بنر دسکتاپ هتل های نوروزی 1403 بلاگ
» جاذبه های گردشگری کیش » جاهای دیدنی کیش » ورزش های هوایی | آشنایی با انواع تفریحات هیجان انگیز با پرواز در آسمان
پاراگلایدر
جاهای دیدنی کیش - جاذبه های گردشگری تهران - جاذبه های گردشگری کیش

ورزش های هوایی | آشنایی با انواع تفریحات هیجان انگیز با پرواز در آسمان

۴ تیر ۱۳۹۹ 31۱12,071

ورزش های هوایی، پرواز و معلق بودن بین زمین و آسمان، یکی از هیجان انگیز ترین تفریحاتی است که همه ما بارها آن را تجربه کرده ایم. امروزه ابزارها و تکنولوژی های متعددی به این منظور ابداع شده اند.

تنوع تفریحات و ورزش های هوایی و استقبال بالا از آن ها نشان از جسارت فراوان و علاقه به پرواز دارد. با وجود خطراتی که ممکن است پیش روی افرادی که به این تفریحات جذب می شوند، باشد، اما هر روز به تعداد علاقه مندان آن افزوده می شود. این اشتیاق بالا موجب شده تا باشگاه ها و شرکت های متعددی برای ارائه این تفریحات راه اندازی شوند.

ورزشهای هوایی
ورزشهای هوایی

اغلب تفریحات هوایی در شهرهای تهران و کیش وجود دارند، اما باشگاه هایی هم در سایر شهر ها مانند مشهد نیز امکاناتی به این منظور فراهم آورده اند.

بنر تبلیغاتی رزرو هتل های تهران با تخفیف

برای رزرو هتل تهران و مشهد، به سایت اقامت۲۴ مراجعه کنید.

بیشتر این تفریحات، بسیار لوکس و پرهزینه هستند. برخی از آن ها نیز خطرناک هستند و احتمال حادثه در آن ها زیاد است. با همه این ها، خیلی از افراد ماجراجو و ریسک پذیر، برای تجربه زمان کوتاهی معلق بودن در هوا یا خلبانی و یا گرفتن عکس سلفی از فراز آسمان، حاضرند حتی خطر مرگ را به جان بخرند و هزینه زیادی بابت آن بپردازند.
برخی از این تفریحات، به صورت گروهی هستند و امکان پرواز دسته جمعی نیز وجود دارد. برخی دیگر نیز به صورت انفرادی انجام می شوند و شاید نیاز به جسارت بیشتری داشته باشند. شاید یکی از دلایلی که هر سال مسافران بسیاری به سمت جزیره کیش سفر می کنند، همین تنوع تفریحات هوایی آن است.

مطلب مرتبط: “برای رزرو هتل کیش به سایت اقامت۲۴ مراجعه کنید.”

انواع ورزش های هوایی

انواع ورزش های هوایی ایران به ویژه تفریحات کیش که برخی از آن ها در شهرهای دیگر نیز در دسترس هستند شامل موارد زیر است:

پاراگلایدر
پاراگلایدر

پاراگلایدر

یکی از هیجان انگیزترین ورزش های هوایی انفرادی، پاراگلایدر است. پاراگلایدینگ علاوه بر این که نوعی تفریح است، به عنوان نوعی ورزش هم شناخته می شود با این تفاوت که لازم است در صورتی که برای تفریح است، حتما فردی حرفه ای همراه شما باشد. احتمال بروز خطر در این ورزش در مقایسه با سایر ورزش ها تفریحات هوایی کمتر است. در این ورزش می توانید به وسیله یک چتر، پرواز کنید. پاراگلایدر در کوهستان و ارتفاعات بالا انجام می شود. در اغلب شهرهای بزرگ ایران تعدادی باشگاه های ورزشی برای این رشته وجود دارد. به خاطر داشته باشید که پیش از پرواز با پاراگلایدر، حتما از مساعد بودن هوا مطمئن شوید.

جایروکوپتر
جایروکوپتر

جایروکوپتر

جایروکوپتر یا جایروپلن در واقع ترکیب هواپیما و هلیکوپتر است. پرواز با این وسیله نیازمند فضایی آرام و امن است و پرواز با آن در ارتفاع پایین انجام می شود. امکان پرواز با جایروکوپتر در ایران، در سایت پروازی کیش و همچنین نمک آبرود وجود دارد. پرواز با جایروکوپتر بر فراز خلیج فارس و سواحل کیش، لذت پرواز را دوچندان می کند.

کایت
کایت

کایت

کایت یکی از سبک ترین ابزارهای پرواز است. کایت دارای ۲ مدل است. در یک مدل آن خلبان در زیر بال های کایت، به صورت آویزان قرار می گیرد و هنگام فرود، بر روی پاهای خود بر روی زمین می نشیند. نوع دیگر آن دارای موتوری است که به کایت متصل می شود و خلبان در کابین قرار می گیرد. امکان پرواز با کایت، در بسیاری از شهرهای ایران وجود دارد. سرعت کایت در مقایسه با پاراگلایدر بیشتر است.

بالن
بالن

بالن

بالن سواری هم هیجان دارد و هم آرامش. همه ما از کودکی، در کارتون ها بارها دیدیم که برخی سوار بر بالن، بر فراز دشت ها و دریا ها پرواز می کنند و بارها خودمان را جای کاراکتر های آن کارتون قرار دادیم. بالن سواری در تهران، در نزدیکی دماوند امکان پذیر است. تجربه بالن سواری به ویژه بر فراز مناطقی با منظره های بکر و چشم انداز طبیعی، تجربه ای فراموش نشدنی و منحصر به فرد است. شناور بودن در هوا و شاید در میان ابرها و گوش کردن به صدای طبیعت می تواند بسیار آرامبخش باشد.

پاراموتور
پاراموتور

پاراموتور

به اعتقاد برخی از افراد، پاراموتور بهتر از پاراگلایدر است به این دلیل که دارای یک صندلی جهت نشستن است و به وسیله یک دستگیره کوچک توسط خلبان قابل کنترل است. در مقایسه با وسایل دیگر، پرواز با پاراموتور تخصصی تر و دشوار تر است. با این حال برای پرواز با پاراموتور، نیاز به دوره آموزشی خاصی ندارد چون می توانید همراه با یک خلبان با تجربه پرواز کنید. همچنین پاراموتور نیازی به باند ندارد به همین جهت آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

پاراسل
پاراسل

پاراسل

یکی از تفریحات کیش و ورزش های هوایی، پاراسل است. پاراسل از تفریحات دریایی است که به صورت دسته جمعی نیز انجام می شود. جهت پرواز می توانید بر چتر پاراسل سوار شوید. پاراسل به کمک یک قایق کشیده می شود و کمک می کند و به این ترتیب چتر اوج می گیرد. پاراسل حداکثر تا ارتفاع ۳۰۰ متر بالا می رود و حتی می تواند در آب کشیده شود. اگر به کیش سفر کردید، امکان تجربه تفریحات دریایی را از خود دریغ نکنید.

مطلب مرتبط: “لیست تفریحات آبی جزیره کیش

زیپ لاین
زیپ لاین

زیپ لاین

زیپ لاین در مقایسه با دیگر مواردی که گفته شد، بیشتر در دسترس است. زیپ لاین قرقره ای است که بر روی سیم بکسل قرار دارد و به وسیله آن از یک سمت دره به سمت دیگر آن سُر می خورید. البته امکان استفاده از این وسیله برای افرادی که سنگین وزن هستند، وجود ندارد. بعضی از زیپ لاین ها انفرادی و بعضی دیگر چند نفره هستند.

بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ

سقوط آزاد یا بانجی جامپینگ

سقوط آزاد، اقدامی متهورانه و بسیار هیجان انگیز است که در زمانی کوتاه، سطح آدرنالین خون را به شدت بالا می رود. برخی از افراد هنگامی که به سکوی پرش می رسند، با دیدن ارتفاع آن، از پریدن منصرف می شوند. در این ماجراجویی هیجان انگیز، که حتی دیدن آن هم دلهره آور است، فرد به کمک یک طناب فنردار و با اراده خودش از ارتفاعی بلند به سمت زمین سقوط می کند. در بانجی جامپینگ، هیجان به اوج خود می رسد. پیش از انتخاب مکان انجام این ورزش، میزان امن بودن آن محل را بررسی کنید و با اطمینان از آن، بپرید.

چتربازی و سقوط آزاد

سقوط آزاد با چتر نجات را می­‌توان یکی از مهیج­‌ترین تفریحات هوایی دانست. این ورزش دارای سطح بسیار تخصصی می­‌باشد و نیاز به آموزشات خاصی دارد. گردشگران با شرکت در کلاس­های آموزشی و گذراندن دوره­‌های مورد نیاز این ورزش، می‌­توانند با کمک مربی آموزش، از ارتفاعی بسیار زیاد و یا از هلیکوپتر یا هواپیما به پایین پریده و با استفاده از چتر نجات فرود آیند.

۱.سقوط آزاد یا چتربازی اتوماتیک: این روش بسیار ایمن می‌­باشد و برای افراد مبتدی مناسب است. در این روش چتری که همراه فرد می­‌باشد به وسیله طنابی به هلیکوپتر و یا هواپیمایی که چتربازان از آن به پایین می‌پرند، متصل است و چتر به محض رسیدن چترباز به ارتفاع مورد نظر اتومات باز می­‌شود.

۲.سقوط آزاد یا چتربازی غیر‌اتوماتیک: در این روش فرد چترباز در ارتفاع تعیین شده از هواپیما و یا هلیکوپتر به پایین پریده و در ارتفاع مورد­نظر چتر خود را با استفاده از دستگیره‌ه­ایی به نام پاراشوت باز کرده و در مکان تعیین شده فرود می­‌آید.

اگر ورزش های هوایی را دوست دارید، دیگر منتظر چه هستید؟ 😉

منبع: وبلاگ اقامت۲۴

۴.۷/۵ - (۴۵ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. amir

    Slm mikhastam az sharayet va tajhizat va emkanat baraye ehdase camp dar chaharmahal_e_bakhtiyari bedonam ke che chizhaei mikhad.email konid lotfan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×