» گوناگون » آشنایی با گردشگری سلامت
گردشگری سلامت
گوناگون

آشنایی با گردشگری سلامت

۲۱ آبان ۱۳۹۷ 8۰973

گردشگری و سفر به دلایل و قصد های گوناگونی صورت گرفته و همه روزه گردشگران و مسافران هرکدام با قصد و نیتی راهی سفر به مقاصد و شهرهای گوناگون و حتی کشورهای مختلف می شوند، یکی از انواع گردشگری، گردشگری سلامت بوده که اخیرا ارزش و اهمیت بالایی پیدا کرده و همه روزه سفر های بسیاری با این قصد در جهان صورت می پذیرد.

اگر می خواهید با گردشگری سلامت بیشتر آشنا شوید، با وبلاگ اقامت ۲۴ در معرفی و آشنایی با این نوع از گردشگری همراه باشید.

 

مقاله مرتبط : “گردشگری روستایی لذت بخش ترین نوع سفر”

مقاله مرتبط : “شهرهای توریستی ایران و جاذبه های گردشگری آنها”

گردشگری سلامت
این نوع از گردشگری به منظور حفظ و یا دست یابی مجدد به سلامت جسمی و ذهنی صورت گرفته

گردشگری سلامت چیست

هرگاه فرد یا افرادی برای استفاده و بهره مندی از خدمات درمانی و پزشکی راهی شهر و یا کشوری دیگر شده تا فرایند درمان خود را در آن مقصد انجام داده و سپس به شهر محل سکونت خود بازگردد، گفته می شود که گردشگری سلامت شکل گرفته است.

این نوع از گردشگری به منظور حفظ و یا دست یابی مجدد به سلامت جسمی و ذهنی صورت گرفته و مدت آن بیشتر از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال است.گردشگری سلامت در خارج از محل سکونت شکل گرفته و در آن از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی در مقصد مورد سفر استفاده می شود.

گردشگری سلامت
این نوع از گردشگری پس از یونان به سایر کشورهای اروپایی و دیگر نقاط جهان گسترش پیدا کرده

تاریخچه گردشگری سلامت

بر اساس نظریه برخی از کارشناسان اولین شکل گیری گردشگری سلامت به یوتان و روم باستان بازگذشته و یونانی ها نخستین افرادی بوده که برای انجام درمان و حصول سلامت به نقاط مختلف سفر کرده اند.

این نوع از گردشگری پس از یونان به سایر کشورهای اروپایی و دیگر نقاط جهان گسترش پیدا کرده و افراد بسیاری از گذشته های دور برای درمان و بهره مندی از خاصیت های درمانی به مناطق خاص مانند آب های معدنی و چشمه های آبگرم سفر می کردند.

گردشگری سلامت

دلایل شکل گیری گردشگری سلامت

یکی از اصلی ترین دلایل شکل گیری گردشگری سلامت و یا همان توریسم درمانی، بهره مندی از نرخ پایین خدمات، تخصص و یا هر دو آن در شهر و یا کشور مقصد سفر است.

در این گردشگری نوعا گردشگران برای بهره مندی از موارد ذکر شده فوق رنج سفر را بر خود خریده و راهی مقاصد گوناگون می شوند و بهترین و کم هزینه ترین نتیجه را حاصل کنند.

گردشگری سلامت
گردشگری سلامت، هرگونه سفر به مقاصدگوناگون را  برای و حصول مجدد و ارتقای سلامت دربر گرفته

انواع گردشگری سلامت

گردشگری سلامت، هرگونه سفر به مقاصدگوناگون را  برای و حصول مجدد و ارتقای سلامت دربر گرفته و خدمات ارائه شده در گردشگری سلامت بستگی به انتخاب گردشگر داشته و انواع گوناگونی دارد.
در گردشگری سلامت همه نوع خدمات درمانی و پزشکی از قبیل دندان پزشکی، جراحی های زیبایی، قلب و هر گونه جراحی ها و فرایند درمان ارائه می شود.

دلایل سفر به ایران برای گردشگری سلامت

از سال ۱۳۸۲ تورسیم درمانی در ایران مورد توجه قرار گرفته و مسئولان به قصد درآمد زایی، اشتغال زایی و جذب گردشگران خارجی تلاش کرده تا این شاخه از صنعت گردشگری را در ایران توسعه داده و کیفیت و تنوع آن را به جهانیان معرفی کنند.

اخیرا نیز توجه گردشگران به بهره مندی از خدمات درمانی و گردشگری سلامت ایران بسیار افزایش یپدا کرده و همه روزه افراد بسیاری به این قصد به ایران و شهر های این کشور سفر می کنند.

برخورداری ایران از آب هوای مناسب، تجهیزات پزشکی با کیفیت، پزشکان باتجربه و کارآمد و نیز پیشرفت علم، این کشور را به یکی از مقاصد پرطرفدار برای گردشگری سلامت بدل ساخته است .

همچنین پایین بود هزینه درمان در این کشور نسبت به کشور های اروپایی و سایر کشور های همسایه، نرخ مراجعه به منظور دریافت خدمات پزشک این کشور را افزایش چشم گیری بخشیده است.

گردشگری سلامت
گردشگری سلامت همیشه نباید با مداخلات پزشکی و درمان های دارویی همراه بوده

استفاده از آب های معدنی و چشمه های آب گرم

گردشگری سلامت همیشه نباید با مداخلات پزشکی و درمان های دارویی همراه بوده و هنگامی که برای بهره مندی از خاصیت های درمانی یک چشمه آبگرم و یا آب معدنی به نقطه ای سفر می کنیم، به این گونه سفر نیز گردشگری سلامت گفته می شود.

 

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×