دانستنی‌های سفر

سفر ارزان، جامع ترین راهنمای سفر ارزان داخلی و خارجی

سفر ارزان چیست؟ برخی اوقات تصور می کنیم برای سفر رفتن باید هزینه زیادی بپردازیم و خیلی از مسافرت ها و خوشی های به یاد ماندنی را با همین شیوه تفکر و دیدگاه از خودمان محروم می کنیم. تصور ما از آن همه عکس و استوری های اینستاگرامی در ویلا و هتل های مختلف این است که حتما باید پول خیلی زیادی داشته باشیم! سفر ارزان به معنای این نیست که شما نمی توانید سفری ایده­آل و فوق العاده داشته باشید و مجبور هستید همیشه گزینه های ارزان و با کیفیت پایین را انتخاب کنید. اقامت ۲۴ در این مطلب به شما آموزش می دهد که چطور با انتخاب زمان درست برای سفر، شیوه حمل و نقل مناسب، رزرو بهترین اقامتگاه، انتخاب عالی ترین گزینه های شکم گردی و گردشگری و غیره (اصطلاحا Travel Hacks)، قادر خواهید بود هزینه های سفر خود در داخل و به خارج از کشور را به نصف یا حتی کمتر کاهش دهید.

فهرست این مطلب

سفر کجا بریم؟ با چی بریم؟

شاید اولین سؤال این است که برای سفر کدام شهر یا کشور را انتخاب کنیم؟ برای سفر کجا بریم؟ قبل از اینکه شهر یا کشور مناسب برای سفر را انتخاب کنید به این موضوع دقت داشته باشید که مهم لذت بردن از مسیر و لحظات سفر است. برای مسافرت رفتن حتما لازم نیست کشورهای دیگر یا شهرهای خیلی دور را انتخاب کنید. بسیاری از ما جاذبه های دیدنی شهر و روستاهای اطراف را هم ندیده ایم!

 • بازدید از شهر و روستاهای نزدیک

پس اولین و بهترین کار این است که با شهر و روستاهای نزدیک شروع کنید. برخی از این شهر و روستاها را می توانید حتی بدون رزرو بلیط هم ببینید و از محیط آنها لذت ببرید. بنابراین با این کار هم به سفر رفته اید و آب و هوایی تازه کرده اید و هم اینکه هزینه های سفر را کاهش داده اید.

 • طبیعت گردی

گزینه بعدی برای کاهش هزینه سفر، طبیعت گردی است. طبیعت گردی شیوه تفریح و مسافرت دنیای امروزی است و کسانی که عاشق طبیعت و جاذبه های طبیعی مثل دریاچه، جنگل، آبشار، ساحل، کویر و غیره هستند به خوبی می دانند که حتی یک روز سفر به طبیعت چه تأثیر عجیبی در بهتر کردن حال و هوای ما دارد.

طبیعت گردی برخلاف سفر به قصد بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی نیاز به تهیه بلیط نیست. حتی می توانید در طبیعت، کویر و جنگل کمپ بزنید در این صورت حتی هزینه رزرو اقامتگاه هم حذف می شود! بسیاری از جاذبه های طبیعی در داخل و اطراف شهرها با تاکسی های گردشگری و یا ایستگاه های بین راهی اتوبوس های مسافربری هم قابل دسترس هستند بنابراین هزینه رزرو بلیط هم به شدت کاهش پیدا می کند. به طور کلی طبیعت گردی می تواند نسبت به بسیاری از گزینه های سفر و گردشگری هزینه کمتری برای شما داشته باشد.

 • هیچ هایکینگ (Hitchhiking)

هیچهایک (هیچ هایک) که به ارزان سواری هم معروف است یکی از ترفندهای مسافرت ارزان است. در این روش که احتمالا با آن آشنا هستید به این شکل است که در کنار جاده به پیاده روی می پردازید و برای ماشین های عبوری دست تکان می دهید تا شما را سوار کنند و به مقصد مورد نظرتان برسانند. برای سفر به روستا و شهرهای مختلف و طبیعت گردی، بهترین گزینه برای سفر ارزان هیچ هایکینگ است. با این کار نیازی به هزینه تهیه بلیط نخواهید داشت و در بسیاری مواقع باب دوستی با مردم محلی هم شروع می شود و بسیاری از اوقات پیش آمده که مکانی برای اسکان هم به شما می دهند. بنابراین سفری بسیار کم هزینه را تجربه خواهید کرد.

 • خرید اینترنتی بلیط

گاهی اوقات دلتان نه طبیعت گردی و بازدید از شهر و روستاهای اطراف می خواهد و نه اهل هیچ هایکینگ هستید. شما فقط دلتان سفر به شهر و کشورهای دور را می خواهد که در آنجا به طبیعت گردی یا بازدید از جاذبه های گردشگری بپردازید و صد البته خرید هم بکنید. در این شرایط باید بلیط رزرو کنید. اگر مقصدی که انتخاب کرده اید نزدیک است می توانید با رزرو بلیط اتوبوس و قطار بسیاری از هزینه های سفر را کمتر کنید. اما گاهی اوقات سفر طولانی و درازی در پیش دارید در این حالت با خرید بلیط هواپیما می توانید به مقصد برسید. در هر صورت می توانید با رزرو اینترنتی بلیط، به جای مراجعه حضوری، در وقت و هزینه های خود به شدت صرفه جویی کنید.

سفر کجا بریم و با چی بریم؟

کی سفر بریم؟ چه زمانی برای سفر رفتن بهتر و ارزانتر است؟

همه ما می دانیم که در فصل های شلوغ و پر از مسافر مثل عید نوروز و تعطیلی های مختلف، امکان اینکه سفر ارزان و کم هزینه داشته باشید وجود ندارد. در این مواقع که اصطلاحا به High Season معروف هستند، از قیمت بلیط گرفته تا اقامتگاه و خورد و خوراک و بازدید، همگی قیمت بیشتری دارند. از طرفی ممکن است شلوغی زیاد مسافران را در شهر مقصد چندان نپسندید. پس چه زمانی بجز عید نوروز یا تابستان (البته برای برخی شهرها) را برای سفر رفتن انتخاب کنیم؟

در برخی شهرها تعطیلات تابستان گزینه مقرون به صرفه تری برای انتخاب زمان سفر است. به عنوان مثال قشم و کیش به دلیل گرمای بسیار زیاد تابستان، مسافر کمتری دارند بنابراین شما می توانید سفر با پول کمتر را تجربه کنید. هر چند این موقع از سال زمان برگزاری فستیوال و جشنواره های خاص هم خواهد بود. این جشنواره و فستیوال ها از ماه تیر تا شهریور و مجموعا به شکل تقریبی، به مدت ۵۰ روز برگزار می شوند. با این حال تمامی هزینه های سفر بسیار کمتر خواهد شد.

در برخی مواقع سال نیز همیشه سفر ارزانتری خواهید داشت. به عنوان مثال در فصل امتحانات مدارس و دانشگاه ها، فصل پاییز و زمستان و یا بعد از تعطیلات نوروزی، به دلیل مشغله ای که خانواده ها یا افراد مختلف دارند کمتر فرصت سفر پیش می آید. بنابراین می توانید با رزرو بلیط و هتل شهر مقصد، سفر ارزان داشته باشید و با قیمت کمتری به گردش بپردازید.

جدای از این موارد حتی انتخاب روز مناسب در هفته نیز برای مسافرت رفتن در کاهش هزینه ها مؤثر است. اگر تاریخ و زمان سفر برای شما اهمیت زیادی ندارد، یکی از راهکارهای کاهش هزینه سفر، رزرو بلیط و اقامتگاه در روزهای غیر تعطیل و آخر هفته است. در این روزها بلیط ها و اقامتگاه ها قیمت کمتری دارند چون مسافر کمتر می شود. به عبارت دیگر همیشه سفر کردن در مواقعی که مسافر کمتر است یا اصطلاحا در Low Season قرار داریم، هزینه کمتری خواهد داشت.

گاهی اوقات نیز سفر به برخی شهرها، در زمان های خاصی هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال در ماه اردیبهشت و خرداد سفر به کاشان و روستاهای اطراف آن به دلیل فصل گلاب گیری هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. این مراسم از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه در کاشان، برزک، قمصر و روستاهای اطراف برگزار می شود. یا جشنواره بهار نارنج شیراز که در اردیبهشت ماه شروع می شود پر از مسافر بوده و هزینه سفر بیشتری خواهید داشت. به طور کلی هر زمانی از سال که آب و هوای شهر مقصد مناسب باشد و فستیوال برگزار شود باید انتظار مسافر زیاد و هزینه های بالای سفر را داشته باشید.

برای سفرهای خارجی هم دقیقا همین موارد صدق می کند. مسافرت رفتن موقع کریسمس یا اعیاد مسیحیان و یا در مواقعی که اروپا آب و هوای خوبی دارد مثل آگوست و سپتامبر هزینه های سفر شما را چند برابر خواهد کرد. پس در مواقعی که مسافر کمتر است سفر ارزان خواهید داشت.

کی سفر بریم که ارزانتر باشد

چطور هزینه بلیط سفر را کاهش دهیم؟

یکی از تکنیک های سفر ارزان، خرید بلیط ارزان قیمت است که بعد از انتخاب زمان و مکان سفر باید به آن فکر کنید. اگر قصد نداشته باشید با ماشین شخصی به سفر بروید یا سفر به خارج از کشور دارید و باید بلیط هواپیما رزرو کنید، بخش قابل توجهی از هزینه سفرتان مربوط به تهیه بلیط است. پس با ترفندهای کاهش هزینه بلیط سفر از این پس همیشه با قیمت کمتر سفر کنید. اما چطور؟

 • خرید بلیط چارتری

اگر قصد دارید به هر دلیلی با هواپیما سفر کنید و تاریخ و روز آن چندان برای شما اهمیتی ندارد، پروازهای چارتری و لحظه آخری گزینه بسیار مناسبی هستند. این نوع پروازها چون از قبل توسط چارترکننده به طور کامل خریداری شده در صورتی که در ساعات انتهایی نزدیک به پرواز، صندلی خالی وجود داشته باشد، برای فروش همه صندلی ها، قیمت بلیط به شدت کاهش پیدا می کند. بنابراین شما می توانید با خرید بلیط چارتری سفر ارزان را تجربه کنید. اما نکاتی هم دارد:

 • معمولا در زمان هایی که اوج سفر را داریم، هزینه تهیه بلیط چارتری با سیستمی فرق زیادی ندارد و شاید اصلا گیرتان نیاید
 • این کار معمولا برای سفرهای یک نفره مناسب است چون امکان اینکه دو یا چند بلیط به طور همزمان برای یک سفر خالی باشند تا به شکل چارتری تهیه کنید کم است
 • اگر تاریخ دقیق سفرتان مشخص است، بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما را چندین هفته قبل رزرو کنید. با این کار به احتمال زیاد با تخفیف و یا قیمت کمتری بلیط سفر را تهیه خواهید کرد و سفر ارزان در پیش خواهید گرفت
 • همانطور که گفتیم اینترنتی رزرو کنید! در اکثر مواقع رزرو اینترنتی بلیط با تخفیف همراه است. ضمن اینکه اکثر شرکت های خدمات دهنده رزرو بلیط، باشگاه مشتریان هم دارند که با رزرو بلیط و کسب امتیاز می توانید برای سفرهای بعدی خود تخفیف بگیرید. بنابراین در هر بار سفر ارزان تری را تجربه خواهید کرد.
 • همیشه بلیط های رفت و برگشتی ارزانتر نیستند. با توجه به اینکه در بلیط تک سفره، آزادی انتخاب برای تاریخ برگشت دارید، اینگونه بلیط ها در طی سالیان اخیر محبوبیت بیشتری کسب کرده اند و در برخی مواقع، با قیمت کمتر برای شما مقرون به صرفه تر هستند.
 • در تهیه بلیط اتوبوس دقت داشته باشید که در مواقع قبل از صبح و انتهای شب می توانید با رزرو اینترنتی تخفیف دریافت کرده و هزینه سفر را کمتر کنید. این مورد یکی از ترفندهای مالی هزینه سفر است.
 • سفر با تورهای ارزان و گردشگری را فراموش نکنید. در این حالت تمامی هزینه های سفر از بلیط گرفته تا اسکان و گردشگری بر عهده تورلیدر است و نسبت به زمانی که شخصا اقدام کنید، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. بنابراین سفر ارزان با تورهای گردشگری هم گزینه بسیار مناسبی است.

سفر ارزان با خرید بلیط مقرون به صرفه تر

کجا اقامت کنیم؟ چطور هزینه رزرو اقامتگاه را برای سفر ارزان کاهش دهیم؟

در کنار رزرو بلیط باید به فکر رزرو اقامتگاه هم باشید. به عبارتی در اکثر مواقع رزرو بلیط سفر با رزرو اقامتگاه همزمان انجام می شود. اگر سفرتان با تور باشد، رزرو و هزینه اقامتگاه با آژانس گردشگری و تور لیدر شما خواهد بود که در این شرایط هزینه اقامتگاه برای شما کمتر خواهد شد. بنابراین سفر ارزانی را تجربه خواهید کرد. اما اگر قصد سفر گروهی ندارید و می خواهید به تنهایی یا خانواده و جمعی از دوستان به مسافرت بروید، رزرو اقامتگاه بخش زیادی از هزینه های شما را به خود اختصاص می دهد. شاید بیشترین بخش هزینه سفر همین رزرو اقامتگاه باشد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که اقامت در هتل های لوکس و لاکچری با سفر ارزان تناقض دارد در صورتی که با تعریف اولیه ما می تواند کاملا تناسب پید کند. در ادامه به شما یاد می دهیم که چگونه کم هزینه سفر کنیم و در عین حال در بهترین اقامتگاه ها و هتل ها را نیز رزرو کنیم.

 • زمان رزرو هتل

زمانی که برای رزرو هتل انتخاب می کنید بسیار مهم است. طبق استانداردهای جهانی شما می توانید با رزرو هتل، حداقل ۶ هفته قبل از تاریخ سفر، هزینه اقامت خود را بسیار کاهش دهید. بنابراین رزرو خود را به روزهای آخر موکول نکنید. ضمنا اقامت در هتل برای روزهای وسط هفته و غیر تعطیل معمولا هزینه کمتری دارد. برای اقامت در هتل و مراکز اقامتی توجه داشته باشید که هزینه هر شب اقامت شما از ۲ بعد از ظهر تا ۱۲ ظهر روز بعد محاسبه می شود. بنابراین چنانچه زمان رسیدن شما به شهر مقصد به گونه ای است که تنها چند ساعت تا زمان تحویل اتاق باقی مانده، رزرو اتاق منطقی به نظر نمی رسد. با این نکته می توانید سفر ارزانتری داشته باشید و هزینه اقامت خود را کمتر کنید.

 • تخفیف دار رزرو کنید

اکثر هتل های لوکس و لاکچری، هتل بوتیک ها و حتی هتل آپارتمان ها دارای وب سایت هستند و شما می توانید از طریق وب سایت نسبت به رزرو اتاق اقدام کنید. اما در صورتی که از سامانه رزرواسیون رسمی هتلینگ اقدام کنید که در تمامی طول سال بیشترین میزان تخفیف را حتی برای شهرهای اصلی و پر از مسافر، ارائه می کند، هزینه اقامت خود را می توانید تا بیش از ۵۰% و حتی بیشتر کاهش دهید. سامانه رزرواسیون اقامت ۲۴ در این زمینه بیشترین میزان تخفیف را ارائه می کند.

 • به دنبال هتل های تازه تأسیس بگردید

یکی از روش های جالب برای کاهش هزینه های اقامت در شهر و کشورهای مختلف، رزرو در اقامتگاه هایی است که تازه تأسیس هستد. این نوع هتل ها معمولا برای جذب مشتریان و تبدیل به برند نوپا، قیمت های کمتری نسبت به رقبا پیشنهاد بدهند. البته اگر این اقامتگاه تازه تأسیس، شعبه ای از یک برند شناخته شده باشد، تفاوت خاصی نخواهد داشت. با این حال اگر بتوانید چنین اقامتگاه هایی پیدا کنید هم هزینه رزرو هتل یا اقامتگاه را کمتر کرده اید و هم از ساختار و امکانات جدیدتری بهره مند خواهید شد.

 • هتل آپارتمان و هتل های غیر لوکس را فراموش نکنید

بسیاری از مسافران در سفرهای داخلی و خارجی خود، هتل و یا هر نوع اقامتگاه دیگری را فقط برای خواب شب و استراحت نیمروزی استفاده می کنند. بنابراین امکانات هتل و لوکس بودن آن چندان اهمیتی ندارد. بنابراین شما می توانید با رزرو هتل های نه چندان لوکس هزینه های سفر را به شدت کاهش دهید و به راحتی سفر ارزان داشته باشید.

 • ایر بی ان بی (Airbnb) را فراموش نکنید

ایر بی ان بی یک شرکتی است که به شما امکان اقامت در خانه های بومگردی یا افراد بومی یک منطقه را به شما می دهد تا بتوانید در اکثر مواقع با قیمتی بسیار کمتر اقامت خود را قطعی کنید. بنابراین یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش هزینه ها و تجربه سفر ارزان است.

 • از روش تعویض خانه یا Home Exchange غافل نباشید

یکی از راهکارهای کاهش هزینه سفر استفاده از روش تعویض خانه است. در این حالت در کشور مقصد به دنبال افرادی می گردید که قصد سفر به کشور ما را دارند. به عنوان مثال قصد دارید به اسپانیا سفر کنید و همزمان فردی را پیدا می کنید که قصد دارد به ایران سفر کند. با این کار خانه های خود را برای اقامت در اختیار یکدیگر قرار می دهید. وب سایت www.homeforexchange.com برای تجربه سفر ارزان در خدمت شماست.

 • هم مسیر پیدا کنید

گاهی اوقات دوست دارید در سفر خود به خارج از کشور و گشت و گذار در آنجا هزینه ای بابت تورلیدر یا راهنمای تور نپردازید و در عین حال هزینه های سفر را هم تقسیم کنید. به عنوان مثال با ماشین او به گشت و گذار بپردازید و به طور کلی دو نفره اقدام کنید و هزینه ها را نصف کنید. با کمک سایت www.blablacar.com این کار به راحتی امکان پذیر شده است.

 • از خانه کسانی که در کشور مقصد نیستند مراقبت کنید

یکی از روش های بسیار جالب برای کاهش هزینه های سفر، اقامت در خانه افرادی است که در منزل نیستند و شما در ازای انجام برخی کارهای خانه مثل مراقبت از گل و گیاهان، حیوان خانگی و مشابه آن، اقامت رایگان دریافت خواهید کرد. تنها کافیست در وب سایت https://www.trustedhousesitters.com/ عضویت پیدا کنید تا لیستی از این گزینه ها را مشاهده کنید.

 • با کشاورزان، مزرعه داران و باغبانان همکاری کنید، اقامتگاه و غذای رایگان بگیرید

یکی از جالب توجه ترین روش ها برای سفر ارزان و کاهش بسیار زیاد هزینه ها، همکاری و کمک به کارهای کشاورزی مزرعه داران، باغبانان و کشاورزان در کشورهای مختلف دنیا از طریق سامانه WWOOF است. شما می توانید در ازای پرداخت عضویت سالانه به داده پایگاه آن دسترسی داشته باشید و اقامتگاه خود را رزرو کنید. برای هر مزرعه یا مکان مورد نظر مشخص شده که در ازای چند ساعت کار در هفته (به عنوان مثال ۲۰ ساعت در هفته) می توانید اقامتگاه و غذای رایگان بگیرید.

چالبتر اینکه در ایران نیز چنین مراکزی برای خدمات دهی وجود دارند. در حال حاضر در ۷ منطقه شما می توانید در ازای کار در مزارع یا باغ ها، اقامت و غذای رایگان بگیرید که شامل تبریز، لنگرود، کاشمر، ایران شهر، ورزنه، بردسکن و آزادور خراسان رضوی هستند.

با WWOOF اقامت و غذای رایگان بگیرید

 • اقامتگاه بومگردی، سنتی و هاستل ها

خانه های سنتی و اقامتگاه های بومگردی و هاستل ها (Hostel) هم گزینه خوبی برای اقامت هستند که در برخی موارد هزینه اقامت در آنها نسبت به هتل ها کمتر است.

 • هتل آپارتمان ها بهترین گزینه برای مسافرت گروهی

چنانچه خانوادگی یا با گروهی از دوستان سفر می کنید، به جای رزرو چندین اتاق در یک هتل، یک سوئیت در هتل آپارتمان رزرو کنید که فضای بیشتری دارد. با اینکار هزینه اقامتگاه نیز در طول سفر کمتر خواهد شد.

 • کمپینگ و چادرزنی هم صفای خاصی دارد

اگر قصد طبیعت گردی دارید، با کمپینگ و چادرزنی هم می توانید به جای رزرو اقامتگاه سفر کنید. این روش برای بسیاری از افرادی که به این شکل سفر می کنند یا به صورت هیچ هایکینگ و مشابه آن به تفریح می پردازند بسیار رایج است.

تکنیک های رزرو هتل با قیمت کمتر

چطور هزینه های بازدید از جاذبه ها را کمتر کنیم؟ سفر ارزان و بازدید رایگان!

یکی دیگر از راهکارهای جالب در پاسخ به اینکه چطور ارزان سفر کنیم؟ این است که جاذبه ها را با هزینه کمتری بازدید کنید و حتی برخی جاذبه ها را رایگان ببینید! هر شهر یا کشور خارجی که به آن سفر می کنید، تعداد زیادی جاذبه تاریخی و گردشگری دارد که بازدید کردن از همه آنها و تهیه بلیط هزینه قابل توجهی خواهد داشت. اما در اقامت ۲۴ راهکارهایی به شما پیشنهاد می دهیم که بازدید از جاذبه های گردشگری را برای شما ارزانتر و حتی رایگان می کند تا سفر ارزان داشته باشید:

 • روز جهانی جهانگردی و گردشگری

هر سال در روز جهانی جهانگردی و گردشگری که ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر است می توانید تمامی جاذبه ها و اقامتگاه ها را با هزینه بسیار کمتری رزرو کرده و بلیط تهیه کنید. هر چند همزمان کردن تاریخ سفر به این شکل دشوار است اما اگر قصد سفر در مهر ماه دارید به این گزینه توجه داشته باشید.

 • موزه ها را رایگان ببینید

موزه ها یکی از جذابترین جاذبه های گردشگری در سفرهای داخلی و خارجی هستند.این جاذبه ها تنوع بسیار بالایی دارند و فقط به موزه اشیای قدیمی که در ذهن ما نقش بسته خلاصه نمی شوند. هر سال در روز ۱۸ ماه می مصادف با ۲۸ اردیبهشت می توانید تمامی موزه ها را به شکل رایگان بازدید کنید. البته برخی موزه ها که متعلق به بخش خصوصی باشند شاید امکان بازدید رایگان را فراهم نکنند. با این حال گزینه بسیار خوبی برای گردشگران و مسافرانی است که قصد سفر ارزان و بازدید رایگان از جاذبه های گردشگری را دارند.

 • بلیط های تخفیف دار تهیه کنید

برخی سایت های داخلی و خارجی بلیط اماکن گردشگری و جاذبه های مختلف را با تخفیف های قابل توجه در اختیار شما قرار داده اند. شما می توانید قبل از مراجعه به اماکن گردشگری، بلیط آنها را جستجو کنید و در صورت موجود بودن به شکل تخفیف دار تهیه نمایید. در سفر به خارج از کشور، بلیط های تخفیف دار و فعالیت های گروهی رایگان را در https://www.groupon.com/ پیدا کنید.

 • همه جاذبه ها نیاز به تهیه بلیط ندارند

سفر ارزان را می توانید به کمک بازدید از جاذبه های رایگان تکمیل کنید. جاذبه های طبیعی مثل آبشار، چشمه، رودخانه ها، دریا، کویر و جاذبه های زیارتی و مذهبی مثل زیارتگاه ها، مساجد قدیمی و یا جاذبه های تاریخی مثل میدان نصف جهان، بازدید رایگان دارند. اگر به این نوع جاذبه ها علاقه دارید، نیاز به پرداخت هزینه بلیط نخواهید داشت.

بازدید جاذبه های رایگان و کم هزینه برای سفر ارزان

هزینه های خورد و خوراک را چگونه کاهش دهیم؟ سفر ارزان با غذای کمتر؟

یکی از راه های کاهش هزینه های سفر، کاهش هزینه های خورد و خوراک است. با توجه به اینکه امروزه اکثر اقامتگاه صبحانه رایگان دارند و ناهار و شام ارائه نمی کنند یا همراه با صرف هزینه مجزاست باید بخش قابل توجهی از هزینه سفر خود را برای غذا خوردن هم اختصاص دهید. اما چطور سفر ارزان داشته باشیم؟ کمتر غذا بخوریم؟!! به هیچ وجه منظور ما کمتر غذا خوردن یا مراجعه به مکان های بی کیفیت نیست! در ادامه چند راهکار عالی برای کاهش هزینه های خورد و خوراک در سفر پیشنهاد می کنیم:

 • غذاهای محلی، خوشمزه و تجربه ای متفاوت با هزینه کمتر

بسیاری از مواقع خوردن غذاهای محلی نسبت به خوردن فست فود و یا غذاهای دریایی لاکچری هزینه کمتری دارد. با خوردن غذاهای محلی نه تنها تجربه متفاوتی برای خودتان رقم خواهید زد بلکه هزینه خورد و خوراک را هم به شدت کاهش خواهید داد. البته می توانید با گنجاندن این غذاها در بخشی از برنامه هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و مابقی وعده ها را با غذاهای دلخواه خود پر کنید.

 • همیشه قیمت بیشتر نشان دهنده کیفیت بالاتر غذا نیست

برخی از رستوران ها مثل بام رستوران ها صرفا به خاطر داشتن ویو و منظره جذاب و بسیار زیبا هزینه غذای بیشتری از شما دریافت می کنند و لزوما به معنای کیفیت بالاتر غذا نیست. گاهی اوقات هزینه بیشتر غذا صرفا بخاطر دکور و موارد این چنینی نیست. پس قبل از سفر رستوران ها و فست فودهایی که امتیاز خوبی دارند و هزینه کمتری برای وعده های غذایی تعیین کرده اند را نشان کنید. با اینکار سفر ارزانتری خواهید داشت.

 • غذاهای خیابانی تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز

غذاهای خیابانی هم می توانند در برخی مواقع به کاهش هزینه های سفر به شما کمک کنند.

 • ناهار سنگین و شام سبک بخورید

با توجه به اینکه اکثر جاهای دیدنی و گردشگری شهرها تا قبل از غروب آفتاب باز هستند، گردشگران و مسافران از صبح تا غروب به گشت و گذار می پردازند. بنابراین ناهار سنگین و پر انرژی انتخاب کنید تا انرژی کافی داشته باشید و شما را سیر نگه دارد. اما شب غذای سبکتر انتخاب کنید که به خواب بهتر و بدنی سالم نیز کمک می کند. بنابراین با این شیوه هم سالم رفتار کرده اید هم با کاهش هزینه خورد و خوراک، سفر ارزان خواهید داشت.

 • گاهی اوقات هم آشپزی کنید یا غذای فریز شده ببرید

اگر به آشپزی در سفر علاقه دارید یا هیچ غذایی را به غذای خانگی ترجیح نمی دهید توصیه می کنیم در سفر آشپزی کنید و مواد غذایی مورد نیاز را از خانه با خودتان ببرید. یا اینکه به مدت اقامت خود غذا درست کرده و فریز کنید و هر روز غذای مدنظرتان را میل کنید. با این کار هزینه های خورد و خوراک در سفر به شدت کاهش پیدا می کنند.

 • از داخل فرودگاه، ترمینال یا فروشگاه های نزدیک جاذبه های مهم خرید نکنید!

اگر کوله پشتی دارید و عادت دارید در طول سفر و گردش در شهر خوراکی به همراه داشته باشید، از قبل خوراکی تهیه کنید و با خودتان ببرید. فروشگاه های داخل فرودگاه، ترمینال یا جاذبه های گردشگری معروف معمولا خوراکی ها را با قیمت بالاتری به شما می فروشند. پس به این مورد هم به عنوان یک راهکار جالب برای سفر ارزان نگاه کنید.

 • غذای مقوی با کالری بالا میل کنید

در طبیعت گردی و سفر به کویر و مشابه آن شاید به رستوران، بوفه ها و مکان هایی که غذای خیابانی ارائه می کنند شاید دسترسی نزدیکی نداشته باشید. بنابراین باید با خودتان غذا ببرید. در این مواقع فقط به فکر خرید خوراکی هایی باشید که با وجود حجم کم ولی کالری بالا و درصد زیادی پروتئین دارند. غذاهای سرشار از پروتئین، حس سیری طولانی تری ایجاد می کنند. کالری بالا هم انرژی شما را برای گشت و گذار در سفر تأمین می کند. با هوشمندی مسافرت کردن، قطعا سفر ارزان را در پی خواهد داشت.

 • دستگاه های اتوماتیک فروش کالا را فراموش نکنید

دستگاه های فروش خودکار یا اتوماتیک کالا (Vending Machines) نسبت به خرید از کافی شاپ ها و سایر فروشگاه ها بسیار مقرون به صرفه تر هستند. در سفر به خارج از کشور حتما به این نکته توجه کنید. این دستگاه ها در کلیه مکان های عمومی و پر رفت و آمد وجود دارند.

مدیریت هزینه های خورد و خوراک هنگام مسافرت

در سفر با خودمان چه چیزهایی ببریم؟

یکی از مواردی که در هزینه ای سفر تأثیرگذار است، وسایلی است که با خودمان حمل می کنیم مخصوصا در سفرهای خارج کشور و سفر با هواپیما که وزن وسایل کاملا محاسبه می شوند. شاید این مورد تأثیر خیلی زیادی در هزینه کلی سفر نداشته باشد اما در هر صورت راهکاری جالب برای سفر ارزان محسوب می شود. در ادامه لیستی از وسایل ضروری سفر را لیست کرده ایم تا بتوانید سبکتر و ارزانتر سفر کنید:

 • وسایل ضروری با خودتان حمل کنید. در فرودگاه ها برای چک کردن کیف و چمدان های بزرگ از شما هزینه دریافت می شود. ولی در اکثر فرودگاه بابت حمل چمدان و کیف کوچک هزینه ای دریافت نمی کنند. همچنین هر مسافر سقف خاصی برای حمل وسایل دارد پس تلاش کنید که مشمول هزینه اضافه بار نشوید.
 • لیستی از وسایل ضروری در هنگام سفرهای داخلی و خارج کشور تهیه کنید. به عنوان مثال اگر در زمان اقامت شما هوا ابری و بارانی است لباس مناسب با خودتان ببرید.
 • وسایل الکترونیکی ضروری مسافرت، هندزفری، پاور بانک، شارژر موبایل، رم اضافه دوربین، فلش USB و دوربین هستند.
 • اسناد و مدارک ضروری سفر شامل بلیط هواپیما، ویزا و پاسپورت، کارت اعتباری، کارت واکسیناسیون، پول نقد کشور مقصد، چک پول مسافرتی، برگه رزرواسیون هتل، دفترچه شماره تلفن های ضروری شهر یا کشور مقصد هستند.
 • لوازم شخصی و بهداشتی مثل مسواک، کرم ضد آفتاب، نخ دندان، خمیر دندان، ناخن گیر، قرص های ضروری مثل قرص ضد تهوع در سفرهای دریایی و هوایی و غیره از الزامات سفر هستند.

توجه کنید که این موارد نمونه ای از لوازم ضروری برای همه مسافران و گردشگران داخلی و خارجی هستند که می توانید به عنوان روشی برای سفر ارزان به آنها نگاه کنید.

در سفر چه چیزهایی با خودمان ببریم

سفر ارزان با حمل و نقل مقرون به صرفه

یکی دیگر از هزینه هایی که باید برای آن برنامه ریزی کنید، هزینه حمل و نقل است. این مورد مخصوصا برای بازدید از جاذبه های گردشگری که در خارج از شهر مقصد هستند مثل تخت جمشید شیراز و مجموعه پاسارگاد، روستاهای تاریخی اطراف شهرها بسیار مهم است. حتی هزینه های جابجایی بین بخش های مختلف شهر نیز تأثیرگذار هستند. چه راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر پیشنهاد می کنیم:

 • تاکسی های اینترنتی

تاکسی های اینترنتی یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش هزینه های حمل و نقل درون شهری هنگام سفر محسوب می شود. اگر سفرتان داخلی است سرویس های تاکسی اینترنتی مختلف مثل اسنپ، تپسی، ماکسیم، دینگ و کارپینو آماده خدمات رسانی هستند. اما اگر سفر به خارج از کشور دارید برای سفر ارزان خود می توانید از تاکسی اینترنتی های اختصاصی و بین المللی استفاده کنید.

به عنوان مثال اوبر (Uber) در بیش از ۶۷ کشور دنیا خدمات رسانی دارد. لیفت (Lyft) یکی از رقبای جدی اوبر و مخصوص آمریکاست که در بیش از ۲۰۰ شهر آن فعال است و امکان سفر گروهی نیز دارد. اگر قصد سفر به انگلستان، اسپانیا و یا ایرلند دارید، تاکسی اینترنتی هایلو (Hailo) برای سفر ارزان شما مناسب هستند. سرویس گرب (Grab) برای کشورهای جنوب شرق آسیا، دیدی چاکسینگ (Didi Chuxing) در چین، کورب (Curb) در ۶۵ شهر آمریکا، اولا (Ola) در هند، گت (Gett) در آمریکا، انگلستان، روسیه و اسرائیل، ایزی تاکسی (Easy Taxi) با فعالیت بین المللی، گو کچ (Go Catch) در استرالیا، کبی فای (Cabify) در اسپانیا و نمایندگی در دیگر کشورها، بولت (Bolt) در ۲۵ کشور دنیا، لی کب (Le Cab) در فرانسه، بی تاکسی (BiTaksi) در ترکیه، کریم (Careem) در دبی، فری نو (FREE NOW) در ۶ کشور اروپایی گزینه های پیشنهادی ما به شما برای رزرو تاکسی اینترنتی و سفر ارزان هستند.

 • اشتراکی جابجا شوید

یکی از راهکارهای کاهش هزینه های جابجایی و حمل و نقل درون شهری موقع سفر به خارج از کشور، استفاده از قابلیت کارپول (Carpool) است. به کمک این قابلیت می توانید با افراد هم مسیر خود در یک تاکسی سوار شوید تا ۵۰% هزینه های خود را کاهش دهید.

 • وسایل حمل و نقل عمومی

وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس ها، قطارهای درون شهری و حتی دوچرخه بسیاری از هزینه ها را کاهش داده و به تجربه سفر ارزان کمک می کنند. طبیعتا جابجایی با اتوبوس و قطارهای درون شهری و دوچرخه نسبت به تاکسی اینترنتی و آژانس هتل ها و مراکز اقامتی کم هزینه تر هستند. حتی می توانید هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، بلیط کارت ماهانه خریداری کنید که مقرون به صرفه تر است.

در سفرهای داخلی هم از دوچرخه غافل نشوید. به عنوان مثال مسیر دوچرخه سواری کیش به شما فرصت بازدید و لذت بردن از جاهای گردشگری و مسیر زیبای آن را می دهد و هم در هزینه های شما صرفه جویی می شود. یا در کلان شهرها عموما ایستگاه های دوچرخه اجاره ای وجود دارند که می توانید با پرداخت هزینه اندک به میزان ساعت اجاره دوچرخه، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 • کرایه ماشین

گاهی اوقات در سفر به شهرهای مختلف برخی جاذبه ها در خارج از شهر قرار دارند. در این مواقع تاکسی اینترنتی هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت و وسایل نقلیه عمومی هم فایده ای ندارند. بنابراین کرایه ماشین یا استفاده از خدمات تور بهترین گزینه است.

 • ون برای گردش خانوادگی

کرایه ون یا مینی بوس های توریستی و مسافرتی در گردش های خانوادگی گزینه بسیار مناسبی هستند. شما می توانید از طریق شرکت های مختلف نسبت به رزرو و کرایه آنها اقدام نمایید.

سفر ارزان با کاهش هزینه های حمل و نقل

نکات متفرقه برای سفر ارزان به همه جا

در کنار تمامی نکاتی که گفته شدند، یکسری نکات و راهکارها نیز هستند که در سفرهای داخلی و خارجی بسیاری از هزینه های سفر را کاهش می دهند:

 • کارت گردشگری بخرید

در سفرهای داخلی و خارجی با خرید کارت گردشگری می توانید بسیاری از بازدیدها را رایگان و یا با تخفیف زیاد دریافت کنید. به عنوان مثال با خرید باکو کارت (۲۴ ساعته، ۷۲ ساعته و هفتگی)، بازدید از بخش زیادی از جاذبه ها رایگان شده یا با تخفیف زیاد بلیط تهیه خواهید کرد. همچنین برای حمل و نقل عمومی و خورد و خوراک با تخفیف هم قابل استفاده است.

کارت گردشگری Paris Pass در سفر به فرانسه، کارت گردشگری ایروان (Yerevan Card) برای سفر به ارمنستان و حتی کارت های گردشگری شهرهای داخلی مثل کاشان، یزد و غیره تخفیف های زیادی برای شما به همراه دارند. بنابراین با خرید کارت گردشگری نه تنها سفر ارزان خواهید داشت بلکه تا زمان اعتبار کارت در سفرهای بعدی هم قابل استفاده است و الزامی به اتمام اعتبار آن تا زمان اقامت وجود ندارد.

 • سیم کارت بین المللی یا محلی همان کشور را تهیه کنید

به جای استفاده از خدمات رومینگ بین الملل که هزینه های زیادی برای شما به همراه خواهد داشت از سیم کارت های بین المللی مثل DrimSIM که در بیش از ۱۹۰ کشور دنیا فعال هستند یا نهایتا سیم کارت اعتباری همان کشور استفاده نمایید. هزینه های مکالمه، اینترنت و پیامک می توانند در سفرهای خارجی قابل توجه باشند و روی بودجه شما برای سفر ارزان تأثیر بگذارند.

 • از صرافی و بانک های معتبر برای تبدیل پول استفاده کنید

صرافی داخل هتل ها، فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و مترو معمولا با نرخ کارمزد بالا کار تبدیل پول را انجام می دهند و چندان هم مورد اعتماد نیستند. بنابراین به سراغ بانک و صرافی های معتبر داخلی و کشور مقصد بروید تا با نرخ کارمزد پایینتر و با اطمینان بالا، ارز خود را تبدیل کنید.

نکات ریز مسافرت و کاهش شدید خرج و مخارج

جمع بندی مطالب

چطور سفر ارزان داشته باشیم و چگونه با کمترین هزینه سفر کنیم؟ سفر ارزان به معنای استفاده حداقلی از امکانات و خدمات مختلف، خوردن غذای کم یا بی کیفیت، تفریحات کم و یا گشت و گذار در شهر و روستاهای اطراف نیست. سفر ارزان از نظر ما یعنی سفر و گردشی که با هوشمندی تمام و با کمک چند راهکار ساده و منطقی می توانید همان لذت سفرهای لاکچری را با قیمت کمتری تجربه کنید. بنابراین برای سفر حتی به خارج از کشور لزوما نباید پول بسیار زیادی داشته باشید یا برای چند بار سفر در سال ثروتمند باشید.

در این مطلب جامع تلاش من بر این بود تا تمامی راهکارها و ترفندهای سفر ارزان، از مرحله انتخاب مقصد و رزرو بلیط تا گردش و بازگشت به شهر مقصد را برای شما بازگو کنم. شما چه پیشنهادات دیگری دارید؟ خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید تا بقیه نیز استفاده کنند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا