بنر تخفیف هتل و تور تابستان 1403 برای دسکتاپ
» جاذبه های گردشگری مازندران » جاذبه های گردشگری سوادکوه » جاهای دیدنی سوادکوه » شیرگاه سوادکوه | معرفی جامع جاهای دیدنی و روستاهای شیرگاه
شیرگاه سوادکوه - معرفی جامع جاهای دیدنی و آبشارهای روستای shirgah
جاهای دیدنی سوادکوه

شیرگاه سوادکوه | معرفی جامع جاهای دیدنی و روستاهای شیرگاه

۸ مهر ۱۳۹۸ 28۹34,674

استان مازندران در شمال ایران همواره از مقاصد پرطرفداران مسافران در ایران است. در این میان سوادکوه زیبا در البرز مرکزی یکی از جذاب ترین شهر های ایران است. شیرگاه در مرکز سوادکوه شمالی منطقه ای بکر زیبا در استان مازندران بوده و جاهای دیدنی سوادکوه مازندران، مقصد سفر امروز ماست. با ما در بلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید تا با هم به این منطقه دیدنی سوادکوه سفر کرده و تصاویر شهر شیرگاه را تماشا کنیم.

فهرست این مطلب

شیرگاه کجاست؟

شیرگاه مرکز سوادکوه شمالی در استان مازندران است و از جنوب به سوادکوه و از شمال به قائمشهر می‌رسد. این شهر از غرب به بابل و از شرق نیز به ساری محدود می‌شود. مردم این شهر به زبان مازنی سخن می‌گویند. جالب است بدانید سریال معروف پایتخت در این شهر ساخته شده است. سوادکوه شمالی شیرگاه دارای لوکیشن های عالی برای ساخت مستندهای تلویزیونی و فیلم و سریال در شمال کشور است. جمعیت شیرگاه با روستاهای اطرافش بیش از ۳۰ هزار نفر است.

درباره نام شیرگاه، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. یک دیدگاه در مورد معنی شهر شیرگاه این است که «شیر» در زبان محلی به معنای تری و نم است در این صورت معنی شیرگاه یعنی مکان تر یا نمناک.

اگر برای شما هم این پرسش مطرح شده است که شیرگاه مازندران کجاست و شیرگاه در کدام استان است، باید عرض کنیم که فاصله شیرگاه تا ساری ۴۶.۴ کیلومتر (۴۵ دقیقه با ماشین) و از قائمشهر حدود ۲۰ کیلومتر (۲۲ دقیقه با ماشین) می باشد. فاصله سوادکوه با شیرگاه ۱۸ کیلومتر است و مسافت رانندگی بدون احتساب ترافیک حدود  بیست دقیقه است. فاصله تهران تا شیرگاه هم ۲۳۰ کیلومتر است. یعنی حدود ۳ ساعت رانندگی نیاز دارد طی کردن  فاصله شیرگاه تا تهران. فاصله شیرگاه تا بابل هم ۴۰ کیلومتر است و حدود نیم ساعت رانندگی نیاز دارد. فاصله فیروزکوه تا شیرگاه حدود ۸۵ کیلومتر است و نیاز به ۷۵ دقیقه رانندگی با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.

عکسهای شیرگاه

این شهر غیر از سمت شمال با رشته‌کوه‌های البرز مرکزی احاطه شده است. این شهر محل تلاقی دو رود پرآب مازندران محسوب می‌شود. رود تلار که از گردنه‌های دوگل در آلاشت سرچشمه می‌گیرد و رود کسیلیان که آبی زلال و روشن دارد. شمال شیرگاه شامل مناطقی مانند چالی، آبدنگسر و کلیج خیل و تپه سر و چای باغ است.

شیرگاه سوادکوه به دلیل وجود پلهای متعدد به شهر پل‌ها نیز معروف است. زیبای منحصر به فرد این منطقه به خاطر دره‌های زیبا و حالت کوهستانی آن در جنوب است. پل دختر (چالی) پل شاپور، پل شاه‌عباسی و پل آبدنگسر از پلهای معروف شیرگاه هستند. این پلهای و پلهای دیگر شهر که بیش از ده تاست، جاذبه های گردشگری این شهر هستند. اگر برای شما هم این پرسش مطرح شده که جنگل شیرگاه کجاست باید بدانید که در دامنه های البرز مرکزی واقع شده است. کمپ بهاری و  تابستانی با امکانات خوب در جنگل های شیرگاه توصیه تورلیدرهای با تجربه است.

پ.ن: همان طور که خیلی کوتاه اشاره شد وقتی صحبت از پل به میان می آید ناخودآگاه حرف دره یا رود بزرگ یا فضایی عجیب و منحصر به فرد هم به میان خواهد آمد. حالا در نظر بگیرید شیرگاه شمال جذاب و تماشایی را. زمانی را تجسم کنید که در حال گذر از هر کدام از این پل های باشکوه و تاریخی هستید. حالا کافی است اندکی سر خودتان را خم کنید و به زیر پا نگاهی بیندازید. جذابیت و سرسبزی طبیعت درست همینجا جا خوش کرده است. اتفاقاً اصولاً دره ها از سایر نقاط یک سبزه زار سبزتر و باطراوت تر هستند. آن هم دقیقاً به این دلیل است که آب باران در این دره ها جمع می شود و خاک از مرطوبیت بیشتری برخوردار است یا شاید هم بتوان گفت خاک در این محدوده و مخصوصاً در این دره ها اصولاً و همیشه مرطوب است. از آنجایی که اب مایه ی حیات است؛ حیات می بخشد به این خاک تیره و نژند و باعث سرسبزی و رویشی تماشایی می شود که بدون شک در نوع خودش بی‌ نظیر است که در عکس شیرگاه شاهد این همه زیبایی نقاش چیره دست طبیعت شمال هستیم.

عکسهای شیرگاه مازندران

برخی معتقدند نام پیشین این شهر خارخون بوده ولی طبق فرهنگ جغرافیایی ایران، خارخون نام یکی از روستاهای این منطقه یعنی زیولا شیرگاه بوده است.

شیرگاه سه ویژگی اقلیمی متفاوت دارد. کوهستانی، جلگه ای و دره‌های بستر رودخانه. این خصوصیات سبب شده آب و هوایی بی نظیر و مطبوعی داشته باشد. این شهر با روستاهای اطرافش حدود ۳۰هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر کشاورز و دامدارند و در سوادکوه شیرگاه می توانید از نزدیک، از فرصت های مزرعه گردی شهرستان استفاده کنید.

شیرگاه دریا دارد؟

بعضی از گردشگران سوال می کنند که آیا شیرگاه دریا دارد؟ خیر. فاصله شیرگاه تا دریای خزر حدود ۶۷ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه رانندگی نیاز دارد. پس فاصله  شیرگاه تا دریا زیاد نیست! ارتفاع شیرگاه از سطح دریا ۲۳۸ متر است.

آب و هوای شیرگاه مازندران

آب و هوا شیرگاه مازندران مطبوع است. یکی از مقصدهای طبیعت گردی نزدیک تهران، در بهار و تابستان و پاییز، فضای دل انگیزی برای میزبانی از گردشگران ۳۱ استان کشور دارد. با این حال، بهترین فصل شیرگاه گردی، نیمه اول سال است. طبیعت شیرگاه مازندران تقریبا در هر چهار فصل سال، مناسب گردشگری و طبیعت گردی عاشقان شمال گردی است و قابل مقایسه با زمستان شهرهایی چون کلاردشت و کوهرنگ نیست!

شیرگاه

 آب و هوای شیرگاه در بهار

در بهار روستای شیرگاه، متوسط حداقل درجه حرارت شیرگاه، بین ۶ تا ۱۵ درجه سانتیگراد بوده و متوسط حداکثر درجه حرارت هم بین ۱۴ تا ۲ ۵ درجه است. بهار شیرگاه، آب و هوای دل انگیزی را برای گردشگران رقم می زند. خبری از هوای بسیار شرجی گرمی که در دیگر نقاط مازندران در نیمه دوم بهار شاهد هستیم، نیست. به خصوص در ارتفاعات شهرستان.

آب و هوای شیرگاه در تابستان

طبیعت شیرگاه در تابستان را از دست ندهید! متوسط حداقل دمای شیرگاه در تابستان، بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و متوسط حداکثر دمای شیرگاه در روزهای گرم تابستانی نیز بین ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. این در حالی است که در نقاط دیگر استان مازندران، آب و هوای بالای ۳۵ درجه نیز تجربه می شود. از اواخر تابستان، درجه حرارت در روزها به حدود ۲۰ درجه و در شب ها به ۱۵ درجه می رسد.

آب و هوای شیرگاه در پاییز

از مهر تا آذر، هوای شیرگاه اگرچه سرد است، اما طبیعت هزار رنگ و هزار نقش پاییزی شیرگاه، فضای کارت پستالی را روبروی دیدگاه گردشگران قرار می دهد و محیط خوبی برای پاییز گردی هموطنان پایتخت نشین و استانهای اطراف است. شب هایش بین ۱۵ تا ۸ درجه و روزهایش معمولا بین ۲۲ تا ۱۵ درجه است. چون فاصله سوادکوه تا شیرگاه کمتر از نیم ساعت است، میتوانید در سوادکوه اقامت کرده و شیرگاه گردی کنید!

زمستان شیرگاه

آب و هوای شیرگاه در زمستان

طبق گزارشات هواشناسی، هوای شیرگاه در زمستان، به ندرت زیر صفر است. با این حال انتظار بارش برف را در ارتفاعات داشته باشید. اما در مرکز شیرگاه، حداقل هوا بین ۱ تا ۳ درجه و در روز نیز متوسط درجه حرارت بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتیگراد خواهد بود. زمستان مازندران شیرگاه دیدنی های خاص خود را دارد. عکس شیرگاه مازندران در زمستان را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

جاهای دیدنی شیرگاه مازندران در زمستان، روستاهایی مثل دهکلان و بورخانی و سد لفور است که در هوای برفی، فضایی کارت پستالی را پیش روی گردشگران به تصویر می کشد.

مازندران شیرگاه

چطور به شیرگاه برویم؟

برای عزیمت به نگین مازندران، بایستی عازم جاده فیروزکوه شد و اگر از پایتخت عازم شهرستان شیرگاه هستید، با عبور از رودهن ، دماوند و فیروزکوه، وارد جاده تهران به قائم شهر همیشه سرسبز خواهید شد. نرسیده به قائم شهر، شهرستان شیرگاه، منتظر میزبانی شایسته از شما گردشگران شمال گرد است. اما اگر خواستید با قطار و اتوبوس هم بروید، توصیه های اقامت۲۴ را در نظر داشته باشید.

تونل شیرگاه سوادکوه در نوروز ۱۳۹۶ افتتاح شد و ورودی این تونل پوشیده از مناظر دل انگیز است. تونل زیرآب به شیرگاه ۱۵۷۹ متر طول دارد.

سفر به شیرگاه با قطار

یکی از ارزان ترین وسایل حمل و نقل در ایران که امن هم هست، قطار است. سفر به شیرگاه با قطار امکان پذیر است. یکی از زیبا ترین مقصد های قطار گردی در ایران، همین مسیر شیرگاه است. از دل جنگل های سرسبز زیبا مازندران گذر خواهید کرد و سفری واقعا منحصر به فرد را تجربه خواهید کرد. مخصوصا در بهار و پاییز هزار رنگ و هزار نقش ایران. راه آهن رویایی شمال در شیرگاه نیز ایستگاه دارد.

ایستگاه شیرگاه

سفر به شیرگاه با هواپیما

سفر به شیرگاه ساری با هواپیما، امکان پذیر است. ابتدا بایستی به مرکز استان مازندران یعنی فرودگاه بین المللی ساری رفته و از آنجا، با خطی ها و سواری ها، عازم شیرگاه شوید. شیرگاه در شرق شهر ساری واقع شده است.

سفر به شیرگاه با اتوبوس

البته اتوبوس های درون استانی در دسترس است. در ساری، پایانه های اتوبوسرانی برای عزیمت به نقاط مختلف این استان سرسبز در دسترس بوده و با کم ترین هزینه می توان عازم شیرگاه مازندران شد. البته اتوبوس های سوادکوه هم شما را به شیرگاه می رساند.

سفر به شیرگاه با خودرو شخصی

اگر قصد عزیمت به شیرگاه با خودرو شخصی دارید، در یکی از روزهای تعطیل، به جاده خاطره انگیز فیروزکوه بزنید و عازم شیرگاه شوید. شیرگاه در فاصله حدود بیست و پنج کیلومتری قائمشهر بوده و اگر از تهران، عازم شیرگاه شوید، مسیری حدودا ۳ تا ۴ ساعته پیش روی شما خواهد بود. قطعا سفر در ساعات اولیه روز، مسیری کم ترافیک را برایتان به ارمغان خواهد آورد. جاده شیرگاه آسفالته و مناسب است.

اگر از شیرگاه قصد بابلسرگردی دارید، مسیر شیرگاه به بابلسر ۵۸ کیلومتر طول دارد و فاصله زمانی هم حدود ۴۰ دقیقه است. بابلسر تا شیرگاه از جمله مسیرهای پر ترافیک برای گردشگران است. تماشای دیدنیهای شیرگاه سوادکوه با خودرو آسان تر است.

جنگل های شیرگاه

شیرگاه از منظر تاریخ

در دوره صفوی جاده شاه‌عباسی از این شهر عبور می کرد و پلهای شهر بیشتر یادگار آن دورانند. قسمت اصلی شهر در واقع قدمت زیادی ندارد و بخشهای قدیمی تر آن در بخش روستاییست. گروههای انسانی بیشتر در زیولاء، پالی، تپه سر و بویژه در آبدنگه‌سر اقامت داشته اند. مردم به علت درختان زیاد منطقه شیرگاه، کم کم به آن کوچ کردند.

نیروهای ارتش شوروی در جریان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم در نزدیکی شیرگاه سکنی گزیدند. آنها به منطقه سکونتشان نام روس‌آباد گزاشتند. در میان مردم این شهر، این دوران به دوران شوروی سال معروف است. این شهر نام شیرگاه را از سال ۱۳۴۱ به خود اختصاص داد.

به طور کلی می‌توان گفت شیرگاه یکی از شهر‌های منحصر بفرد و کم‌نظیر در خطه شمالی کشورمان است. چند ویژگی مهم در این شهر وجود دارند که چهره خاصی به آن می‌دهند. سه جزو مهم طبیعی در شیرگاه یعنی کوهستان، جلگه و منطقه شهری باعث شده این منطقه مقصد مهمی برای گردشگری در سوادکوه باشد. همان‌ طور که در بخش‌های قبلی مقاله گفتیم، تاریخ پر فراز و نشیب این خطه، باعث شده آثار مهمی از دوران گذشته برای ما به یادگار بماند. از جمله روستاها، پل‌های تاریخی، کارخانه های قدیمی وهمه در کنار هم شناسنامه شیرگاه هستند که این شهر دوست‌داشتنی را در یاد‌ها ماندگار می‌کنند.

یکی از مناطق تاریخی آن، خطیرکوه است. خطیرکوه شیرگاه را بهشتی در مرز بین کویر و جنگل لقب داده اند. مراتعی سرسبز داشته و با دره های زیبا و تاریخی پر فراز و نشیب ، میزبان شایسته ای برای گردشگران در طول سال است.

اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به شمال ایران سفر کنید، این بار شیرگاه را به عنوان مقصد انتخاب نمایید. مطمئن باشید زیبایی‌های شیرگاه به اندازه‌ای هستند که شما را برای سفر‌های بعدی به این منطقه تشویق کنند. فصل بهار و فصل پاییز زمانی مناسبی رأی سفر به شیرگاه است.

جاهای دیدنی شیرگاه سوادکوه

از مناطق جذاب شیرکاه که می توان از آنها نام برد می توان به آبشار زیبا و توریستی آن اشاره کرد. این آبشار در نزدیکی تونل در جاده آن به زیراب قرار دارد. جنگل و آبشار پلنگ دره که در شمال شرقی شیرگاه قرار دارد از دیگر دیدنی های شگفت‌انگیز منطقه است. مسیر رسیدن به آن بسیار دیدنی است. جاده خاکی که نیازمند آمادگی بدنی است. از عمق درختان تنومند جنگل شیرگاه سوادکوه که می‌گذرید تازه به چشمه‌های جوشان آن می‌رسید. همین آب و هوا نیز سبب شده تا پوشش گیاهی متنوعی را در آن شاهد باشید.

عمق اکثر این رودخانه ها زیاد نیست، اما در قسمتهایی هم ممکن است تا کمر در آب فرو بروید. پس در نظر داشته باشید که برای رفتن به آبشار لباس مناسب پوشیده باشید. راه رفتن در این رودخانه خنک شما را به یاد تنگه واشی محبوب در تهران خواهد انداخت. چشم اندازهای دیدنی نگلی لفور، دشت های زیبای نوآباد کلیج خیل، جنگل اندرگلی، رودخانه کسلاین در نارنج بن و باغ‌های مرکبات از جاهای تفریحی شیرگاه مازندران هستند که در ادامه این گفتار، شماری از دیدنی های شیرگاه را بررسی می کنیم. جاهای دیدنی شیرگاه در زمستان را هم در نظر داشته باشید مثل روستاهای زیبایش!.

دریاچه لفور

دریاچه لفور یکی از دیدنی ترین مقصد های گردشگری شیرگاه و استان مازندران است. مناظر چشم نواز کارت پستالی داشته و طبیعت باورنکردنی را در معرض دید گردشگران قرار می دهد. این دریاچه در کنار جنگل های سواد کوه، مقصد طبیعت گردی فوق العاده ای به شمار می رود. در ارتفاع ۷۲ متری از تپه ای بلند واقع شده و در نیمه اول سال، گزینه ای بکر برای دریاچه گردی در شمال ایران محسوب می شود. عکاسی در دریاچه لفور و جنگل توسکا، فوتوشوت های پرلایکی را برایتان رقم خواهد زد. یکی از جاذبه های شیرگاه همین دریاچه است.

روستای لفور در نزدیکی سوادکوه قرار گرفته و شیرگاه روستای لفور مقصد پیاده گردی عالی در نیمه اول سال است.

پلنگ دره

از دیگر دیدنی های شیرگاه، دره هایش است. پلنگ دره سواد کوه جای دیدنی شیرگاه سوادکوه است. در شرق این شهرستان واقع شده و طبیعتی سرسبز دارد. آبشار و جنگل پلنگ دره شیرگاه در نزدیک شیرگاه بوده و مسیرش از جاده فیروزکوه است. تابلوی محیط بانی، پیش از ورود شما به منطقه، راهنمای گردشگران خواهد بود. روستای نفار از جاهای تفریحی شیرگاه، آغاز مسیر پلنگ دره گردی است. جنگل پلنگ در شیرگاه مقصد خوبی برای کمپ های بهاری است.

پلنگ دره

طول مسیر پلنگ دره حدود سیزده کیلومتر است. آبشار پلنگ دره هم در امتداد مسیر رودخانه بوده و ۸ متر ارتفاع دارد. اطراف آبشار پوشیده از خزه های سبز است که فضایی رویایی را در یکی از جاهای تفریحی شیرگاه مازندران به ارمغان خواهد آورد.

پل راه آهن سر تپه

پل راه آهن سرتپه از جاهای دیدنی و البته تاریخی جذاب در سوادکوه مازندران است. در عصر پهلوی اول ساخته شد و در محله سرتپه شیرگاه قرار دارد. این سازه کهن در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت. دقت کنید که پل شیرگاه شامل ۳ پل است: پل قوسی فلزی، پل شاه عباسی و پل راه آهن.

پل شاه عباسی

پل شاه عباسی شیرگاه کجاس؟ این پل در سوادکوه مازندران ، بر روی رودخانه کسیلان یا روشن تلار واقع شده و در مسیر جاده قدیم شاه عباسی بوده است. طولش ۵۷ متر و پهنایی حدود ۵ متر دارد. این پل دارای دو دهانه بزرگ در شمال و دهانه کوچک در جنوب است. تماشای این پل قوسی فلزی، یادآور عصر شاه عباس صفوی است و بیش از ۴ قرن قدمت دارد.

پل شاهپور یا شاپور

پل شاهپور شیرگاه هم مثل پل شاه عباسی، از پل های تاریخی منطقه شیرگاه سواد کوه بوده و از جاهای دیدنی شهرستان به شمار می رود. قدمتش به عصر صفوی باز می گردد. روی رودخانه اوتجون قرار گرفته و در سال ۱۳۷۹ به جمع آثار ملی کشور اضافه شد. در ساختش از سنگ و ملات ساروج استفاده شده و مقاومت بالا دارد. بساط پیک نیک خود را اطراف پل در نیمه اول سال پهن کنید و از طبیعتش لذت ببرید. چون محیطی شرجی ندارد.

پل تاریخی سفید

پل سفید نام پلی در داخل شهرستان سوادکوه است. شهری که پل سفید در ان واقع شده، از جنوب به روستای ورسک و از شمال به شهر زیرآب راه دارد. جاده شگفت انگیز فیروزکوه و راه آهن مازندران از این شهر نیز عبور می کند. پل در زمان شاه عباس ساخته شده و در مسیر راه شاه عباسی که اصفهان را به مازندران وصل می کند احداث گردید. سنگ به کار رفته در پل سفید بوده و به همین خاطر به آن پل سفید گفته می شود.

جنگل اندارگلی

جنگل اندارگلی و روستای اندارگلی از جاهای دیدنی شیرگاه شمال است. روستای اندارگلی از مقصدهای دیدنی روستاگردی در مازندران بوده و دارای صدها خانه برای اقامت گردشگران است. عسل و قالی بافی از محصولات روستا است. فاصله این جنگل زیبا و سرسبز که طبیعتی سحرانگیز دارد با مرکز استان، حدود ۴۵ کیلومتر است. فقط ۲۰ کیلومتر تا مرکز شیرگاه فاصله دارد. کلبه های چوبی در حنگل اندارگلی شیرگاه در دسترس گردشگران قرار دارد.

رودخانه کسیلیان

رودخانه کسیلیان سوادکوه مازندران، از دیدنی های سوادکوه به شمار می رود. از میان جنگل های تاریخی هیرکانی که افتخار طبیعت ایران است عبور کرده و آن را به دو نیم تقسیم می کند. بخش شرقی، ارتفاعات شیرگاه سوادکوه که سرچشمه اصلی رودخانه پر آبش است و منظره ای زیبا را رقم زده است. رودخانه کسیلیان از دیدنیهای شیرگاه سوادکوه مازندران، از ارتفاع شرق شیرگاه سرچشمه می گیرد، رود تالار هم نامیده می شود. فرصتی برای آب بازی در روزهای گرم تابستانی. تور کسیلیان رود را در مازندران گردی در  نظر داشته باشید.

چشمه علی شیرگاه

در جوار پل معروف ورسک در مسیر ریلی تهران شمال در زیر قله اتابک، دره زیبا و نیمه جنگلی وجود دارد که عمیق بوده و در نزدیکی آن، آبشار پر آب چشمه علی جاری است. ۲۰ متر از دره ارتفاع دارد. آبش از قدمگاه سرچشمه می گیرد. برای آبشار گردی، بایستی از جاده فیروزکوه به گردنه گدوک رفته و با عبور از تونل، بعد از گذر از گردنه، راهی روستای ورسک شوید. مسیر روستا تا آبشار نیازمند ۳۰ دقیقه پیاده روی است.

محله نارنج بن شیرگاه

نارنج بن یکی از محله های دیدنی شهر شیرگاه است. در جوار جاده اصلی تهران مازندران واقع شده و رودخانه کسلیان از کنارش می گذرد. منطقه جنگلی سرسبز با مناظری کارت پستالی داشته و مقصد طبیعت گردی آخر هفته ای هم هست. این محله را با محله نارنج بن رامسر اشتباه نگیرید! منطقه جنگلی نارنج بن، دارای رودخانه ای به نام کسلیان است و فضایی مملو از گردشگر دارد. سند نارنج بن، تلار، آب یخ ، گردالی و دوشاخه سنگ از مکان های مطرح این جنگل به شمار می رود.

آبشار شیرگاه

آبشار شیرگاه از زیباترین و جذاب ترین مسیرهای طبیعت گردی شیرگاه به شمار می رود. ۸ متر ارتفاع دارد و از زیباترین آبشارهای استان همیشه سرسبز مازندران ایران محسوب می شود. یکی از پنج آبشار دیدنی سوادکوه بوده و ۲۲ کیلومتر با شیرگاه فاصله دارد.

آبشار زیولا شیرگاه را هم فراموش نکنید! آبشار زیولا کجاست؟ در روستایی به همین نام و در نزدیکی مرکز شیرگاه واقع شده است.

اگر برای شما هم این سوال مطرح شده که آبشار زیولا کجاست باید عرض کنیم که این آبشار در روستای زیولا (خارخون) واقع شده و تور قطار شیرگاه تا آبشار زیولا توسط مجریان طبیعت گردی مازندران در طول سال برگزار می شود.

آبشار ترز شیرگاه

آبشار ترز شیرگاه از جاهای دیدنی شیرگاه سوادکوه مازندران، از آبشارهایی است که میان جنگل های هیرکانی و در منطقه لفور قرار گرفته و همسایگی استان سمنان است. آبشار ترز شیرگاه در فاصله ۲۳۰ کیلومتری شمال تهران قرار دارد. آبشار ترز یکی از دیدنی های موزه طبیعی ۴۰ میلیون ساله ایران (هیرکانی) است.

آبشار گزو شیرگاه

آبشار گزو شیرگاه مثل آبشار ترز، از بهترین جاهای دیدنی شیرگاه سواد کوه بوده و در ۲۵ کیلومتری شهر زیرآب قرار دارد. فقط ۱۵ کیلومتر با شیرگاه فاصله داشته و بلندترین آبشار مازندران است. از تهران تا آبشار گرو، فقط ۲ ساعت فاصله دارید.

روستاهای شیرگاه مازندران

اگر عازم شهر شیرگاه مازندران شدید، علاوه بر جاهای دیدنی که در بالا به آن اشاره کردیم، از فرصت های روستاگردی دیدنی این منطقه سرسبز کشور نیز استفاده کنید تا با سبک زندگی مازنی های مهمان نواز بیش تر آشنا شوید. مکان های دیدنی شیرگاه مازندران از کلیج تا دهکلان را در نظر داشته باشید.

روستای کلیج خیل

روستای کلیچ خل (KALIJ KHEYL) از روستاهای دیدنی شیرگاه است. در ۴ کیلومتری شیرگاه و ۳۵ کیلومتری سواد کوه قرار دارد و جنوب روستا نیز رودخانه تلار قرار دارد. رودخانه پر آب گلاب دره از میان روستا عبور می کند. روستای بورخانی و روستای دهکلان نیز در نزدیکی این روستا قرار دارد. مثل علی آباد شیرگاه که از روستاهای این منطقه، در فاصله ۲۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد، مکان هایی برای اقامت گردشگران در دسترس است. آب و هوای کلیج خیل در زمستان به ندرت برفی می شود.

آب و هوای روستای کلیج خیل مازندران مناسب گردشگری در نیمه اول سال است. البته از اوایل پاییز تا اواسط زمستان نیز برای گردشگران نیمه دوم سال ،گزینه خوبی برای روستاگردی به شمار می رود.

هوای زمستانی روستا در طول روز، به ندرت زیر ۱۰ درجه سانتی گراد می آید و شاهد بیش از ۱۰ ساعت نور خورشید در آسمان کلیج خیل هستیم. در بهار، متوسط حداقل درجه حرارت در این روستا، بین ۱۰ تا ۱۹ درجه سانتی گراد و متوسط حداکثر درجه حرارت نیز بین ۱۴ تا ۲۴ درجه است. در تابستان، شاهد گرم ترین روزهای سال در روستا هستیم.

حداکثر درجه حرارت تابستانی روستا، ۳۰ درجه سانتی گراد است. شب ها نیز هوای خنکی بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد احساس می شود. روند کاهش دما از اوایل پاییز آغاز و از ۲۷ درجه به ۱۷ درجه کاهش می یابد. شب های پاییزی و زمستانی این روستا، به ندرت زیر صفر می آید. پس آب و هوای روستای کلیج خیل برای گردشگران پاییزی و زمستانی نیز مساعد و قابل تحمل است.

روستای بورخانی

روستای بورخانی (BUR KHANI) از مقصدهای روستاگردی شیرگاه، به دو بخش بالا و پایین تقسیم شده و از جنوب به ر وستای نفت چال قاضی کلا و از شمال به جنگل های هیرکانی محدود شده است. مقصد بوم گردی و طبیعت گردی شیرگاه بوده و مناظر چشم نوازی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. روستای بورخانی در ۳۵ کیلومتری شهر شیرگاه و ۱۸ کیلومتری شهر زیر آب واقع شده است.

روستای دهکلان شیرگاه

یکی از روستاهای شیرگاه مازندران، روستای دهکلان  (DEHKOLAN) شیرگاه ، کلکسیونی از مناظر طبیعی دیدنی است. هوای خنک و مناظری شگفت انگیز داشته و میوه های جنگلی خوشمزه ای چون ازگیل و آلوچه اش معروف است. دهکلان دهی است از دهستان لفور. فقط یک کیلومتر با شیرگاه فاصله دارد و مثل روستای شیرکوه شمال ، طبیعتی بکر دارد.

روستای نفت چال

روستای نفت چال (NAFT CHAL) در دهستان لفور از توابع بخش شیرگاه در شهرستان سواد کوه مازندران، پهناور ترین روستای لفور است. کلبه های چوبی با چشم اندازهای دیدنی در این روستا که فاصله کمی با سوادکوه دارد، در دسترس گردشگران قرار دارد. این روستا از ۱۲ آبادی کوچک مثل پلیکا و سوکلاء تشکیل شده است.

