» گوناگون » آشنایی با گرند کانیون های ایران : آدرس و عکس
دره گرند کانیون آمریکا
گوناگون

آشنایی با گرند کانیون های ایران : آدرس و عکس

۲۴ مرداد ۱۳۹۷ 18۰5,061

یکی از زیباترین جاذبه های جهان، دره گرند کانیون آمریکاست؛ دره ای که به سبب میلیاردها سال فرسایش سنگ ها توسط عوامل طبیعی نظیر آب، ایجاد شده و اشکال زیبایی را بوجود آورده است.

بی تردید برای تمام طبیعت گردها و افراد علاقه مند به این گونه مکان ها، بازدید از این دره یکی از آرزوهایی است که در سر می پرورانند.

اما باید این نکته را اشاره کرد که برای به تماشا نشستن این تابلوی زیبا آفرینش، نیاز به خروج از کشور نبوده و به راحتی می توان مناظری چه بسا زیباتر از دره گرند کانیون را در داخل ایران به نظاره نشست.

با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی و آشنایی با گرند کانیون های ایران همراه باشید.

دره گرند کانیون آمریکا

تنگه شیرز لرستان

تنگه شیرز در محل اتصال استان های کرمانشاه، لرستان و ایلام به یکدیگر واقع شده و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت قرار دارد.

دیواره های این تنگه ارتفاعی بالغ بر ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر داشته و طول دره به بیش از ۵ کیلومتر می رسد.

نقش های ایجاد شده به واسطه فرسایش بر روی دیواره های دره شیرز، چشم انداز زیبایی را خلق کرده و همچنین رودخانه ای که در میان آن جاری است، تابلویی زیبا از بهشت گمشده ای بر روی زمین را به تصویر می کشد.

تنگه شیرز لرستان
آدرس: در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت

وجود عواملی نظیر آبشارهای کوچک و بزرگ، چشمه های فراوان و صخره هایی با اشکال گوناگون، به زیبایی این دره افزوده و آن را به یکی از بهترین جاذبه های طبیعی استان لرستان بدل ساخته است.

در دره شیرز علاوه بر چشم انداز های بی نظیر، غاری با نام غار خدا وجود داشته که طولی برابر با ۱۵۰ متر دارد.

همچنین مناره سنگی با ارتفاع ۸۰ متر و قطری برابر با ۱۰ متر، یکی دیگر از جاذبه های این دره بشمار می آید.

بهترین زمان برای سفر به این دره فصل بهار و تابستان است.

برای رسیدن به دره شیرز می توان از مسیر جاده اولادقبا استفاده کرد.

تنگه شیرز لرستان
بهترین زمان برای سفر به تنگه شیرز لرستان، فصل بهار و تابستان است.

تنگه هایقر فیروزآباد

در نزدیکی روستای رودبال و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس، تنگه ای زیبا به نام تنگه هایقر وجود دارد.

این تنگه که به نام گرند کانیون ایران نیز مشهور است، چیزی حدود ۸ کیلومتر طول داشته و رودخانه ای بانام قره آقاج از میان آن عبور می کند.

تنگه هایقر که امروزه یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان فارس بشمار می آید، روزگاری محل جنگل میان اقوام قشقایی با متجاوزان انگلیسی بود.

تنگه هایقر فیروزآباد
آدرس: در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس

دلیران قشقایی هنگامی که توانستند سربازان انگلیسی را در این دره از پای درآورند، فریاد هایقر به معنی مردن سر دادند تا دیگر همرزم های خود را نیز از این پیروزی آگاه کنند.

به همین دلیل از آن تاریخ به بعد، این دره با نام هایقر شناخته می شود.

منظره زیبای ایجاد شده با اشکال گوناگون سنگ ها که حاصل میلیون ها سال فرسایش خاک بوده، در کنار آواز پرندگان و صدای جاری شدن آب، چشم انداز زیبایی را خلق کرده که چشم هر بیننده ای را مبهوت خود می کند.

این دره به قدری زیباست که اگر به آن سفر کنید شاید تصمیم بگیرید که تمام مدت سفر خود به استان فارس را در دره هایقر سپری کنید.

دره هایقر

بیشتر بخوانید : “تنگه هایقر فیروزآباد : گرند کانیون ایران در استان فارس

کال جنی طبس

در طبس و در فاصله ۳۵ کیلومتری از این شهر، دره ای مخوف وجود دارد که به دلیل وجود صداهایی عجیب آن در هنگام شب، به کال جنی معروف شده و می تواند هر بیننده و شنونده ای را در جای خود میخ کوب کند.

این دره یکی از منحصر‌ به‌فردترین دره‌های ایران بوده که سرزمین عجیبی از صخره‌هاست و دخمه‌هایی در دل دیواره‌ها و اشکال عجیب و نامتجانسی را در خود گنجانده است.

اهالی این منطقه این دره را خانه جن و ارواح می‌دانند و داستان‌هایی از ربوده شدن دختران جوان توسط اجنه در این دره برای شما تعریف خواهند کرد.

کال جنی طبس
آدرس : در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهر طبس

این دره ۱۶ کیلومتر طول داشته که با دیواره های بلند پرشیب، با اشکالی عجیب و شگفت آور احاطه شده است.

آبشارهای کوچک، حوضچه هایی با عمق ۱.۵ متر و تونل ها و حفره هایی به نام گبر که محل سکنی و چله نشینی زرتشتیان و یکتا پرستان بوده، از جمله دیدنی های این دره ی زیبا به شمار می روند.

بهترین زمان سفر به این دره که یکی از پدیده ی طبیعی منحصر به فرد ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران بوده، فصل پاییز و زمستان است.

برای رسیدن به این دره زیبا و رمزآلود باید به طبس سفر کرده و از مسیر جاده طبس به بشرویه، به سمت آن حرکت کنید.

کال جنی طبس
بهترین زمان سفر به کال جنی طبس ، فصل پاییز و زمستان است.

تنگه چاهکوه قشم

در بخش شرقی جزیره قشم، تگه ای با عمق ۱۰۰ متر وجود دارد که با نام تنگه چاهکوه شناخته می شود.

این تنگه در گذشته محل ذخیره آب بوده و از این رو با نام تنگه آب مقدس نیز شناخته می شود.

بیشتر بخوانید : “تنگه چاهکوه، از عجایب هفتگانه قشم

تنگه چاهکوه قشم
فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار، بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه می باشد

در تنگه چاهکوه اشکالی شگفت انگیز همچون شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق و انواع حفره های نیمه کروی و بیضوی خودنمایی می کنند.

وجود چهار چاه که برای ذخیره آب و هدایت آن برای استفاده ساکنان روستاها کاربرد داشته از دیگر زیبایی های این تنگه به شمار می رود.

فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار، بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه می باشد. همچنین برای رسیدن به این پدیده طبیعی باید از جزیره قشم راهی روستای چاهی شرقی شد.

تنگه چاهکوه قشم

دره خزینه پل‌دختر

یکی از دره‌های زیبای استان لرستان که به گرند کانیون ایران شهرت یافته است، دره خزینه پل‌دختر می‌باشد. تماشای این دره عمیق از زاویه بالا به خاطر وجود یک پیچ نعل اسبی زیبا، بسیار دیدنی است. در این پیچ، صخره‌‌ای بزرگ و پرهیبت، مثل جزیره قرار گرفته و دورتادورش دیواره‌هایی با ارتفاع بسیار زیاد و رودخانه سیمره که از سرشاخه‌های کرخه به‌حساب می‌آید، جریان دارد.

دره خزینه

یکی دیگر از جاذبه‌های خاص و دیدنی دره خزینه، پل معلق آن با طول ۱۱۲ متر و ارتفاع ۸۵ متر می‌باشد که بزرگترین پل معلق خاورمیانه محسوب می‌گردد. این پل معلق درست بر روی دره قرار گرفته است و رودخانه از زیر آن می‌گذرد.

بهترین زمان برای سفر به دره خزینه اوایل بهار و اوایل پاییز می‌باشد. برای دسترسی به این منطقه زیبا باید به شهرستان پل‌دختر بروید و در کیلومتر ۴۷ جاده پل‌دختر به اندیمشک، به روستای خزینه می‌رسید.

1395122711490870610322294

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۴.۸/۵ - (۱۵۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×