جاذبه های گردشگری استان تهرانجاهای دیدنی تهران

بوستان گفتگو تهران ، پارک گفتگو

بوستان گفتگو یکی از پارک های بزرگ پایتخت می باشد که با تنوع گیاهی زیاد و طراحی های مختلف، از زیباترین بوستان های منطقه ۲ شهرداری تهران به شمار می رود. این پارک در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲، توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران، در غرب این شهر افتتاح گردید.

بوستان گفتگو تهران
آدرس: تهران کوی نصر ( گیشا )، انتهای خیابان پیروزی شرقی

 

این بوستان از شمال به مجموعه پل های تقاطع بزرگراه های شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر محدود می شود. بوستان گفتگو همچنین نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم دارد. مساحت این پارک ۱۴۴۵۸۰ متر مربع بوده که ۷ هکتار آن به کاشت ۱۰۰ گونه گیاه فصلی و دائمی اختصاص دارد.

درختان چنار، اقاقیا، سدروس، توت، سرو خمره‌ای، کاج مشهد، ماگنولیا، کبوده، میخک هندی، چرم لیفه، نوئل، توری، صنوبر و انواع درختچه‌ها مانند بربریس، سوداغ، بوداغ، پیراکانتا، مورد، سنجد زینتی، ارغوان، فوتینیا یا سه رنگ، گل یخ و گل شرابی، گونه‌های نادر نظیر بامبو، فالاریس و برجینیا پوشش گیاهی پارک را تشکیل می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید : “بام لند تهران

 

بوستان گفتگو تهران
بوستان گفتگو نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم دارد

 

از ویژگی های بارز بوستان گفتگو، وجود سبک های متعدد طراحی در آن است که این امکان را به مراجعه کنندگان می دهد تا از نزدیک با روش های پارک سازی کشورهای مختلف آشنا شوند. از این رو می توان این بوستان را به عنوان یکی از بوستان های آموزشی نیز معرفی نمود. طراحی این بوستان تا حد امکان، متناسب با شرایط اقلیمی منطقه می باشد و همچنین محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران، مانند نمایشگاه گل و گیاه، در جنوب این بوستان واقع شده است. در بوستان گفتگو سعی شده است با بهره گیری از فرهنگ و معماری ملل مختلف، باغ هایی به سبک پارک کشورهای مختلف از جمله انگلستان، ایتالیا و فرانسه به شهروندان شناسانده شود.

 

بیشتر بخوانید : “گشتی در باغ موزه های تهران

 

بوستان گفتگو تهران
از ویژگی های بارز بوستان گفتگو، وجود سبک های متعدد طراحی در آن است

باغ ایرانی

بسیاری از باغ های ایرانی از اصول قرینه سازی و رنگبندی گل ها و گیاهان برخوردار بوده و از سبک و روش خاصی در زمینه معماری باغ، بهره می برند. حوض و آبنماهای متعدد به شکل مستطیل و دایره در این باغها احداث شده که همواره با الهام از انواع چاه های آرتزین و چشمه های آب معدنی، در آنها از فواره استفاده شده است. کاشت درختان غیر مثمر در آنها به منظور ایجاد سایه، معمول بوده و گاهی در این باغها، پرندگان خانگی یا اهلی شده نیز نگهداری می شوند. در قسمت انتهایی این نوع باغ نیز ساختمان کوشک قرار دارد. کوشک واقع شده در باغ ایرانی بوستان گفتگو، یادآور معماری دوره قاجاریه برای بیننده می باشد.

 

بیشتر بخوانید : “پل طبیعت تهران کجاست ؟

 

بوستان گفتگو تهران
کوشک واقع شده در باغ ایرانی بوستان گفتگو، یادآور معماری دوره قاجاریه برای بیننده می باشد.

باغ انگلیسی

باغ هایی که در انگلستان ساخته می شوند آمیخته ای از سبک انگلیسی و سبک باغ های خاور دور می باشند. در طراحی باغ های انگلیسی، سعی شده است که از ترکیب رنگ ها، کاشت درختان و درختچه ها، با نظم ردیفی پشت سر هم استفاده شود. فکر ایجاد پرچین در اطراف باغ ها بر مبنای فلسفه «همه طبیعت یک باغ است»، متعلق به انگلیسی ها می باشد. در همین راستا باغ های انگلیسی دارای پرچین های زیبا از درختچه های شمشاد می باشند و درختان زیبای راش نیز در آنها وجود دارد. در این باغ ها طرح هایی وجود دارد که با تکیه بر عدم تقارن و ایجاد پرچینهای کوتاه، حفظ درختان کهن و استفاده از وسایل مدرن، به نوعی طبیعت را به تصرف خود در آورده اند.

بوستان گفتگو تهران
فکر ایجاد پرچین در اطراف باغها بر مبنای فلسفه «همه طبیعت یک باغ است» متعلق به انگلیسی هاست.

باغ ایتالیایی

باغ های ایتالیایی معمولا دارای وسعت زیاد، تراس بندی تحت تاثیر از سبک های معماری، همراه با مجسمه ها، درختان، درختچه های دایمی و گلکاری های حاشیه ای در فضای باز و بطور کلی طرحهای دوران رنسانس می باشند. همچنین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ایتالیایی ها از مساحت های کوچک حداکثر استفاده را می برند. در قسمت میانی باغ ایتالیایی بوستان گفتگو، مجسمه ای از حضرت مریم (س) که هدیه فرانکو شیروکی هنرمند ایتالیایی است، به عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف، نصب شده است. علاوه بر آن، در این باغ نمی توان وجود آبشارهای بلند را که زیبایی این مکان را دوچندان نموده اند نادیده گرفت.

 

بیشتر بخوانید : “دریاچه چیتگر تهران

 

بوستان گفتگو تهران
مجسمه ای از حضرت مریم به عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف در بوستان گفتگو

باغ فرانسوی

باغ فرانسوی عبارت است از فضای بزرگی که از چند باغچه به اندازه های مختلف، با استفاده از مجسمه ها و آب نماها تشکیل شده است. فرانسوی ها استفاده از مجسمه ها،گلدان های سنگی که بالاتر از سطح زمین قرار می گرفتند و غرس درختان در اطراف باغ و خیابانها را جزئی از ترکیب یک باغچه می دانستند. ضمناً سعی داشتند که استیل منظم، همراه با تناسبهای هندسی و ترکیب رنگ گلها را رعایت نمایند. اشکال هندسی در طراحی مانند گلکاری، چمن کاری، راهروهای شنی و استفاده از شمشادهای پاکوتاه، بطور چشم گیری بکار گرفته شده است.

بوستان گفتگو تهران

امکاناتی که در این بوستان وجود دارد عبارت است از زمین بازی برای کودکان که دارای وسعتی برابر با ۴۹۱ متر مربع است و رستورانی که در مرکز بوستان واقع شده و از مساحتی در حدود ۱۵۰۰ مترمربع برخوردار است. وجود دریاچه در مجاورت این رستوران باعث شده که فضایی دلپذیر برای مراجعه کنندگان به وجود بیاید.

 

بوستان گفتگو تهران

هشت آبنما نیز در قسمتهای مختلف بوستان که دارای فواره و نورپردازی زیبا می باشند، طراحی و اجرا شده و کتابفروشی نیز در قسمت شرقی کوشک برای علاقه مندان در نظر گرفته شده است. مسجد امام حسین (ع) تهران هم در قسمت شمال شرقی ساختمان اداری در پارک قرار گرفته است. همچنین سه عدد سرویس بهداشتی در قسمتهای مختلف بوستان قرار دارد. دو زمین‌ اسکیت ، کتابخانه ، خانه سلامت ، خانه اسباب‌بازی و کافی شاپ و… از دیگر امکانات این بوستان بزرگ می باشد.

دسترسی به پارک گفتگو

رای رفتن به پارک گفتگو می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی همچون مترو استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این بوستان، مترو دانشگاه تربیت مدرس است که در تقاطع خطوط ۶ و هفت متروی تهران قرار دارد.

دسترسی به پارک گفتگو از طریق اتوبوس‌های تندرو (BRT) نیز امکان‌پذیر است. برای این منظور می‌توانید سوار اتوبوس‌های خط چهار (ترمینال جنوب-پارک وی) شوید، سپس در ایستگاه گیشا پیاده شده و در بزرگراه چمران کمی به طرف شمال بروید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا