» گوناگون » ۱۰ غار ایران، هیجان و ماجراجویی در اعماق زمین
غار علیصدر
گوناگون

۱۰ غار ایران، هیجان و ماجراجویی در اعماق زمین

۱۳ تیر ۱۳۹۸ 22۰1,459

آیا از میان غار ها، ۱۰ غار ایران را می شناسید؟ آیا می دانید طولانی ترین غار ایران کجاست؟ اغلب تصور ما از غارها، فضایی تاریک و اسرار آمیز است که شاید فیلم های علمی تخیلی را برایمان تداعی می کنند. از طرفی هم سفر در دل زمین و در میان سنگ ها و صخره ها، می تواند تجربه ای ماجراجویانه و خاص باشد.

قدم گذاشتن در تونلی شگفت انگیز که نمیدانیم قرار است در آنجا با چه چیزی مواجه شویم، حس کنجکاوی و هیجان را در ما بر می انگیزد. غار های ایران، یکی از هیجان انگیزترین مناطق آن هستند که در بسیاری از نقاط کشور یافت می شوند.

از میان همه غار های ایران، در این مقاله ۱۰ مورد از آن ها را معرفی می کنیم. با ما همراه شوید تا به اعماق زمین در ۱۰ غار ایران سفر کنیم:

بزرگترین غار های ایران

غار کتله خور
غار کتله خور
  • غار کتله خور زنجان

در فاصله ۱۶۵ کیلومتری از جنوب زنجان، یکی از معروف ترین غار های ایران قرار گرفته است که اولین بار درسال ۱۳۳۱ توسط یک گروه کوهنوردی کشف شد. کتله خور یکی از قدیمی ترین و بزرگترین غار های ایران است. کتله به معنی کوه کم ارتفاع است و خور هم مخفف خوشید که وجه تسمیه نامش این است که این غار در میان کوهی قرار گرفته‌ که خورشید از پشت آن طلوع می‌کند. غار کتله خور، غاری با عظمت است که هنوز به طور کامل کشف نشده.

این غار خشکی – آبی تا به امروز ۳ طبقه از غار کتله خور کشف شده اما به نظر می رسد که ۷ طبقه داشته باشد که این غار را به اولین غار آهکی جهان تبدیل می کند. باورتان می شود که عمر آن ۱۲۰ میلیون سال باشد؟ درون این غار اسکلت انسان و ابزار های سفالی هم کشف شده است.

غار یخی چما
غار یخی چما
  • غار یخی چما

غار یخی چما، یکی از غار های ایران و جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است. برای رسیدن به غار یخی چما باید از شهر چلگرد، مسافتی به طول ۲۵ کیلومتر را طی کنید. نام این غار بر گرفته از واژه عشایری «چی ما» است. غار یخی چما، در دشت چما قرار گرفته است که مانند یک تنگه‌ی بزرگ با چشمه‌ای از آب شیرین است. هنگامی که وارد این غار می شوید، حتی در گرمای داغ تابستان، به صورت حیرت آوری با حجم عظیمی از یخ مواجه می شوید.

انباشته شدن برف ها موجب شده که این منطقه به طور دائمی قندیل بسته و یخ زده باشد. گاهی ارتفاع برف در این منطقه به ۵۰ متر هم می رسد. نکته جالب غار یخی چما این است که، یکی از منابع آب شیرین ایران است. در زیر این یخ ها، روزخانه ای زلال جاری است که به سد کوهرنگ منتهی می شود. قدم زدن در این غار نیاز به تجهیزات و لوازم ایمنی دارد.

غار علیصدر
غار علیصدر
  • غار علیصدر همدان

…و اما غار علیصدر! غار علیصدر همدان از مشهورترین غار های ایران است که تقریبا همه‌ی ما یا خودمان به آن جا سفر کرده ایم و یا اطرافیانمان. دسترسی به این غار از جاده همدان – لاله جین به سمت بیجار امکان پذیر است. پیشینه غار علیصدر به میلیون ها سال پیش و دوران ژوراسیک باز می گردد. درون این غار عظیم، رودخانه هایی جاری هستند که موجب شده تنها با قایق، بازدید از غار امکان پذیر باشد. آب این رودخانه ها از چشمه های زیر زمینی که از دیواره و سقف غار سرچشمه گرفته اند تامین می شود که بی بو و بی مزه است. در برخی از مناطق غار، عمق آب، به ۱۴ متر می رسد.

نکته جالب این است که دمای این غار در تمام طول سال ۱۴ درجه سانتی گراد است. خوب است بدانید با اینکه غار در زیرزمین قرار گرفته است اما هیچ نوع گاز سمی در آن وجود ندارد. همچنین در تابستان داخل غار، خنک می‌شود اما در فصل زمستان در مقایسه‌ با برفی که بیرون می‌بارد، هوای داخل غار گرم است.

غار سهولان
غار سهولان
  • غار سهولان

از اسرارآمیزترین غار های ایران، غار سهولان در استان آذربایجان غربی است. این غار در ۴۳ کیلومتری جنوب شرق مهاباد به سمت بوکان قرار دارد. سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است اما افراد محلی، به آن غار لانه کبوتر می گویند. غار سهولان، دومین غار آبی بزرگ ایران، پس از غار علیصدر است. غار سهولان هم مانند غار علیصدر دارای قندیل ها و جلوه های طبیعی جالب توجه است. همچنین این غار ۲ دهانه دارد. دمای داخل غار، بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی گراد است.

غار ایوب کرمان
غار ایوب کرمان
  • غار ایوب کرمان

غار ایوب از جاذبه های گردشگری استان کرمان و شهر بابک، در کوهی به همین نام قرار گرفته است. در درون این غار آثاری از دوره اشکانیان مشاهده می شود. این غار بزرگ ترین غار آذرین ایران است. آب موجود در زیر گدازه‌ها بعد از به هم پیوستن و انفجار موجب تشکیل این غار شده. در طول سالیان طولانی، بر اثر عوامل طبیعی مانند رطوبت و هوای سرد درون غار و  انقباض و انبساط شدید در دیواره‌ی غار و جدا شدن تکه سنگ‌های بزرگ، بر وسعت غار افزوده شده است. جالب است بدانید دهانه بزرگ این غار یکی از ویژگی های های منحصر به فرد آن است. ابعاد دهانه غار ایوب کرمان، ارتفاع ۸۰ متر و طول ۶۰ متر است.

غار رودافشان
غار رودافشان
  • غار رود افشان

غار رود افشان، غاری در استان تهران است. اگر از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید، روستای سیدآباد و روستای رودافشان در مسیر شما خواهد بود. ویژگی جالب غار رودافشان، دهانه بزرگ ۲۰ متری آن است. در این نقطه از کشور تعداد غارها بسیار کم است و علت آن گرانیتی بودن رشته کوه البرز است. در این نوع کوه‌ها، غار ایجاد نمی‌شود مگر این که رگه‌هایی از آهک در دل کوه وجود داشته باشد. هزاران سال قبل رودخانه دلی‌چای هم سطح دهانه غار بوده و نفوذ آب به داخل دالان‌های غار به تدریج باعث خوردگی رگه‌های آهکی و گسترش غار شده است.

غار کرفتو
غار کرفتو
  • غار کرفتو

از دیدنی ترین غارهای ایران در استان کردستان، غار کرفتو است. این غار که در ۷۰ کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره قرار گرفته است. در گذشته های دور، این غار محل سکونت انسان ها بوده که درون آن تغییراتی مانند ساخت دالان، راهرو و غیره به وجود آورده اند که همین موضوع موجب شهرت ویژه این غار شده است. درون غار کرفتو، یک کتیبه یونانی قرار دارد که به نظر می رسد متعلق به سلوکیان باشد.

غار قوری قلعه
غار قوری قلعه
  • غار قوری قلعه

غار قوری قلعه، طولانی ترین غار ایران و بزرگ ترین غار آبی آسیا است. این غار با پیشینه ۶۵ میلیون ساله، در استان کرمانشاه قرار دارد. علت نام گذاری این غار، وجود قلعه ای متعلق به دوره ساسانیان بوده که به شکل قوری است. بازه دمای داخل غار، بین ۷ تا ۱۱ درجه سانتی گراد است.

غار خفاش
غار خفاش
  • غار خفاش

غار خفاش، غاری نسبتا کوچک است که به دلیل وجود میلیون ها خفاش در آن، مورد توجه قرار گرفته است. این غار فقط یک کیلومتر از چشمه های آب گرم دهلران فاصله دارد و در استان ایلام قرار دارد. ممکن است هنگام غروب، شاهد خروج دسته جمعی خفاش ها باشید.

غار شاپور
غار شاپور
  • غار شاپور

غار شاپور در شهر کازرون استان فارس قرار دارد. همچنین غار شاپور، از میان غار های ایران، علاوه بر جاذبه های دیدنی طبیعی، جاذبه های تاریخی هم دارد. مجسمه ۶ متری شاپور اول، با گذشت ۱۷۰۰ سال هنوز در ورودی غار قرار دارد. دهانه غار شاپور ۳۰ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع دارد.

منبع: وبلاگ اقامت۲۴

 

۴.۸/۵ - (۱۲۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×