» گوناگون » معرفی راهنمایان گردشگری ایران
راهنمایان گردشگری ایران
گوناگون

معرفی راهنمایان گردشگری ایران

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ 19۰1,349

سفرهای هیجان انگیز که بتوانند به معنای واقعی تجربه و اتفاقات خوش و به یادماندنی را به همراه داشته باشند، قطعا در مکان های ناشناخته رخ خواهند داد. به همین خاطر راهنمایان گردشگری لازمه ی کمک برای قدم گذاشتن در این مکان ها بوده و می توانند با اطلاع رسانی های درست، تاثیر زیادی بر کیفیت سفر داشته باشند. راهنمایان گردشگری در طول سال های مختلف دچار تغییر و تحول شده و امروزه شیوه های جدیدی در این زمینه مشاهده می شود.


برای آشنایی با راهنمایان گردشگری ایران در ادامه با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

 

مقاله مرتبط : “انواع گردشگری

مقاله مرتبط : “آیا میدانید گردشگری ماجراجویانه چیست؟

 

راهنمایان گردشگری ایران

راهنمایان گردشگری چه کسانی هستند؟

راهنمایان گردشگری از گذشته تا امروز به افرادی تلقی میشد که با داشتن اطلاعات و شناخت مناطق توریستی به عنوان راهنما، کمک و همراه گردشگران بودند. نمونه ی بارز این دسته از فعالان در حوزه ی گردشگری، تور لیدرها هستند که امروزه از شغل های بسیار پرطرفدار محسوب میگردد. البته لازم به ذکر است که راهنمایان گردشگری انواع مختلفی دارند که مستقیم یا غیرمستقیم به اطلاع رسانی و معرفی مناطق گردشگری و جذب توریست می پردازند و بدون شک تنها به تور لیدرها محدود نخواهند بود.

مهارت های راهنمایان گردشگری

ورود به هر شغل و حرفه نیاز به کسب مهارت های مختلف داشته و داشتن توان بدنی در حد معقول و متناسب با آن کسب و کار یک امر ضروری می باشد. افرادی که قصد دارند به عنوان یکی از راهنمایان گردشگری ماهر و متخصص در این شغل شناخته شوند، لازم است تا در مرحله ی اول از سلامت جسمی برخوردار باشند. داشتن ذهن کنجکاو و تشنه ی آموختن، دانش و تحصیلات حتی الامکان متناسب با گردشگری، قدرت تصمیم گیری بالا، توانایی برقراری ارتباط با اقشار مختلف، تسلط و داشتن شناخت کافی از زبان مردم مقصد سفر از جمله مهارت های مورد نیاز در این شغل و حرفه می باشد.

 

راهنمایان گردشگری ایران

راهنمایان گردشگری در عصر حاضر

مانند تمام کسب و کارهایی که امروز با تغییر بسیار زیادی نسبت به گذشته مواجه شده اند، نوع فعالیت راهنمایان گردشگری نیز از این تغییر مستثنی نبوده و گرایش های جدیدی در آن به چشم میخورد. مجلات گردشگری اینترنتی که نمونه های موفق بسیار زیادی از آنها در بین سایت های داخلی و خارجی وجود دارد، امروزه با انتشار مطالب آموزنده و آگاهی دهنده و معرفی باید و نباید های سفر به اقصی نقاط دنیا از جمله گزینه هایی می باشند که می توانند در لیست راهنمایان گردشگری قرار بگیرند.
بارزترین و موفق ترین مثال که اطلاعات منتشر شده بر روی آن برای مردم تمام نقاط دنیا مفید و بی نقص می باشد، تریپ ادوایزور می باشد که با ارائه ی اطلاعات و همچنین نظرسنجی های مختلف کمک زیادی برای داشتن انتخاب های هوشمندانه و آگاهانه کرده است.

راهنمایان گردشگری ایران

توریسم و گردشگری در دنیای امروز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و تمام کشورها سعی در جذب مسافر بیشتر برای ایجاد رونق اقتصادی دارند. سالهای اخیر در ایران نیز گام های موثری در این زمینه برداشته شده است. در گوشه و کنار ایران و در شهر و روستاهای مختلف جاذبه هایی به چشم میخورند که عدم اطلاع رسانی درست در مورد آنها باعث شده است تا رونق مناسبی نداشته باشند و با فعالیت دوستداران و علاقه مندان به این حوزه امروزه توانسته اند تا حد زیادی به دیگران معرفی شوند. فعالیت در اطلاع رسانی و معرفی جاذبه ها در کشورمان به دو صورت انجام میشود که عبارتند از:

سایت های گردشگری ایران

روی کار آمدن مجله های گردشگری بسیار موفق و جامع در این زمینه، بهترین راهکاری بود که توانست تا حد زیادی زیبایی های ایران را به همه معرفی نماید. از معروف ترین نمونه های راهنمایان گردشگری آنلاین در ایران می توان به کارناوال، کجارو، سیری در ایران، کوله پشتی و مجلات ارائه دهندگان خدمات گردشگری مانند اقامت ۲۴ و الی گشت اشاره کرد. با ورود به هر یک از این مجلات می توانید اطلاعات کاملی درباره ی جاذبه ها و جاهای دیدنی اقصی نقاط ایران و دنیا، هزینه های سفر و راه های کاهش آنها و هر چیزی که می تواند به شما در داشتن روزهایی بدون دغدغه و نگرانی کمک کند، دست پیدا نمایید.

 

راهنمایان گردشگری ایران

چگونگی ورود به شغل راهنمای گردشگری

مانند هر رشته و شغل دیگری ورود به این شغل و تبدیل شدن به راهنمای گردشگری نیازمند تحصیلات مربوطه و یا گذراندن دوره‌های تخصصی و کسب اطلاعات و دانش لازم می‌باشد. از روش‌های مختلفی می‌توان یک راهنمای تور شد. یکی از این روش‌ها تحصیل در رشته‌های مرتبط مانند مدیریت جهانگردی و گردشگری، باستان شناسی و راهنمای تور در هنرستان‌های کار و دانش و دانشگاه‌ها می‌باشد.

همچنین افرادی که می‌خواهند راهنمای تور شوند و تحصیلات مرتبط با گردشگری ندارند، می‌توانند با مراجعه به مراکز آموزشی گردشگری و گذراندن دوره‌های تخصصی کارت راهنمای گردشگری دریافت نمایند. پس از اتمام دوره آموزشی داوطلب در هر درس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پس از موفقیت در این آزمون که نقش آزمون معرفی را دارد ، داوطلب در آزمون جامع که شامل دروس اصلی دوره می‌باشد شرکت می‌کند. در صورت قبولی در آزمون جامع، فارغ التحصیل دانشنامه پایان دوره را دریافت می‌کند.

پس از این مراحل کارت راهنمای تور صادر می‌شود که مدت اعتبار آن یک سال می‌باشد و هر سال باید تمدید گردد. در این مرحله فرد می‌تواند با مراجعه حضوری به آژانس‌های گردشگری خود را برای همکاری به عنوان راهنمای تور معرفی کند.

معروف ترین راهنمایان گردشگری ایران

علاوه بر مجلات و سایت های گردشگری، در ایران تور لیدرهای بسیار معروف و نام آشنایی وجود دارند که هدفشان شناخت ایران و جهان و رونق گردشگری می باشد. دو راهنمای گردشگری معروف ایران عبارتند از:

کیومرث غفاری

کیومرث غفاری به عنوان اولین تور لیدر ایران شناخته شده می باشد که فعالیت خود را از سال ۱۳۳۸ شروع کرده است و با توجه به موفقیت هایی که در این زمینه بدست آورده، توانست جایزه ی راهنمای گردشگری برتر را دریافت کند. کیومرث غفاری در معرفی ایران و جاذبه های پنهان آن و نمایش مراسم و آداب و رسوم کشورمان در ایام خاصی مانند نوروز یا تاسوعا و عاشورا به گردشگران داخلی و خارجی نقش بسیار مهمی داشته و در سن ۷۵ سالگی هنوز در این حرفه مشغول می باشد.

آرش نورآقایی

آرش نورآقایی یکی از فعالان در حوزه ی گردشگری می باشد که در معرفی ایران و موارد مهم در جذب گردشگر و توسعه ی صنعت توریسم تالیفات زیادی دارد. نورآقایی بیشتر از طریق نوشتن و سفر کردن اطلاعات را برای دوست داران سفر منتشر می کند و یکی از موفق ترین ها در این زمینه به شمار میرود.

 

راهنمایان گردشگری ایران

روز راهنمایان گردشگری در تقویم ایران

اهمیت گردشگری و راهنماها چیزی نیست که براحتی بتوان از آن چشم پوشید، به همین خاطر اگر تقویم تان را باز کنید و به تاریخ ۲ اسفند (۲۱ فوریه) نگاه کنید، قطعا به این اهمیت پی خواهید برد. ۴ اسفند روز راهنمایان گردشگری بوده و نشست های زیادی در این روز به منظور تقدیر از افراد برتر در این حوزه و همچنین بیان مشکلات و ارائه ی راهکارهای موثر در اغلب شهرها برگزار میگردد.

 

نقش راهنمایان گردشگری بر صنعت توریسم

اصلی ترین هدف یک راهنمای گردشگری معرفی مناطق ناشناخته و ترغیب افراد به بازدید از آنها می باشد. تا روزی که روستاهای تاریخی مانند میمند کرمان، کندوان تبریز، زیبایی های کویر مصر، جاذبه های منحصر به فرد جزیره هرمز و چشم اندازهای خارق العاده ی چابهار ناشناخته بودند و حرفی از آنها در بین مقاصد گردشگری ایران نبود، این مناطق بکر و دور افتاده محسوب میشدند. امروز و به لطف وجود راهنمایان گردشگری الکترونیک و سایت های فعال در این زمینه نه تنها ایرانی ها، بلکه افراد زیادی از سایر کشورها را جذب شهر و روستاهای مختلف کرده اند. با وجود سایت های گردشگری، ایران فقط به معنای اصفهان و شیراز نیست و هر یک از مناطق ییلاقی و جاذبه های طبیعی در دورترین نقطه از کشورمان دلیلی برای سفر می باشند و ناخودآگاه رونق اقتصادی به آنها گره خورده است.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×