روستای بهمنان

روستای بهمنان (BEHMANAN) سواد کوه، در بخش مرکزی سواد کوه و در مسیر جاده ای واقع شده و از مناطق دیدنی شیرگاه بوده و وجه تسمیه آن، نام طایفه معروفی است که در این روستا زندگی می کردند. بعضی ها بهمنان را بهشت مازندران لقب داده اند. اقامت گاه های خوبی برای اقامت چند روزه گردشگران در روستا در دسترس است. فاصله روستا تا مرکز شهرستان ۱۵ کیلومتر است. شمالش روستای ولو و جنوبش روستای قادیکلا است. مزار امام زاده عباس در ۲ کیلومتری ورودی روستا است.

روستای گالشکلا یا گالش کلا

شیرگاه روستای گالشکلا (GALESH KOLA) در ۸۰ کیلومتری ساری، ۲۵ کیلومتری شیرگاه واقع شده آب و هوایی مطبوع و سرسبز دارد. مقصدهای اقامتی در روستا برای اقامت گردشگران در سال های اخیر راه اندازی شده و تماشای آن مثل روستای زیولا شیرگاه توصیه می شود.

این ها بخشی از روستاهای شیرگاه هستند. شیرکوه مازندران را با روستای شیرکوه رودبار استان گیلان اشتباه نگیرید.هم چنین شیرگاه روستای نارنج بن را با نارنج بن نوشهر اشتباه نگیرید! منطقه ای دل انگیز که لوکیشن خوبی برای کمپ آخر هفته است.

سوغات شیرگاه

شیرگاه به دلیل روستاها و آبادی ها و محیط سرسبز و حاصل خیزی که دارد، سوغات عالی و خوشمزه و ارزشمندی را برای گردشگران آماده کرده است. بازار سنتی شیرگاه، جایی برای خرید محصولات دامی و لبنیات تازه از سر شیر تا عسل و پنیر. شیرینی محلی زعفرانی مثل کماج و پشت زیک هم در کنار سبزی محلی و پتو نخی و جوراب بافتنی و جاجیم و گلیم در دسترس است. رب انار و رب گوجه و رب انبه و انواع ترشی، از دیگر محصولات طبیعی شیرگاه است که می توان به سوغات برد.

بهترین زمان سفر به شیرگاه

شیرگاه همان طور که در این گفتار اشاره کردیم، در دامنه های شمالی رشته کوه های البرز قرار گرفته و لذا محیطی سر سبز و با پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد. لذا شاهد تفاوت دمایی در نقاط مختل آن هستیم. ارتفاعاتش سرد است و قطعا در نیمه اول سال، گزینه خوبی برای طبیعت گردی در مازندران بوده و در مناطقی با ارتفاع پایین، آب و هوا گرم و معتدل است.

یعنی حتی پاییز هم گزینه خوبی برای سفر به این منطقه به شمار می رود. با این حال، اگر قصد دارید از طبیعت چشم نواز و هوای مفرح و تمییزش لذت ببرید،  بهار و تابستان و پاییز را برای سفر به شیرگاه انتخاب کنید.

دریاچه شورمست سوادکوه نزدیک شیرگاه

جاهای دیدنی نزدیک

شیرگاه به اندازه کافی همانطور که در این گفتار اشاره کردیم، مناطق گردشگری و شکم گردی دارد و خلاصه جای دیدنی شیرگاه بسیار است. جاذبه های شیرگاه از مقصدهای روستاگردی تا آبشارگردی را شامل می شود. اما به هر حال، می توانید پس از شیرگاه گردی، به جاهای دیدنی شیرگاه شمال بروید که در ادامه به معرفی شماری از مکان های دیدنی شیرگاه مازندران شامل: دره لاکره، آبشار میان کلا، سد سنبل رود پرداختیم.

دره لاکره

دره لاکره (LAKEREH) سوادکوه مازندران، از جاهای تفریحی شیرگاه و اعجاز طبیعت منطقه است. دره لاکره را بهشت گمشده سوادکوه لقب داده اند. قلب خیلی ها را تسخیر کرده و در نزدیکی شیرگاه خودنمایی می کند. فرصتی برای گردشگری شیرگاه به خصوص در نیمه اول سال و در میان جنگل های میلیون ساله هیرکانی. گشتی در سکوت دل انگیز دره لاکره، طبیعت گردی خاطره انگیزی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. برای عزیمت به دره لاکره، اول باید به سوادکوه بروید. دره لاکره حدود ۳۰ کیلومتر طول دارد و در میان کوه ها و جنگل های سرسبز، سکوت خلوت عاشقان طبیعت گرد است.

آبشار میان کلا

آبشار میان کلا (MIANKOLA WATERFALL) از دیدنیهای شیرگاه سواد کوه مازندران است. آبشار میانکلا در شش کیلومتری جنوب شهر شیرگاه و ۱۴ کیلومتری شمال شهر زیر آب و در کنار جاده اصلی تهران به شمال قرار گرفته است. آبشار میلانکلا را با آبشار گالش کلا یا اسکلیم اشتباه نگیرید. مقصد طبیعت گردی عالی در روزهای گرم نیمه اول سال محسوب می شود. از جاهای دیدنی شیرگاه سوادکوه همین آبشار در نیمه اول سال است.

سد سنبل رود

سد سنبل رود بهشت گمشده ساری (SONBOL ROUD DAM) یکی از دیدنی های سواد کوه است. هسته رسی داشته و در هشت کیلومتری جاده شیرگاه بین سوادکوه و بابل کنار قرار دارد. از بزرگ ترین سدهای خاکی شهرستان سوادکوه بوده و سه کیلومتر طول داشته و در فهرست ۶۰ مقصد گردشگری مازندران واقع شده است.

هتل های نزدیک

نزدیکترین اقامتگاه ها نسبت به شیرگاه، هتل های سوادکوه هستند که دو نمونه از بهترین آن ها خانه مسافر کیمه سوادکوه و اقامتگاه بومگردی کیوتی کاتیج هستند.

شما هم اگر تا به حال به سوادکوه و خصوصا شیرگاه سفر کرده‌اید از خاطراتتان برای ما بنویسید.

سؤالات متداول

شیرگاه مازندران کجاست؟

شیرگاه در مرکزیت سوادکوه شمالی است که حدود ۱۸ کیلومتری سوادکوه در بخش جنوبی آن است و از شمال به قائمشهر می رسد.

شیرگاه در کدام استان است؟

شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته است.

مناطق دیدنی شیرگاه کجاست؟

دریاچه لفور، پلنگ دره، پل راه آهن سر تپه، پل شاه عباسی، پل شاهپور یا شاپور، پل تاریخی سفید، جنگل اندارگلی، رودخانه کسیلیان، چشمه علی، محله نارنج بن، آبشارهای شیرگاه از دیدنی های بسیار زیبای شیرگاه هستند.

فاصله شیرگاه تا تهران چقدر است؟

اگر از تهران عازم باشید فاصله ای در حدود ۲۳۶ کیلومتر معادل ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه خواهید داشت.

۴.۴/۵ - (۱۵۷ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۹

 1. مرتضی صادقیان

  من امسال رفتم ۱۷ام شهریور چقدررررررر مردم خوب و با صفایی داره، من تلفنی ویلا گرفتم رفتم کلید از روی دیوار برداشتم پول و کارت به کارت کردم اصلا صاحب خونه رو ندیدم بنده خدا سرباز بود. بعدم موقع تحویل کلید گذاشتم روی دیوار و رفتم. ویلا تمیز و عالی دسشون درد نکنه ایشون اقای محمدی عزیز و گرامی هرجا هستن تندرست باشن. اطلاعات و مطالب شما هم عالی بود ثمر بخش👏👏👏🙏💐

  • علیرضا قانع

   خیلی خوشحالیم که این مقاله تونسته اطلاعات مفیدی بهتون بده

 2. وبلاگ من

  سواد کوه زمستون هواش چطوره؟

  • علیرضا قانع

   سلام
   سوادکوه در زمستان آب و هوای بسیار سردی داره و معمولا پر بارش هست

 3. فروشگاه اینترنتی لوازم گیمینگ

  واقعا خوب و عالی نوشته بودید

 4. تکفای

  حتما پیشنهاد میکنم که به شیرگاه سفر کنید
  واقعا عالیه

 5. سعیده

  ما دو بار به شیرگاه سفر کردیم و هنوز نتونستیم تمام جاهای دیدنی شو بریم، بس که زیباست این خطه و مناطق بکر و بی نظیر داره. دریاچه لفور جاییه که انسان رو یاد مناظر بی نظیر سوئیس می اندازه . جنگل و رودخانه پلنگ دره واقعا قطعه ای از بهشت است که آدم از دیدن زیبائی هاش سیر نمیشه. هر جا که اراده کنی میتونی توقف داشته باشی و بساط پیک نیک پهن کنی بس که جذاب و سرسبزه این منطقه.

 6. مهدی مختاری خواه

  من همین هفته ی قبل اونجا بودم . لرستانی ام و تاریخ ۹۹/۶/۱۰ رفتم مسافرت به شهر سوادکوه و مخصوصا شیرگاه به عشق فیلم پایتخت و دیدن این شهر . باید بگم خیلی شهر قشنگیه و مردمی خوب و مهربون داره ، واقعا لرستان و مازندران هم مردمش مهربونن و مهمانپذیر هم شجاعن و دلیر . هردو استان هم مکان های بکر و زیبا کم ندارن ، لرستان رشته کوههای زاگرس و مازندران رشته کوههای البرز زیباییه وصف ناشدنی و چشم نوازی به این دو استان بخشیده ان ، به مازندرانی های عزیز هم پیشنهاد میکنم حتما سری به لرستان با کوه های زیباش و جنگل های بلوطش و آبشار های قشنگش سر بزنن . ما بختیاری ها پذیرای قدمهای یک به یک شما هستیم .تشکر

 7. جاهای دیدنی سوادکوه

  یکی از جاذبه های گردشگری سوادکوه سد لفوره که واقعا عالیه و حسابی پیشنهاد میکنم برید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×