جاهای دیدنی قشم

ساحل نقره ای هنگام قشم؛ تماشای ماسه های سحرآمیز در دل جنوب ایران

به جرات می توان گفت که ساحل نقره ای هنگام قشم، یکی از تماشایی ترین ساحل ها در جنوب کشور است که طرفداران زیادی هم دارد. به طور کلی جزیره قشم با جاهای دیدنی مختلف و امکانات متعددی که دارد، مقصد بسیاری از مسافران برای لذت از تعطیلات است. جزیره هنگام از نزدیک ترین جزایر جنوبی و یکی از جاهای دیدنی قشم است که ساحل نقره ای هم در این جزیره قرار دارد که با زیبایی بی نظیر چشمان هر مسافری را به خود خیره می کند. اگر در تاریکی شب به تماشای ساحل بروید، شن و ماسه های براق با نور درخشان آبی را روی زمین خواهید دید که تکه ای از بهشت را به وجود آورده اند. اگر فقط یک عکس هم از ماسه های جادویی ساحل نقره ای قشم ببینید، شما هم لحظه شماری خواهید کرد تا بتوانید از نزدیک پا روی ماسه های این ساحل بگذارید. شما را زیاد معطل نمی کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی درباره ساحل نقره ای قشم و نحوه دسترسی به آن را در اختیارتان قرار دهیم.

موقعیت مکانی ساحل نقره ای هنگام قشم

جزیره هنگام جزو تقسیمات منطقه ای جزیره قشم است. این جزیره در همسایگی جزیره هرمز در استان هرمزگان واقع شده است. با وجود وسعت بسیار کوچک و نزدیک به ۵۰ کیلومتر مربع، جزیره هنگام از زیباترین و ارزشمندترین جاهای دیدنی قشم محسوب می شود. در جزیره هنگام قشم انواع منابع معدنی مانند نمک، سرب و خاک پیدا می شوند و این موضوع برای جمعیت اندک این جزیره یک موهبت بزرگ به حساب می آید. البته شغل بیشتر ۶۱۵ نفر ساکن در این جزیره ماهیگیری است.

تپه ها و قله های مرتفع زیبایی های طبیعی این جزیره هستند اما قطعا عمده اهمیت و زیبایی این جزیره مربوط به ساحل نقره ای هنگام قشم است. ساحل نقره ای قشم در قسمت شمال غربی جزیره هنگام واقع شده است. از جزیره قشم تا ساحل نقره ای کمتر از ۲۹ مایل دریایی فاصله دارید و به راحتی می توانید از طریق کشتی این مسیر را طی کنید. تصور کنید که تماشای یک ساحل با ماسه های نقره ای درخشان چه منظره جذابی می تواند داشته باشد؟ شاید بتوانید رویای خودتان از سفر آرامش بخش ساحلی را با دیدن ساحل نقره ای جزیره هنگام قشم به واقعیت تبدیل کنید.

موقعیت مکانی ساحل نقره ای هنگام قشم

دلیل شهرت ساحل نقره ای قشم

اگر ساحل نقره ای هنگام قشم را زیباترین ساحل جنوب ایران قلمداد نکنیم، قطعا جزو زیباترین هاست. هیچ ساحل دیگری در کشور، دارای ماسه های درخشان نقره ای نیست و این موضوع دلیل شهرت جزیره هنگام و ساحل نقره ای قشم محسوب می شود. چه در هنگام روز و چه در تاریکی شب به این ساحل بروید، برخورد نور با ذرات درخشان این ساحل، تلالو و درخشانی آن ها را چند برابر می کند. شب ها زیر نور ماه شاهد درخشش آبی رنگ از ماسه های ساحل نقره ای قشم خواهید بود و می توانید یکی از زیباترین منظره ها را در سفرتان به قشم ببینید.

پلانکتون ها آبی کننده آب جزیره هنگام قشم

چرا ماسه های ساحل نقره ای قشم درخشان هستند؟

طبق گفته کارشناسان زمین شناسی، دلیل درخشندگی ماسه های ساحل نقره ای هنگام قشم، به دلیل وجود کانی های سنگی براق است که نور را به شکل جالبی از خود انعکاس می دهند. البته صدف های دریایی پودر شده هم می تواند بر انعکاس نور ماسه های این ساحل موثر باشد. یکی دیگر از عوامل موثر در تلالو نور ساحل نقره ای قشم، وجود موجودات ریزی به نام فیتوپلانکتون ها هستند. پلانکتون ها در حالت معمولی چون دارای سبزینه هستند، رنگ آب دریا را به رنگ سبز تبدیل می کنند؛ هنگام تاریکی شب و همچنین در زمان گذر موج های نا آرام، پلانکتون ها نور آبی منتشر می کنند. به همین دلیل است که انعکاس نور درخشان آبی رنگ در ساحل نقره ای قشم در تاریکی شب بیشتر است و منظره زیباتری را هم می سازد.

ساحل درخشان و نقره ای رنگ

نحوه دسترسی به جزیره هنگام و ساحل نقره ای قشم

اگر با ماشین شخصی قصد سفر به جزیره هنگام و ساحل نقره ای را دارید، ابتدا باید خودتان را از بندرعباس به قشم برسانید. از جزیره قشم باید به اسکله کندالو یا اسکله شیب دراز بروید. فاصله بین بندر شهید ذاکری جزیره قشم و این اسکله در حدود ۶۰ کیلومتر است. در صورتیکه سفر هوایی به قشم در پیش رو دارید، فرودگاه قشم تنها ۱۲ کیلومتر از اسکله کندالو فاصله خواهد داشت و به راحتی می توانید به این اسکله دسترسی پیدا کنید. از طریق تهیه بلیط و سوار شدن به کشتی، قایق و یا شناورهای موجود در اسکله کندالو، می توانید به جزیره هنگام برسید. سفر آبی شما به سمت جزیره هنگام بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نمی کشد.

یکی از دلایل زیبا ماندن طبیعت خدادادی، عدم دخالت ما انسان هاست. در سال های اخیر مسافران مختلف می توانستند روی شن و ماسه های درخشان ساحل نقره ای هنگام قشم راه بروند و لحظات خوشی را برای خودشان ثبت کنند. متاسفانه به دلیل برداشتن ماسه های ساحل و آسیب رساندن به منظره زیبای ساحل نقره ای قشم، امروزه اجازه راه رفتن در این ساحل به مسافران داده نمی شود. البته شما از فاصله بسیار نزدیک از روی لنج و کشتی می توانید شاهد درخشندگی و زیبایی ساحل نقره ای جزیره هنگام باشید.

نحوه دسترسی به جزیره هنگام و ساحل نقره ای قشم

بهترین زمان برای سفر به ساحل نقره ای قشم

همانطور که می دانید، آب و هوای گرم و شرجی در جنوب ایران، باعث شده است تا مسافران در فصل تابستان محدودیت هایی برای رفتن به جزایر جنوبی داشته باشند. فصل پاییز و بهار بهترین زمان برای سفر به جزیره قشم و ساحل نقره ای جزیره هنگام است. اوایل زمستان هم گزینه خوبی برای سفر محسوب می شود؛ البته از قبل باید از آرام بودن دریا و برقراری سفر هوایی به قشم و سفر آبی به ساحل نقره ای هنگام قشم اطمینان حاصل کنید. هنگام رفتن به جزیره هنگام همراه داشتن تجهیزات ضروری مانند عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر، دوربین و لباس مناسب را از یاد نبرید.

دیدنی های نزدیک

اشاره کردیم که این جزیره با وجود طول و عرض کمی که دارد، به دلیل وجود جاهای دیدنی زیبا و ماسه های درخشان در ساحل نقره ای قشم جایگاه ویژه ای در بین مسافران پیدا کرده است. شما می توانید در طول یک روز سفرتان به جزیره هنگام علاوه بر تماشای ساحل نقره ای از سایر جاهای دیدنی و تفریحات این جزیره هم استفاده کنید. اگر در پاییز و بهار به جزیره هنگام سفر کردید، سعی کنید صبح زود خودتان را به کنار ساحل برسانید. چرا که می توانید به تماشای دلفین های دوست داشتنی که صبح در کنار ساحل بالا و پایین می پرند، بنشینید. بیشتر از ۲۰ گونه دلفین در آب خلیج فارس وجود دارند که تماشای توانایی آنها جالب خواهد بود.

علاوه بر خلیج دلفین ها، یک بازار محلی سنتی و زیبا هم در جزیره هنگام وجود دارد. در این بازار، انواع زیورآلات دست ساز مانند گوشواره، دستبند و گردنبند وجود دارند که از صدف ساخته شده اند. همچنین انواع ادویه ها و خوراکی های جنوبی هم در این بازار پیدا می شود. خانه واحدی، تندیس سنگ مادر و دختر، بندر چارک، قلعه اژدها، صخره های کاتب نگر، تاسیسات بندری انگلیس، مسجد عمر فاروق، پارک هنگام، باغ عباسی و کشتی به گل نشسته پرتغالی ها از دیگر جاهای دیدنی جزیره هنگام هستند که در نزدیکی ساحل نقره ای هنگام قشم قرار دارند.

همچنین از دیگر سواحل جزیره هنگام می توان به ساحل غُبانه، ساحل شغابی، ساحل خنیزی، ساحل خَماسی و ساحل رویایی اشاره کرد که هر کدام می توانند تجربه ای متفاوت باشند.

هتل های نزدیک

در جزیره کوچک هنگام هیچ هتلی برای استقرار وجود ندارد. اما در عوض چندین اقامتگاه گردشگری دنج و راحت مانند اقامتگاه دلفین، اقامتگاه هنگامی و اقامتگاه گاروم زنگی در کنار چندین سوئیت در جزیره هنگام وجود دارند که در صورت تمایل در آنها ساکن شوید. البته شاید مثل بیشتر مسافرین دلتان بخواهد با رزرو هتل های قشم، در این جزیره مستقر شوید و تنها بخشی از روز را برای سفر به جزیره هنگام و ساحل نقره ای هنگام قشم اختصاص دهید. بدین منظور می توانید در هتل خلیج فارس، هتل آپارتمان سولار قشم، هتل رویال و هتل مارینا قشم که نزدیکترین هتل های جزیره قشم به ساحل نقره ای است، مستقر شوید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا