بنر دسکتاپ هتل های نوروزی 1403 بلاگ
خواجه مراد مشهد
مشهد

خواجه مراد مشهد

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ 39۰14,289

هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد، طبق برخی منابع از یاران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است. آرامگاه خواجه مراد مشهد در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در سمت جنوب جاده فریمان و بر بلندی های مشرف بر رشته کوه بینالود قرار گرفته است.

این آرامگاه همچنین در فاصله سه کیلومتری از خواجه اباصلت واقع شده است. مردم به دلیل اینکه ایشان شخصیتی بسیار مومن و پایبند به معنویات بودند، لقب خواجه مراد را برایش انتخاب نمودند. حاج محمد علی درویش، ملقب به نور علیشاه، این محل را در زمان معاصر ساخته و تحت مراقبت و حفاظت خود قرار داده است. این بنا اکنون توسط اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود. همچنین در کنار آرامگاه خواجه مراد مشهد، مقبره «حاج محمد علی سرابی» یکی از دراویش زمان معاصر منطقه خراسان که در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی از دنیا رفته‌اند، نیز قرار دارد.

خواجه مراد مشهد
آدرس: ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در سمت جنوب جاده فریمان

خواجه مراد کیست؟

برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می کنند که از مدینه تا توس، امام رضا (ع) را همراهی نمود و پس از شهادت آن امام، دست به افشاگری علیه مأمون زد و به دلیل این افشاگری، در سال ۲۱۰ قمری کشته شد. اما برخی منابع دیگر، او را حاکم خراسان در زمان هارون می دانند که در زندان مأمون توسط فضل ابن سهل به قتل رسیده است. این گونه به نظر می رسد که تا سال هزار و سیصد قمری، بنای چشم گیری برای آرامگاه هرثمه بین اعین ساخته نشده بود.

بنر تبلیغاتی رزرو هتل های مشهد با تخفیف

بیشتر بخوانید :”بهترین جاهای دیدنی مشهد

مشخصات بنای آرامگاه خواجه مراد

گنبد این بنا هرمی شکل بوده و بصورت یک پنج ضلعی می باشد که با شیروانی پوشیده شده است. اصل این بنا اتاقی ۴ در ۴.۵ متر است که در اطراف آن اتاق هایی به صورت جدا از هم، برای استراحت مسافرین در نظر گرفته شده است. آرامگاه خواجه مراد مشهد دارای ایوانی با آیینه کاری و دو گلدسته کم ارتفاع با کاشیکاری یکی از جاهای دیدنی مشهد است. در نماى شمالى، ایوان بزرگى به ارتفاع ۵ متر بنا شده که داراى تزئینات آیینه‌ کارى است. پشت‌ ایوان نیز با کاشى‌ هاى هفت‌ رنگ زینت شده است. بر فراز ایوان و دو سوى آن، دو گلدسته کم ارتفاع کاشى‌ کارى شده وجود دارد که به نماى ورودى جلوه خاصى بخشیده است.

خواجه مراد مشهد
گنبد این بنا هرمی شکل بوده و بصورت یک پنج ضلعی می باشد

بیشتر بخوانید : “خواجه ربیع کیست ؟

ایوان داخل آرامگاه خواجه مراد مشهد به همت متولی خواجه اباصلت، آیینه کاری شده است و بر پیشانی بنا به کاشی نوشته شده “مقبره شریفه هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد” که در سنه ۲۱۰ وفات یافته اند. علاوه بر جذابیت صخره ها و کوههای موجود در منطقه، این مکان از نظر کانی شناسی نیز بسیار غنی بوده و برخی از کانی های کمیاب را می توان در این مکان یافت. به عنوان مثال می توان به مسکویت پرمانند اشاره نمود که در شرایط تشکیل مواد آذرین، در توده های گرانیتی این پهنه یافت می شود. ضمن اینکه بلورهای زیبا و کشیده تورمالین نیز در این مکان به صورت گسترده مشاهده و یافت می شود.

خواجه مراد مشهد
این آرامگاه در فاصله سه کیلومتری از خواجه اباصلت واقع شده است

امکانات آرامگاه خواجه مراد

خوشبختانه در سال‌های گذشته اقدامات بسیاری برای رفاه حال گردشگران در این منطقه انجام شده است. به‌عنوان نمونه در اطراف آرامگاه خواجه مراد اتاق‌هایی برای اقامت زائران، رستوران، پارکینگ، فضاهای اداری و بازارچه به چشم می‌خورند که در راستای آبادسازی منطقه و کمک به رفاه حال گردشگران ایجاد شده‌اند. در بازارچه آرامگاه خواجه مراد می‌توانید انواع سوغات شهر مشهد را خریداری کنید. این بازار برای اهالی روستای مجاور باعث خیر و برکت شده است، زیرا در راه ورودی قرار دارد که برای رسیدن به بنای آرامگاه باید از آن گذر کنید. در این غرفه ها صنایع دستی سنگی، لباس های بچه گانه، زنانه و مردانه، کفش و گیوه های قدیمی، کتاب و محصولات فرهنگی و .. را مشاهده خواهید کرد.

برای رفتن به آرامگاه خواجه مراد، از مسیر فرعی جاده بهشت رضا مشهد، یک انشعاب به سمت راست جاده، جدا می شود که با قرار گرفتن در این مسیر می توانید به سمت این کوه های زیبا حرکت کنید.

بیشتر بخوانید : “لیست بازار و مراکز خرید مشهد

در اولین ورودی آرامگاه، بازارچه ای قرار دارد که در آن سوغات و به ویژه صنایع دستی شهر مشهد به فروش می رسد. اگر قصد خرید صنایع سنگی و خصوصاً دیگچه و دیزی سنگی را دارید، می توانید از این مکان بازدید نمایید. علاوه بر این بازارچه، محوطه آرامگاه خواجه مراد، مجهز به رستوران، سرویس بهداشتی و اتاق هایی برای اقامت مسافران و زائرین می باشد. همچنین در کنار آرامگاه که در کمرگاه ساکت و دور افتاده از کوه قرار دارد، چشمه آب زلالی به چشم می خورد.

 

×