» گوناگون » شب قدر
شب قدر
گوناگون

شب قدر

۵ خرداد ۱۳۹۸ 5۱2,025

شب قدر برای تمام مسلمانان جهان با هر مذهبی که باشند، شبی به بلندای هزار ماه است و رحمت و برکت آن بر کسی پوشیده نیست. در این شب ها باید گوشه ای دنج پیدا کرد و با خدایی که خیلی وقتها فراموشش میکنیم، دقایقی را خلوت کرد و بدور از تمام دغدغه های زندگی با او حرف زد. در بین تمام شب هایی که در ۳۶۵ روز سال پشت سر میگذاریم، شب قدر حال و هوای دیگری دارد و گویی درهای رحمت الهی بار دیگر گشوده شده و باید قدر ثانیه ثانیه آنرا دانست.

مقاله مرتبط : “احکام روزه مسافر در ماه رمضان

مقاله مرتبط : “رسم افطاری ساده با غذاهای محلی در گناباد

شب قدر

شب قدر چه شبی است؟

شب قدر؛ شب نزول قرآن می باشد که در مذهب تشیع به یکی از سه شب ۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان گفته میشود و شب دقیق آن مشخص نیست. به همین خاطر به تمام این سه شب، شب های قدر گفته میشود و برای هر کدام اعمال خاصی وجود دارد. در مذهب تسنن به ده شب پایانی ماه مبارک رمضان، شب قدر گفته میشود و در تمام این مدت، شب زنده داری و به جای آوردن اعمال مخصوص آن انجام میشود. اما در حالت کلی میتوان گفت، تفاوتی ندارد که چه مذهبی داشته باشیم، مهم این است که شب های قدر را فرصتی دوباره برای نزدیک شدن به ذات الهی و هدف اصلی خلقتمان بدانیم.
در شب قدر، درهای رحمت الهی گشوده شده و بر اساس روایات اهل بیت در این شب سرنوشت یکساله انسان ها تعیین میشود. از فضیلت های این شب می توان به آمرزش گناهان اشاره کرد که روایات زیادی در این زمینه وجود دارد. علاوه براین، شب قدر شبی است که خداوند کتاب قرآن را نازل کرد و راهنمایی جامع برای کسب راه و رسم زندگی انسان ها فرستاد. به همین خاطر است که این شب را برتر از هزار ماه می دانند.

شب قدر در آیات قرآن

در سوره های مختلفی به شب قدر و منزلت و بزرگی آن اشاره شده است. به عنوان مثال:
در آیه ۱۸۵ سوره بقره آورده شده است: شَهرُ رَمَضانَ الَّذِی اُنزِلَ فیهِ القُرءانُ : قرآن که مایه هدایت انسان است را در ماه رمضان آوردیم.
همچنین در آیه اول سوره قدر می خوانیم که: اِنّا اَنزَلنهُ فی لَیلَهِ القَدر : ما قرآن را در شب قدر فرو فرستادیم.

این آیات دلیلی محکم هستند که قرآن در این شب پرفضیلت نازل شده و به همین خاطر است که باید این شبها را قدر دانست.

شب قدر

اعمال شب قدر

با توجه به اهمیت بسیار زیاد شب قدر، اعمال خاصی برای هر یک از شبهای آن وجود دارد. از نماز خواندن و طلب استغفار گرفته تا خواندن دعای جوشن کبیر و قرآن بر سر گذاشتن، همگی برای این هستند که دل های خفته مان بیدار شوند. شب زنده داری های شب قدر فقط به معنای بیدار ماندن و نخوابیدن نیست، بلکه فرصتی برای مرور یکسال گذشته و طلب بیدار شدن دوباره از غفلت های روزمره مان می باشد.
یکی از اصلی ترین اعمال در تمام شب های قدر، پناه بردن به سایه قرآن و طلب برآورده شدن حاجات می باشد. برگزاری این مراسم به این صورت است که آیه مخصوص آن خوانده شده و سپس قرآن بر سر گذاشته میشود. ابتدا نام الله ده مرتبه ذکر شده و به ترتیب اسامی هر یک از چهارده معصوم تکرار میشود. به عبارت دیگر می توان گفت، برای برآورده شدن حاجات و آرزوها و طلب بخشش گناهان به قرآن پناه میبریم و چهارده معصوم (ع) را واسط قرار می دهیم.
از دیگر اعمال مشترک در تمام شبهای قدر می توان به خواندن دعای جوشن کبیر اشاره کرد. به جرات می توان گفت جوشن کبیر یکی از زیباترین دعاهایی می باشد که انسان با تمام وجود از خداوند طلب بخشش می کند و بدون شک بی پاسخ نخواهد بود. چه صحنه ای زیباتر از بلند کردن دستان خالی و پر از گناه به سمت آسمان و گفتن ذکر ” الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب ” می تواند روح و جان آدمی را صیقل دهد؟ اگر کمی با معنا و مفهوم کلمات این دعا آشنا باشید، پی به زیبایی های نهفته در آن خواهید برد.

شب قدر

حال و هوای حرم امام رضا (ع) در شب قدر

یکی از زیبایی های شب قدر دعا خواندن و طلب بخشش و برآورده شدن آرزوها به صورت جمعی و در مکان های مقدس می باشد. به طوریکه در تمام مساجد و حتی مکان های عمومی مراسم این شب برگزار میگردد. اما چه جایی بهتر از حرم امام رضا (ع) می تواند دل ها را در این شب های پرفضیلت آرام کند؟ مرد و زن، پیر و جوان از راه های دور و نزدیک و تنها به عشق امام مهربانی ها در شب قدر مقابل گنبد طلایی حرم می ایستند و چیزی جز اشک نمی تواند حال دلشان را نشان دهد.
مراسم شب قدر در حرم امام رضا (ع) بعد از پذیرایی و افطار روزه داران شروع میشود و از جمله مراسم آن می توان به خواندن قرآن، دعا و مرثیه خوانی اشاره کرد. این مراسم در تمام صحن های حرم برگزار شده و جمعیت زیاد عاشقان امام تمام حرم را پر میکنند و شور و حال این شب های قدرش قابل توصیف نیست.
امید داریم به اینکه شب قدر را قدر بدانیم و دل هایمان بیدار شود و یاد خدا در تمام وجودمان رخنه کند…التماس دعا

منبع : مجله گردشگری اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. کمال

    سلام
    خیلی متشکرم از مطالب خوبتون.من قصد سفر به مشهد دارم
    ممنون میشم در خصوص قیمت بلیط باغ وحش ملت – بلیط مترو – موزه نادر شاه هم بنویسید.و به ایمیل من اطلاع دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×