قلعه پرتغالی ها چابهار
جاذبه های گردشگری چابهار

قلعه پرتغالی ها چابهار

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ 5۰364

قلعه ها مثل قلعه پرتغالی ها چابهار همیشه در طول تاریخ جایگاه ارزشمندی داشته و شاهد وقایع تلخ و شیرین بسیار بوده اند. این مکان ها همواره به عنوان محلی مستحکم در برابر هجوم دشمنان مورد استفاده قرار می گرفته و بیشتر کاربردی نظامی داشته اند. در کشور پهناور ایران نیز به دلیل اینکه در تمام طول حیات خود، مورد هجوم دشمنان بسیاری قرار گرفته که قصد تصرف این خاک پاک را داشتند، قلعه های بسیاری از گذشته به یادگار مانده مثل قلعه پرتغالی ها چابهار که پس از تحمل رنج جنگ های بسیار، همچنان پایدار و استوار، ایستاده اند و قدرت خود را به افرادی که به تماشای آنها می آیند، نشان می دهند.

در دورانی که ایران، بخصوص سواحل و جزایر جنوبی کشور تحت سلطه و استعمار پرتغالی ها بود، آنها قلعه های بسیاری را برای دفاع و محافظت در برابر شورش محلی ها ایجاد کردند. از این قلعه های ایجاد شده در جنوب کشور، تعدادی همچنان بجا مانده که می توان از قلعه پرتغالی های قشم و همچنین هم نام چابهاری آن نام برد که نسبت به قلعه پرتغالی های قشم از معروفیت کمتری برخوردار است.

اگر می خواهید با قلعه پرتغالی ها چابهار آشنا شوید، با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

روستای تیس در شمال غربی استان سیستان و بلوچستان و در فاصله ۵ کیلومتری چابهار واقع شده که علاوه بر دارا بودن طبیعت زیبا، قلعه ای تاریخی نیز در زمان های دور توسط پرتغالی ها در آن ساخته شده که امروزه آن را با نام قلعه پرتغالی ها می شناسند.

قلعه پرتغالی های چابهار

این قلعه به سبب معماری زیبا و منحصر به فرد و همچنین عمر طولانی، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری چابهار و این روستا بشمار آمده و بی شک در سفر به این منطقه، بازدید از این قلعه را نباید از دست داد.

این قلعه برای آنکه دید مناسبی به منطقه داشته باشد بر روی تپه ای ساخته شده و دارای چهار برج نگهبانی است که روزگاری از آنها به منظور دیدبانی استفاده می شد و ارتفاعی در حدود ۱۵ متر دارند.

ابعاد قلعه ۵۶ در ۲۶ متر است. همچنین از مصالح و نوع ساخت بنا و مصالح بکار رفته در آن، می توان یافت که این سازه به سبک سلجوقی ها ساخته شده و در معماری به کار رفته آن، از چهار گوشواره خلفی استفاده شده که در بخش شمال شرقی بنا قرار دارد.

قلعه پرتغالی های چابهار

آثار بجای مانده بر دیوار این قلعه که ترکیبی از سبک های صفوی و قاجار است، نشان می دهد که در دوره های گوناگون، این قلعه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و این موضوع با دیدن اتاق های آن که کاملا شباهت به اتاق های کاروانسرای شاه عباسی بیستون دارد، به وضوح آشکار می شود.

در داخل حیاط این قلعه آب انباری وجود دارد که برای ساخت آن از مصالحی همچون گچ، ساروج و سنگ استفاده شده است .چوب های بکار رفته در سقف قلعه حکایت از این موضوع دارد که این چوب ها از منطقه ای دیگر برای ساخت قلعه به این محل حمل شده و چوب های بومی منطقه نیستند.

این قلعه صدها سال تاریخ و فرهنگ ایران را بر دوش داشته و با وجود هجوم و آسیب های طبیعی و غیر طبیعی، همچنان استوار و پا برجا بوده و یکی از زیباترین جاذبه های چابهار بشمار می آید که باید از آن بازدید کرد.

جاذبه‌های نزدیک قلعه پرتغالی ها چابهار

تیس روستایی باستانی و خاص می‌باشد که آثار و اماکن گردشگری مختلفی را در خود جای داده است. وجود قلعه‌ها، غارها، قبرستان‌های تاریخی و آثار به جای مانده از هزاران سال گذشته نشان از تمدنی کهن در این منطقه دارند.

از مهمترین جاذبه‌های نزدیک قلعه پرتغالی‌ها در بندر تیس چابهار می‌توان به قبرستانی با گورها و سنگ‌های عظیم و عجیب اشاره نمود که اهالی قدیمی این منطقه به آن گورستان اجنه می‌گویند. این گورستان در جنوب قلعه پرتغالی‌ها بر فراز تپه‌ای واقع شده است و دارای قبرهای بزرگی است که کندن و حفر کردن آن‌ها در زمان‌های دور با تجهیزات ابتدایی، بازدیدکنندگان آنها را به فکر فرو می‌برد.

از دیگر آثار و جاذبه‌های این منطقه می‌توان به غارهای بان میستی و معبد درون آنها اشاره نمود که محل پرستش مردمان گذشته محسوب می‌شده است. این عبادتگاه شامل ۳ غار می‌باشد که یکی از آنها حاصل دست انسان‌ها است و به صورت دست کند به وجود آمده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×