جاذبه های گردشگری مشهد

معرفی پارک کوهسنگی مشهد : آدرس و تصاویر

کوهسنگی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مکان های گردشگری شهر مشهد بوده که به دلیل وجود دو کوه سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده می شود. پارک کوهسنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است.

در این مطالب وبلاگ اقامت ۲۴ قصد دارد شما را با پارک کوهسنگی مشهد ، یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری این شهر، آشنا کند . با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط : “بهترین جاهای دیدنی مشهد

مقاله مرتبط : “نقشه مسیریابی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد
آدرس :جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی

شاه عباس در سن ۱۶ سالگی یعنی در سال ۹۹۵ هجری قمری توسط مرشد قلی خان استاجلو در کوهسنگی تاج شاهی به سر نهاده است. میرزا ابراهیم رضوی در زمان حکومت شاه صفی برای خود مقبره ای ساخت و ناصرالدین شاه نیز در سال ۱۲۸۴ و طی سفر به مشهد وارد این تفرجگاه شد و مدفن اجداد میرزای ناظر را در دامنه کوه مشاهده نمود. در کنار آرامگاه میرزا رضوی ، هفت قبر دیگر نیز وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها می توان به مقبره شیخ اسدا…. یزدی، آقا میرزا عسکری رضوی و نیز فقیه ربانی شیخ سیف الله ایسی و جمعی از مریدان وی اشاره نمود.

پارک کوهسنگی مشهد تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه های طبیعی شامل کوه های سهل الصعود و باغ های سرسبز، آب و هوای لطیف و چشم اندازهای طبیعی ، اقامتگاه سیاحتی بود. در این سال با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی مانند استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و سپس در سال ۱۳۱۸ شمسی با احداث ساختمانی دو طبقه توسط مهندسان آلمانی، و جدول کشی حاشیه خیابان و نرده کشی و گلکاری به صورت پارک طبیعی در آمد.

پارک کوهسنگی
پارک کوهسنگی در میان مکان های تفریحی شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است

پارک کوهسنگی در میان مکان های تفریحی شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک های ساخته شده در ایران است. در این پارک، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی، در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

این پارک تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور می باشد. ساختمان موزه بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، زیبایی خاصی را به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه افشار بوده، مصالح مقبره او، از سنگ‌های سخت خارا یا گرانیت کوهسنگی که به سنگ هرکاره مشهور است، انتخاب شده است.

شهردار وقت شهر میلان ایتالیا، تعدادی مجسمه را به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردیده و دو مجسمۀ انسانی را کنار استخر بزرگ کوه‌سنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند. البته مجسمه های انسانی مذکور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برداشته شدند. در سال ۱۳۴۰ شمسی و با گسترش شهر مشهد، کوهسنگی از طریق خیابانی وسیع و عریض، موسوم به خیابان کوهسنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل گردید.

پارک کوهسنگی در مشهد
پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ بعد از پارک ملت در شهر مشهد می باشد

پس از آن و با طرح های توسعه شهر مشهد، پارک کوه سنگی به مجموعه تفریحی گردشگری تبدیل شد. در طرح توسعه این مجموعه، مشاور طرح ، باغ های هفت گانه را پیشنهاد کرده که عبارتند از باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی و باغ تفریحی و در آینده نیز ایجاد دریاچه مصنوعی و جزیرۀ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعۀ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده در این تفریحگاه احداث خواهد شد.

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ بعد از پارک ملت در شهر مشهد می باشد. این مجموعه تفریحی زیبای شهر مشهد ، در تابستان امسال با پذیرش حجم انبوهی گردشگر، پس از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی، رتبه سوم حضور مسافر و گردشگر را به خود اختصاص داده است.

در صورتی که به شهر مشهد سفر می کنید به شما توصیه می کنیم که علاوه بر زیات حرم امام رضا(ع) و بازدید از آرامگاه فردوسی ، از پارک کوهسنگی مشهد نیز دیدن نمایید.

شکوه طبیعت در پارک کوهسنگی مشهد

یکی از ناب‌ ترین رخدادهای طبیعی در قلب شهر مشهد حضور کوهی سنگی، سخت و بلند در بخش های مرکزی این شهر بزرگ است. این موضوع که در قرن های پیش این ناحیه خارج از شهر به شمار می آمده است امر قابل توجهی است اما در حال حاضر این کوه سنگی فرصت کوهنوردی و شاید حتی بالارفتن از صخره های سخت سنگی را در محیط شهری به وجود آورده است. البته ناگفته نماند که در طول سالیان اخیر شهرداری مشهد تمهیدات ویژه ای اندیشیده و جلوه های چشم نواز بسیاری بر این کوه استوار افزوده است. با این تمهیدات و طرح هایی که برای توسعه ی پارک صورت گرفته می بینیم که افراد بسیار زیادی با شرایط متفاوت جسمانی و توانایی های فیزیکی می توانند صعود از کوه را تجربه کنند و به این ترتیب ورزش ارزشمند کوهنوردی را حتی برای یک بار هم که شده تجربه کنند. ضمن اینکه وقتی به قله ی کوه برسند می توانند از فراز آن منظره ی منحصر به فرد و تماشایی کل شهر مشهد را ببینند.

پارک کوهسنگی یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد است به طوری که پس از حرم امام رضا (ع) و آرمگاه فردوسی، گردشگران در مشهد پارک کوهسنگی را برای بازدید انتخاب می‌کنند. درست است که دو کوه سنگی کم ارتفاع جزو رشته کوه بینالود بوده‌اند اما حال جزو بخش‌هایی از شهر مشهد به حساب می‌آیند. اگر می‌خواهید منظره زیبایی از شهر مشهد مشاهده کنید در ساعات بعد از ظهر به کوهسنگی بروید و از فراز ارتفاعات آن شهر را نظاره نمایید. این تفرجگاه زیبا برای گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده مناسب است. علاوه بر امکانات مناسبی که در این پارک فراهم شده، فاصله آن با مرکز شهر چندان نیست.

ظاهر پارک کوهسنگی در هر فصل از سال تغییر می‌کند بنابراین یک پارک مناسب برای چهار فصل می‌باشد. همچنین این مکان برای صرف صبحانه و پیاد‌روی صبحگاهی گزینه خوبی است که به گردشگران در مشهد پیشنهاد می‌کنیم. اگر تا به حال از پارک کوهسنگی بازدید نکرده‌اید در سفر آینده خود به مشهد مقدس، سری به این پارک بزنید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا