جاذبه های گردشگری بوشهر

کوه پردیس بوشهر

کوه پردیس بوشهر یکی از جاذبه های گردشگری پر حاشیه و شایعه ساز در جنوب کشورمان می باشد که در چند سال اخیر، خبرهای ضد و نقیضی در مورد خواصی درمانی و ویژگی های آن به گوش رسیده است. اینکه کوه پردیس بوشهر چیست و چه ویژگی هایی دارد و تا چه اندازه حرفهایی که در مورد آن میزنند با واقعیت مطابقت دارد را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

برای آشنایی با کوه پردیس بوشهر با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

 

مقاله مرتبط : “شهرستان بوشهر”

مقاله مرتبط : “بندر سیراف بوشهر”

 

کوه پردیس بوشهر

معرفی کوه پردیس بوشهر

کوه پردیس یا پَدری یکی از کوه های بسیار معروف در استان بوشهر می باشد که فاصله ی کمی با شهرستان جم دارد. در گذشته به این کوه، پَدری می گفته اند که از دو بخش پَد به معنای محافظ و ری به معنای شهر سلطنتی تشکیل شده است و در مجموع به عنوان محافظ شهر سلطنتی معروف بوده است. وجود فسیل و سنگ تراشه های قدیمی در اطراف کوه، قدمت بالا و غارنشینی در آن را به اثبات میرساند و بدون شک همگی نشانه هایی برای ارزشمند بودن این منطقه محسوب می شوند. البته قدمت بالای کوه به معنای این نیست که این کوه، اولین خانه روی دنیا بوده است! این یکی از شایعاتی است که درباره ی کوه پردیس بوشهر از گذشته تا امروز به گوش میرسد.

کوه پردیس از سطح دریا ارتفاعی نزدیک به ۱۰۴۷ متر دارد و به همین خاطر شایعاتی مبنی بر فاصله ی کم آن تا خورشید وجود دارد که البته به اثبات نرسیده اند.

 

کوه پردیس بوشهر

پوشش گیاهی کوه پردیس بوشهر

یکی از ویژگی های بسیار عالی این کوه که در جذب گردشگر نیز موثر بوده، موقعیت جغرافیایی مناسب و آب و هوای خوب آن می باشد، به طوریکه پوشش گیاهی مناسبی را در این منطقه بوجود آورده است. شرایط ایده آل آب و هوایی در کوه پردیس و خارهای موجود در آن باعث شده اند تا عسل بسیار مرغوبی در این منطقه بدست آید و البته همین عسل مرغوب زمینه ساز شایعاتی نیز می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

خرمای خصه یکی از بهترین نوع خرماست که شهد بسیار زیادی دارد و با توجه به خواص درمانی بالای آن، یکی از محصولات صادراتی در مناطق اطراف کوه پردیس می باشد که در ایجاد رونق اقتصادی نقش مهمی داشته است. زیتون های با کیفیت در دامنه ی شمالی کوه یکی دیگر از محصولات کشاورزی بسیار با ارزش و پرطرفدار در این منطقه می باشد.

 

 

شایعات کوه پردیس بوشهر

به جرأت می توان گفت، کوه پردیس بوشهر یکی از شایعه سازترین کوه های ایران بوده و اغلب شایعات آن ریشه در خواص درمانی این منطقه دارد. برای مثال، برخی معتقدند که این کوه نزدیک ترین نقطه در دنیا به خورشید است و همین نزدیکی به خورشید، شرایطی را فراهم میکند که هیچ نوع ویروسی در آن رشد نکند، در نتیجه زمینه ساز ایجاد شایعه ی دیگری به نام ضد ایدز بودن آن می باشد. البته هر دو ادعای ذکر شده کاملا از نظر علمی رد شده اند و شایعه ای بیش نبوده اند.

جالب است بدانید که برخی معتقدند، عسل بدست آمده در  این کوه برای ساخت مُسکن معروف Advil کاربرد دارد، اما این ادعا نیز مانند بقیه، فقط یک شایعه بوده و هیچ سند و مدرکی مبنی بر به کار رفتن عسل های آن در محصولات این شرکت وجود ندارد.

 

کوه پردیس بوشهر

کوه پردیس بوشهر مغناطیسی است؟

علاوه بر شایعاتی که بیشتر در مورد خواص درمانی محصولات و محیط کوه پردیس وجود دارد، برخی ادعا می کنند که این کوه خاصیت مغناطیسی دارد و ناخودآگاه ماشین ها را به سمت خودش جذب می کند. با کمی جستجو در اینترنت قطعا با نام کوه های مغناطیسی و نمونه های مشابه آن در اقصی نقاط دنیا آشنا خواهید شد. واقعیت این است که حرکت برخلاف جاذبه ی زمین و پدیده ی کوه های مغناطیسی ریشه در خطای دید دارد و چنین چیزی از نظر علمی معنا ندارد.

 

کوه پردیس بوشهر

دسترسی به کوه پردیس

قدمت بالای کوه پردیس بوشهر و وجود دیواره های سنگی صیقل یافته که به چرم آیینه معروف هستند، آب و هوای عالی، پوشش گیاهی مناسب، وجود نشانه های غارنشینی در روستاهای اطراف کوه و تندیس های سنگی، از جمله مواردی هستند که این منطقه را برای گردشگری بسیار مناسب کرده اند. خوشبختانه با توجه به فاصله ی بسیار کم عسلویه تا این کوه، در چند سال اخیر فرودگاه جم افتتاح شد و دسترسی به کوه پردیس بوشهر را بسیار ساده کرده است. بازدید از کوه بزرگ و خارق العاده با قله ی مخروطی که تاریخ را در دل خود جای داده است، بدون شک ارزش این را دارد که کوله بار سفر بردارید و چهره ی متفاوتی از منطقه ی نفت خیز ایران را در کوه پردیس بوشهر مشاهده نمایید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

 

فاطمه مرآتی

فاطمه مرآتی هستم، کارشناس ارشد نرم افزار و عاشق نوشتن. نوشتن برای من حد و مرز ندارد و هر چه پیش میروم، دانم که ندانم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا