جاذبه های گردشگری استان سمنان

شهمیرزاد سمنان

گاهی وجود مناطق سرسبز و طبیعی در دل کویر بسیار جالب بوده و این مناطق همچون نگینی سبز بر انگشتری کویر خودنمایی می کند. شهمیرزاد سمنان یکی از این مناطق سرسبز و زیبای کویری بوده که به دلیل برخورداری از آب و هوایی مطبوع و دل انگیز از دیگر مناطق گرم و بیابانی سمنان متمایز شده است.

برای آشنایی با این شهر ییلاقی سمنان با ما در وبلاگ اقامت  ۲۴ همراه باشید.

 

مقاله مرتبط : ” لیست دیدنی سمنان با عکس

 

شهمیرزاد کجاست؟

شهمیرزاد در ۲۴ کیلومتری شهر سمنان مرکز استان سمنان و در بخش شمالی این شهر واقع شده است.

برای رسیدن به این شهر تنها ۲۰ دقیقه از سمنان زمان نیاز بوده و این موضوع شهمیرزاد را به یکی از پرمخاطب ترین تفرجگاه سمنان بدل ساخته است.

شهمیرزاد از لحاظ تاریخی، کشاورزی و گردشگری در استان سمنان و همچنین در کشور ارزش ویژه ای دارد.

شهمیرزاد که در گذشته با نام های شهمار یا چهار کوه شناخته می شده، منطقه خوش و آب هوا، با هوای خنک و مطبوعی بوده که به دلیل نزدیکی و همجواری با کویر این موضوع جذابیت خاصی به این شهر بخشیده است.

 

آدرس: ۲۰ کیلومتری شهرستان سمنان

 

شهمیرزاد گل ارغوان سمنان به شمار می آید؛ شهری که از هر سوی آن، چشمه، نهر، کاریز و رود روان است.

دره و دشت، صحرا و ماهور شهمیرزاد همچون بوستانی، فرح بخش جان آدمی بوده و هوای خنک و معتدلی که در تابستان دارد یکی از بهترین مناطق گردشگری را برای فرار از گرمای تابستان خلق می کند.

درختان تنومند، برافراشته و کهنسال بید، سپیدار، گردو و آلوی شهمیرزاد در همه جای شهر قد کشیده اند.

درختان گردو و آلو به این شهر رونق زیادی بخشیده و شهمیرزاد را تبدیل به یکی از برترین صادرکننده های گردو و آلو کشور کرده است.

در فصل بهار با قدم زدن در کوچه و پس کوچه های بهاری آن، بوی خوش شکوفه های بیدمشک که تمام فضا را پر کرده به مشام می رسد و آدمی را از خود بی خود می کند.

 

در این شهر سرسبزی تنها جاذبه و زیبایی نبوده و می توان با سفر به شهمیرزاد مکان های دیدنی تاریخی و طبیعی بسیاری را که در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم، مشاهده کرد.

غار قدیمی دربند

در همان ابتدای مسیر و ورود به شهمیرزاد،  مکانی با هوای مطلوب و خنک به نام دربند پیش وجود دارد که در بلندای آن، غاری آهکی و تاریخی با قدمت۱۲۰ میلیون واقع شده و برای بازدید از آن مسیر پلکانی در نظر گرفته شده است.

دژ شیر قلعه یکی از آثار تاریخی شهمیرزاد سمنان

دژ شیر قلعه

این دژ یکی از آثار تاریخی شهمیرزاد است و در واقع نمادی از استحکام و پایداری شهر بوده و قدمت ساخت آن به قرن ۶ یا ۷ هجری باز میگردد.

دژ شیر قلعه در دره شیخ چشمه سر و بر بلندای کوه واقع شده است.

این قلعه در ابتدا دارای هفت برج بوده که اکنون ۵ تای آن به جای مانده است، ولی هنوز هم اصالت و ابهت آن را حفظ کرده و جزو آثار ملی به شمار می رود.

قلعه دژ وهل

بر روی کوهی سرسبز از درختان پربار میوه، قلعه ای قدیمی واقع شده که پیشینه آن به قبل از اسلام بر می گردد.

قلعه ای با ظاهری مدور و سنگی که دارای چهار برج بوده که کاربردی نظامی و حفاظتی داشته اند اما در حال حاضر دو برج آن باقی مانده است.

 

مسجد دروازه

 

مسجد دروازه

از دیگر بناهای تاریخی و قدیمی شهمیرزاد می توان به مسجد اعظم دروازه اشاره کرد.

این مسجد با نمای آجری وزیبا در بافت قدیمی شهر قرار گرفته است.

 

درخت کمان رستم با بیش از ۱۳۰۰ سال قدمت

 

درخت کمان رستم

در دل زمین شهمیرزاد درخت گردوی  کهنسالی ریشه دوانده که عمری بیش از ۱۳۰۰ سال دارد.

تنه این درخت قد برافراشته به دو شاخه تناور و تقریبا یکسان تقسیم شده که ظاهری شبیه کمان دارد و به دلیل هیبت و تنومندی آن به کمان رستم مشهور است.

بلبل دره

بلبل دره منطقه ای با طبیعت زیبا و سرسبز در شهمیرزاد بوده که صدای آواز بلبلانی که در بین شاخ و برگ درختان می رقصند و می خوانند تمام فضا را پر کرده است.

محلی که با جادوی درختان سرسبز و نفس خاک معطر شده است و آرامشی بی نظیر دارد.

 

هفت چشمه و سرچشمه در مسیر جاده ای بین شهمیرزاد و روستای چاشم

 

هفت چشمه و سرچشمه

در مسیر جاده ای بین شهمیرزاد و روستای چاشم، طبیعتی بکر با چشمه های آبی زیبا وجود دارد که از دیگر زیبایی های این شهر بشمار می آید.

جنگلی سرسبز با کو ه هایی سنگی که مسیر جاری شدن چشمه ها هستند و جانورانی از گونه های مختلف اهلی و وحشی که همگی در کنار هم این طبیعت زیبا را به وجود آورده اند.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

مرتضی کهلکی

مرتضی کهلکی هستم و به عنوان نویسنده با اقامت ۲۴ همکاری می کنم. بیش از 7 سال است که به نویسندگی می پردازم و در سابقه کاری من همکاری با خبرگزاری مهر و روزنامه خراسان نیز دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا