جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی میل اخنگان مشهد : تصاویر و آدرس

میل اخنگان یا اخنجان یکی دیگر از برج های خراسان رضوی است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد و ۹ کیلومتری شرق تابران توس قرار دارد. این برج در حاشیه جاده توس به پاژ در نزدیکی روستای اخنگان قرار گرفته است.

معماری میل اخنگان مشهد، آن را متعلق به دوره تیموری و قرن نهم هجری نشان می‌دهد. با توجه به باور بعضی افراد، در نزدیکی میل اخنگان و ورودی دره کارده در سده چهارم هجری، نبرد خونینی بین حاکمان قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی صورت گرفته است.

 

میل اخنگان در مشهد
آدرس: ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد و ۹ کیلومتری شرق تابران توس

در مورد تاریخ ساخت بنا ، با توجه به عدم وجود کتیبه ای که نشان دهنده تاریخ دقیق ساخت بنا باشد و بر اساس شواهد تاریخی و معماری ، محققین نظرات بسیاری ارائه داده اند. آندره گدار باستان شناس فرانسوی ، این بنا را به علت کاربرد کاشی های مربع شکل نقش دار، به دوره تیموری منسوب کرده است. پژوهشگران تاریخی، لیزا گلمبک و دونالد ویلبر نیز تاریخ ساخت بنا را به طور دقیق اعلام نکرده و آنرا از بناهای نیمه اول قرن ۹ دانسته و هیلن براند نیز آن را به عصر ایلخانیان نزدیک‌تر می داند. بر این اساس می توان احتمال داد ، بنا در دوره تیموری یعنی قرن نهم هجری ساخته شده و هدف سازنده بنا، ساختن بنایی بی نظیر بوده و بنابراین از تجربیات و الگوهای معماری دوره های قبلی خودی یعنی زمان ایلخانی بهره برده و بنایی شاخص برجای گذارده است.

 

بیشتر بخوانید : “روستای تاریخی ازغد”

 

میل اخنگان یا اخنجان در مشهد
میل اخنگان مشهد ، دارای برج مقبره مانند به ارتفاع ۱۷ متر است

 

میل اخنگان مشهد ، دارای برج مقبره مانند به ارتفاع ۱۷ متر است. این بنا، بر روی سکوی مدوری با هشت ، نیم ضلعی واقع شده است و نمای خارجی آن علاوه بر دارا بودن شکل مدور ، با هشت نیم ستون الحاقی تزئین شده است. ارتفاع ستون استوانه ای میل اخنگان ، ۱۳.۷ متر و بلندی کلاهک عرق چینی که روی ستون قرار گرفته در حدود ۴.۲ متر است. در حاشیه زیر سقف، بقایای کتیبه ای که احتمالاً به روی کاشی نوشته بوده موجود است ولی اکنون بخش اعظم این کتیبه و در نتیجه کاشی ها از بین رفته است. فضای داخلی بنا فاقد نقش و نگار بوده و نمای بیرونی آن اعم از دیوار و نیم ستونها با کاشی ، آذین شده است.

بیشتر بخوانید : “معرفی ییلاق طرقبه”

 

بنای میل اخنگان از آجر ساخته شده و با قطعات کاشی به شکل های مستطیل، چند ضلعی و ستاره چلیپا با نقوش برجسته و متنوع به رنگ لاجوردی و فیروزه ای تزئین شده است. این برج ، سه درب ورودی دارد و در داخل آن، سنگ قبری به طول ۱۱۰ و عرض ۵۰ و ارتفاع ۴۰ سانتی متر دیده می شود که بر روی آن با خط ثلث و نسخ نوشته شده است.

اخنگان در مشهد
به احتمال زیاد میل اخنگان، مقبره یک بانو بوده است

 

با وجود سنگ قبر در فضای داخلی بنا، هویت فرد دفن شده در آن مشخص نیست. مردم محلی در حالی که حرمت و قداست زیادی برای بنا قائلند آن را گور دختری هندی، از ارادتمندان امام رضا (ع) می دانند که خانواده اش در آن حدود، ملکی داشته و او در راه زیارت حرم امام هشتم (ع) درگذشته و در ملک پدری دفن شده است. تابلوی راهنمای بنا هم که میراث فرهنگی خراسان نصب کرده، آن را گور گوهرتاج خاتون خواهر ناشناخته‌ای از بانو گوهرشاد تیموری معرفی کرده است و بر اساس پیشنهادات قدیم که از گذشتگان ثبت شده ، به احتمال زیاد میل اخنگان، مقبره یک بانو بوده است.

برج اخنگان در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۴۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در حال حاضر و با توجه به گفته اهالی منطقه میل اخنگان، سنگ قبر موجود در این برج ، شکسته و طلاهای داخلش دزدیده شده و همچنین به دلیل سرقت کاشی های زیبای این بنا، ساختمان ، ظاهری لانه زنبوری پیدا کرده است.

در صورتی که تمایل دارید به شهر مشهد سفر کنید و از جاذبه های تاریخی این شهر بازدید نمایید می توانید بازدید از این برج تاریخی را نیز در برنامه های سفر خود قرار دهید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا