» گوناگون » فرود اضطراری ؛ بایدها و نبایدهایی که می‌توانند جان شما را نجات دهند!
خروج اضطراری در فرود اضطراری
گوناگون - دانستنی‌های سفر

فرود اضطراری ؛ بایدها و نبایدهایی که می‌توانند جان شما را نجات دهند!

۲۵ آبان ۱۳۹۸ 9۰1,742

هنگام خطر همه چیز را بگذار و برو. این جمله‌ای است که شاید در شرایط یک فرود اضطراری شما را نجات دهد. تجربه نشان داده بسیاری در شرایط فرود اضطراری و هنگام تخلیه سریع، به دنبال وسایلشان بوده‌اند. شاید از دست دادن همین زمان برای یافتن وسایل جان عده‌ای را گرفته باشد.

فرود اضطراری
فرود اضطراری

فرود اضطراری ؛ زمانی برای فکر کردن ندارید!

در پروازی به مسکو در ماه می ۲۰۱۹ ۴۱ نفر کشته شدند. هواپیما بر اثر برخورد صاعقه مجبور به فرود اضطراری شد. هواپیما آتش گرفت و مسافران باید تخیله می‌شدند. تحقیقات نشان داد مسافرانی که سعی داشتند با خود چمدانشان را ببرند روند تخلیه را کند کرده بودند. این نشان می‌داد شاید اگر این اتفاق نمی‌افتاد احتمالا افراد کمتری جان ‌باختند.

تخلیه هواپیما از خروجی اضطراری
تخلیه هواپیما از خروجی اضطراری

البته با اینکه شاهدین این امر را تصدیق می‌کردند، مسئولین نمی‌توانستند با اطمینان بگویند در غیر اینصورت افراد بیشتری نجات پیدا می‌کردند. البته ما در این مقاله دنبال اتهام زدن به فرد خاصی نیستیم. در عوض می‌خواهیم بدانیم در شرایط اضطراری بایدها و نبایدها کدامند. پس با ما در وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

مطالب مرتبط:

چگونه سفر سلامت و ایمنی را تجربه کنیم؟

برای اولین سفر هوایی خود، چه نکاتی را باید بدانیم؟

چرا نباید از تلفن همراه هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما استفاده کنیم؟

همه چیز درباره جعبه سیاه هواپیما

چمدان‌هایتان هیچگاه به زندگیتان نمی‌ارزند!

فدراسیون بین‌المللی هوانوردی در این زمینه اینطور توصیه می‌کند. در شرایط اضطراری چمدان و وسایل شخصیتان را رها کنید. چمدان‌هایتان هیچگاه به اندازه جانتان ارزشمند نیستند. زمان تخلیه هواپیما حدود ۹۰ ثانیه است. این زمان وقتی برای جمع‌آوری وسایل شخصیتان برای شما به جای نمی‌گذارد. باز کردن صندوق‌های بالای سرتان عمل تخلیه دچار تاخیر و جان دیگر مسافران را به خطر می‌اندازد.

خروج اضطراری در فرود اضطراری
خروج اضطراری در فرود اضطراری

علت تاکید زیاد بر این قضیه اینست که مسافران همواره حین اتفاق از انجام آن سر باز‌زده‌اند. البته اینکه از دست‌دادن پاسپورت، پول یا لپ‌تاپ سخت است برای همه ما قابل درک است. یا شاید فکر کنید شرایط اضطراری آنقدر که به نظر می‌آید یا ادعا می‌شود خطرناک نیست. اما اگر خطر جدی نباشد پس بعد از رفع خطر قطعا دوباره به آنها دسترسی خواهید یافت. از طرفی با کم کردن فضای هر صندلی برای اضافه کردن صندلی‌های بیشتر در کابین توسط خطوط هوایی، زمان تخلیه کابین بیشتر می‌شود.

کارهایی که حتما باید انجام داد

با اینکه سفر با هواپیما در اکثر اوقات امنتر از سایر سفرهاست اما نقض هم وجود دارد. در شرایطی مانند پروازی که ذکر شد فرق بین نجات یافت یا از بین رفتن بسیار اندک است. بنابراین حتی اگر تمام استاندارهای ایمنی پرواز را حفظ هستید بهتر است این چند نکته را به‌خاطر بسپارید. نکات زیر برای تخلیه هواپیما در فرود اضطراری بسیار حائز اهمیت هستند:

صندلی های نزدیک به خروج اضطراری
صندلی های نزدیک به خروج اضطراری
  • خوب نگاه کنید: هنگام نشستن در صندلیتان با نگاهی دقیق نزدیکترین خروجی‌اضطراری را بیابید تا بدانید هنگام اضطرار باید از کدام طرف بروید.
  • خوب گوش کنید: در هنگام وقوع حالت اضطرار با دقت به راهنمایی‌های خدمه پرواز گوش بدهید و آنها را دنبال کنید. در نظر داشته باشید که این افراد برای چنین شرایطی آموزش دیده‌اند.
  • وسایلتان را رها کنید: هرچیزی که در چمدانتان است قابل جایگزینی است. اما زندگی و سلامتی شما و دیگر مسافران قابل جایگزینی نیستند!

 

منبع: اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×