» گوناگون » اصطلاحات هتل ها و انواع خدمات
اصطلاحات بکار رفته در هتل ها
گوناگون

اصطلاحات هتل ها و انواع خدمات

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ 7۰1,006

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در سفر های خود و در زمان مراجعه به هتل محل اقامت، با اصطلاحات هتل آشنا نباشید و این عدم آگاهی برای شما ایجاد مشکل کرده و لحظاتی از سفر شمارا با خاطراتی تلخ همراه ساخته باشد.

اگر تمایل دارید که در سفرهای بعدی اینگونه اتفاقات رخ ندهد، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه بوده تا با برخی از اصطلاحات مرتبط با خدمات هتل ها بیشتر آشنا شوید.

 رزرو هتل با آگاهی از اصطلاحات هتل

رزرو هتل فرایندی است که شما پیش از مراجعه به هتل و حتی اقدام به سفر می توانید با انتخاب هتل خود، نوع اتاق و تاریخ سفر در صورت داشتن ظرفیت آزاد، آن را رزرو کرده و در تاریخ مشخص آن را به مالکیت خود در بیاورید و به راحتی در هنگام مراجعه به هتل پذیرش شوید.

 

در هر هتلی واحدی به نام رزرواسیون مشغول فعالیت بوده که به عبارتی تقویم هتل را برای خالی و یا پر بودن آن مشخص می کند. این واحد با در دست داشتن تمام اطلاعات اتاق های هتل در تمام روزهای و تاریخ های سال، اطلاعات کاملی از وضعیت ظرفیت هتل داشته و می تواند اعلام کند که کدام تاریخ امکان پذیرش مهمان را دارد و چه زمانی ظرفیت هتل تکمیل است. فرایند رزرو هتل نیز بطور مستقیم زیر نظر واحد رزرواسیون صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: رزرو هتل بر حسب ستاره، معیارهای رتبه بندی هتل ها

 

اصطلاحات بکار رفته در هتل ها
فرایند رزرو هتل بطور مستقیم زیر نظر واحد رزرواسیون صورت می گیرد.

واچر

واچر برگه تاییده رزرو هتل بوده که شما زمانی که هتل خود را رزرو می کنید، در اختیار شما قرار می گیرد و به معنی قطعی بودن رزرو اتاق شما در هتل مد نظر و در همان تاریخ مشخص است و با داشتن این برگه شما در زمان رسیدن به مقصد و مراجعه به هتل می توانید بدون هیچگونه دردسری پذیرش شوید.

پذیرش یا چک این

پذیرش یا چک این فرایندی است که شما در زمان ورود خود به هتل با آن مواجه می شوید. در این مرحله به شما فرمی داده شده تا اطلاعات خود و همراهان را مانند نام و نام خانوادگی، کشور و یا شهر مبدا، تاریخ تولد و کد ملی و قصد سفر در آن وارد کنید و سپس به شما کلید اتاق تحویل داده شده و شما اجازه ورود به اتاق خود را دارید.

لازم به ذکر است در بیشتر هتل ها ساعت پذیرش و تحویل اتاق به میهمان ساعت ۱۴ بوده و پیش از این ساعت امکان چک این وجود ندارد.

چک این و ورود به هتل
چک این و ورود به هتل

انواع خدمات هتل ها

 

(R.O (Room only:

این نوع از پذیرش به آن هایی اطلاق می شود که تنها اتاق در اختیار مهمان قرار می گیرد و خدماتی مانند صبحانه، نهار و شام ارائه نمی شود. این نوع هتل ها اغلب در آمریکا یافت می شوند.

(B.B (Bed & Breakfast:

در این نوع از اقامت هتل، اتاق به همراه صبحانه رایگان به میهمان ارائه شده و میهمان برای سایر خدمات باید هزینه مجزا پرداخت کند. البته ممکن است در برخی هتل ها، برخی خوراکی های خاص مانند آب میوه طبیعی وجود داشته باشد که لازم باشد به صورت جداگانه خریداری شود.

در بیشتر هتل ها، صبحانه سلف سرویس است و می توانید از انواع خوراکی های سرد و گرم استفاده کنید. البته اجازه بیرون بردن خوراکی از رستوران هتل را ندارید.

خدمات هتل
خدمات هتل

(H.B (Half Board :

در صورتی که اتاق شما به این صورت رزرو شده باشد، به این معنا است که همراه با اقامت، صبحانه و نهار نیز به صورت رایگان به مسافر ارائه می شود و لازم است برای باقی خدماتی که دریافت کرده اید، هزینه ای مجزا بپردازید.

بنابراین در این نحوه رزرو، به میهمان صبحانه ارائه می شود و علاوه بر آن، یا ناهار و یا شام، بدون پرداخت هزینه جداگانه سرو می شود. اما نکته آن این است که انتخاب ناهار یا شام، با خود هتل است. این موضوع در مناطق و شهر های مختلف، بر اساس عرف هتل ها می تواند متفاوت باشد. برای مثال هتل های دوبی، اغلب صبحانه و ناهار ارائه می کنند اما در هتل های  ترکیه، معمولا صبحانه و شام سرو می شود. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد، پیش از رزرو هتل، از آن اطمینان حاصل کنید.

 

(F.B (Full Board:

در نوع از پذیرش، اقامت شما به همراه امکان استفاده رایگان از صبحانه، نهار و شام بوده و برای استفاده از این امکانات نیاز به پرداخت هزینه ای جداگانه ندارید. در صورت تمایل به دریافت سرویس خاصی غیر از این موارد، لازم است هزینه آن را به صورت مجزا پرداخت کنید.

 

اصطلاحات هتل ها
اصطلاحات هتل ها

(ALL (ALL Inclusive:

ویژگی خاص این هتل ها، امکانات تفریحی و رفاهی فراوان آن ها است. استخر، پارک های آبی، ساحل اختصاصی، باشگاه ورزشی و غیره بخشی از خدمات این هتل ها است.

همچنین مهمانان این هتل ها می توانند علاوه بر سه وعده اصلی، از میان وعده های متنوع مانند کیک و شیرینی، انواع نوشیدنی و غیره به صورت رایگان استفاده کنند. چرا که کلیه هزینه ها در زمان رزرو هتل، پرداخت شده است. سرو میان وعده یا نوشیدنی در هتل های ALL در ساعت مشخصی از شب متوقف می شود.

(U.ALL (Ultra All Inclusive:

این هتل ها، مانند هتل های ALL هستند و تفاوتشان در این است که سرویس دهی آن ها بدون محدودیت زمانی و به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود. برخی از این هتل ها، امکاناتی مانند ماساژ رایگان هم ارائه می دهند.

چک اوت یا خروج

فرایند تخلیه، تسویه و خروج از هتل را اصطلاحا چک اوت می گویند. این فرایند در اکثر هتل ها، راس ساعت ۱۲ انجام می شود اما ممکن است استثناء هم وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: انواع هتل ها و اقامتگاه ها، کجا بمونیم؟

چک اوت و خروج از هتل
چک اوت و خروج از هتل

کدام هتل بهتر است؟

با توجه به بودجه خود و رده بندی هتل ها بر اساس چگونگی سرویس دهی، می توانید تصمیم بهتری برای انتخاب هتل محل اقامت خود داشته باشید. هر یک از این هتل ها، هزینه های متفاوتی دارند. همچنین هدف از سفر هم در این تصمیم گیری موثر است. برای مثال اگر به منظور گردش می خواهید صبح، پس از خوردن صبحانه از هتل خارج شوید و شب، به هتل باز گردید، نیازی به سرو ناهار در هتل نیست.

در مقابل اگر هدف از سفر، استراحت در یک هتل آرام و مجهز است، هتل های ALL و U.ALL گزینه های مناسب تری هستند.

بنابراین، با در نظر گرفتن همه شرایط خود و شناسایی امکانات هتل ها، بهترین هتل را برای خود رزرو کنید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×