» گوناگون » آیا میدانید گردشگری ماجراجویانه چیست؟
گردشگری ماجراجویانه
گوناگون

آیا میدانید گردشگری ماجراجویانه چیست؟

۲۷ بهمن ۱۳۹۷ 9۱1,703

گردشگری ماجراجویانه ؛ بهترین نوع سفر و گردشگری برای آن دسته از افرادی می باشد که در طول زندگی همیشه به دنبال تجربه و کشف ناشناخته ها می باشند و به نوعی تشنه ی تجربه و هیجان هستند. گردشگری ماجراجویانه علاوه بر فراهم کردن شرایط ایده آل برای داشتن روزهایی هیجان انگیز در زندگی، تاثیرات مثبت و منفی بر اقتصاد و محیط زیست میگذارد و در نتیجه نیاز به شناخت و فرهنگ سازی در این زمینه احساس می شود.


اگر به دنبال تجربه ی هیجان انگیزترین روزهای زندگی با گردشگری ماجراجویانه هستید، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

 

مقاله مرتبط : “انواع گردشگری

مقاله مرتبط : “تحصیل در رشته گردشگری

 

 

گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویی چیست؟

گردشگری ماجراجویانه به سفرهایی گفته میشود که شخص با قدم گذاشتن در طبیعت ناشناخته، به دنبال تجربه ی فعالیت هایی همراه با خطر و چالش می باشد و در آن تلفیقی از فعالیت های بدنی، طبیعت گردی و آشنایی با فرهنگ های مختلف به چشم میخورد. در این نوع گردشگری شخص باید در سطح مطلوبی از استقامت و آمادگی جسمانی قرار داشته باشد و ریسک و خطر کردن را بخش مهمی از زندگی بداند و در یک کلام، شجاع باشد.

 

انواع گردشگری ماجراجویانه

با توجه به مقصد سفر و تجربیاتی که در آن پیش رو خواهید داشت، می توان گردشگری ماجراجویانه را به دو دسته ی سخت و نرم تقسیم کرد. در سطح دشوار یا سخت این نوع گردشگری، شخص باید کاملا آموزش دیده و مهارتهای فیزیکی و بدنی را کسب کرده باشد. برای مثال این دسته از افراد باید بتوانند صخره نوردی و کوهنوردی در ارتفاع بالا و شرایط سخت را با موفقیت پشت سر بگذارند یا در مواجه شدن با خطراتی مانند روبرو شدن با حیوانات وحشی و خزندگان مختلف توانایی دفاع از خود را داشته باشند.

پرطرفدارترین گردشگری ماجراجویانه نوع سخت عبارتند از:
– موج سواری
– دوچرخه سواری کوهستان
– رفتینگ
– بانجی جامپینگ
– صخره نوردی و کوهنوردی در سطح دشوار
– غارنوردی و یخ نوردی

در مقابل، برای نوع نرم این سفر نیاز به داشتن مهارتهای پیشرفته احساس نمیشود و با کمی دانش و اطلاعات در مورد طبیعت که با چاشنی خطر و کسب تجربیات جدید همراه باشد، می توان کوله بار را برای روزهایی پرماجرا برداشت. از نمونه های پرطرفدار و رایج این نوع گردشگری می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– اسنورکلینگ
– پیاده روی و طبیعت گردی در مناطق ناشناخته
– اسب سواری
– دوچرخه سواری در سطح متوسط
– غواصی

 

گردشگری ماجراجویانه

نقش گردشگری ماجراجویانه بر اقتصاد

وقتی صحبت از گردشگری ماجراجویانه میشود، در مرحله ی اول باید بدانید که مقصد سفر جنگل، کوه، روستا یا شهری ناشناخته می باشد و باید در این مکان ها حداقل یک شب اقامت داشته باشید. با همین تعریف ساده براحتی می توان ایجاد رونق در این مناطق را با ورود گردشگر به خوبی احساس کرد. خوردن غذاهای محلی و تجربه ی استراحت در اقامتگاه ها و خرید از صنایع دستی یا محصولات کشاورزی از جمله مواردی هستند که به شدت می توانند در بهبود شرایط اقتصادی و بالا بردن امید به زندگی در اقصی نقاط دنیا تاثیرگذار باشند. فراموش نکنید که در تعریف این نوع گردشگری به بعد فرهنگی در کنار نقش فعالیت بدنی اشاره شد و همین عامل رونق اقتصادی میگردد.

 

گردشگری ماجراجویانه

نقش گردشگری ماجراجویانه بر محیط زیست

یکی از بزرگترین مشکلات و نقاط ضعف در گردشگری، آسیب زدن به طبیعت و برهم زدن قانون و نظم موجود در آن می باشد و قطعا اگر به این مساله و حفظ محیط زیست در تمام انواع گردشگری توجه نشود، آینده ای نامعلوم و سخت در پیش خواهد بود. مطمئنا گردشگری ماجراجویانه نیز از این امر مستثنی نخواهد بود و با فرهنگ سازی و آموزش باید برای کاهش آسیب زدن به طبیعت و محیط زیست گام های موثری برداشت. به عنوان مثال اگر بخواهیم آسیب های این نوع سفر را بیان کنیم، میتوان به شکار حیوانات، ریختن زباله در طبیعت، سافاری در کویر و آسیب زدن به طبیعت موجود در این مناطق و همچنین از بین بردن سکوت و آرامش اشاره کرد.

 

مقاصد گردشگری ماجراجویانه در ایران

اگر به آمار و ارقام موجود درباره ی رشد گردشگری در ایران دقت کنید، کاملا متوجه رونق و افزایش ورود توریست داخلی و خارجی به شهرهای مختلف کشورمان خواهید شد. اما با اینکه ایران در لیست بهترین مقاصد گردشگری ماجراجویانه در دنیا قرار گرفته است، متاسفانه هنوز شاهد رشد چشمگیری در این حوزه نبوده ایم. بدون شک با فرهنگ سازی و آموزش و راه اندازی تورهای این نوع گردشگری می توانیم روزهای خوبی را برای عاشقان هیجان ایجاد کنیم و علاوه بر این، شاهد رشد اقتصادی در شهرها و مناطق مختلف باشیم. از جمله مقاصد گردشگری که پتانسل های لازم برای جذب توریست های ماجراجو در ایران را دارد، می توان به کویرهای مرکزی ایران مانند ریگ جن، غارنوردی در غار قاتل در کرمانشاه، کوهنوردی و صخره نوردی در مناطق صعب العبور و همچنین غواصی در آب های خلیج فارس اشاره کرد. البته مواردی که به آنها اشاره کردیم، تنها چند نمونه برای ذکر مثال بود و قطعا در شهر و استان محل زندگی شما گزینه های زیادی در این زمینه وجود دارند و پیشنهاد می کنیم بیشتر در مورد آنها بدانید و به دیگران معرفی کنید.

 

گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه در سایر کشورها

یکی از اصلی ترین شیوه های سفر و گردشگری و جذب توریست در اکثر کشورهای دنیا، استفاده از حس تجربه طلبی و ریسک پذیری افراد میباشد و به همین خاطر است که تنها در بازه ی زمانی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ این نوع گردشگری به رشد ۶۵ درصدی رسیده است و تا امروز به اهمیت آن افزوده شده است. برای مثال، نوع جغرافیا و اقلیم و همچنین شرایط فرهنگی بسیار عجیب و مرموز در قاره آفریقا یکی از بهترین گزینه ها برای تجربه ی روزهایی سرشار از تجربه و شناخت ناشناخته ها می باشد. بر اساس مطالعات انجام شده، بهترین مقاصد گردشگری ماجراجویانه در سراسر دنیا شامل موارد زیر می باشد:
– اسکیت روی یخ در دریاچه لوییس، کانادا
– دوچرخه سواری کوهستان در موآب (moab) در ایالت یوتا
– زندگی در کنار گونه های متنوع آبزیان در گراند کیمن
– قایق سواری در جنوب شرقی ویرجینیا
– کایت سواری در ریودوژانیرو برزیل
– زیپ لاین در جنگل های بارانی کاستاریکا
– دریانوردی در جرایر آئولین ایتالیا
– سافاری و تماشای حیوانات وحشی در پارک ملی کروگر آفریقا
– بانجی جامپینگ در کوئینزتاون نیوزیلند

 

گردشگری ماجراجویانه

شرایط لازم برای راه اندازی تورهای گردشگری ماجراجویانه

سفر به مکان های ناشناخته که شرایط زیست محیطی و فرهنگی آنها برایتان کاملا نا آشنا و مبهم می باشد، نیاز به داشتن همسفر دارد و شاید به همین خاطر است که در تمام دنیا، تورهای گردشگری بهترین انتخاب در این زمینه می باشند. با توجه به پتانسیل های موجود در ایران برای جذب توریست های ماجراجو، لازم است تا افرادی که در این زمینه مهارت های کافی دارند به راه اندازی این تورهای گردشگری توجه بیشتری داشته باشند. البته لازم به ذکر است که مدیران تور یا همان تور لیدر باید در مرحله ی اول دانش کافی از مقصد سفر و تجهیزات مورد نیاز برای داشتن کمترین سطح خطر در این مناطق داشته باشد. در مرحله ی بعد باید از نظر بدنی در شرایط مناسبی قرار داشته باشد و تمرین های لازم در این زمینه را انجام داده باشد. تجربه و قدرت تصمیم گیری بالا به ترتیب در گام های سوم و چهارم قرار میگیرند. با داشتن این چهار مهارت و همچنین تشویق افراد گروه به مراقبت از محیط زیست و همچنین همگام بودن با سایرین می توان انتظار روزهایی پر از هیجان و تجربه های تازه را داشت.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. Hotelneshin

    مطلب جالب و جذابی بود ودرنوع خود منحصربه فرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×