» گوناگون » ۱۱ شهریور، روز ملی صنعت چاپ
روز ملی صنعت چاپ
گوناگون

۱۱ شهریور، روز ملی صنعت چاپ

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ 7۰1,093

در تقویم رسمی ایران روز ۱۱ شهریور برای اهالی صنعت چاپ جایگاه ویژه ای داشته و این روز با نام روز ملی صنعت چاپ نام گذاری شده است. صنعت چاپ در ایران قدمتی بیش از ۲۰۰ سال داشته و این موضوع خود نشان دهنده فرهنگ و تمدن کهن این سرزمین است.

به مناسب فرارسیدن ۱۱ شهریور، روز ملی شدن صنعت چاپ، وبلاگ اقامت ۲۴ به سراغ این صنعت رفته تا علاوه بر معرفی مختصری از صنعت چاپ، تلاش بی وقفه هنرمندان و زحمتکشان این حوزه را ارج نهد.

 

مقاله مرتبط : “بیستم خرداد ماه ، روز جهانی صنایع دستی

 

براساس گفته های کارشناسان و فعالان حوزه چاپ، واژه چاپ و یا به گویش قدیمی تر آن چهاپ، واژه ای است برگرفته از کلمه چاو که در زبان مغولها به معنی فشرده شدن دو سطح بر یکدیگر است.

 

روز ملی صنعت چاپ
۱۱ شهریور، روز ملی صنعت چاپ

 

از واژه چاپ که در لغت به معنی نقش و اثر بوده در نوشته های گوناگون با عنوانین طبع، باسه و نافت نیز یاد شده است.

اصطلاح چاپ به معنی فن و صنعت نگاشتن و تکثیر حروف، ارقام و تصاویر بوده و به انداختن عکس، متن و یا هر نقشی بر روی کاغذ؛ پارچه، شیشه و سایر مواد گفته می شود.

 

اختراع دستگاه چاپ

در سال ۱۴۵۶ میلادی فردی آلمانی با نام یوهانس گوتنبرگ دستگاهی را با نام دستگاه چاپ اختراع کرد که با استفاده از آن توانست اشکال و نوشته های گوناگون را بر روی کاغذ چاپ کند.

اما استفاده از صنعت چاپ به قرن ها پیش از اختراع گوتنبرگ برگشته و می توان با نگاه کردن به کتیبه های گوناگون مربوط به ایران مانند کتیبه حقوق بشر کورش، این موضوع را به وضوح دید.

 

روز ملی صنعت چاپ
در جهان، گوتنبرگ لقب پدر چاپ جهان را به خود اختصاص داده است.

 

بسیاری از محققان، اولین نفرات استفاده کننده از صنعت چاپ را به چین نسبت می دهند؛ این در صورتی است که در جهان، گوتنبرگ لقب پدر چاپ جهان را به خود اختصاص داده است.

در دست نوشته های بجای مانده از گوتنبرگ عنوان شده که وی با استفاده از دستگاه چاپ خود، روزانه چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ برگ چاپ می کرد.

همچنین اولین کتاب چاپ شده توسط گوتنبرگ، کتاب مقدس بوده که از ۴۲ سطر برخوردار بود. از سایر کتاب هایی نیز که در آن دوران به چاپ رسیده است با عنوان اینکونابلا یاد می شود.

 

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

در سال ۱۲۳۳ در شهر تبریز، فردی به نام میرزا زین العابدین تبریزی از سوی عباس میرزا نایب السلطنه که در آن زمان حاکم آذربایجان بوده، مامور فراگیری فنون چاپ و راه اندازی اولین چاپخانه در این شهر شد.

 

مقاله مرتبط : “لیست جاهای دیدنی تبریز

 

میرزا زین العابدین تبریزی در همان سال، اولین لوازم مورد نیاز چاپ حروف را وارد تبریز کرد و موفق به راه اندازی چاپخانه ای کوچک در آن شهر شد.

پس از گذشت حدود ۹۰ سال از تاسیس اولین چاپخانه در شهر تبریز، نوه میرزا زین العابدین تبریزی به نام زین العابدین مطبعه چی، ماشین چاپی را از اروپا خریداری کرده و به ایران وارد نمود.

 

روز ملی صنعت چاپ

 

همراه این دستگاه چاپ خریداری شده توسط زین العابدین مطبعه چی، چند تن از متخصصان چاپ از کشور آلمان برای نصب، راه اندازی و آموزش نیز به تبریز آمدند.

از آن سال به بعد صنعت چاپ در ایران رشد چشم گیری داشته و همچنان نیز با پیشرفت علم و تکنولوژی حرکت رو به جلویی دارد.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×