جاهای دیدنی قشم

جزایر ناز قشم : بهترین زمان بازدید

در فاصله ۲۲ کیلومتری جزیره قشم و ۱ کیلومتری از ساحل شرقی جزیره، دو جزیره زیبا و شگفت انگیز وجود دارد. وسعت این جزایر در کل، حدود ۳ هکتار و فاقد ساحل شنی هستند و همچنین دیواره‌هاى صخره‌اى به ارتفاع پنج تا ده متر ، اطراف آن را فرا گرفته است.

روى این جزیره کاملاً مسطح است. در زمان جزر با پس روی کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکه‌اى از خشکى ، جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى‌کند. در این جزایر ، کسی سکونت ندارد و تنها ماهیگیران محلی ، چندین سایه بان برای محل استراحت خود در  این جزایر ایجاد کرده اند. همچنین لازم به ذکر است که این منطقه ، جزو مناطق مورد علاقه گردشگران قشم نیز محسوب می شود.

بیشتر بخوانید : “سفر به قشم ، جزیره زیبای خلیج فارس

مقاله مرتبط : “جنگل حرا قشم

جزایر ناز قشم
آدرس: ۲۲ کیلومتری جزیره قشم و ۱ کیلومتری از ساحل شرقی جزیره

بومیان قشم، این جزایر را دوکرده نیز می نامند. دو کرده، یعنی جایی که نیمی از روز، درون آب قرار دارد و نیمی از روز نیز، به خشکی متصل است. همان طور که عنوان شد، در زمان جزر و با پس‌روى کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکه‌اى از خشکى ، جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى‌کند. هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بلندای آن، تنگه هرمز، جزیره لارک و همه زیبایی های عالم خلقت را از دل پهنه آبی خلیج فارس نظاره و خدا را از بابت همه نعمت هایش ستایش کنند.

بیشتر بخوانید : “پیست سافاری قشم

برطبق توصیفات گردشگرانی که از این جزایر بی بدیل بازدید داشته اند؛ می توان گفت، آرامش و زیبایی که جزایر ناز دارند، از یک سو و وجود صدف ها و مرجان هایی که در طرح ها و رنگ های مختلف و متنوع در اطراف این جزایر دیده می شوند، نیز از سوی دیگر، بر زیبایی این سایت منحصر بفرد گردشگری در قشم افزوده است. بهترین زمان رفتن به این جزیره زیبا ، کمی قبل از غروب است که بتوانید خود شاهد این جزیره زیبا و غروب دل انگیز آن و همچنین شاهد زیر آب رفتن نیمی از جزیره ناز و راه شنی بین جزیره ناز و ساحل قشم، به دلیل مد درهنگام غروب باشید.

این جزایر، از روستای زیبای ریگو و صخره ی لاک پشت ها در شرق جزیره ی قشم، تا اسکله ی صیادی شهر سوزا در غرب، ادامه دارد و دارای دیواره های صخره ای بلند با ارتفاع بین ۵ تا ۱۰ متر است.

پرندگان در جزایر ناز در قشم
بومیان قشم، این جزایر را دوکرده نیز می نامند

جزایر ناز، تا حدود ۵۰ سال قبل، جنبه ی مسکونی داشته و بیشتر به عنوان انبار ذخیره ی ماهیگیران کاربرد داشته است. اما به تدریج، این جنبه ی کاربری، کمتر شده و هم اکنون، فقط به عنوان محلی برای صیادی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : “جنگل های حرا قشم

درباره ی ساعات مجاز بازدید از این جزایر، باید بگوییم که به دلیل پدیده ی جزر و مد، فقط بین ۴ تا ۶ ساعت در روز، امکان بازدید از این جزایر برای گردشگران وجود دارد. در صورت پایین آمدن آب دریا، می توان با پای پیاده، و حتی اتومبیل شخصی خود، وارد این جزایر شد. فکرش را بکنید. بتوانید با اتومبیل خود وارد دریای خلیج فارس شوید. وقتی در کنار صخره های جزایر ناز، قدم می زنید، می توانید از آنجا، جزیره ی لارک و جزیره ی هرمز را نظاره کنید و از تماشای غروب زیبا و دل انگیز جزیره فارس نیز لذت ببرید.

ساحل جزایر ناز قشم
سواحل جزایر ناز، یکی از منحصر به فردترین و بکرترین نقاط غواصی در خلیج فارس

سواحل جزایر ناز، یکی از منحصر به فردترین و بکرترین نقاط غواصی در خلیج فارس به شمار می رود. وجود صدف ها و مرجان های زیبا و رنگارنگ در طرح های مختلف، این منطقه را به یکی از جذاب ترین مناطق برای گردشگران مبدل نموده است.

بهترین زمان بازدید از جزایر زیبا، در فصول پاییز، زمستان و بهار است. برای بازدید هم هیچگونه محدودیت و مبلغ ورودی وجود ندارد. اما پیشنهاد اقامت ۲۴ اینست که با خودروها و راننده های محلی، به بازدید از جزایر ناز بروید تا دچار مشکلاتی از قبیل ماندن در دریا و یا حتی گیر افتادن در هنگام مد آب دریا نشوید.

در صورتی که در فصول پاییز ، زمستان و بهار به جزیره قشم سفر می کنید به شما توصیه می کنیم که علاوه بر بازدید از مکان های دیدنی همچون دره ستاره ها ، بندر لافت و … از این مکان زیبا نیز بازدید و از طریق اقامت ۲۴ ، هتل مورد نظر خود را رزرو نمایید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا