» گوناگون » آشنایی با گردشگری دریایی
sea tourism
گوناگون

آشنایی با گردشگری دریایی

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۰2,122

گردشگری دریایی همان طور که از نامش مشخص می باشد به نوعی گردشگری گفته میشود که در آن با امکانات تفریحی دریایی سعی در جذب توریست می باشد. شاید شما هم وقتی نام گردشگری دریایی را میشنوید، جاده های شلوغ منتهی به شهرهای شمالی ایران و جمعیت زیاد گردشگرانی که در کنار ساحل در حال تفریح می باشند را بخاطر می آورید، اما باید بدانید که تصورتان در مورد این نوع گردشگری کاملا اشتباه می باشد. گردشگری دریایی نوع خاصی از جذب گردشگر می باشد و به تفریحات در آب های عمیق در فاصله ی زیاد با ساحل گفته میشود. بنظر شما ایران در حوزه ی گردشگری دریایی به جایگاه مطلوبی دست پیدا کرده است؟ خواندن ادامه ی این مطلب پاسخ درستی را برای این سوال ارائه خواهد داد. با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

مقاله مرتبط : “آشنایی با گردشگری سلامت”

مقاله مرتبط : “گردشگری کوله‌ پشتی چیست”

آشنایی با گردشگری دریایی

گردشگری دریایی و ساحلی چیست؟

بهتر است قبل از ورود به مقوله گردشگری دریایی، نوع دیگری از گردشگری را به نام گردشگری ساحلی شرح دهیم تا برخی از ابهامات برطرف شوند. گردشگری ساحلی یعنی همان چیزی که در سواحل دریای خزر، قشم، کیش و چابهار شاهد هستیم! سوار شدن بر جت اسکی، قایق سواری، فلای بورد، ماهیگیری در آبهای کم عمق، شنا، تماشای غروب آفتاب و آفتاب گرفتن در ساحل ماسه ای از جمله تفریحات گردشگری ساحلی هستند و در اکثر سواحل ایران وجود دارند. در مقابل، گردشگری دریایی وجود دارد که کاملا با نوع قبلی متفاوت می باشد و بیشتر با دریانوردی با کشتی های کروز، غواصی و ماهیگیری در آب های عمیق در ارتباط است.

آشنایی با گردشگری دریایی

شاید تصور کنید که گردشگری دریایی یک صنعت جدید در گردشگری میباشد، اما لازم است بدانید که این نوع از گردشگری از سال ۱۹۸۰ معرفی و هر روز نیز به اهمیت آن افزوده میشود. کشتی های کروز و امکانات تفریحی بسیار متنوع دریانوردی در مناطقی از دنیا که دارای شرایط مطلوب در این حوزه هستند، از جمله نشانه های گردشگری دریایی می باشند که در سفرهای خارجی می توانید آنها را مشاهده کنید.

جایگاه ایران در گردشگری دریایی

گردشگری دریایی در ایران یک واژه ی ناملموس و تقریبا بیگانه می باشد، اما این بیگانگی دلیل بر نداشتن شرایط جغرافیایی مناسب در این حوزه نیست.

آشنایی با گردشگری دریایی

اگر به نقشه ی ایران به طور دقیق نگاه کنید، کاملا به وجود رنگ های آبی در شمال و جنوب کشورمان که نشان از دریاهای گسترده و خلیج همیشگی فارس هستند، پی خواهید برد. فاصله ی ایران از دنیای گردشگری دریایی در شرایطی می باشد که بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مرز دریایی داریم. نبود امکانات مناسب و نداشتن نیروی متخصص، از جمله موانع پیش رو برای گسترش گردشگری دریایی در ایران می باشد که باعث شده اند تا یکی از کانال های ارزشمند اقتصادی را از دست بدهیم.

 

البته لازم به ذکر است که در سال های اخیر طرح های مختلفی در جهت توسعه ی گردشگری دریایی توسط سازمان بنادر و دریانوردی و گردشگری ایران ارائه شده اند که امیدواریم رونق را در این صنعت مهم همراه داشته باشند.

تاثیر گردشگری دریایی در اقتصاد

گردشگری دریایی یکی از مهم ترین فاکتورها در جذب گردشگر می باشد که با رشد و توسعه ی آن می توان شاهد بهبود اقتصاد بود. اغلب گردشگران خارجی ایران را با آثار باستانی و تاریخی آن می شناسند و از وجود زیبایی های نهفته در دریای عمان و خلیج فارس اطلاع ندارند. قطعا با فراهم شدن شرایط مناسب برای سفرهای دریایی با کشتی های تفریحی کروز بر روی آب های ایران، بخش عظیمی از ثروت ایران برای جذب گردشگران برای همگان آشکار خواهد شد و هر روز شاهد ورود گردشگر بیشتر به کشورمان خواهیم بود. علاوه بر این، توسعه ی گردشگری دریایی نیاز به افراد متخصص و امکانات تفریحی متنوع بر روی کشتی های دریانوردی دارد و در نتیجه شاهد اشتغال زایی زیادی در این زمینه خواهیم بود.

آشنایی با گردشگری دریایی

برای پی بردن به نقش گردشگری دریایی در اقتصاد و توسعه ی صنعت گردشگری کشورمان، کافیست جزیره ی زیبای کیش را تا قبل از فراهم شدن امکانات گردشگری ساحلی مانند فلای بورد، جت اسکی، بنانا سواری، غواصی و سایر ورزش های آبی تصور کنید و با امروز آن مقایسه نمایید. وقتی وجود این ورزش های آبی و ساحلی تا این اندازه توانسته به جذب گردشگر کمک کند، برای گردشگری دریایی دیگر حرفی باقی نمی ماند.

 

افزایش توریست میتواند به بهترین شکل باعث رونق اقتصادی کشور شود

روند توسعه ی گردشگری دریایی و نقش آن در اقتصاد را می توان با یک مثال بیشتر شرح داد. فرض کنید آوازه ی آب های زیبا و آرام خلیج فارس و دریای عمان و گستردگی آبهای دریای خزر و تفریحات هیجان انگیز آن به گوش گردشگران در کشورهای همسایه و همچنین گردشگران داخلی برسد و کوله بار سفر به این مناطق بردارند. هر یک از این گردشگران نیاز به محل اقامت و رزرو هتل و بهره مندی از شرایط رفاهی و خوردن غذا و خرید سوغات و صنایع دستی و جابه جایی در سطح شهر برای بازدید از مناطق دیدنی دارند. بنظر شما این شرایط چیزی جز رونق اقتصادی خواهد بود؟

اقامت۲۴ آرزوی گسترش و پر رنگ شدن نقش گردشگری دریایی و برگشت رونق اقتصادی از طریق این حوزه به کشور عزیزمان را دارد.

 

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

 

 

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×