» گوناگون » آشنایی با غارهای ایران
غار کتله‌خور
گوناگون

آشنایی با غارهای ایران

۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰2,973

ایران، کشوری پهناور و وسیع است و همین وسعت سبب شده تا نقاط دیدنی بی شماری داشته باشد. جنگل ها، چشمه ها، دریاچه ها، غارها و مناطق طبیعی و تاریخی بسیاری در ایران هستند که به دلیل کمتر معرفی شدن، متاسفانه افراد کم و انگشت شماری از آنها اطلاع داشته و درصورتی که به درستی معرفی و شناسانده شوند می توانند به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کشور بدل شوند.

این بار وبلاگ اقامت ۲۴ به سراغ تعدادی از غارهای زیبا و شگفت انگیز ایران رفته تا علاوه بر معرفی آنها شما را به بازدید از این عجایب آفرینش دعوت کند.

 

غار علیصدر

کمتر کسی است که تا کنون نام غار علیصدر همدان را نشنیده باشد. این غار یکی از معروف ترین غارهای جهان و کشور بوده و همچنین لقب بزرگترین غار آبی جهان را به خود اختصاص داده است.

غار علیصدر همدان

امروزه بخش‌هایی از معابر کشف شده غار علیصدر با پروژکتور نورپردازی شده و توسط قایق امکان بازدید از آنها میسر است. دالان‌های آبی با سقفی مملو از قندیل، بی شک یکی از شاهکارهای جهان هستی است که نباید فرصت بازدید از این جاذبه زیبا را از دست داد.

 

بیشتر بخوانید : “آشنایی بیشتر با غار علیصدر همدان

 

غار علیصدر همدان

 

غار کتله‌خور

این غار در دل کوه ساقیزلو در استان زنجان واقع شده و برخلاف غار علیصدر، در زمره غارهای خشکی رده‌بندی می‌شود. نکته جالب در خصوص این غار خالص بودن ترکیبات آهکی موجود در قندیل‌های آن است که موجب شفافیت و در نتیجه زیبایی منحصربه‌ فرد این غار بی‌نظیر شده است. در این غار شما می‌توانید شاهد دهلیزها، گذرگاه‌ها، ستون‌های عظیم و تعدادی قندیل‌های توخالی و خاص که جزو کمیاب‌ترین قندیل‌ها هستند، باشید.

غار کتله‌خور

 

غار چال نخجیر

این غار طبیعی یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران در منطقه استان مرکزی به شمار می‌رود و از غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. قرار گرفتن غار در دامنه کوه، دسترسی به آن را بسیار آسان کرده و بازدیدکنندگان به‌راحتی قادر به بازدید از این محل هستند. تنوع سنگ‌های موجود و کریستال‌هایی با شکل‌های مختلف مثل آبشار، زیبایی خاصی به آن داده است؛ به‌طوری‌که هر بیننده‌ای را به شگفتی وا‌می‌دارد.

غار چال نخجیر

 

غار سنگ‌شکنان

این غار زیبا توسط عده‌ای از سنگ‌تراشان استان فارس در دل کوهی نزدیک شهرستان جهرم به وجود آمده است. هرچند زمان دقیق ساخت آن مشخص نیست، ولی آنچه از شواهد پیداست این است که سنگ‌تراشان جهرمی سنگ‌های غار را استخراج می‌کردند و هنگام برداشت سنگ برای جلوگیری از تخریب غار، بعد از چند متر پیشروی، ستون‌هایی را به‌جا گذاشته‌اند که این امر، موجب زیبایی بیشتر غار شده و آن را به یکی از زیباترین غارهای دست‌ساز سنگی جهان تبدیل کرده است.

 

بیشتر بخوانید : “شهرستان جهرم را چقدر می شناسید؟

 

غار سنگ‌شکنان

 

غار کرفتو

غار کرفتو یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی استان کردستان محسوب می‌شود که ایرانیان باستان با وسایل دستی آن را ایجاد کرده‌اند. این غار آهکی به علت وجود کتیبه یونانی که در آن از الهه هراکلس نام برده شده، به‌عنوان معبد هراکلس یاد می‌شود. این غار متشکل از ۴ طبقه است که دالان‌ها و راهروهای عبوری نشان از نوعی معماری پیشرفته در آن زمان دارد. همچنین در بعضی از اتاق‌ها نقوشی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده است.

غار کرفتو

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×