گوناگون

طاق کسری کجاست؟ شاهکار معماری دوران ساسانیان در عراق

طاق کسری یکی از دیدنی های باستانی است که از دوران ابتدایی نام آن را در کتاب های تاریخ دیده ایم. مسلما در آن زمان در خصوص ویژگی های این بنای تاریخی مطالب بسیاری را خوانده ایم اما ممکن است در حال حاضر چیزی از آن مطالب و اطلاعات در ذهن ما باقی نمانده باشد. در صورتی که قصد سفر به این منطقه و بازدید از این بنای تاریخی دارید، بهتر است تمامی اطلاعات لازم را در مورد آن و همچنین در خصوص هتل ها و دیگر اماکن تاریخی نزدیک به آن داشته باشید. این موضوع سبب می شود تا سفر خودتان را هرچه بهتر و ساده تر برنامه ریزی کرده و بتوانید لذت بیشتری را از سفر خود ببرید. با اقامت ۲۴ همراه باشید.

ایوان کسری

ویژگی های طاق کسری

طاق کسری را با نام هایی همچون ایوان مدائن و ایوان خسرو نیز می شناسند. در خصوص ویژگی های کلی این طاق باید گفت که اندازه کلی آن ۲۵ متر، ارتفاع و بلندی آن ۳۰ متر و پهنای آن نیز نزدیک به ۴۳ متر می باشد. ایوان مدائن دومین پل عریض در ایران محسوب می شود که در دوره حکومت ساسانیان ساخته شده است. مهم ترین کاربردی که برای آن در نظر می گرفته اند مربوط به برگزاری جشن هایی همچون نوروز و دیگر جشن ها و مراسمات مهم بوده است. یکی از مهم ترین ویژگی های مربوط به این طاق آن است که در چنین جشن ها و مراسماتی، پادشاه در ملا عام حاضر می شده است و مردم می توانستند او را از نزدیک ببینند.

اگر هم اکنون برای بازدید از این کاخ بروید، صرفا یک طاق فرو ریخته با شکافی بزرگ را می بینید؛ اما آن چیزی که در زمان ساسانیان ساخته شده اند، بنایی کاملا متفاوت با آن چیزی است که امروز می بینید. طاقی که امروزه وجود دارد در حقیقت دو طاق بوده است. طاق دوم در کنار طاق اول قرار داشته و در برخی از کتب تاریخی نیز ذکر شده است که این کاخ ابعاد و اندازه هایی بزرگ تر از طاق اول داشته است. امروزه این طاق به طور کلی از بین رفته است و صرفا بقایایی از آن بر روی زمین باقی مانده است.

دومین نکته مهم در خصوص طاق کسری این است که در زمان ساسانیان یک پرده زربافت بلند و بزرگ از این طاق آویزان می شده است که نشان دهنده شکوه و عظمت ساسانیان بوده است. در ساخت این بنا از معماران و طراحان یونانی، رومی، سوریه ای و اشکانی نیز استفاده شده است؛ همین موضوع سبب شده تا رگه هایی از معماری این مردمان در ایوان مدائن به چشم بخورد.

در قسمت انتهایی ایوانی که در قسمت شرقی قرار گرفته است، دری وجود دارد که به بخش داخلی مجموعه باز می شود و سپس به اتاق های کوچک تر راه پیدا می کند. از آن اتاق ها نیز با درب های بزرگ به یک تالار بزرگ متصل می شود که با طاق ایوان هم عرض می باشد.

یکی از ویژگی های مهمی که در طراحی این بنا وجود دارد مربوط به تخمینی است که معماران عصر ساسانی برای وزن و سنگینی این بنا زده اند. آن ها گمان می کردند که بنا بسیار سنگین باشد و به همین دلیل ستون ها و پایه های طاق را بسیار پهن و مستحکم ساخته اند که بتواند وزن بنا را به خوبی تحمل کند. در قسمت زیر طاق پهنایی که برای پایه ها در نظر گرفته شده است، حتی می تواند به ۴ الی ۷ متر نیز برسد.

ایوان مدائن در طول زمان بارها و بارها مورد حمله و غارت دشمنان قرار گرفته است. یکی از مهم ترین موارد مربوط به حمله اعراب به ایران بود که سبب شد تا سال های سال این بنا به صورت متروکه باقی بماند. منصور که یکی از خلفای عباسی بود، عزم خود را جزم کرده بود تا هر طور شده است طاق کسری را ویران کند. دلیلی که سبب شد تا او از این کار منصرف شود، مربوط به هزینه بسیار زیادی بود که تخریب این بنا داشت.

طاق کسری در شهر بغداد

اماکن دیدنی نزدیک به طاق کسری

زمانی که برای سفر به یک شهر و یا کشور خاص می روید و قصد دارید تا از آن مکان بازدید کنید، لازم است بدانید که چه مکان های تفریحی دیگری در نزدیکی آن جاذبه گردشگری وجود دارد. با اطلاع از این موضوع می توانید برنامه ریزی سفر خود را هرچه بهتر و دقیق تر انجام دهید و در زمان کمتری، تعداد بیشتری از جاذبه های تاریخی که در نزدیکی هم قرار دارند را مشاهده نمایید.

از آنجایی که این طاق در خارج از شهر بغداد قرار گرفته است، این موضوع کاملا طبیعی است که جاذبه های زیادی در اطراف آن وجود نداشته باشد. با این حال نزدیک طاق کسری دو جاذبه واقع شده است. اولین جاذبه ای که می توانید از آن دیدن کنید مربوط به رود دجله می شود. این رود یکی از مهم ترین و اصلی ترین رودهایی است که شهرهای عراق از آب آن استفاده کرده و در حقیقت منبع اصلی آب عراق محسوب می شوند. دومین جاذبه دیدنی نیز مربوط به آرامگاه سلمان فارسی می شود. جاذبه های دیگر که می توانند در نزدیکی این مکان تاریخی باشند، داخل شهر بغداد قرار گرفته اند و حداقل فاصله ۳۰ کیلومتری با طاق کسری دارند.

ایوان مدائن عراق

هتل های نزدیک به ایوان مدائن

زمانی که برای بازدید از طاق کسری می روید، بهتر است در خصوص انتخاب اقامتگاه خودتان نیز از پیش فکر کرده و مکان مناسبی را برای خودتان در نظر گرفته باشید. در چنین شرایطی رزرو کردن هتل مورد نظر را در اولویت قرار دهید. زمانی که هتل نزدیک به مکان باستانی را رزرو می کنید، مسلما هم مسافت کوتاه تری را برای بازدید از آن مکان تاریخی طی می کنید و هم هزینه کمتری را بابت رفت و آمد پرداخت خواهید کرد.

ایوان مدائن یا همان طاق کسری در خارج از شهر بغداد قرار گرفته است و نزدیک ترین هتل هایی که به این جاذبه تاریخی وجود دارد در داخل شهر بغداد واقع شده اند که بهتر است چند مورد از بهترین و همچنین قیمت مناسب ترین این هتل ها را در نظر داشته باشید و موردی که بهترین گزینه برایتان محسوب می شود را انتخاب کنید. هتل ایشتار شرایتون، هتل ستاره بغداد، هتل بابیلون، هتل المنصور، هتل گرند کریستال، هتل کورال بوتیک، هتل رویال و هتل تاج از جمله هتل های نزدیک به این بنای تاریخی و باستانی است.

در خصوص طاق کسری تا جایی که امکان داشت موضوعات مختلف و جزئیات را مطرح کردیم. طاق کسری که با نام ایوان مدائن نیز شناخته می شود، مربوط به دوره ساسانیان است که در آن دوران جزئی از خاک ایران بوده است. در حال حاضر این بنای باستانی در خاک عراق و در نزدیکی شهر بغداد واقع شده است و همه ساله گردشگران زیادی که برای بازدید از این بنای تاریخی به این منطقه سفر می کنند را به سوی خودش جذب می کند. اگر اطلاعات کامل تری از معماری این بنا داشته باشید، در زمان بازدید از آن می توانید هرچه بهتر میزان شکوه و عظمت معماری دوره ساسانیان را نیز درک کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا