جاهای دیدنی کرمانشاه

سرآب نیلوفر کرمانشاه و جاذبه‌ های اطراف آن

سرآب نیلوفر کرمانشاه در ۲۲ کیلومتری جاده اصلی کرمانشاه به کوزران در غرب شهرستان کرمانشاه واقع شده و یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان کرمانشاه است که به‌عنوان پنجاه و پنجمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است. سراب نیلوفر کرمانشاه به دلیل نزدیک بودن به شهرستان کرمانشـاه و نیز احداث پارک در محیط اطراف آن، یکی از تفرجگاه‌های زیبـای اسـتان کرمانشـاه محسوب می‌شود و مـورد استقبال بازدیدکنندگان بسـیاری قـرار می‌گیرد. اگر قصد سفر به دریاچه سراب نیلوفر کرمانشاه و تماشای زیبایی‌های اطراف آن را دارید تا انتهای این مطلب با اقامت ۲۴ همراه باشید.

سرآب نیلوفر کرمانشاه کجاست؟

در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه، ابتدای منطقه سنجابی و دامنـه کـوه کماجـار، دریاچـه کوچکـی بـه چشـم می‌خورد کـه همچـون استخری طبیعی خـود را در گوشه‌ای از طبیعت جای‌داده اسـت. این دریاچـه با نام سراب نیلوفر شناخته می‌شود چرا‌ کـه مملو از گل‌های نیلوفر اسـت کـه در فصـول گـرم سـال غنچه‌ها و برگ‌هایش آن را بر سطح آب می‌گسترانند.
سراب نیلوفر کرمانشاه یکـی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری کرمانشـاه بشمار می‌آید که به‌خصوص در ماه‌های گرم سال مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می‌گیرید. این جاذبهٔ گردشگری کرمانشاه مساحتی حدود ۲۵ هکتار  دارد و در ارتفاع ۱۳۳۱ متری از سطح دریا واقع شده  است. سراب نیلوفر توسط سازمان میراث‌فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ به‌عنوان پنجاه و پنجمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایـران قـرار گرفتـه اسـت.

ویژگی‌ های سرآب نیلوفر کرمانشاه

سـرآب‌هـا، چشمه‌های گردآمده هسـتند کـه منطقهٔ وسـیعی را در برمی‌گیرد، ایـن واژه بیشتر در منطقه غرب کشور استفاده می‌شود و در سایر نقاط ایران با این مضمون خوانده نمی‌شود.
احتمالاً دوست دارید درباره علت نام‌گذاری سرآب نیلوفر کرمانشاه (که به‌غلط سراب نیز گفته می‌شود) هم بیشتر بدانید. وجـه تسمیهٔ این سـراب به دلیـل وجـود گونه بسیار زیبـای نیلوفر زرد به حالت شـناور و غوطه‌ور به‌صورت انبـوه بـوده اسـت کـه ریشه در اعتقادات و باورهای مردم کرمانشاه دارد. به همیـن دلیـل جایگاه ویژه‌ای در ادیـان، نقوش و معماری ایـران باستـان دارد که یکی از نمونه‌های بارز آن را در نقوش طاق‌بستان کرمانشاه می‌توان دید.
بـه باور برخی مورخان، نیلوفرهای آبی که در نقش‌برجسته‌های طاق‌بستان دیده می‌شود بـا الهـام از نیلوفرهای سراب نیلوفر در دل کوه نقـش بسته‌اند. آب سـراب نیلوفـر آن‌چنان زلال اسـت که ساقه گل‌های نیلوفر از زیـر آن به‌وضوح نمایـان اسـت. عمق بعضی قسمت‌های این سـراب به بیـش از ۳۲ متر می‌رسد. همچنین این سـراب دارای غارهای زیرزمینی و چند چشمه جوشان اسـت کـه آب آن را تأمین می‌کننـد.
در سال های اخیر به دلیل به دلیل کاهش بارندگی ها و برداشت بی رویه آب، این سرآب دچار خشکسالی شد و اثری از نیلوفرهای آن باقی نمانده است.

سراب نیلوفر کرمانشاه

داستان دریاچه نیلوفر آبی

اغلب در کنار مراکز تفریحی و بناهای تاریخی به جا مانده از گذشته، داستان ها و نقل های گوناگونی وجود دارد که بین مردم محلی آن منطقه رد و بدل می شود. برخی از این داستان ها واقعی هستند اما برخی نیز ممکن است حقیقت نداشته باشند. یکی از این داستان ها به گنجی که در دل دریاچه قرار گرفته اشاره می کند. این گنج مربوط به خسرو پرویز پادشاه معروف دوره ساسانی می شود. با گذشت سالیان دراز هنوز هیچ گنجی از دل این دریاچه بیرون آورده نشده است.

آدرس و مسیر دسترسی

فاصله سرآب نیلوفر تا کرمانشاه ۲۰ کیلومتر است و این دریاچه در روستای سرآب نیلوفر قرار دارد.
برای بازدید از دریاچه سرآب نیلوفر در شهر کرمانشاه وارد بلوار دولت‌آباد شوید و با کمک تابلوهای راهنما به جاده سرآب نیلوفر بروید و به سرآب نیلوفر برسید. در محوطه دریاچه پارکینگی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

بهترین زمان سفر

نیلوفرهای آبی در سراب نیلوفر بـه رنـگ زرد و سفید رشد مـیکننـد و فصـل گـل دهی ایـن نیلوفرها بهار و اوایـل تابستان می باشد.
بنابراین برای دیدن زیبایی‌های این دریاچه بهتر است در فصل بهار و تابستان به آن سفر کنید و بعضی از ماه های فصل پاییز فصل پاییز (مهر و آبان) هم برای سفر به دریاچه سرآب نیلوفر کرمانشاه پیشنهاد می شود.

تفریحات اطراف دریاچه

دریاچه سرآب نیلوفر کرمانشاه یکی از مقاصد جذاب برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری در طبیعت است. اگر قصد اقامت چند ساعته در این منطقه را دارید، امکانات خوبی از جمله پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق‌هایی برای اقامت خانوادگی و بوفه فراهم شده است.
شنا، قایق‌سواری، برپایی کمپ و چادر زدن در اطراف دریاچه هم می‌تواند تجربه متفاوتی را برای شما رقم بزند. دریاچه سرآب نیلوفر کرمانشاه پناهگاه مناسبی برای آبزیان، پرندگان مهاجر و بومی می‌باشد که همین موضوع امکان انجام فعالیت‌هایی همچون ماهیگیری و پرنده نگری را هم فراهم کرده است.

جاذبه‌ های گردشگری نزدیک سرآب نیلوفر

از جمله جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه که در نزدیکی سرآب نیلوفر قرار دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاروانسرای شاه‌عباسی ماهیدشت

کاروانسرای شاه‌عباسی ماهیدشت به فاصله ۳۴ کیلومتری سراب نیلوفر کرمانشاه قرار دارد.
کاروان‌سرای ماهیدشت با حدود ۴۵۰۰ مترمربع و چهار سالن و سه شاه‌نشین و بیش از سی و پنج حجره به هتل‌های لاله تغییر نام داده است.

تالاب هشیلان

تالاب هشیلان نیز از نقاط دیدنی کرمانشاه در حدود ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهر و به فاصله ۳۴ دریاچه سرآب نیلوفر قرار دارد. نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بدین ترتیب نام هشیلان به معنی لانه ماران است؛ چراکه در این تالاب تعداد زیادی مار به‌ویژه مار آبی و مار چلیپر زندگی می‌کنند.

سراب نیلوفر

تکیه معاون الملک

قدمت تکیه معاون الملک در دورهٔ قاجار یعنی ۱۱۴ سال پیش بازمی‌گردد. فاصلهٔ این جاذبهٔ گردشگری کرمانشاه تا سرآب نیلوفر ۲۳ کیلومتر است. تزیینات این تکیه با کاشی‌هایی با طرح‌هایی کمتر دیده شده از ایران باستان که با رنگ‌های طبیعی رنگ‌آمیزی شده‌اند، این بنا را به یک جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد تبدیل کرده‌اند.

طاق بستان

مجموعه طاق بستان به فاصله ۳۶ کیلومتری از دریاچه سرآب نیلوفر کرمانشاه قرار دارد. سنگ‌نگاره‌ها، کتیبه‌ها، سنگ‌نبشته‌های دوران ساسانیان و وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاه برای مسافران تبدیل نموده است.

بیستون

منطقه حفاظت شده بیستون در ۶۵ کیلومتری سرآب نیلوفر کرمانشاه قرار دارد. این شهر به‌تنهایی آثاری از ادوار مختلف تاریخی ایران شامل ماد، هخامنشی، سلوکی، اشکانی، ساسانی، ایلخانی و صفویه را دل خود جای‌داده است.

از دیگر جاهای دیدنی نزدیک سراب نیلوفر کرمانشاه مراکز و جاهای دیدنی دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید. از جمله این جاذبه ها می توان به غار قوری قلعه، روستای عمرمل، غار دو اشکفت، مسجد عمادالدوله، موزه پارینه سنگی زاگرس یا تکیه بیگلر بیگی، مسجد جامع کرمانشاه و غار طلسم اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای رفتن به این مکان ها باید از خودرو استفاده کنید.

هتل‌ های نزدیک به سرآب نیلوفر کرمانشاه

مسافرانی که برای دیدن دریاچه سرآب کرمانشاه به این شهر سفر می‌کنند، می‌توانند برای اقامت در نزدیکی دریاچه، از میان هتل‌ های کرمانشاه هتل هایی که از امکانات و خدمات خوبی برخوردار هستند را انتخاب نمایند.

هتل سینا کرمانشاه

فاصله هتل سینا تا سرآب نیلوفر ۲۷ کیلومتر و ۴۸۷ متر می باشد. این هتل در دو طبقه دارای ۲۶ اتاق مجهز به امکانات رفاهی می باشد. نزدیک بودن به کافه‌ها، رستوران‌های خیابان فردوسی، باغ پرندگان، مناطق بیگلربیگی، باغ گل ها و معاون الملک از امتیازات این هتل به شمار می آید. هتل سینا دارای امکاناتی همچون لابی، رستوران، اینترنت، کافی شاپ، تاکسی سرویس، پارکینگ است.

هتل کوروش کرمانشاه

فاصله هتل‌آپارتمان کوروش تا سرآب نیلوفر ۲۶ کیلومتر می‌باشد. هتل‌آپارتمان سه ستاره کوروش در ۶ طبقه ساخته شده است و ۲۸ اتاق ۸۰ متری مجهز به امکانات رفاهی و خدماتی مطلوبی است. این مسافران نظران مثبتی درباره نظافت هتل، برخورد خوب کارکنان، امکانات کامل اتاق‌ها هتل نظرات مثبتی را دریافت کرده است.

هتل آزادگان کرمانشاه

هتل چهار ستاره آزادگان کرمانشاه در سال ۱۳۹۷ مورد بازسازی قرار گرفت. هتل دارای ۱۱۱ اتاق و سوئیت با امکانات رفاهی مناسب می‌باشد. موقعیت مکانی هتل موجب دسترسی آسان به شکارگاه خسروپرویز تنها شکارگاه بازمانده از دوره ساسانیان و اماکن دیدنی و تاریخی دیگر از جمله طاق‌بستان گردیده است.

هتل لاله بیستون (کرمانشاه) بیستون

قدمت هتل لاله بیستون کرمانشاه به دوران صفویه بازمی‌گردد و در گذشته به کاروان‌سرای عباسی نیز معروف بوده است. از ویژگی‌های این هتل نزدیکی به آثار تاریخی می‌باشد. اتاق‌های این هتل در طبقه همکف قرار دارند. آخرین بازسازی فضای سنتی این مجموعه در سال ۱۳۹۴ صورت‌گرفته و با تجهیزات حفاظتی پیشرفته و سایر امکانات رفاهی، شرایط حضور پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی را به بهترین شکل ممکن فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا