بنر دسکتاپ هتل های نوروزی 1403 بلاگ
» دانستنی‌های سفر » احکام روزه مسافر در ماه رمضان
سفر در ماه رمضان
دانستنی‌های سفر

احکام روزه مسافر در ماه رمضان

۲۱ خرداد ۱۳۹۶ 29۱۳5,585

ماه رمضان ۱۴۰۲ ماه مهمانی خدا مصادف شده با سفرهای نوروزی بهاری و قطعا یکی از چالش هایی که برای مسافران عزیز ایجاد کرده این است که روزه مسافر در ماه رمضان به چه شرایطی بستگی دارد و احکام روزه مسافر چگونه است؟ روزه مسافر در چه صورتی صحیح است و ده ها سوال دیگر.

سفر در ماه رمضان

مقارن شدن ماه مبارک رمضان و فصل بهار و همانطور که گفتیم بخشی از هموطنان با برخی سوالات در این خصوص مواجه می شوند که سفر رفتن در این ماه چه حکمی داشته و سفر در این ماه میتواند با چه معایبی همراه باشد. به عنوان مثال کسانی که قصد سفر و رزرو هتل شیراز را دارند روزه شان در طول سفر باطل می شود یا شرایطی وجود دارد که می توانند به عنوان مسافر، روزه دار هم باشند؟

در فرهنگ اسلامی، روزه وسیله‌ای برای تقرب به خداوند، به دست آوردن مراتب بالاتر تقوا، پالایش بدن برای درک امور معنوی یا کفاره‌ بعضی از گناهان، تقویت اراده و نیز ایجاد حس شفقت، نسبت به نیازمندان به شمار می‌رود.

سفر در ماه رمضان

از این رو، خبرنگار اختصاصی وبلاگ اقامت ۲۴ به سراغ برخی از مراجع تقلید رفته و پس از گفتگو با آنان به بررسی شرایط سفر در این ماه پرداخته است.

به طور کلی مسافرت در ماه رمضان اشکال شرعی نداشته و مسافر درصورتی که شرایط لازم برای نگرفتن روزه را داشته باشد، می تواند روزه خود را باز کرده و ادامه روزه بر او واجب نیست و تنها، روزه قضا بر گردن او بوده که پس از بازگشت به وطن خود، میتواند اقدام بر به جا آوردن قضای آن کند.

سفر در ماه رمضان

مسافر شرعی کیست؟

کسی که به سفر می‌رود، اگر سفر او شرایط زیر را داشته باشد از نظر شرع مسافر بوده و باید نمازهای چهار رکعتی خود را به صورت شکسته (دو رکعتی) بخواند.

 1. سفر او از حیث مسافت نباید کمتر از هشت فرسخ ( مجموع مسافت طی شده رفت و برگشت ) باشد، به عبارت دیگر حداقل باید چهار فرسخ فاصله‌ مبدأ تا مقصد او باشد. هشت فرسخ در حدود ۴۳ کیلومتر است.
 2. از اول مسافرت، قصد پیمودن مسافت هشت فرسخی را داشته باشد.
 3. قبل از رسیدن به حداقل مسافت شرعی (چهار فرسخ) از قصد خود مبنی بر پیمودن مسافت کامل شرعی بر نگردد.
 4. سفرش در اثناء پیمودن مسافت شرعی، با رسیدن به وطن یا مکانی که قصد اقامت ده روزه در آنجا دارد قطع نشود.
 5. سفرش اشکال شرعی نداشته باشد، مثلاً برای کار حرام سفر نکند.
 6. مسافر از افرادی که محل زندگی ثابتی ندارند، نباشد؛ مانند کوچ‌نشینان.
 7. شغل او مسافرت نباشد مانند رانندگان یا شغلش در سفر نباشد مانند کسی که محل زندگی و شغل او دو شهر متفاوت است.
 8. به حد ترخص برسد یعنی به مقداری از وطن یا مکانی که قصد اقامت ده روزه در آن‌جا را دارد، دور شود که اذان شهر را نشنود و دیوارش را نبیند.

سفر در ماه رمضان

احکام روزه‌ مسافر و شرایط صحت روزه در سفر

کسی که در ماه رمضان قصد سفر دارد باید در برنامه‌ریزی سفر خود به موارد ذیل توجه داشته باشد تا روزه‌اش صحیح باشد:

کسی که در ماه رمضان سفر می‌کند در مواردی که نمازش شکسته می‌شود، نباید روزه بگیرد.

مسافر باید سفر خود را در ماه رمضان بعد از ظهر شروع کند، یعنی بعد از ظهر از مبداء خود (وطن- جایی که قصد اقامت ده روزه در آن جا را دارد) خارج شود.

اگر مسافر قبل از ظهر مسافرت خود را شروع کند، روزه‌اش باطل است، ولی قبل از رسیدن به حد ترخص نمی‌تواند افطار کند و اگر قبل از رسیدن به حد ترخص افطار کرد، کفاره‌ افطار عمدی روزه‌ ماه رمضان بر او واجب می‌شود.

سفر در ماه رمضان

کفاره‌ افطار عمدی روزه‌ ماه رمضان عبارت است از:

غذا دادن به شصت فقیر یا دو ماه (شصت روز) روزه گرفتن که باید یک ماه تمام آن و حداقل یک روز از ماه دوم آن پی‌در‌پی باشد و اگر بقیه‌ ماه دوم پی‌در‌پی نباشد، اشکال ندارد.

مسافر باید سفرش در ماه رمضان پیش از ظهر تمام شود، یعنی پیش از ظهر به مقصد خود (وطن- جایی که قصد اقامت ده روزه در آن جا را دارد) برسد.

اگر مسافر بعد از ظهر به مقصد خود برسد، چنانچه ظهر در جایی که نمازش کامل است، نبوده باشد، روزه‌اش باطل است.

اگر مسافر پیش از ظهر به مقصد خود برسد، چنانچه مطلبی از مبطلات روزه را انجام نداده باشد، روزه‌ خود را به اتمام می‌رساند و روزه‌اش صحیح است.

اگر مسافر پیش از ظهر به مقصد رسیده، ولی در اثنای سفرش در آن روز مبطلی انجام داده باشد، روزه‌اش باطل است، ولی فقط قضای آن را باید بگیرد و کفاره ندارد.

تنها حالتی که مسافر شرعی می‌تواند در سفرش روزه بگیرد این است که روزه‌ در سفر را نذر کرده باشد.

سفر در ماه رمضان

اگر غیر از روزه‌ ماه رمضان روزه‌ معین دیگرى بر انسان واجب باشد، اگر آن وجوب از جهت حقّ الناس باشد (مثل این که اجیر شده باشد که روز معینى را روزه بگیرد) نمى‌تواند در آن روز مسافرت کند.

اگر نذر کند روزه بگیرد و روز آن را معین نکند، نمى‌تواند آن را در سفر به جا آورد، ولى چنانچه نذر کند که روز معینى را در سفر روزه بگیرد، باید آن را در سفر به جا آورد و نیز اگر نذر کند روز معینى را چه مسافر باشد یا نباشد روزه بگیرد، باید آن روز را اگر چه مسافر باشد روزه بگیرد.

کسى که نمى‌داند روزه‌ مسافر باطل است، اگر در سفر روزه بگیرد و در بین روز مسئله را بفهمد، روزه‌اش باطل مى‌شود و اگر تا مغرب نفهمد روزه‌اش صحیح است.

اگر فراموش کند که مسافر است یا فراموش کند که روزه‌ مسافر باطل مى باشد و در سفر روزه بگیرد، روزه‌ی او باطل است.

مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، ولى اگر براى فرار از روزه باشد،مکروه است.

اگر مسافر پیش از ظهر به وطنش برسد، یا به جایى برسد که مى‏خواهد ده روز در آن جا بماند، چنانچه کارى که روزه را باطل مى‏کند انجام نداده، باید آن روز را روزه بگیرد، و اگر انجام داده روزه آن روز بر او واجب نیست.

اگر مسافر بعد از ظهر به وطنش برسد، یا به جایى برسد که مى‏خواهد ده روز در آن جا بماند، نباید آن روز را روزه بگیرد.

مسافر و کسى که از روزه گرفتن عذر دارد، مکروه است در روز ماه رمضان جماع نماید و در خوردن و آشامیدن کاملا خود را سیر کند.

سفر در ماه رمضان

حال خارج از بحث های شرعی روزه داری در سفر، مسافرت در ماه مبارک رمضان با معایبی نیز به همراه است که بطور مثال می توان از یکی از آنها با عنوان عدم آزادی در خورد و خوراک نام برد، به این دلیل که در این ماه بخش عمده ای از تهیه کنندگان غذا و رستوران ها در ساعت های قبل از اذان مغرب آماده ارائه خدمت نبوده و سرو غذا در این محل ها انجام نمی شود.

اما بهتر است به این موضوع نیز اشاره کرد، در صورتی که برای اقامت خود در هتل های اصفهان یا هر شهر دیگری که به آن قصد سفر دارید، واحد اقامتی دارای مجوز فعالیت را انتخاب کنیم، می توانیم از خدمات رستوران آن مجموعه نیز بهره مند شویم، زیرا این اماکن برای رفاه حال مهمانان مقیم خود اجازه طبخ غذا در ماه مبارک رمضان را دارند. در این زمینه می توانید اطلاعات کامل هتل مدنظرتان را از طریق صفحه هتل مربوطه در اقامت ۲۴ با جزئیات بررسی نمایید.

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما همراهان اقامت ۲۴

۴.۳/۵ - (۱۵۵ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۱۳

 1. عارف

  سلام
  مسافت شرعی مسافر از همان خونه ایی که در آن اقامت (موقت) داریم محاسبه میشه؟؟؟
  تا چ مسافتی از خونه موقت نماز و روزه قبوله؟؟؟
  ربطی به قبل از ظهر و بعد از اذان ظهر داره؟؟؟

  • علیرضا قانع

   سلام وقتتون بخیر
   مسافت شرعی، هشت فرسخ است که معمولا بین ۴۰ تا ۴۵ کیلومتر است، که می توان فقط مسیر رفت یا مجموع مسیر رفت و برگشت در نظر گرفت، ربطی هم به قبل و بعد از اذان ندارد و از آخرین منزل مسکونی شهری که در آن اقامت داشته اید حساب می شود. همچنین در صورتی بر شما احکام مسافر اعمال می شود که از ابتدا قصد پیمودن هشت فرسخ یا همان مسافت گفته شده را داشته باشید.

 2. علی

  باسلام وقتتون بخیر بنده در تهران زندگی میکنم و پدر مادرم در شمال زندگی میکنن وطن اصلی من یعنی جایی در انجا به دنیا امدم اردبیل است من در ماه یا دو ماه در میان به شمال میرم پیش پدر مادرم به مدت دو سه روز ایا روزه بر من واجبه ؟؟

  • علیرضا قانع

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که کمتر از ۱۰ روز اقامت داشته باشید بله واجب هست که طبق شرایط شما واجب هست

 3. فرامرز

  سلام
  اگه روزه رو توی یه شهرستان بگیرییم و بعدآ به یه شهرستان دیگه سفر کنیم انوقت روزه مونو نظر به کدوم شهرستان باز کنیم

  • علیرضا قانع

   سلام
   با توجه به افق شرعی شهرستانی که در آن حضور دارید باید افطار کنین

 4. Z

  و اینکه نیت سفر داشتیم از اول

  • علیرضا قانع

   سلام وقتتون بخیر
   به طور کلی منظور از بعد از ظهر، بعد از اذان ظهر هست. ارتباطی به نیت سفر ندارد و زمان سفر اهمیت دارد.

 5. Z

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم. اگر بعد از ظهر به سفر بریم می‌ تونیم روزه را بخوریم یا باید بگیریم ؟ ممنون که پاسخ میدین

  • علیرضا قانع

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که بعد از ظهر به سفر برید روزه کامل هست و خوردن روزه کفاره واجب خواهد داشت.

   • Z

    سلام خسته نباشید. اگر ظهر از خونه بیرون رفته باشیم چطور ؟ حدودای ساعت ۱۲

 6. ایمانی

  موضوع لازمی است و مفید بود، متشکرم

  • علیرضا قانع

   سلام ممنونیم از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×