» جاذبه های گردشگری گلستان » گرگان » جاهای دیدنی گرگان » دیوار بزرگ گرگان : آدرس عکس
دیوار بزرگ گرگان
جاهای دیدنی گرگان

دیوار بزرگ گرگان : آدرس عکس

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ 15۲2,364

دیوار تاریخی گرگان، دیواری برافراشته و با هیبت که حاصل هنرنمایی دست معماران ایرانی است. دیوار قرمز رنگی که از سمت دریای خزر به طرف کوه های گلیداغ زیبایی را امتداد داده است. دیوار تاریخی گرگان که به مار سرخ شهرت دارد، دومین دیوار طولانی قاره آسیا و سومین دیوار طولانی جهان است.

اکنون با وبلاگ اقامت۲۴ همراه باشید تا با نمونه ای با شکوه و کم نظیر از دیوار های دفاعی دنیا آشنا شوید.

بنر دسکتاپ رزرو هتل های گرگان از اقامت24

 دیوار بزرگ گرگان

یکی از پرآوازه ترین دیوارهای حاشیه دریای خزر، دیوار دفاعی و تاریخی گرگان است که در گذشته به آن دیوار اسکندر، دیوار سرخ و مار سرخ هم می گفتند. دیواری که در سال های خیلی دور، همانند دژی محکم و استوار در برابر بیگانگان قد برافراشته است و امروزه شما می توانید در سفر به این منطقه و رزرو هتل در گرگان، این اثر تاریخی را از نزدیک ببینید.

 

کشف دیوار بزرگ گرگان

حدود ۱۰۰ سال پیش «ژاک دمرگان فرانسوی» اولین بررسی ها و پژوهش های باستانی روی این دیوار را انجام داد و قسمتی از مسیر دیوار را روی نقشه رسم کرد. بعد از او در سال۱۳۱۲ «آرن» باستان شناس فرانسوی دیگری به صورت پیمایشی این دیوار را شناسایی نمود. ۴ سال بعد از «آرن» ،یک آمریکایی به نام «اریک اشمیت» در حال پرواز در این منطقه بود که یک مسیر سرخ رنگ پر پیچ و خم، طولانی و عجیب توجهش را جلب کرد؛ مشاهدات «اریک اشمیت»، خط قرمزی را نشان میداد که از کنار دریا شروع و تا کوه های پیش کمر در شرق گرگان امتداد یافته بود. او برای گرفتن عکس های هوایی از این منطقه، چندین بار پروازش را تکرار کرد و عکس های هوایی او قدم مهمی برای شناسایی این دیوار تاریخی بود.

دیوار بزرگ گرگان
دیوار بزرگ گرگان، یکی از پرآوازه ترین دیوارهای حاشیه دریای خزر

 

تاریخچه پیدایش دیوار تاریخی گرگان

آغاز احداث این سازه دفاعی را به «یزدگرد اول» و اتمام آن را به «انوشیروان ساسانی» نسبت می دهند. در بررسی کتاب های تاریخی مشهود است که در دوره های متفاوت، به ویژه در دوره پادشاهی و سلطنت سامانیان و اشکانیان، گرگان منطقه مقاومت سلاطین بزرگ این دو سلسله در برابر دشمن بوده است. این بنا، طویل ترین اثر معماری تاریخی ایران است که ساخت آن طی مدت ۹۰ سال انجام شده است. در طی این سال ها، ساخت این دیوار از کنار دریای خزر در ناحیه میشگان شروع و تا کوه های گلیداغ در شمال شرقی کلاله امتداد یافت.

جالب است بدانید که این سازه کم نظیر و با شکوه ۲۰۰ کیلومتری، رتبه اول از نظر بزرگی در میان دیوارهای آجری جهان را به خود اختصاص داده است. این دیوار تاریخی که ارتفاع آن از ۶ متر تا ۸ متر برآورد شده است، یکی از آثار شگفت انگیز  معماری قبل از اسلام بوده و نمونه ی بارز از به کار گیری مصالح بوم آورد است. آجرهای این دیوار که در ده ها میلیون قالب ساخته شده اند برای استحکام بیشتر در کوره های متعدد و ۱۵۰ کارگاه ساخت آجر که در حاشیه همین دیوار قرار گرفته بودند پخته می شدند و این یعنی یک کارگاه صنعتی بسیار بزرگ برای احداث این دیوار در این منطقه وجود داشته است. همچنین این دیوار سرخ شامل تاسیسات پیوسته ای مثل خندق، سد، تعدادی قلعه و کانال های عبور دهنده آب نیز بوده است. شواهد روی یکی از این دژها نشان از وجود سربازانی دارد که همچنان پس از گذشت یک قرن در این دژ حضور داشتند و این دیوار دفاعی فعال بوده است.

دیوار تاریخی گرگان

 

قدمتی بیشتر از دیوار چین

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که دیوار گرگان و دیوار چین در یک زمان و برای مقابله با حمله مهاجمان بیگانه ای از قبایل صحرانورد به نام هپتان ها، ساخته شده اند. این قبایل مهاجم بر طبق رسم قومی خود زندگی می کردند و برای رفتن به مراتع سرسبزتر و بهتر، به مرزهای شمالی ایران هجوم می بردند. اما این سازه دفاعی یکی از پیشرفته ترین و باشکوه ترین آثار قرن پنجم یا ششم میلادی بوده است و بیش از ۱۰۰ سال قبل تر از دیوار بزرگ چین که دیواری خشتی است، از آجر ساخته شده است. متاسفانه اکنون تقریبا بیشتر بخش های این دیوار از بین رفته است و بخش های کوچکی از آن در زیر خاک مدفون مانده اند.

دیوار چین

 

بهترین زمان برای بازدید از دیوار تاریخی گرگان

برای دیدن این دیوار بهتر است در فصل گل باران بهار یا در فصل برگ ریزان پائیز که هوای بسیار بهتری نسبت به فصل های تابستان و زمستان دارند به گرگان زیبا سفر کنید. هنگامی که برای بازدید این مار سرخ می روید، توصیه می کنیم از زیارتگاه خالد نبی، تالاب آلماگل و گنبد کاووس که از دیگر جاذبه های گرگان هستند نیز دیدن کنید.

 دیوار بزرگ گرگان

مسیر دسترسی به دیوار گرگان

برای تماشای این دیوار تاریخی باید به یکی از شهرهای گرگان، کلاله و یا گنبد کاووس در استان گلستان بروید. می‌توانید با وسیله نقلیه شخصی و یا با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، قطار و اتوبوس به یکی از این شهرها سفر کنید.

بخش های مختلفی از دیوار باستانی گرگان را می‌توانید در فاصله ۹۵ کیلومتری گرگان، ۵۵ کیلومتری کلاله و ۲۰ کیلومتری گنبد کاووس تماشا کنید. این دیوار در منطقه پیشکمر و در روستای تمر قره قوزی واقع شده است.

رزرو هتل در گرگان

به دلیل وجود هتل ها، هتل آپارتمان ها و اقامتگاه های بسیار در شهر گرگان، در سفر به این شهر مشکل و نگرانی بابت رزرو هتل نخواهید داشت. هتل های ۵ ستاره ای مانند هتل بوتانیک، هتل پارتیا، هتل های ۴ ستاره ای مانند هتل آذین و هتل شهاب نهارخوران گزینه های خوبی برای رزرو هتل در گرگان هستند و برای رزرو هتل های ارزان تر می توانید هتل زیارت، هتل خیام  و سایر هتل های این شهر را انتخاب و رزرو کنید. تنها کافیست قبل از سفر وارد یکی از سایت های معتبر رزرو هتل مانند اقامت ۲۴ شوید و با مقایسه قیمت و خدمات هتل های مختلف گرگان، مناسب ترین گزینه را برای سفرتان انتخاب کنید.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۳/۵ - (۱ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۲

  1. عصمت

    اقامتگاه ده پدربزرگ درفاصله یک کیلومتری این دیوارقرارداردک مکانی دنج دردل مزارع گندم دیدن دیوارواقامت دراین اقامتگاه سفری فراموش نشدنی رابه همراه دارد۰۹۱۱۷۵۵۳۱۴۳… خانم هاشمی @dehepedarbozorg اینستاگرام
    گلستان کلاله یاساقلق بالا..قره دیب

  2. Tesla

    بسیار جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×