گوناگون

موزه ملی عراق کجاست؟ مرکز نگهداری هزاران اشیا و آثار دوران باستان

موزه ملی عراق که با نام موزه بغداد نیز شناخته می شود، یکی از موزه های مهم در این شهر و در کشور عراق به حساب می آید که بخشی از تاریخ و فرهنگ این مردم و این سرزمین را در دل خودش جای داده است. اشیا و آثاری که در این موزه وجود دارد به موارد مختلفی از جمله تمدن میان رودان، تمدن بین النهرین، بابل و ایران مربوط می شود. موزه ملی عراق در شهر بغداد قرار گرفته است و همه ساله چند صد نفر را به سمت خودش جلب می کند.

در موزه ملی عراق آثار بسیار گرانبها و متعددی وجود داشته اند که مربوط به فرهنگ های مختلف می شدند. در سال ۲۰۰۳ یعنی حدود ۱۹ سال پیش، زمانی که جنگ عراق آغاز شد، غارت گری های بسیار زیادی نیز در این موزه رخ داد. همین موضوع سبب شد تا چیزی حدود ۱۵ هزار قطعه از آثار تاریخی این موزه به یغما برود. حدود دو سال بعد فشار جنگ فروکش کرد و این موزه مجددا بازگشایی شد. با بازگشایی مجدد موزه ملی عراق، بسیاری از آثار تاریخی به موزه بازگردانده شدند اما با این وجود بسیاری دیگر از این آثار نیز همان طور مجهول باقی ماندند و هنوز آثاری از آن ها پیدا نشده است.

ویژگی های موزه ملی عراق

موزه ملی عراق دارای ویژگی های مختلف و متنوعی است که می توانیم این ویژگی ها را به دو دسته تقسیم بندی کنیم. دسته اول تقسیم بندی ها مربوط به ویژگی های ساختمان این موزه و دسته دوم نیز مربوط به آثار و ارزش هایی است که در این موزه وجود دارند. به طور جداگانه به هر دو بخش اشاره خواهیم کرد و سعی می کنیم تا به طور کامل و دقیق این موزه را از هر دو جهت مورد بررسی قرار دهیم.

موزه بغداد در عراق

ویژگی های ساختمان موزه ملی بغداد

ساختمان موزه بغداد از چند جهت دارای ویژگی های خاصی است. این موارد را می توانیم در بخش های مختلف ببینیم. تعداد سالن های این موزه ۱۴ عدد است که هر سالن را به آثار مشخصی اختصاص داده اند و از این طریق سعی کرده اند تا نظم خاصی را به موزه ای این چنین پربار بدهند. این ۱۴ سالن در دو طبقه واقع شده و به طور کلی ۴۵۱ ویترین را در خود جای داده اند.

یکی دیگر از شیوه های سبک بندی در این موزه آن است که در طبقه دوم موزه ملی عراق سعی کرده اند تا آثاری که قدیمی تر است را جای داده و آثار جدیدتر را در طبقه جدید قرار داده اند. در طبقه دوم ۵ سالن وجود دارد، بنابراین کاملا واضح است که ۹ سالن بعدی در طبقه اول جای گرفته اند.

سالن های اول و دومی که در طبقه دوم قرار گرفته اند شامل آثار باستانی می شوند که غالبا مربوط به دوره ماقبل تاریخ هستند. سالن های سوم و چهارم نیز به طور اختصاصی مربوط به دوره سومریان می باشد. سالن پنجم که آخرین سالن در طبقه دوم این موزه است نیز مربوط به دوره اکدی ها و بابلی ها است و آثار مربوط به آن ها را حفظ می کند.

اما در خصوص طبقه اول چه ویژگی هایی وجود دارد که لازم است بدانیم؟ در طبقه اول همان طور که گفته شد ۹ سالن وجود دارد و هر کدام از این ۹ سالن نیز همچون طبقه دوم دارای ویژگی های خاص خودشان هستند.

سالن اول در طبقه اول مربوط به مجسمه هایی است که از دوران آشوریان باقی مانده است. سالن دوم مربوط به آثار مختلف دوره کاسیان است و سالن سوم نیز مربوط به دوره های آشوری و کاستی می شود. در سالن چهارم آثار جذابی را پیدا می کنید که مربوط به دوره نمرود می شود. برای بسیاری از افراد این موضوع تعجب برانگیز است که هنوز هم طلاها و زیورآلات مربوط به دوره نمرود باقی مانده است. سالن پنجم نیز مربوط به دوره کلدانیان می شود و در کنار آن سالم ششم وجود دارد که مربوط به آثار دوره اشکانیان و ایران باستان می شود. سالن هفتم نیز مربوط به دوره ساسانی و سالن هشتم و نهم نیز مربوط به دوره پس از اسلام به صورت جامع و کامل است.

ساختمان موزه ملی عراق از نمای بیرون بسیار جذاب بوده و با نمای عربی و درختان نخلی که دارد، گزینه بسیار مناسبی برای عکسبرداری ها می باشد. در فضای داخلی این موزه نیز می توانید شاهد سقف بلند موزه و دیوارهای سفید و کرم رنگی باشید که علاوه بر خسته کننده نبودن موزه سبب می شود تا گردشگران حس امنیت کامل و کافی و همچنین تمرکز کافی را از بودن در این فضا به دست بیاورند.

موزه ملی در کشور عراق

آثار موجود در موزه ملی بغداد

به طور کلی به بررسی وضعیت ساختاری این ساختمان پرداختیم؛ اما چه آثاری وجود دارند که در این موزه یافت شده و بیش از دیگر موارد می توانند برای بازدیدکنندگان دارای جذابیت باشند. در ادامه به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

  • عطردان شیشه ای

این عطردان شیشه ای به دوره ساسانیان مربوط می شود و از جهت قدمتی که دارد و اینکه هر ساله در نمایشگاه ونیز به نمایش در می آید، اهمیت بسیار زیادی دارد. این عطردان در قسمت آثار مربوط به دوره ساسانیان وجود دارد و طرفداران بسیاری را نیز به سوی خودش جلب می کند.

  • تابوت

تابوتی که در موزه ملی عراق پیدا می شود مربوط به دوره اشکانیان می باشد. البته تابوت هایی نیز وجود دارند که متعلق به دوره ساسانیان باشند. بسیاری از این تایوت ها و دیگر آثار در مناطقی همچون طاق کسری و هترا پیدا شده اند.

  • نقشه گچی پرنده

مورد بعدی مربوط به یک تمثیل از یک پرنده می شود. این تمثیل از جنس گچ بوده و جز آثاری است که از طاق کسری کشف شده است. همین موضوع سبب شده است تا علیرغم جنس این تمثیل، دارای ارزش بسیار زیادی باشد.

  • سکه ها

سکه های مختلفی در این موزه وجود دارند که تقریبا می توان گفت در هر دوره ای از تاریخ که سکه، پول و معیار اصلی داد و ستد بوده است، سکه آن نیز در این موزه وجود دارد. البته این موضوع صرفا مربوط به تمدن های بین النهرین، ایران، آشوریان و بابلیان می شود. بیشتر سکه هایی که در موزه ملی بغداد پیدا می شود از دوره های اشکانیان و ساسانیان به جا مانده است و همین موضوع نشان دهنده قدمت این سرزمین است.

  • طاق مرمری

مورد بعدی با نام طاق مرمری شناخته می شود. طاق مرمری به شهر باستانی هترا مربوط می شود و تاریخچه این قسمت از سرزمین را نشان می دهد. در طاق مرمری می توانید جذابیت های زیادی را پیدا کنید که فرهنگ هترا را نشان می دهد.

از جمله دیگر آثاری که در این موزه وجود دارد و سبب جذب شدن افراد زیادی به این بخش می شود، می توانیم به صندوقچه چوبی قبر امام موسی کاظم، انواع و اقسام ظرف های مسی، چراغ ها و منبرهای چوبی، محراب های سنگی مختلف، شمشیرها، مجسمه هایی که دارای سرهای انسانی و بدن های حیوانی هستند، ظرف های گلی مختلف، شیرهای سنگی که در قسمت های مختلف موزه قرار گرفته اند، تخت های پادشاهی مربوط به پادشاهان دوره های گوناگون تاریخی، انواع ابزار آلات موسیقی، زیورآلات مختلف همچون زیورآلات پادشاهانی مثل نمرود و… اشاره کنیم.

آثار موجود در موزه ملی عراق

اماکن دیدنی نزدیک

مکان های دیدنی نزدیکی به موزه ملی عراق یا همان موزه بغداد وجود دارند که بهتر است از آن ها باخبر باشید و در صورتی که وقت اضافی در سفر خود به شهر بغداد، پس از بازدید از این موزه داشتید، می توانید از دیگر جاذبه ها نیز دیدن کنید. اغلب جاذبه هایی که در کنار این موزه قرار گرفته اند، از نوع موزه می باشند و فرهنگ و تمدن هرچه بیشتر این دیار و بوم را به شما نشان می دهند. از جمله اماکن جذاب و دیدنی نزدیک به این موزه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

پارک الزورا، موزه المتحف، موزه ارتش، بنای یادبود سرباز گمنام، خان مُرجان، طاق کسری (ایوان مدائن)، مسجد حیدر خانه، موزه جواهرات، قصر عباسی، موزه کاظم العبد الکریم، قصر جمهوری، موزه تاریخ ملی، مدرسه و مرکز آموزشی قسطنطنیه، بنای نجات فرهنگ عراقی و آرامگاه امام ابن جوزی از مهمترین مکان های دیدنی هستند که در نزدیکی این موزه واقع شده اند.

هتل های نزدیک

پیدا کردن هتل های نزدیک به موزه بغداد می تواند برای گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند و قصد بازدید از این موزه را در کنار دیگر اماکن دیدنی این شهر دارند، نکته و مولفه بسیار مهمی باشد. معمولا هتل هایی که در شهرهای تفریحی وجود دارند، ویژگی ها و امکانات اولیه یک هتل مناسب را دارا می باشند و نیازی نیست تا از این جهت نگرانی داشته باشید.

یکی از موارد مهمی که لازم است به آن توجه کنید، نزدیک بودن هتل شما به جاذبه گردشگری مورد علاقه شما است. موزه بغداد معمولا برای باستان شناسان و تاریخ نگاران یکی از مهم ترین آثار و جاذبه های تاریخی است که سعی می کنند تا چندین روز را به ان اختصاص دهند و از تمامی آثار آن نیز دیدن کنند. در ادامه هتل هایی که در نزدیکی این جاذبه مهم وجود دارد را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید هرچه بهتر در مورد انتخاب و رزرو هتل خود تصمیم گیری کنید.

هتل بغداد، هتل الصدیر پالاس، هتل المنصور، هتل دیجلات الخیر، هتل باغ رویال، هتل شاناشیل پالاس، هتل رویال تولیپ الرشید، هتل بین المللی فلسطین و هتل اسکار در نزدیکی موزه ملی عراق هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا