما ایرانیها هم شده.ونویسنده نابلد این متن با زیرکی ،ماس مالی کردن از کنار این کشتار تاریخی توسط این دو انگل اصل ماجرا رو پنهان کرده واین دو انگل رو شجاع معرفی میکنه،وزیر ایرانی رو که هدفش اخراج یهود بوده حیله گر.

 2. فائزه

  روایت عجیب اینه که استر نفوذی بوده؟نه گلم عجیب اینه که ایرانی کشی و عید پوریم رو به یادبود ایرانی کشیِ ناشی از نفوذ همین مرحوم مدفون دارن جشن میگیرن هنوز!
  عجیب نوشته ی شما و وارونه کردن تاریخه
  😇

 3. عادل

  دوستان من چند روز پیش به این آرامگاه استرومردخای رفتم ولی متاسفانه مسئولش اجازه ورود به داخل نداد. اگه قصد رفتن به داخل آرامگاه دارین فقط با خانواده باید برین وگرنه نمیذارن بری داخل.

 4. علی

  داستان استرومردخای رانه درحدیک واقعیت تاریخی بلکه درحدهمون داستان بدونیدهیچ سندتاریخی مبنی براینکه خشایاروسایرشاهان نخستین هخامنشی زن یهودی داشته اندوجودنداردوازدواج انهابیشترازمیان زنان خاندانهای سلطنتی صورت میگرفت ملت یهودقبل ازهخامنشیان توسط دول بابل واشورموردآزارواذیت قرارمیگرفتندمخصوصادرزمان تیگلات پلیسرپادشاه اشوروبخت النصرپادشاه بابل وهخامنشیان بواسطه شکست حکومت بابل ورهایی یهودازیوغ حکومت بابل مورداحترام یهودبودند ازاینروبااین افسانه هاوداستانهامیخواستندردپایی ازخوددراین سلسله پیداکنندداستان استرومردخای یک افسانه است وداستان مثل داستانهای موسی چراکه موسی شخصیت دینی وافسانه ایست نه شخصیت تاریخی وتورات قبل ازتاریخی که برای موسی ذکرمیشودتوسط خاخام های یهودنوشته شده

  • Sanaz bygi

   هخامنشیان در واقع همون هاخام منشیان بوده .
   چون خشایارشا با اتحاد یهود تعداد زیادی از ایرانیان را کشت سلسه پارسه به نام سلسله هخامنشیان تغییر نام دادsanazb

   • علیرضا قانع

    مستندات تاریخی در این زمینه رو بفرمایید

    • عادل

     کامنت‌ها واقعا عجیبه!!
     دوستان توی تاریخ انحرافات و دستکاری‌ها خیلی زیاده صرفا با چن‌تا متن اینترنت یا گفته‌های غیرمعتبر انقدر راحت لعن و نفرین نفرستین چه بسا ممکنه همه‌چیز عکس باشه…

     • علیرضا قانع

      بله دقیقا همینطور هست و حتی میشه مستنداتی آورد که همه این داستانا تخیل هست و واقعیت نداره که در این مقاله نمی گنجد

 5. رها

  روز ایرانی کشیه بانو. منم مشکلی با یهودی ها ندارم. ولی چیزی که شما نوشتین خوشبینانه ترین نگاه به این مسئله برای آن زمان است.

 6. عبای

  داستانتون کلا دروغ بود باید مقبره این دو به خاطر کشتار ایرانیان نابود بشه

  • noor

   جمعیت زیادی از ایرانیان اون زمان به خاطر وجود این دو یهودی کشته شدن، اون وقت شما عید خونخواری اینا رو تطهیر می کنید؟
   تاسف آوره حداقل یکم عشق وطن داشته باشید!

 7. علیرضا باقری باغ ابریشمی

  اینو بدون که استر از فضای روزگار ملکه نشده بلکه با نقشه مردخای ملکه پاکدامن ایران وشتی رو کنار زد و ملکه شد دوماً استر برادر زاده مردخای بود سوما هامان نه ماهان وزیر دانای خشایار شاه بود که از نقشه مردخای آگاه شد و به قتل رسید

  • محسن

   این متن همش تحریف تاریخ هست. کسیانی که باعث مرک ۵۰۰هزار نفر از ۸۰۰ هزار نفر جمعیت ایران شدند حالا دارن با برگزاری این روز جشن می گیرند و خوشحالی می کنند

 8. علی

  وقتی ۷۷ هزار ایرانی موثر رو در ۱۳ فروردین گردن زدن به فکر انسانیت نبودن؟

  • رها

   سلام به همه عزیزان ، خوب و بد بودن یه نظر شخصی ولی عزیزانی که دوست دارند درباره استر بدونند ، باید بگم کاملا براساس واقعیت هست و در کتاب تورات یک فصل مجزا به استر داده شده و میتونند به فصل استر در کتاب تورات رجوع کنند که داستان کاملا در این کتاب بیان شده

 9. حسین

  کاش این مقبره ملعونها در شهر تبریز بود تا با خاک یکسان میشد،ایرانی اگه غیرت داشته باشه نمیزاره همچین گنبدی که مایه فخر و مباهات اسراییل هستش تو ایران باشه

 10. هامان بزرگ

  متن مغرضانه و هدفمند و صهیونیستی
  داستان استر و مردخای و حیله گری های نفرت انگیزشون معروفه و نیازی به توضیح نیست.
  جهت اطلاع خانم رویا : مسلمانان ،یهودی ستیز نیستن ،پناه اوردن یهودیان اروپا از شر به کلیسا به کشور های اسلامی در قرون متمادی نشانه اش است.

 11. رویا

  چقدر این تفکر یهودی ستیزی در میان شما مسلمان ها زشت است چشم هایتان را بشویید همه انسان هستیم

  • noor

   آرزو میکنم ای کاش زمان قتل عام مردم ایران توسط این یهودی ها شما هم اونجا بودید.

  • من دیگه

   هر وقت یهودی ها چشم هاشون رو شستن و به جز یهودی رو انسان دیدند و تاوان همه ی جنایت هاشون در طول تاریخ از جمله قتل عام ایرانیان رو دادن، اون وقت ایرانی ها شاید بتونن در دیدگاهشون تجدید نظر کنن

 12. هلن

  یهودی؟ کاملا هویداست

 13. وحید سلیمانی مطلق

  استر و مردخای صهیونیست‌های عصر حکومت خشایارشا بودند و انقدر روی پادشاه اثر گذاشتند که وزیر مقتدر و باسواد خود (هامان) و چندین هزار نفر از ملت مظلوم ایران را قتل عام کردند آن‌هم به بهانه‌های واهی.. که به نام عید پوریم شناخته میشود.
  «عید قتل‌عام ایرانیان!!!!».
  استر و مردخای بزرگترین خائنین به ایران هستند.
  تاریخ گواه بسیار خوبی براین ماجراست
  اگر میخواین حقیقت رو بدونین، کتاب تاریخ طبری رو بخونید. سند معتبریه البته این فقط یکیشه.
  پس خداوند لعنت کند آن دو ظالم خائن خبیث و دروغگوی حیله‌گر رو…..

  • هلن

   استر و مردخای دو نفوذی دربار خشایارشاه بودند که باعث مرگ ده ها هزار ایرانی شدند. لعنت خداوند تا ابد بر استر و مردخای و نژاد پستشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×