جاذبه های گردشگری هرمزگانجاهای دیدنی بندرعباسجاهای دیدنی قشم

هرمز جزیره رنگین کمان، بهشت زمین شناسی کجاست؟

فصل سرما در اکثر نقاط ایران شروع شده. اکثر ما غرق در لباسها در خیابان‌های شلوغ و پرهیاهوی شهر قدم گشت می‌زنیم. ناگهان چیزی در دلمان گرم می‌شود. چشمانمان را می‌بندیم و خود را بر ماسه‌های داغ جنوب تصور می‌کنیم. امروز می‌خواهم شما را به سفری دعوت کنم که روز سرد پاییزیتان را کمی خنک‌تر کند. هرمز زیبا، جزیره رنگین کمان و بهشت زمین‌شناسان. با ما در وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

هرمز کجاست؟

جزیره هرمز
جزیره هرمز

هرمز، جزیره‌ای کوچک اما شگفت‌انگیز در جنوب بندرعباس و در شرق جزیره قشم است. این جزیره با رنگ‌ها و فرهنگ خاص بومیانش دل هر بازدیدکننده‌ای را می‌برد. شهر هرمز بسیار کوچک است اما طبیعت اعجاب‌آور جزیره سالانه گردشگران زیادی به خود جذب می‌کند. این جزیره شگفتی‌های زیادی دارد که شاید وجود حدود ۱۰۰ کانی مختلف در خاک آن تنها یکی از آنهاست. به همین دلیل است که به آن بهشت زمین شناسی نیز می‌گویند. جالب است بدانید خاک سرخ هرمز خوراکی هم هست!

بیشتر بخوانید:

بهترین جاذبه های گردشگری قشم

سفر به قشم، جزیره زیبای خلیج فارس

مردم خونگرم جنوب

از همان لحظه ورود به جزیره شاید اولین نکته که توجه شما را جذب می‌کند برخورد گرم مردم محلی است. مردمی سخت‌کوش و مهربان که با تمام داشته‌هایشان از شما پذیرایی می‌کنند. مردان لاغراندام اما قوی با پوست آفتاب سوخته. زنان با لباس‌های محلی که در گوشه کنار خیابان‌ها شما را به غذاهای محلی خودشان دعوت می‌کنند.

زنان هرمز
زنان هرمز

احتمالا اولین چیزی که بعد از رسیدن به اسکله هرمز به آن بر خواهید خورد سه‌چرخه‌ها هستند. این سه‌چرخه‌ها که توریست‌ها به آن توک‌توک هم می‌گویند وظیفه اصلی حمل‌و‌نقل در جزیره را بر عهده دارند. راننده این سه‌چرخه‌ها معمولا می‌توانند به عنوان راهنمای محلی تمام امور شما را بر‌ عهده بگیرند. کمتر کسی را می‌شناسم که از اعتماد به این محلیان خونگرم و مهربان پشیمان باشد.

سه چرخ - هرمز
سه چرخ – هرمز

شغل اکثر مردان جزیره در اکثر اوقات سال ماهیگیری و دریانوردی است. اما در فصول پاییز و زمستان با افزایش گردشگران، خدمات بازار داغتری دارد. زنان هرمزی هم همپای مردان در تامین نیازهای خانواده تلاش می‌کنند. پخت نان و غذاهای محلی از کارهایی است که زنان جزیره انجام می‌دهند.

مردان هرمز
مردان هرمز

بچه‌های هرمزی از سن و سال کم تلاش و تکاپو و کمک به خانواده را شروع می‌کنند. یکی دیگر از مناظر بسیار ناب و جذابی که در جزیره به آن بر‌می‌خورید موتورسواری نوجوانان هرمز است. آنها با موتورهایشان مسافرها را جابجا می‌کنند یا موتور اجاره می‌دهند.

بچه‌های هرمز
بچه‌های هرمز

دیدنی‌های جزیره هرمز

همانطور که با سه چرخه در مسیر دور جزیره پیش روی کنید به جاذبه‌های طبیعی برمی‌خورید. البته در جای‌جای جزیره می‌توانید پدیده‌های طبیعی بکر و زیبایی بیابید. اما ما در این مقال به چندی از مشهورترین آن‌ها می‌پردازیم.

قلعه پرتغالی‌ها

اولین جاذبه تاریخی گردشگری جزیره قلعه‌ای منتسب به پرتغالی‌ها در انتهای جاده منتهی به اسکله است. این قلعه در سال ۹۱۳ و با فتح هرمز توسط پرتغالی‌ها ساخته شد. بعدها در سال ۱۰۳۱ یکی از امرای شاه عباس هرمز را از اشغال آزاد کرد.

قلعه پرتغالی‌ها - هرمز
قلعه پرتغالی‌ها – هرمز

ساحل فرش

ساحل زیبای فرش اولین ساحلی است که در جاده دور جزیره به آن بر‌می‌خورید. این ساحل به این خاطر فرش نامیده می‌شود که در گذشته مردم محلی با خاکهای رنگی هرمز به صورت نمادین فرشی بزرگ در ساحل می‌ساختند. ساحلی با ماسه‌های طلایی که در شب چراغ‌های بندر عباس از آنجا قابل دیدن است.

ساحل فرش - هرمز
ساحل فرش – هرمز

دره رنگین کمان

پس از گذر از کوههای سفیدی که به کوههای برفی معروف هستند به دره رنگین کمان خواهید رسید. دره رنگین کمان شامل صخره‌ها و تپه‌هایی رنگین و زیباست که شما را مدهوش خواهند کرد. انواع رنگ‌های جزیره هرمز را در دره رنگین کمان خواهید یافت.

دره رنگین کمان - هرمز
دره رنگین کمان – هرمز

دره مجسمه ها

یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری هرمز دره مجسمه‌هاست. دره مجسمه‌ها متشکل است صخره‌هایی مرتفع و مشرف به دریاست. علت نامگذاری آن شکل صخره‌های این ناحیه است. آب و امواج طی سالیان صخره‌ها را به شکل مجسمه‌هایی عظیم و با شکوه درآورده است.

دره مجسمه‌ها - هرمز
دره مجسمه‌ها – هرمز

ساحل سرخ

ساحل سرخ جزیره دیدنی دیگری است که در مسیر به آن بر خواهید خورد. ساحل سرخ هرمز که رنگ آب آن به خاطر خاک غنی از اکسید آهن به رنگ سرخ درآمده، تصویری شگفت‌انگیز است. تغییر رنگ آب در این ناحیه از ساحل به قدری مشهود و عجیب است که از دور قابل رویت است. انگار آب آغشته به خون است!

ساحل سرخ هرمز
ساحل سرخ هرمز

جنگل‌های حرا

جنگل‌های حرا از دیگر دیدنی‌های جزیره است که در نوع خود بسیار کم نظیر و خاص است. این درختان که از آب دریا تغذیه می‌کنند با جزر و مد از زیر آب خارج می‌شوند. تصور کنید در بخشی از ساحل که مملو از آب است، با پایین رفتن آب جنگلی پدید آید. دیدن این تصویر قطعا تجربه‌ای بسیار جذاب و کمیاب خواهد بود.

ساحل محیط زیست

یکی دیگر از مناطق زیبای جزیره هرمز ساحل محیط زیست می‌باشد. دلیل نام گذاری این ساحل قرارگیری اداره محیط زیست در مجاورت آن است. ساحل محیط زیست از مکان‌های زندگی و تخم ‌ریزی لاکپشت‌ها محسوب می‌گردد که هم از راه خشکی و هم از طریق دریا و با قایق می‌توان به آن دسترسی داشت.

این ساحل یکی از بهترین مکان‌ها برای کمپ زدن در جزیره هرمز می‌باشد. از جاذبه‌های نزدیک به این ساحل می‌توان صخره روزنه دریا را نام برد. البته باید توجه داشت که در فصل تخم ریزی و همچنین به دنیا آمدن لاپشت‌ها در این منطقه باید از برپایی کمپ و چادر خودداری نمایید.

سوغاتی‌های هرمز

از مهم‌ترین سوغاتی‌های جزیره هرمز می‌توان خاک‌های رنگی آن را نام برد. مردم محلی این منطقه آثار زیبایی با این خاک‌های رنگی تهیه می‌کنند مانند انواع ظروف و شیشه‌های تزیین شده. از دیگر صنایع دستی و سوغات هرمز می‌توان به انواع زیورالات ساخته شده از صدف‌ها و سنگ‌های زیبا اشاره نمود. همچنین لباس‌های سنتی و سوزن دوزی شده نیز به عنوان سوغات این جزیره زیبا محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

جنگل حرا قشم ؛ جزیره ای با عجایب هفتگانه

خوراکی‌های هرمز

از خاک خوراکی هرمز در ساخت روغنی استفاده می‌شود که در بسیاری از غذاها به کار می‌رود. نوعی نان محلی که توسط زنان در کنار خیابان‌ها پخته می‌شود و از سوراق و مهیاوه روی آن استفاده می‌شود. این نان بسته به نظر شما با تخم مرغ یا پنیر و کره و عسل نیز همراه می‌شود. انواع غذاهای دریایی از میگو و ماهی تا کالاماری را می‌توانید در هرمز میل کنید. البته هرمز رستوران شیک و “لاکچری” ندارد. اما دست‌پخت زنان و مادران هرمزی دست کمی از رستوران‌های شیک ندارد. بدون نگرانی آنها را امتحان کنید.

نان توموشی با ساروق و مهیاوه - هرمز
نان توموشی با ساروق و مهیاوه – هرمز

سفر به هرمز

برای سفر به هرمز چند انتخاب دارید. شاید آسانترین راه سفر با هواپیما به بندرعباس یا قشم و سپس رسیدن به هرمز با شناور باشد. یا اینکه می‌توانید با قطار یا اتوبوس به بندرعباس برسید. سپس از طریق قایق‌های تندرو و شناور خود را به اسکله هرمز برسانید. این شناورها معمولا در ۳ نوبت در روز از بندرعباس به هرمز و بالالعکس در رفت و آمدند.

بهترین فصل برای سفر به هرمز از اواسط پاییز تا حوالی عید نوروز است. آب و هوا در این فصول در جزیره بسیار معتدل و بهاری است.

گاروم زنگی هرمز
گاروم زنگی هرمز

در آخر…

لازم به ذکر است که سر زبان افتادن هرمز به عنوان محلی زیبا برای گردشگری عواقبی هم به همراه داشته. بعضی از گردشگران با ریختن و رها کردن زباله‌هایشان در ساحل‌ها چهره جزیره را آلوده کرده‌اند. این کار بکر بودن طبیعت جزیره و آرامش آنرا برهم می‌زند. بنابراین عاجزانه از شما خواهش می‌کنیم در صورت سفر به هرمز، یا هر جای دیگر آداب سفر را رعایت کنید. زیباست که نسل‌های بعد ما هم از زیبایی‌های طبیعی و ماسه‌های طلایی و نقره‌ای و رنگارنگ آن بهره ببرند.

بیشتر بخوانید:

گردشگری مسئولانه، گامی برای تحقق توسعه پایدار

منبع: اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

احسان توبک

یه مسافر، در حال مشاهده ...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا