» جاذبه های گردشگری استان سمنان » جاذبه های گردشگری دامغان » دامغان، کهن شهر ناشناخته ایران
چشمه علی دامغان
جاذبه های گردشگری دامغان

دامغان، کهن شهر ناشناخته ایران

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ 6۰1,206

همواره در سفرهای خود از مسیرها، جاده ها و شهرهای مختلفی گذر می کنیم؛ بی آنکه از آنها شناختی داشته و با تاریخ و تمدن آن منطقه آشنا باشیم. در صورتی که اگر حتی شناختی هر چند مختصر از مناطق مسیرهای خود داشته باشیم، می توان مسیر را به خاطره انگیز ترین بخش سفر خود تبدیل کرد و تجربه های بسیاری نیز از حضور در این مقاصدی که تاکنون تنها مسیر بودند بدست آورد.

شهر دامغان در استان سمنان یکی از این مقاصدی است که مسافران اغلب از آن تنها گذر کرده و زمانی را برای حضور در این شهر سپری نمی کنند.

جالب است بدانید این شهر تاریخ و قدمت بسیاری داشته و از جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی نیز برخوردار است که اگر از آنها آگاه باشیم می توان زمان زیادی از سفر خود را برای بازدید از این جاذبه ها اختصاص دهیم .

دامغان

با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی جاذبه های گردشگری دامغان همراه باشید.

دامغان کجاست؟

دامغان که یکی از پایتخت‌های مهم اشکانیان محسوب می‌شده و به شهر صد دروازه شهرت داشته است و در دوره مغول و سلجوقی نیز یکی از شهرهای بااهمیت ایران شناخته می‌شد، در استان سمنان قرار دارد.

دامغان با وسعتی در حدود ۱۲ هزار کیلومتر مربع و ارتفاع ۱۱۷۰ متر از سطح دریا، از شمال به کوه‌های البرز، از شرق به شهرستان شاهرود، از غرب به شهرستان سمنان و از جنوب به دشت کویری مرکزی ایران ختم می‌شود.

دیدنی‌های دامغان

شهر دامغان یکی از قدیمی ترین شهر های ایران بشمار می آید و به دلیل اینکه در مسیر جاده ابریشم واقع شده، از گذشته تا کنون دارای اهمیت و ارزش ویژه بوده است.

به دلیل تاریخ کهن، این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

چشمه علی دامغان

در فاصله ۲۵ کیلومتری از شمال دامغان، مهمترین و شناخته شده ترین مکان دیدنی شهر دامغان وجود دارد که یکی از اصلی ترین تفرجگاه های این شهر بشمار آمده و با نام چشمه علی شناخته می شود.

چشمه علی دامغان

این مکان در دوران قاجار به عنوان محل تفریح و استراحت شاهان آن دوره استفاده می شد که به همین منظور توسط آغا محمد خان و فتحعلی شاه قاجار عمارتی در این محل نیز ساخته شده است.

در خصوص تاریخچه ساخت این عمارت بیان می شود که در هنگام لشگر کشی نادر میرزا، برای کشور گشایی، فتحعلی شاه برای جلوگیری از پیشروی وی به سمت خراسان راهی شده و هنگام توقف در این مکان، دستور ساخت این عمارت را داده است.

مسجد تاریخانه دامغان، قدیمی ترین مسجد ایران

یکی از قدیمی ترین آثار باستانی دامغان، مسجد تاریخانه بوده که نام آن به معنای خانه خداست. طی مطالعات انجام شده بر روی این مسجد عنوان می شود، تاریخانه پیش از حمله و تسلط اعراب در ایران، ابتدا یک آتشکده بوده که پس از آن به مسجد تغییر یافت. ساخت مسجد به سبک معماری دوران ساسانیان بوده و نمونه زیبا و کاملی از معماری مساجد ابتدای اسلام در ایران است.

مسجد تاریخانه دامغان

یک صحن و حیاط مرکزی که در اطراف آن رواق های سرپوشیده وجود دارد، ساختمان مسجد را تشکیل داده و همچنین هجده ستون، از شبستان مسجد نگهداری می کنند.

این اثر تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۱۰ به ثبت رسیده است.

برج طغرل دامغان

یکی از جاذبه‌های تاریخی دامغان بنایی خشتی و آجری به نام برج طغرل با قدمتی هزار ساله می‌باشد. این بنای کهن در جنوب روستای مهماندوست دامغان واقع شده است و علت نام‌گذاری آن، شباهت بسیار آن به برج طغرل شهر ری می‌باشد.

آرامگاه پیر علمدار دامغان

در مجاورت مسجد جامع دامغان برجی متعلق به دوران حکومت سلطان مسعود غزنوی معروف به مقبره یا آرامگاه پیر علمدار قرار دارد. این بنای آجری زیبا دارای ۱۳ متر ارتفاع می‌باشد و به نظر می رسد آرامگاه یکی از فرمانروایان قومس (دامغان قدیم) به نام محمد ابن ابراهیم است که در قرن ۵ هجری قمری ساخته شده است. این بنا دارای آجرکاری بی‌نظیر و تزیینات زیبای مختلفی از جمله یک کتیبه ساخته شده از گچ در اطراف ایوان مقرنس برج می‌باشد.

چشمه آب های معدنی باداب سورت

در ارتفاعات روستای ارست بخش چهاردانگه ساری، چشمه های آب معدنی وجود دارد که آب خارج شده از آنها دارای املاح خاصی بوده که به مرور زمان سبب ایجاد شدن پلکان های زیبا و شگفت انگیزی بر روی کوه و در پایین چشمه شده است.

این پلکان ها منظره بی نظیری را ایجاد کرده که می توان گفت در ایران بی نظیر و در جهان کم نظیر است و به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی، توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

باداب سورت

مسیر دست یابی به این چشمه ها و مناظر زیبا متاسفانه مناسب برای عبور هر گونه خودرویی نبوده و تنها باید با استفاده از خودرو های شاسی بلند و یا بهره گیری از خودرو هایی که محلی ها برای گردشگران تهیه و تدارک دیده اند استفاده کرد.

تپه حصار دامغان

تپه حصار درواقع شهری بوده که در اثر زلزله ویران شده و چیزی در حدود ۷ هزار سال قدمت دارد و یکی از آثار بجای مانده از تاریخ کهن این شهر است. نکته قابل توجه در مورد این شهر ویران شده و تپه حصار این است که طی کاوش های به عمل آماده، آثاری کشف شده که نشان می دهد در حدود ۷ هزار سال پیش مردمان این شهر در این منطقه فولاد تولید می کردند.

تپه حصار دامغان

چشمه قل قل دامغان

اگر از دامغان ۶۰ کیلومتر به سمت شمال غرب خارج شوید به روستای دشتبون رسیده که در نزدیکی آن یکی از مناطق نمونه گردشگری دامغان با نام چشمه قل قل واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای بسیار دل انگیزی بوده و مملو از پوشش گیاهی و تنوع جانوری است. چشمه قل قل در میان تنگه ای سرسبز و زیبا واقع شده و آب آن از میان شکافی در دل کوه سرچشمه می گیرد.

چشمه قل قل دامغان

هتل جهانگردی دامغان

هتل جهانگردی دامغان با سبک معماری سنتی و بنای تاریخی همواره به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر شناخته شده است. این هتل با معماری و سقف های گنبدی، چهره زیبایی به خود گرفته و در سفر به دامغان می تواند بهترین گزینه برای اقامت شما باشد.

هتل جهانگردی دامغان

بی تردید دامغان جاذبه های گردشگری بیشمار دیگری نیز دارد که تنها باید به این شهر سفر کرده و از نزدیک آنها را لمس کرد.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×