جاهای دیدنی سوادکوه

شیرگاه کجاست و چرا باید حتما این شهر زیبای سوادکوه را دید؟

استان مازندران در شمال ایران همواره از مقاصد پرطرفداران مسافران در ایران است. در این میان سوادکوه زیبا در البرز مرکزی یکی از جذاب ترین شهر های ایران است. شیرگاه در مرکز سوادکوه شمالی منطقه ای بکر زیبا در استان مازندران، مقصد سفر امروز ماست. با ما در بلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید تا با هم به این منطقه دیدنی سوادکوه سفر کنیم.

شیرگاه کجاست؟

شیرگاه مرکز سوادکوه شمالی در استان مازندران است و از جنوب به سوادکوه و از شمال به قائمشهر می‌رسد. این شهر از غرب به بابل و از شرق نیز به ساری محدود می‌شود. مردم این شهر به زبان مازنی سخن می‌گویند. جالب است بدانید سریال معروف پایتخت در این شهر ساخته شده است.

شیرگاه
شیرگاه

فاصله شیرگاه از ساری ۴۰کیلومتر و از قائمشهر حدود ۲۵کیلومتر می باشد. این شهر غیر از سمت شمال با رشته‌کوه‌های البرز مرکزی احاطه شده است. این شهر محل تلاقی دو رود پرآب مازندران محسوب می‌شود. رود تلار که از گردنه‌های دوگل در آلاشت سرچشمه می‌گیرد و رود کسیلیان که آبی زلال و روشن دارد.

شیرگاه به دلیل وجود پلهای متعدد به شهر پل‌ها نیز معروف است. زیبای منحصر به فرد این منطقه به خاطر دره‌های زیبا و حالت کوهستانی آن در جنوب است. پل دختر (چالی) پل شاپور، پل شاه‌عباسی و پل آبدنگسر از پلهای معروف شیرگاه هستند. این پلهای و پلهای دیگر شهر که بیش از ده تاست، جاذبه های گردشگری این شهر هستند.

پ.ن: همان طور که خیلی کوتاه اشاره شد وقتی صحبت از پل به میان می آید ناخودآگاه حرف دره یا رود بزرگ یا فضایی عجیب و منحصر به فرد هم به میان خواهد آمد. حالا در نظر بگیرید شیرگاه جذاب و تماشایی را. زمانی را تجسم کنید که در حال گذر از هر کدام از این پل های باشکوه و تاریخی هستید. حالا کافی است اندکی سر خودتان را خم کنید و به زیر پا نگاهی بیندازید. جذابیت و سرسبزی طبیعت درست همینجا جا خوش کرده است. اتفاقاً اصولاً دره ها از سایر نقاط یک سبزه زار سبزتر و باطراوت تر هستند. آن هم دقیقاً به این دلیل است که آب باران در این دره ها جمع می شود و خاک از مرطوبیت بیشتری برخوردار است یا شاید هم بتوان گفت خاک در این محدوده و مخصوصاً در این دره ها اصولاً و همیشه مرطوب است. از آنجایی که اب مایه ی حیات است؛ حیات می بخشد به این خاک تیره و نژند و باعث سرسبزی و رویشی تماشایی می شود که بدون شک در نوع خودش بی‌ نظیر است.

پل های تاریخی - شیرگاه
پل های تاریخی – شیرگاه

برخی معتقدند نام پیشین این شهر خارخون بوده ولی طبق فرهنگ جغرافیایی ایران، خارخون نام یکی از روستاهای این منطقه بوده است. شیر در زبان محلی به معنی تر ی و نمناکی است بنابراین می تواند به معنای مکان نمناک باشد.

شیرگاه سه ویژگی اقلیمی متفاوت دارد. کوهستانی، جلگه ای و دره‌های بستر رودخانه. این خصوصیات سبب شده آب و هوایی بی نظیر و مطبوعی داشته باشد. این شهر با روستاهای اطرافش حدود ۳۰هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر کشاورز و دامدارند.

شیرگاه از منظر تاریخ

در دوره صفوی جاده شاه‌عباسی از این شهر عبور می کرد و پلهای شهر بیشتر یادگار آن دورانند. قسمت اصلی شهر در واقع قدمت زیادی ندارد و بخشهای قدیمی تر آن در بخش روستاییست. گروههای انسانی بیشتر در زیولاء، پالی، تپه سر و بویژه در آبدنگه‌سر اقامت داشته اند. مردم به علت درختان زیاد منطقه شیرگاه، کم کم به آن کوچ کردند.

پل شاپور - شیرگاه
پل شاپور – شیرگاه

نیروهای ارتش شوروی در جریان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم در نزدیکی شیرگاه سکنی گزیدند. آنها به منطقه سکونتشان نام روس‌آباد گزاشتند. در میان مردم این شهر، این دوران به دوران شوروی سال معروف است. این شهر نام شیرگاه را از سال ۱۳۴۱ به خود اختصاص داد.

به طور کلی می‌توان گفت شیرگاه یکی از شهر‌های منحصر بفرد و کم‌نظیر در خطه شمالی کشورمان است. چند ویژگی مهم در این شهر وجود دارند که چهره خاصی به آن می‌دهند. سه جزو مهم طبیعی در شیرگاه یعنی کوهستان، جلگه و منطقه شهری باعث شده این منطقه مقصد مهمی برای گردشگری در سوادکوه باشد. همان‌ طور که در بخش‌های قبلی مقاله گفتیم، تاریخ پر فراز و نشیب این خطه، باعث شده آثار مهمی از دوران گذشته برای ما به یادگار بماند. از جمله روستاها، پل‌های تاریخی، کارخانه های قدیمی وهمه در کنار هم شناسنامه شیرگاه هستند که این شهر دوست‌داشتنی را در یاد‌ها ماندگار می‌کنند.

اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به شمال ایران سفر کنید، این بار شیرگاه را به عنوان مقصد انتخاب نمایید. مطمئن باشید زیبایی‌های شیرگاه به اندازه‌ای هستند که شما را برای سفر‌های بعدی به این منطقه تشویق کنند. فصل بهار و فصل پاییز زمانی مناسبی رأی سفر به شیرگاه است.

دیدنی های شیرگاه

از مناطق جذاب این شهر که می توان از آنها نام برد می توان به آبشار زیبا و توریستی آن اشاره کرد. این آبشار در نزدیکی تونل در جاده آن به زیراب قرار دارد.

جنگل و آبشار پلنگ دره که در شمال شرقی شیرگاه قرار دارد از دیگر دیدنی های شگفت‌انگیز منطقه است. مسیر رسیدن به آن بسیار دیدنی است. جاده خاکی که نیازمند آمادگی بدنی است. از عمق درختان تنومند که می‌گذرید تازه به چشمه‌های جوشان آن می‌رسید. همین آب و هوا نیز سبب شده تا پوشش گیاهی متنوعی را در آن شاهد باشید.

پلنگ دره - شیرگاه
پلنگ دره – شیرگاه

عمق اکثر این رودخانه ها زیاد نیست، اما در قسمتهایی هم ممکن است تا کمر در آب فرو بروید. پس در نظر داشته باشید که برای رفتن به آبشار لباس مناسب پوشیده باشید. راه رفتن در این رودخانه خنک شما را به یاد تنگه واشی محبوب در تهران خواهد انداخت.

چشم اندازهای دیدنی نگلی لفور، دشت های زیبای نوآباد کلیج خیل، جنگل اندرگلی، رودخانه کسلاین در نارنج بن و باغ‌های مرکبات از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه هستند.

شما هم اگر تا به حال به سوادکوه و خصوصا شیرگاه سفر کرده‌اید از خاطراتتان برای ما بنویسید.

منبع: اقامت ۲۴

۴.۸/۵ - (۱۲۱ امتیاز)

احسان توبک

یه مسافر، در حال مشاهده ...

‫۳ دیدگاه ها

  1. ما دو بار به شیرگاه سفر کردیم و هنوز نتونستیم تمام جاهای دیدنی شو بریم، بس که زیباست این خطه و مناطق بکر و بی نظیر داره. دریاچه لفور جاییه که انسان رو یاد مناظر بی نظیر سوئیس می اندازه . جنگل و رودخانه پلنگ دره واقعا قطعه ای از بهشت است که آدم از دیدن زیبائی هاش سیر نمیشه. هر جا که اراده کنی میتونی توقف داشته باشی و بساط پیک نیک پهن کنی بس که جذاب و سرسبزه این منطقه.

  2. من همین هفته ی قبل اونجا بودم . لرستانی ام و تاریخ ۹۹/۶/۱۰ رفتم مسافرت به شهر سوادکوه و مخصوصا شیرگاه به عشق فیلم پایتخت و دیدن این شهر . باید بگم خیلی شهر قشنگیه و مردمی خوب و مهربون داره ، واقعا لرستان و مازندران هم مردمش مهربونن و مهمانپذیر هم شجاعن و دلیر . هردو استان هم مکان های بکر و زیبا کم ندارن ، لرستان رشته کوههای زاگرس و مازندران رشته کوههای البرز زیباییه وصف ناشدنی و چشم نوازی به این دو استان بخشیده ان ، به مازندرانی های عزیز هم پیشنهاد میکنم حتما سری به لرستان با کوه های زیباش و جنگل های بلوطش و آبشار های قشنگش سر بزنن . ما بختیاری ها پذیرای قدمهای یک به یک شما هستیم .تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا