» اخبار گردشگری » روز جهانی گردشگری؛ با شعار گردشگری پایدار، ابزاری برای توسعه
1 1
اخبار گردشگری

روز جهانی گردشگری؛ با شعار گردشگری پایدار، ابزاری برای توسعه

۴ مهر ۱۳۹۶ ۰2,015

مراسم روز جهانی گردشگری با حضور رییس سازمان صنایع دستی و گردشگری، رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی از فعالان گردشگری آغاز شد.

این مراسم که هر سال با حضور رییس جمهور و یا معاون اول برگزار می‌شد، امسال در غیاب آنها و تنها با حضور جمعی از فعالان گردشگری، سفرای کشورهای خارجی و با همراهی علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، «استر کوئیش لاروش»، رییس دفتر منطقه‌ای یونسکو و علی‌اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.

1 1

قرار است در مراسم امروز که آغاز آن به شعرخوانی از امام رضا (ع) اختصاص داشت، از جمعی از برترین‌های گردشگری تقدیر به عمل آید.

روز جهانی گردشگری امسال با شعار ” گردشگری پایدار، ابزاری برای توسعه ” گرامی داشته می شود.

سفر کن، لذت ببر و احترام بگذار

2

«طالب ریفاعی» که آخرین سال دبیرکلیِ خود را در سازمان جهانی گردشگری سپری می‌کند نیز به مناسبت این روز پیامی را صادر کرد که امیرحسین مدرس، مجری مراسم، آن را قرائت کرد. در متن این پیام آمده است:

«امروزه صنعت گردشگری، سومین صنعت بزرگ صادراتی جهان پس از مواد شیمیایی و سوخت است که امید، رفاه و درک متقابل را برای بسیاری از زندگی‌ها در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. تنها در سال گذشته یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون مسافر از مرزهای بین‌المللی گذر کردند و این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸ میلیارد نفر خواهد رسید. در حالی که روز جهانی گردشگری ۲۰۱۷ را جشن می‌گیریم، پرسش این است که چگونه می‌توانیم به این نیروی تحول‌بخش قدرتمند که ۱.۸ میلیارد فرصت به‌همراه دارد برای کمک به تبدیل این جهان به جایی بهتر و پیشرفت توسعه پایدار در محورهای پنج‌گانه ذیل قدرت دهیم:
۱- اقتصادی: ایجاد رشد فراگیر
۲- اجتماعی: فراهم کردن مشاغل شایسته و توانمندسازی جوامع
۳- محیط‌زیست: حفاظت و غنی‌سازی محیط‌زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی
۴- فرهنگی: بزرگداشت و حفظ تنوع، هویت و فرهنگ ملموس و ناملموس
۵- صلح: به‌عنوان یک پیش‌نیاز ضروری برای توسعه و پیشرفت.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۷ را به‌عنوان سال جهانی گردشگری پایدار برای توسعه اعلام کرد، این یک فرصت منحصربه‌فرد برای همه ماست تا با همکاری یکدیگر نقش سفر و گردشگری را به‌عنوان یک فعالیت بزرگ بشر در قرن بیست‌ویکم در ایجاد آینده‌ای بهتر برای مردم، سیاره، صلح و رفاه ترفیع دهیم.

در روز جهانی گردشگری هر زمانی که سفر می‌کنید، به هر کجا که سفر می‌کنید به یاد داشته باشید که: به طبیعت احترام بگذارید، به فرهنگ احترام بگذارید، به میزبان خود احترام بگذارید.
شما می‌توانید همان تغییری باشید که جهان به‌دنبالش هست، شما می‌توانید یک سفیر برای آینده‌ای بهتر باشید.
سفر کن، لذت ببر و احترام بگذار
روز جهانی گردشگری مبارک.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×