» دانستنی‌های سفر » چگونه در برف رانندگی کنیم تا سفر زمستانی ایمنی داشته باشیم؟
رانندگی جاده ای در زمستان
دانستنی‌های سفر

چگونه در برف رانندگی کنیم تا سفر زمستانی ایمنی داشته باشیم؟

۹ دی ۱۳۹۸ ۰2,031

یکی از لذت بخش ترین انواع سفر، سفر جاده ای است. هر چند برای برخی از افراد رانندگی در جاده سخت است، اما خیلی از ما هم رانندگی و سفر جاده ای را به انواع دیگر سفر ترجیح می دهیم. با این که اغلب تلاش می کنیم سفر را طوری برنامه ریزی کنیم که به برف و بارش برنخوریم، اما گاهی قرار گرفتن در چنین موقعیتی اجتناب ناپذیر است. البته سفر زمستانی هم لذت ها و جذابیت های خودش را دارد. رانندگی در برف و یخ همیشه هم خطرناک نیست اگر اصول ایمنی را رعایت کنیم.

رانندگی در برف
رانندگی در برف

رعایت قوانین رانندگی و اصول ایمنی در حین رانندگی، همیشه از عواملی است که موجب می شود سفر خوشایند تر و بی خطر باشد. راننده خوب به اصول ایمنی و مقررات رانندگی توجه می کند و امنیت دیگران هم برایش اهمیت دارد.

اقدامات خطر آفرین نه تنها امنیت خودمان را تهدید می کند که می تواند برای اطرافیان و خودرو های دیگر هم پیامدهای چبران ناپذیری داشته باشد. بنابراین رانندگی در برف و در طول یک سفر زمستانی، نیاز به احتیاط بیشتری دارد.

مطلب مرتبط: سفر جاده ای ؛ نکاتی که برای زدن به دل جاده باید در نظر گرفت!

رانندگی جاده ای در زمستان
رانندگی جاده ای در زمستان

چه اقداماتی برای سفر جاده ای در زمستان ضرورت دارند؟

اقدامات و پیش بینی های لازم برای رانندگی در جاده برای یک سفر زمستانی ایمن، چند مرحله دارد. آمادگی برای چنین سفری از پیش از سفر آغاز می شود. اما این اقدامات کدامند؟

چطور برای رانندگی در برف، پیش از آغاز سفر آماده شویم؟

از جمله پیش بینی های لازم برای آغاز یک سفر زمستانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- چکاپ خودرو: هر چند این مورد برای هر سفری و هر فصلی لازم است اما اهمیت آن برای سفر زمستانی چند برابر است.

۲- تهیه لوازم شخصی لازم: بدیهی است لباس گرم و پتو برای سفر زمستانی با خودرو ضروری است. همچنین همراه داشتن چند گونی هم می تواند زمانی که سطح جاده یخ زده است مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. همراه داشتن تنقلات، آجیل و نوشیدنی گرم هم در مسیر های سرد و برفی بسیار لازم است.

مطلب مرتبط: لباس مناسب سفر؛ در هر سفری چه لباسی باید بپوشیم؟

۳- تهیه لاستیک سالم و مناسب: لاستیک ها انواع گوناگونی دارند. تفاوت اصلی شان در آج آن ها است. اما عملکرد ان ها در سطوح یخی و لغزنده تفاوتی ندارد. در این شرایط حتما باید از لاستیک های میخ دار یا زنجیر چرخ استفاده شود. همچنین لاستیک های رادیال هم مناسب چهار فصل سال هستند و می توانید برای امنیت بیشتر از آن ها استفاده کنید.

۴- بررسی پیش بینی های آب و هوا: این مورد به ویژه در زمستان ضروری است اما با این حال باز هم ممکن است که پیش بینی ها کمی تغییر کنند. این آگاهی از آب و هوا پیش از سفر، موجب می شود که چه به لحاظ تجهیزات و چه به لحاظ روانی آماده تر باشید.

امنیت در سفر زمستانی
امنیت در سفر زمستانی

نحوه رانندگی در برف در سفر زمستانی چگونه است؟

با فرض این که اقدامات لازم برای رانندگی در جاده های برفی را پیش از سفر انجام داده اید، دل به جاده می سپاریم.

آغاز بارندگی: یکی از خطرناک ترین شرایط جاده ها، زمان آغاز بارش است. با آغاز بارندگی، قطرات باران با گرد و خاک و آثار باقیمانده از لاستیک و روغن در خلل و شکاف آسفالت ترکیب می شود و سطحی لغزنده به وجود می آید.

در این شرایط میزان اصطکاک خودرو با سطح جاده کاهش می یابد و احتمال سر خوردن افزایش پیدا می کند. بنابراین در نخستین دقایق آغاز بارندگی، حتما با احتیاط و سرعت پایین و یکنواخت رانندگی کنید و در پیچ ها احتیاط بیشتری داشته باشید. از ترمز ناگهانی و تغییر دنده از سبک به سنگین خودداری کنید.

رانندگی در برف: با این که رانندگی در برف می تواند لذت بخش باشد اما باید احتیاط کنید. استفاده از زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن از ضروریات است.

در این شرایط حتما باید با دنده سنگین حرکت کنید و آهسته برانید. اگر خودروی شما در برف متوقف شد، ابتدا برف را از زیر و جلوی لاستیک ها کنار بزنید و در صورتی که سطح آسفالت یخ زده بود، از گونی استفاده کنید. زیر پائی ها را در زیر چرخ ها قرار دهید و خودرو را با دنده ۲ به آرامی به حرکت درآورید.

استفاده از زنجیر چرخ
استفاده از زنجیر چرخ

ترمز در برف: ترمز کردن زدن در یخ و برف باید سبک انجام شود و مراقب باشید که چرخ ها قفل نشوند چون در این صورت هم مسیر توقف طولانی می شود و هم فرمان از کنترل خارج می شود. بنابراین پیشنهاد می شود سه تا چهار برابر فاصله بیشتر برای توقف در برف و یخ در نظر بگیرید. همچنین مراقب خودرو های اطرافتان نیز باشید چرا که ممکن است آن ها اصول ایمنی را رعایت نکرده باشند.

اما اگر به هر دلیلی کنترل خودرو از دست شما خارج شد، ضمن حفظ خونسردی خود، بلافاصله پدال گاز را رها کنید و هرگز ترمز نکنید. ترمز کردن موجب می شود که شرایط پیچیده تر و امکان کنترل خودرو دشوار تر شود.

رانندگی در برف
رانندگی در برف

سر خوردن در برف: یکی از موقعیت هایی که بسیار خطرناک است و نیاز به مهارت و تسلط بالا در رانندگی دارد، زمانی است که خودور سر می خورد. سر خوردن خودرو معمولا سر پیچ ها اتفاق می افتد.

برای پیشگیری از لغزش باید پدال گاز و ترمز را رها کنید. در این شرایط فقط لازم است که خودرو را با فرمان کنترل کنید. پیشنهاد می کنیم فرمان خودرو را هم جهت با حرکت خودرو هدایت کنید.

در پایان..

فراموش نکنید که احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی و احتیاط در هر شرایطی می تواند امنیت شما و همراهانتان را تامین کند و سفری خوش را برایتان رقم بزند. به ویژه در سفر زمستانی هر گونه بی احتیاطی و سبقت و سرعت غیر مجاز می تواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد. بنابراین با رعایت اصول ایمنی، سفر زمستانی خود را خاطره انگیز کنید.

منبع: وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×