» راهنمای سفر به ایران » استان اصفهان » اصفهان » آشنایی با آبشار سمیرم اصفهان
آبشار سمیرم اصفهان
اصفهان

آشنایی با آبشار سمیرم اصفهان

۸ فروردین ۱۳۹۶ ۰17,098

اگر به شنیدن صدای خروش آبشاری پرآب در کوهسار علاقه مندید و حاضرید به تماشای ریزش آب از کوه و لاله های سرخ واژگون و شکوفه های رنگارنگ و بستر سبز کنار جوی ها بنگرید، شهرستان سمیرم در استان اصفهان، مکان فوق العاده ای است که می تواند شما را به این مقصود رسانده و یک روز خاطره انگیز را برای شما رقم بزند. آبشار سمیرم از جاذبه های طبیعی اصفهان یکی از آبشارهای زیبای کشور عزیزمان ایران، به شمار می رود که در ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه‌ ای به همین نام، با دیواره‌ های سنگی قرار گرفته است. این آبشار با تمام زیبایی اش، که با طبیعت سبز آن و محیط کوهستانی اطراف آبشار، خصوصا در بهار و تابستان، همراه شده، توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب نماید.

آبشار سمیرم اصفهان
آدرس: ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان

ارتفاعات زاگرس، دارای زیبایی های خیره کننده ای بوده که یکی از جالب ترین آنها همین آبشار سمیرم است. آبشار سمیرم به عنوان عروس زیبای سلسله کوه های زاگرس شناخته می شود و ارتفاع آن ۳۵ متر بوده و در اطراف آن محل هایی برای استراحت و اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است. این منطقه از آب و هوای بسیار سردی برخوردار بوده، به گونه ای که حتی در فصل تابستان نیز شب های سردی داشته و اقامت در این مکان را مشکل ساز می نماید. این آبشار که آب آن در دره نادر جریان می یابد، در گذشته، ارتفاعش به ۷۵ متر نیز می رسید، اما در حال حاضر بر اثر فرسایشی که در سال های متمادی برای این آبشار به وقوع پیوسته، ارتفاعش به ۳۵ متر کاهش یافته و تنها در سال های پرآبی، دوباره ارتفاع می گیرد.

آبشار سمیرم اصفهان
همسایگی آبشار و کوه با درختان و همنوایی آنها با پرندگان، درختان و جانوران در محل

آبدهی آبشار سمیرم به طور متوسط حدود ۲ مترمکعب در ثانیه می باشد و شرایط محیطی خوب و آب و هوای مناسب، سبب شده است که گیاهان متنوعی در اطراف آبشار رشد و نمو نمایند. آب آبشار، شیرین و دائمی بوده و از چشمه‌ های مزارع جوزار و چشمه عزیزخان تامین می گردد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و عظیم، به بیرون می جهد. پای آبشار، فضای سبز وسیعی احداث شده که هماهنگی چشمگیری با کوه و آبشار و گیاهان و گل های طبیعی کوه دارد. همسایگی آبشار و کوه با درختان و همنوایی آنها با پرندگان، درختان و جانوران در محل، چشم اندازی رویایی پدید آورده است.

آبشار سمیرم اصفهان
بهترین زمان بازدید از آبشار سمیرم ، اواخر بهار و سراسر تابستان

آب و هوای این منطقه در فصول بهار و تابستان مطبوع و روح نواز است و گردشگران زیادی را جذب خود می کند، اما در زمستان هم به ویژه اگر هوا خیلی سرد نباشد و برف زیادی زمین را نپوشانده باشد، مشتاقان طبیعت به تماشای آبشار می شتابند.

اواخر بهار و سراسر تابستان، شاید جایی برای نشستن روی نیمکت های فضای سبز آبشار پیدا نکنید و صدای آبشار در سروصدای مردم، صلابت زمستانی اش را نداشته باشد؛ اما در زمستان به دلیل سرمای هوا، از استقبال کمتری برخوردار است و ممکن است در این مکان، فقط شما باشید و طبیعت شگفت انگیزی که پیش رویتان قرار دارد.

آبشار سمیرم اصفهان

آبشار سمیرم در استان اصفهان، نود و یکمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳.۵/۵ - (۸۵ امتیاز)
×