» گوناگون » مجسمه های سنگی در ایران
مجسمه های سنگی در ایران
گوناگون

مجسمه های سنگی در ایران

۸ آذر ۱۳۹۷ 15۰2,384

مجسمه های سنگی به منظور زیبا سازی فضای شهر و برای آشنایی بیشتر افراد با شخصیت های محبوب و مشهور ایرانی ساخته می شوند. هنرمندان مختلفی در طی ادوار گوناگون در کشور ما زندگی کرده اند که شاید این روزها نام و نشانی از آن ها در بین ما نباشد. بدون شک با ساخت تندیس های یاد بود از این هنرمندان می توانیم بار دیگر به ایران و ایرانی بودن خود ببالیم. شاید برایتان جالب باشد که با مجسمه های سنگی ساخته شده در ایران و زیبایی های گردشگری هر شهر بیشتر آشنا شوید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا با گشت و گذار در شهرهای ایران به تماشای مجسمه های محبوب ایرانی بپردازیم. شکی در این نیست که یکی از پارامترهای اصلی برای جذب توریست، زیبا سازی فضای داخلی کوچه و خیابان است. این امر بدون تردید از ورودی شهر تا مرکز شهر به چشم می آید.

با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید تا زیبایی های ایران بار دیگر شما را شگفت زده کند.

مقاله مرتبط : “قدیمی ترین ساختمان ها در طول تاریخ”

مجسمه های سنگی در ایران

مجسمه سنگی نادر شاه افشار

مجسمه های سنگی ساخته شده هر کدام رازی در سینه پنهان دارند. شاید از جنگجویی ها و نام آوری های نادر شاه افشار شنیده باشید پادشاهی که در زمان خود شهره زمانه بود. شما با مراجعه به مشهد مقدس پس از زیارت امام مهربانی ها می توانید به باغ موزه نادری سری بزنید و این مجسمه سنگی زیبا را به تماشا بنشینید. این مجسمه در سال ۱۳۴۲ توسط استاد هوشنگ جیحون طراحی شده است. همچنین ساخت این مجسمه توسط دستان توانمند ابوالحسن صدیقی صورت گرفته است.

جالب است که بدانید استاد صدیقی در زمان اقامت خود در کشور ایتالیا این مجسمه را ساخته و سپس به ایران انتقال داده است. هنرمندان ایرانی در هر نقطه از جهان برای آبادی و زنده نگه داشتن نام ایران زیبا همیشه در تلاش بوده اند.

مجسمه های سنگی در ایران

 مجسمه سنگی هرکول بیستون

مجسمه های سنگی اگر به زبان بیایند شما را به گذشته های دور دعوت می کند. هرکول بزرگ پس از مرگ اسکندر در محدود آسیای غربی به حکومت پرداخت. جالب است که بدانید حکومت وی در حدود ۶۵ سال در بخش های ایلام، کرمانشاه و لرستان صورت گرفته است. تندیس هرکول در استان کرمانشاه در دل کوه به صورت برجسته تراشیده شده است. این شخصیت بزرگ یکی از نمادهای قدرت و شجاعت در یونان شناخته شده است. اگر می خواهید به تماشای مجسمه این پادشاه اسطوره ای بپردازید می توانید به ۲۰ کیلومتری شهر کرمانشاه مراجعه کنید.

سر این مجسمه ارزشمند دو بار مورد سرقت قرار گرفته است به همین خاطر سر باز پس گرفته شده در گنجینه میراث فرهنگی نگهداری می شود. از سوی دیگر هنرمندان ایرانی با طراحی سری آهکی برای این مجسمه با شکوه آن را برای نمایش و بازدید علاقه مندان در معرض دید قرار داده اند.

مجسمه های سنگی در ایران

 مجسمه سنگی شیر سنگی در همدان

مجسمه های سنگی به سرزمینی که از آن زاده شده اند شما را مهمان می کنند. مجسمه شیر سنگی در دوران اشکانیان به همراه مجسمه دیگری با همین ترکیب و ابعاد بر سر دروازه همدان قرار داشت. در سال ۱۳۳۰ برخی از افراد سود جو به تصور این که در دل این مجسمه سنگی قیمتی نهفته است قسمتی از سینه مجسمه را شکستند و آن را از هم جدا کردند. همین امر سبب شد تا مجسمه مرمت و باز سازی شود. این مجسمه سنگی یکی از معدود آثاری است که از دوران فرمانروایی پادشاهان باستانی ایران در این منطقه از کشور به جا مانده است.

شما با مراجعه به جنوب شهر همدان در کنار جاده قدیم ملایر همدان می توانید به تماشای این مجسمه قدیمی بپردازید. در گذشته اعتقاد بر این بود که این مجسمه سنگی طلسم و سحر را باطل می کند. بر اساس روایت های صورت گرفته برف و سرمای شدیدی در همدان شدت گرفته بود به شکلی که سوار با اسبش در برف مدفون می شد، اما با کار گذاشتن این شیر سنگی برف کاهش پیدا کرد و اعتقاد بر باطل سحر بودن آن شدت گرفت.

[quote]داستان های تاریخی خود دلیلی برای ارزشمند تر شدن مجسمه های ساخته شده به شمار می آیند.[/quote]

مجسمه های سنگی در ایران

مجسمه برنزی ابوریحان بیرونی

مجسمه های سنگی و ساخت آن ها رازی است که تنها در دستان هنرمندان توانمند نهفته شده است. با سنگ و تیشه روح را در قالب هنر به نمایش می گذارند. مجسمه ابوریحان بیرونی دانشمند و ستاره شناس ایرانی یکی از این مجسمه های ارزشمند به شمار می آید. این مجسمه در سال ۱۳۷۳ در پارک لاله تهران به دست محمد علی مددی ساخته و نصب شده است. ابوریحان بیرونی یک ریاضی دان، ستاره شناس، تقویم شناس و انسان شناس بزرگ و مشهور ایرانی است که در ایران چشم به جهان گشوده است. این مجسمه سنگی با حالتی زیبا و طراحی بسیار خاصی ساخته و ایده پردازی شده است.

ارتفاع این مجسمه چیزی در حدود ۴٫۵ متر است. محوری که در بالای سر مجسمه قرار دارد ایده پردازی هنرمند از رشته ستاره شناسی ابوریحان بیرونی است که به تصویر کشیده شده است. اگر می خواهید از این مجسمه زیبا دیدن کنید به شما توصیه می کنیم به تهران پارک لاله سری بزنید. بدون شک زیبایی های مجسمه های سنگی در تمام ایران چشم هر بیننده ای را به خود خیره نگه می دارد.

مجسمه سنگی خیام نیشابوری

مجسمه های سنگی باید به پاس از زحمات و تقدیر از بزرگان تاریخ ایران در تمام کشور به نمایش در بیایند. از آنجایی که مجسمه سازی کاری دشوار است به تماشای این آثار هنری در شهرهای ایران به صورت پراکنده باید اکتفا کرد. اگر می خواهید مجسمه خیام نیشابوری را مشاهده کنید می توانید به پارک لاله مراجعه کنید. این مجسمه توسط ابوالحسن صدیقی طراحی و ساخته شده است. خیام رباعی سرا و شاعر مشهور ایرانی است که مجسمه دست ساز وی چیزی در حدود ۴۰ سال است که در پارک لاله پایتخت به نمایش گذاشته شده است. ساختار این مجسمه به شکلی ایده پردازی شده است که دیوان اشعار وی در دستانش به تصویر کشیده شده است. این مجسمه در طول ادوار بارها آسیب دیده است و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

[quote]ارزش این هنر به خاطر قدمت بسیار زیادی است که سبب خاطره سازی آن برای تهرانی ها شده است.[/quote]

مجسمه های سنگی در ایران

 اعتبار ایران و دستان هنرمندان

اگر بخواهیم از هنر و هنرنمایی برای شما بگویم نباید تنها برای شما از مجسمه های سنگی گفته شود. بدون شک دستان هنرمندی که در پشت این آثار بی نظیر پنهان شده است اولین عنصر خیال انگیزی است که باید به ستایش آن پرداخته شود. استادانی همچون هوشنگ جیحون که ملقب به پدر معماری ایران نیز بوده است. آرامگاه ابوعلی سینا، آرمگاه خیام و آرامگاه کمال الملک را از خود به یادگار گذاشه است. این آثار تنها بخشی کوچک از آثار ارزشمند این هنرمند ایرانی به شمار می آید.

ابوالحسن صدیقی با خلق آثاری همچون مجسمه امیر کبیر، مجسمه حکیم ابوعلی سینا و آثار برجسته دیگر چشم هر بیننده ای را به خود خیره نگاه داشته است. بهروز حشمت یکی دیگر از مجسمه سازهای مشهور ایرانی با خلق مجسمه آشیق توانست در اتریش ذوق و شوق هنر ایرانی را به نمایش بگذارد.

بدون شک آتش پنهان زیر خاکستر است دستان هنرمندان مشهور ایرانی که در پشت پرده به هنرنمایی پرداخته اند. با غرور سر به آسمان می رسانیم و تاریخ و مهد ایرانی را در زیر سایه دستان هنرمندان پر آوازه به تماشا می نشینیم. بدون تردید اعتبار و هویت ایران به اصالت این دستان هنرمند متصل است تا چشم جهانیان را به خود خیره نگه دارد.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۲.۲/۵ - (۱۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×