» گوناگون » آشنایی با خصوصیات اخلاقی در ایران
آشنایی با خصوصیات اخلاقی در ایران
گوناگون

آشنایی با خصوصیات اخلاقی در ایران

۲۰ آذر ۱۳۹۷ 55۳۱12,478

ایران کشور پهناوریست که کُرد، ترک، لُر، بلوچ، فارس و عرب را در گوشه و کنار خود گرد هم آورده و هر یک خصوصیات مردم ایران و روحیات منحصر به فردی دارند و همین باعث شده تا در شهرهای مختلف روحیات، خصوصیات اخلاقی ایرانیان و علایق خاصی را شاهد باشیم. در ادامه این مطلب به بررسی کامل اخلاق مردم ایران، خصوصیات اخلاقی ایرانیان و مردم شهرهای ایران و ویژگی مردم ایران می پردازیم پس با وبلاگ اقامت۲۴ همراه باشید تا با خصوصیات ایرانی ها به خوبی آشنا شوید.

ادامه مقاله مرتبط : “مهمان نوازی ایرانیان”

مقاله مرتبط : “چرا فرش ایرانی ؟”

iranian moral characteristic6

فهرست این مطلب

خصوصیات کلی اخلاقی ایرانی ها

خصوصیات اخلاقی ایرانیان در شهرهای مختلف ایران با هم تفاوت زیادی دارد، اما افرادی از که سایر کشورها، ایران را برای سفر یا زندگی انتخاب میکنند، برخی از خصوصیات اخلاقی ایرانیان را در بین تمام مردم این سرزمین مشترک می بینند که شاید ما تا بحال آنها را درک نکرده ایم. برای مثال، زیرکی و تیزهوشی از جمله خصوصیات اخلاقی ایرانی ها از نقطه نظر فلاندن، میلسپو و ویلیام بیمن؛ پژوهشگر نام آشنای آمریکایی می باشند که تا حد زیادی سواد و شعور سیاسی ایرانیان را نشان می دهد.

شاید این سوال پیش بیاید که مردم ایران چگونه مردمی هستند؟ و ویژگی اقوام ایرانی چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت مهمان نوازی، شجاعت، به کار بردن کلمات ظریف و شاعرانه در کلام، گشاده رویی و تعارفی بودن و وابستگی زیاد به میهن، فردگرایی و عدم تمایل به کارهای گروهی از خصوصیات اخلاقی ایرانیان و ویژگی های رفتاری ایرانیان می باشد و مردم ایران در اکثر کشورهای دنیا با این خصوصیات و روحیه اخلاقی شناخته شده اند. اگر بخواهیم به ویژگی های منفی ایرانیان اشاره کنیم شاید بتوانیم به تعارف بیش از حد آنها اشاره کنیم.

خصوصیات اخلاقی لرهای غیور

خصوصیات اخلاقی لُرهای خوشزبان ایران را اگر بخواهیم در یک کلمه خلاصه کنیم، چیزی جز غیور بودن و سرسختی نیست. تاریخ ایران نشان داده است که مردم لُر، زن و مرد، غیرت و تعصب خاصی بر سرزمینشان داشته و دارند و می توان گفت که غیرتی ترین شهر ایران به حساب می آیند. یکی از مهم ترین ویژگی و خصوصیات لرها، روحیه ی مبارزه طلبی آنها می باشد و شاید به همین خاطر است که در اکثر فیلم های تاریخی ایران، مردان غیور لُر اسلحه و تفنگ را به هیچ عنوان از خود دور نمی کردند. پس اگر بخواهیم بگوییم که لر ها به چی معروفن می توانیم به روحیه مبارزه طلبی آنها اشاره کنیم.

شهامت در زنان یکی از خصوصیات اخلاقی ایرانیان و زن های لر به صورت همیشگی در شهرهای استان لرستان می باشد که پا به پای مردان تا امروز محکم و غیور ایستاده و لطافت زنانه را با شجاعت مردانه به خوبی تلفیق کرده اند. برای مثال، بی بی مریم، یکی از سرداران و مبارزان بزرگ و غیور در زمان مشروطه می باشد که خصوصیات اخلاقی یک لُر واقعی را به تصویر کشیده است پس می توانیم این قوم را به عنوان غیور ترین قوم ایران بشناسیم.

خصوصیات اخلاقی مردم یاسوج

یکی از خصوصیات خوب و بارز زنان و مردان یاسوج سادگی و ساده زیسیتی آنها است. مردم یاسوج به دلیل زندگی در محیط طبیعی و حضور در طبیعت از پیچیدگی های مردم شهرهای بزرگ دور بودند به همین دلیل زود به دیگران اعتماد می‌ کنند و افرادی روراست و مهربان هستند. مردم یاسوج هیجان و احساسات خود را به آسانی بروز می‌ دهند. از مردم یاسوج همچنین می توان به عنوان خوش اخلاق ترین قوم ایران یاد کرد.

آشنایی با خصوصیات اخلاقی در ایران

خصوصیات اخلاقی کردستان

مردم دلیر کُرد زبان ایران متعلق به شهر و استان خاصی نیستند و وقتی صحبت از کُرد و بیان ویژگی و خصوصیات اخلاقی آنها می شود، از کُرد کرمانج در خراسان شمالی گرفته تا کردهای سورانی در استان کردستان و مهاباد و کردهای جنوبی در کرمانشاه، قزوین و همدان و ایلام را شامل میشود. اگر این سوال برایتان پیش آمده است که کردها به چی معروفن؟ در پاسخ به این سوال شما می توانیم بگوییم که از مهم ترین خصوصیات اخلاقی قوم کُرد ایران، سرسختی و شجاعت بی مانند آنها می باشد که در نوشته های گزنفون؛ تاریخ نویس یونانی و دیودوروس؛ نویسنده ی شناخته شده، بارها به آن اشاره شده است.

اگر از اخلاق کردها بپرسید در پاسخ به سوال شما باید بگوییم که که از بهترین اخلاق مردم کردستان می توان به مواردی مانند: مهمان نوازی و روحیه ی جوانمردی و پهلوان منِشی و  شاد بودن از جمله خصوصیات اخلاقی کردها اشاره کرد. خصوصیات مردان کردستان و زنان کردستان نیز تنها به شجاعت و سرسختی محدود نمی شود و ویژگی های مثبت بسیار زیادی دارند که بدون شک در طول سفر بارها و بارها با این خصوصیات اخلاقی روبرو شده اید. جشن های عروسی و پوشش بسیار زیبای زنان با رنگ های شاد در دشت های سرسبز، یکی از بهترین تابلوهای نقاشی طبیعی دنیاست که شاد زیستی کُردهای غیور و دلیر ایران را نشان می دهد. همچنین می توان از این قوم به عنوان با غیرت ترین قوم ایران یاد کرد.

خصوصیات کردهای ایلام

خصوصیات اخلاقی مردم ایلام

یکی از ویژگی های مثبت مردم ایلام جدا از شهامت و شجاعتشان این است که زندگی آنها به صورت به خصوصی با رقص، موسیقی و برپایی جشن‌ های مختلف پیوند خورده است. آنها هر زمانی که فرصتی برای شادی پیدا شود از آن زمان بهره می‌ برند و در کل می‌ توان کردهای ایلام  را ملتی شاد و شادزیست به حساب آورد. از این رو می توان شهر ایلام را به عنوان یکی از خوش اخلاق ترین شهر ایران معرفی کرد.

خصوصیات اخلاقی مردم بیجار

بیجار از شهرهای استان کردستان و از مرتفع‌ ترین شهرهای ایران است. این شهر در شرق استان کردستان و در همسایگی استان‌ های زنجان و همدان واقع شده است. مردم بیجار مردمانی پایبند به رسم و رسوم ها هستند و همواره آداب قدیمی را در مراسم های خود مانند مراسم عروسی و غیره رعایت می کنند. از دیگر خصوصیات مثبت بیجار می توان هنرمند بودن آنها اشاره کرد و به همین دلیل یکی از سوغات مشهور بیجار قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم و…‌ است که درست کردن تک تک آنها هنر بسیاری می خواهد.

خصوصیات اخلاقی مردم کرمانشاه

مردم کرمانشاه مردمانی بسیار مهربان، مهمان نواز و دلیر هستند به همین دلیل در پاسخ به سوال کرمانشاهی ها به چه معروفند نمی توانیم یک پاسخ کلی به شما بدهیم. از خصوصیات اخلاقی ایرانیان و خصوصیات مردان کرمانشاهی می توان به شجاع و دلیر بودن آنها اشاره کرد که این ویژگی یکی از بارزترین خصوصیات مردان کرد کرمانشاه و خصوصیات اخلاقی مردان کرمانشاهی است. از خصوصیات خصوصیات زنان کرمانشاهی نیز می توانیم به دلیری آنها و مهربانی و یاری دهنده بودنشان یاد کرد. البته که دلیری و با غیرت بودن از خصوصیات اخلاقی ایرانیان در همه شهرها است.

خصوصیات اخلاقی تُرک های آذری زبان ایران

اگر اهل سفر و ایران گردی باشید، بدون شک متوجه شده اید که اکثر شهرهای ایران به زبان تُرکی صحبت می کنند اما زبان هر شهر تفاوتهای کمی دارد. این تفاوت بخاطر تنوع بسیار بالا در گویش های مختلف است که ریشه ی اصلی تمام آنها زبان تُرکی می باشد. ترکی سنقری، ترکی افشاری، ترکی خلجی، ترکی قشقایی و ترکی شاهسونی از جمله گونه های مختلف زبان ترکی در ایران هستند. جدای از تفاوت های اندک در زبان تُرکی، خصوصیات اخلاقی تُرک زبانان ایران را می توان در وطن دوستی باقر خان و ستار خان دید که داستان شهامت این دو رهبر غیور ترک زبان را بارها شنیده ایم و قطعا افتخار کرده ایم.

در پاسخ به سوال ترک ها به چه چیزی معروفند؟ می توانیم بگوییم که مهمان نوازی، تعصبات مذهبی و علاقه ی زیاد به امام حسین (ع)، هنر بی بدیل زنان و مردان، غیرت و شجاعت از جمله اخلاق آذری ها و به طور کلی تر اخلاق ترک ها می باشد که از گذشته تا امروز به عمل ثابت شده اند. در ادامه به بررسی دقیق تر پاسخ سوال ترک ها چه خصوصیاتی دارند؟ می پردازیم پس با ما همراه باشید.

خصوصیات تبریزی ها

تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از بزرگ‌ ترین و پرجمعیت‌ ترین شهرهای ایران محسوب می شود. این شهر در زمان حکومت صفویان پایتخت و مهم‌ ترین شهر کشورمان بود. تبریز از دوران صفویان تا به امروز شاهد پیشرفت‌ های زیادی در سطح ملی و جهانی بوده است به همین دلیل مردم تبریز مانند دیگر شهرها از  ویژگی های اخلاقی ایرانیان و فرهنگی بسیار مثبتی دارند.

اگر جزو کسانی باشید که با تاریخ علاقه داشته باشید با کمی مطالعه نقش پررنگ مردم تبریز در رویدادهای ملی کشورمان را متوجه شده اید. فعالیت‌ های آزادی‌ خواهانه ستارخان و باقرخان و مقاومت مردم تبریز در برابر استبداد حکومت‌ های فاسد گذشته از نمونه‌ هایی هستند که می‌ توان به وسیله آنها به وطن‌ پرستی و میهن‌ دوستی مردم شهر تبریز پی برد. به همین دلیل می توان گفت که تبریزی ها یکی از اقوام غیور ایران هستند.

مردم تبریز به داشتن تعصب ملی و مذهبی نیز شهرت دارند. با توجه به اینکه تبریزی‌ ها، آذری زبان و پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند، دربرابر زبان و مذهبی که دارند، بسیار متعصب به‌ نظر می‌ رسند. خوب است بدانید که این مردم برخلاف داشتن این تعصبات، مردم سایر زبان‌ ها و مذاهب را نیز در شهر خود پذیرا بوده اند؛ به گونه ای که مردم فارس زبان و قومیت‌ های مسیحی، کلیمی و زرتشتی نیز در تبریز زندگی می‌ کنند.

از دیگر ویژگی های مثبت مردم تبریز می توان به هنرمند بودن آنها اشاره کرد. مردم تبریز و درکل همه آذری زبان‌ های کشورمان از ذوق هنری بالایی برخوردار هستند. مردم تبریز هم در شعر و ادبیات مشاهیر بزرگی را در میان خود پرورش داده‌ اند و هم در صنایع‌ دستی حرف‌ های زیادی برای گفتن دارند. فرش تبریز از شهرت جهانی برخوردار است و صنایع چرم‌دوزی این شهر هم توانسته در مدت‌ زمان کوتاهی در برابر قاچاق کفش‌ و سایر کالاهای چینی بایستد.

خصوصیات اخلاقی مردم اردبیل

خصوصیات اخلاقی مردم اردبیل

اردبیل از مناطق بسیار قدیمی ایران است که بر اساس شواهد و قرائن یافت شده، در حدود ۵ هزار سال قدمت دارد. در لوحه های گلی سومریان از این شهر به نام آرتا یا آراتتا یاد شده است. مردم اردبیل مردمانی دلیر و شجاع هستند و به عنوان یکی از غیرتی ترین قوم ایران شناخته می شوند. مانند دیگر اقوام ایرانی اردبیلی ها مردمانی بسیار مهمان نواز و مهربان هستند و همانطور که در جریان هستید این ویژگی یکی از خصوصیات اخلاقی ایرانیان است که در سرتاسر دنیا با آن به نحوی شناخته می شویم.

خصوصیات اخلاقی مردم خوی

شهرستان خوی یکی از شهرستان های آذربایجان غربی که در شمال غربی ترین نقطهٔ ایران قرار دارد. آذربایجان و در مرز کشور ترکیه واقع شده است و مرکز این شهرستان شهر خوی است. مردم خوی مردمانی مهربان و پایبند به آداب و رسوم هستند از این رو می خواهیم به چند مورد از این آداب و رسوم اشاره کنیم.

یکی از رسم های زیبا مردم خوی در ایام نوروز شکل می گیرد، رسم تکم چی ها که در حال حاضر کمی در بین مردم کمرنگ شده است، است این در حالی است که در گذشته نه چندان دور، ورود تکم چی و شنیدن صدای آوازش در کوی و برزن شهر و روستاهای خوی، نویدی برای در راه بودن نوروز بود. یکی دیگر از این مراسم ها، مراسم شال اندازی سنت و آیینی است که با همه زیبایی و صفایی که دارد آرام آرام در حال خروج از زندگی شهری است ولی هنوز در بیشتر مناطق روستایی خوی هنوز هم معمول است. مردم خوی مردمی وطن دوست هستند و این موضوع به وضوح با مطالعه تاریخ قابل رویت است. همچنین مردم خوی نیز مانند دیگر ایرانیان بسیار مهمان نواز و هنرمند هستند. از دیگر ویژگی های اخلاقی مردم خوی می توان به غیرت و پایبند بودن آنها به آداب مذهبی اشاره کرد.

خصوصیات اخلاقی مردم خلخال

خلخال از مناطق قدیمی و تاریخی آذربایجان است. در شهرستان خلخال همچون سایر شهرستان های استان اردبیل هنرهای دستی از رواج و قدمت زیادی بهره برده است که بیش تر این صنایع توسط دستان هنرمند زنان و دختران محلی انجام شده است. یکی از خصوصیات اخلاقی مردم خلخال که به آن شهرت دارند، مهمان نوازی است. مردم خلخال مردمانی دلیر و شجاع بوده به زبان آذری صحبت می کنند و دارای مذهب شیعه و دین اسلام هستند. یکی دیگر از نکات جالبی که خوب است درباره مردم خلخال بدانید این است که شغل اصلی مردم این منطقه کشاورزی، دامداری و پرورش زنبور عسل است.

خصوصیات اخلاقی مردم ترک زنجان

مردم ترک زنجان بسیار به دین اسلام و مذهب شیعه پایبندند و نسبت به آن تعصب خاصی دارند. چنانچه در سفرنامه های جهانگردان نیز، این مردمان در هر دوره ای پایبند دین نشان داده شده اند. از جمله ویژگی های بارز مردم زنجانی به خصوص مردم ترک زنجان، مهمان نواری آنها است که برای مهمان اهمیت زیادی قائل اند. از خصوصیات مردان ترک زنجان می توان به غرور آنها اشاره کرد به گونه ای که بسیاری از جهانگردانی که به ایران سفر کرده اند، در سفرنامه های خود غرور و شأن مردم ترک و ترک زنجان را به تصویر کشیده اند.

آشنایی با خصوصیات اخلاقی در ایران

خصوصیات فارس ها

اگر بخواهیم از خصوصیات فارس های ایران بگویم باید بگوییم که فارس‌ ها یا همان پارس ها و فرهنگ آنها بر جمعیت ایران غالب است و مطابق با برآوردهای انجام شده این قوم ۶۱ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌ دهند. اقوام فارس اکثرا در شهرهای بزرگ تر مانند تهران، اصفهان، مشهد، شمال، یزد و شیراز زندگی می کنند و به همین دلیل بیشتر اخلاق ایرانیان و خصوصیات ایرانیان را در خود دارند. زبان رسمی این اقوام فارسی است و این اولین زبان برای اقوام فارس‌ ها است و اقلیت‌ های قومی نیز از آن به عنوان زبان دوم استفاده می‌ کنند و در این میان تنها لهجه ها کمی با یکدیگر فرق دارند. فارس‌ ها میراث فرهنگی غنی دارند و اکثر فارس‌ ها مسلمان شیعه هستند. در ادامه به بررسی به خصوصیات اخلاقی شهرهای اقوام فارس می پردازیم.

خصوصیات اخلاقی اصفهان

در مرکز ایران، اصفهان با هنر و معماری باشکوه نه تنها برای ایرانی ها بلکه در تمام دنیا شناخته شده می باشد. در حالت کلی اگر بخواهیم خصوصیات اخلاقی اصفهانی ها و خلق و خوی مردم اصفهان را معرفی کنیم، قطعا هنرمندی و عشق و علاقه ی زیاد به حک کردن طرح و نقوش ظریف بر روی ظروف نقره و مس در راس قرار خواهد گرفت.

اگر این سوال برای شما ایجاد شده است که اصفهانی ها به چی معروفن؟ در پاسخ به سوال شما می توانیم بگوییم که یکی از خصوصیات اخلاقی اصفهانی ها که ابن بطوطه به آن اشاره کرده است، شجاعت و نترسی آنها می باشد و البته نمی توان از شیرین زبانی، زیرکی و هوش زیاد و نکته سنج بودن آنها غافل شد.

خصوصیات اخلاقی مردم تربت حیدریه

تربت‌ حیدریه شهری در استان خراسان رضوی است. تربت‌ حیدریه به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ ترین مراکز تولید زعفران شناخته می‌ شود و عرفای زیادی را در دل خود پرورش داده است. از خصوصیات اخلاقی مردم تربت حیدریه می توان به فرهنگ پوشیدن لباس های محلی اشاره کرد که امروزه در کمتر شهری در ایران شاهد آن هستیم. مردم تربت حیدریه رسم و رسومات مخصوص به خود را برای مراسم های عروسی و خواستگاری شان دارند و در کل مانند اکثر خصوصیات اخلاقی ایرانیان مردم تربت حیدریه نیز مردمانی صمیمی، مهمان نواز و هنرمند هستند.

خصوصیات اخلاقی مردم تهران

اگر بخواهیم از اخلاق مردم تهران و صفات مردم تهران بگوییم کمی کار دشواری را در پیش داریم به این دلیل که مردم با همه قومیت ها در شهر تهران زندگی می کنند و به همین دلیل نمی توانیم به طور دقیق بگوییم که مردم شهر تهران به چه صفت هایی معروف هستند زیرا مردم این شهر روحیات و خصوصیات متنوعی دارند. اما اگر بخواهیم که به سوال تهرانی ها به چی معروفن؟ پاسخ دهیم می توانیم درباره خصوصیات مردم تهران و صفت های مردم شهر تهران موارد متنوعی را نام ببریم برای مثال، از صفت های مردم تهران می توان مانند تمامی ایرانی ها به مهمان نوازی آنها، هنرمندی بودنشان و … اشاره کرد. اگر بخواهیم از صفت های زیبای مردم شهر تهران بگوییم می توانیم به این مورد اشاره کنیم که اخلاق تهرانی ها برخلاف چیزی که درباره آنها می گویند اصلا بد نیست و آنها مردمانی مغرور نیستند و خود را با تمامی مردم ایران و قوم های دیگر یکی می دانند البته دوباره به این مورد اشاره می کنیم که هر شهری خوب و بد دارد و به دلیل رفتار عده ای از مردم آن شهر نمی توان یک خصوصیت را به تمامی مردم آن شهر تعمیم داد.

خصوصیات اخلاقی مردم شمال ایران

خصوصیات اخلاقی مردم شمال

خطه ی سرسبز شمال ایران از استان گلستان گرفته تا گیلان، مردم خونگرم و شاد و مهمان نوازی دارد که در ایام نوروز و روزهای تعطیل تابستان، میزبان گردشگران زیادی هستند. وقتی صحبت از زنان و مردان شمال ایران، مخصوصا گیلکی ها میشود، شالیزارهای را به یاد می آوریم که مرد و زن، پیر و جوان در کنار هم مشغول به کار هستند و این مهم ترین ویژگی و خصوصیات اخلاقی آنها به شمار می آید. حس همکاری و تعاون مردم شمال ایران را در نوشته های حاج سیاح که از جهانگردان معروف و نام آشنای دوره ی قاجار می باشد، می توانید بخوانید. از دیگر شهرهای شمال ایران می توانیم به رشت اشاره کنیم. اگر بخواهیم از خصوصیات رشتی ها بگوییم می توانیم جدا از تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم به هوش خوب آنها اشاره کنیم. بنابراین در پاسخ به سوال رشتی ها به چی معروفن؟ می توانیم بگوییم که آنها به مهمان نوازی و هوش خوبشان معروف هستند.

مهمان نوازی، اهمیت دادن به غذا، داشتن حس اعتماد به هم و ساخت خانه هایی با دیوارهای کوتاه و سختکوشی از خصوصیات اخلاقی مردم شمال ایران می باشد که در تمام استان های شمالی براحتی احساس خواهید کرد.

تفاوتی ندارد که به شمال ایران سفر کنید یا کوله بار سفر را به قصد چابهار و زیبایی های سیستان و بلوچستان بردارید و یا غرب، جنوب یا مرکز را انتخاب کنید، در هر صورت با مردمی مهمان نواز، مهربان و هنرمند روبرو خواهید شد که روزهای خوش سفر را برایتان به بهترین شکل خواهند ساخت.

پ.ن: در میان تمام مردم ایران زمین در هر کجای این کشور پهناور که باشند ویژگی های ناب و ارزنده ای به صورت ثابت دیده می شود. یکی از این ویژگی های ناب مهمان نوازی اصیل و بی شائبه ی ایرانیان است. آیا تا به امروز سفری به ناحیه ی خاصی از این خطّه ی وسیع داشته اید که مردمانش آن طور که شایسته و بایسته است از شما استقبال و پذیرایی نکرده باشند! بدون تردید پاسخ شما به این پرسش منفی خواهد بود. روستاهای لطیفش، شهرهای رنگارنگش، کویرش، کوهستانش، شمال، جنوب، شرق و غرب؛ هر کجای این خاک پاک که قدم بگذارید جز مهربانی و خوش خویی و روی گشاده و لبخندی سرشار از احترام و محبت نخواهید دید. مردم ایران زمین از گذشته های خیلی دور آموخته اند که سفره حتی اگر کوچک باشد و حتی اگر در آن رنگ ها و طعم ها به خودنمایی نپرداخته باشند باید به روی باز میزبان زینت یافته باشد. چون می دانند که مهمان به روی باز کنار سفره خواهد نشست و در باز به تنهایی برای میزبانی کافی نخواهد بود.

خصوصیات اخلاقی مردم اراک

خصوصیات اخلاقی مردم اراک

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که مردم شهر اراک به چه صفت هایی مشهور هستند؟ در پاسخ به این سوال که مردم شهر اراک به چه صفتهایی معروف هستند می توان گفت که مردم اراک مردمانی متشخص و محترم هستند و به دلیل اینکه اراک شهری کوچک است اکثر رسم و رسومات در آن انجام می شوند. اگر با سوال اراکی ها به چی معروفند تا کنون مواجه شده باشید شاید شنیده باشید که دیگران معتقد باشند که اراکی ها افراد بداخلاقی باشند ولی خصلت اراکی ها اصلا این گونه نیست و به دلیل وجود چند نفر نمی توان این مورد را جزئی از خصوصیات مردم اراک دانست و این اصل را به تمامی اراکی ها نسبت داد.

تفرش نیز یکی از مناطق نزدیک به اراک یا همان استان مرکزی است که مردمانی مهربان و با کمالات دارد و از خصوصیات اخلاقی مردم تفرش می توان مانند مردم استان مرکزی یاد کرد.

خصوصیات اخلاقی مردم نیشابور

با توجه به این که بسیاری از آداب و رسوم محلی مردم نیشابور با کم و بیش اختلاف، دارای تشابهات زیادی با فرهنگ و رسوم محلی مردم خراسان است و امروزه به واسطه حضور رسانه ها، این رسوم و سنت ها درحال کم رنگ شدن است و آن اصالت و سنتی بودن خود را به آهستگی ازدست می دهد. مردم نیشابور ضمن وقار و متانت در حرکات خود، دارای زبان فارسی با گویش محلی می باشند که برای نا آشنایان به لهجه نیشابوری، درک و فهمیدن آن مشکل نیست؛ زبانی بسیار نزدیک به زبان رسمی دری با ترکیباتی مشحون از واژگان سره و ناب فارسی، گویش نیشابوری را تشکیل داده است. اقوام ترک شهرستان، زبان اجدادی خود را حفظ و با یکدیگر به ترکی خاصی که خیلی به فارسی نزدیک و از ترکی سایر نقاط چون آذربایجان فاصله گرفته، گفت و گو می کنند ولی زبان غالب آن ها فارسی است. کردهای شمال شهرستان نیز مانند ترک ها، با یکدیگر به کردی سخن می گویند اما در اجتماع، به فارسی تکلم می کنند. به طور کلی ترکیب قومی شهرستان نیشابور در حال حاضر از اختلاط اقوام فارس، ترک، کرد و بلوچ تشکیل شده است و تنها می توان از لحاظ زبانی این ترکیب را شامل: ۸۹ درصد فارس زبان، ۱۰/۲ درصد ترک زبان، ۰/۶ درصد کرد زبان و ۰/۲ درصد بلوچ زبان مشخص کرد.

مردم نیشابور مردمی بسیار مهربان و خوش اخلاق و مهمان نواز هستند. کمتر کسی پیدا می شود که بگوید نیشابوری ها اخلاق خوبی ندارند و یا بدی از آنها دیده باشند البته خوب و بد در همه شهرها و کشورها پیدا می شود ولی به طور کلی مردم نیشابور افرادی دل پاک و ساده هستند. از دیگر ویژگی های اخلاقی مردم نیشابور می توانیم به پایبند بودن آنها به آداب رسوم قدیمی خود مثل آداب و رسوم ازدواج، شب عید و … اشاره کرد. همچنین نیشابوری ها مانند همه ایرانی ها مردمی بسیار هنرمند هستند.

خصوصیات اخلاقی مردم مازندران

خصوصیات اخلاقی مردم مازندران

مازندران، استانی در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای خزر یا دریای کاسپین است که در همسایگی استان‌های گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان قرار دارد. عدم وجود در هم آمیختگی در میان ساکنان بخش های مختلف مازندران باعث شده تا آیین ها، رسوم و باورهای مذهبی متفاوتی در آن به وجود بیاید اما برخی ویژگی های رفتاری مردم مازندران هنوز هم در میان آنها شاخص و ثابت است.  اولین چیزی که در میان مردمان این سرزمین توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند تلاش زنان مازندرانی است که دوشادوش مردانشان به کشت برنج و محصولات مختلف و ساماندهی امور زندگی مشغول هستند و در کنار همه  این کارها ذره ای از وظایف همسری و مادری شان کم نمی شود.

روابط اجتماعی تنگاتنگی در میان ساکنان مازندران وجود دارد و همکاری صمیمانه ای در میان آنها مشاهده می شود. این ویژگی به اندازه ای در میان روحیات مردم ریشه کرده است که حس و تعاون و همکاری، همیاری و مشارکت در هر امری آمیخته با ذات مازندرانی ها باشد.

ساکنان مازندران بسیار مهمان نوازند و اصول میزبانی را به خوبی به جای می آورند. آنها در دوستی ثابت قدم هستند و در برابر گرفتاری ها و مشکلات صبر پیشه می کنند. رقص و موسیقی جایگاه خاصی را در میان مردم مازندران دارد و پایکوبی و شادی بسیار در روزهای مختلف سال دیده می شود.

خصوصیات قوم لک

همانطور که همه می دانیم ایرانیان باستان که بر اساس اصول کتاب اوستا و دین زردتشت آئین خود را کردار نیک ، پندار نیک  و رفتار نیک قرار داده بودند و به اصول مهرورزی و انسان دوستی اعتقاد راسخ و کامل داشتند همیشه در چشم دوست و دشمن مردمی شریف ، خونگرم و دانا  به حساب می آمدند و دوست و دشمن به این خصوصیات اخلاقی ایرانیان آشنا بودند.
منطقه لکستان و مردم قوم لک نیز  این میراث گرانبها را از گذشتگان خود به امانت گرفته اند و عادت ها و فرهنگ این منطقه علاوه بر خصوصیات اخلاقی ایرانیان  باستان بعد از اسلام نیز با فرهنگ اسلامی و مذهب شیعه یکی شده و اخلاق و رفتار نیکی را نسل در نسل به یادگار گذاشته اند.

خصوصیات اخلاقی مردم کاشمر

کاشمر شهری در مرکز شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی و شرق ایران است. این شهر با مرکز استان یعنی شهر مشهد در حدود ۲۴۰ کیلومتر فاصله دارد. مردم این شهر مانند مردم اهل خراسان افرادی اجتماعی هستند و زود با دیگران صمیمی می شوند و این یکی از بهترین خصوصیات اخلاقی مردم کاشمر است. اگر شما برای سفر به این شهر بروید خیلی سریع می توانید با توجه به این خصوصیت مردم کاشمر با آنها دوست شوید و اوقات خوشی را در سفرتان بگذرانید. از دیگر خصوصیات مردم کاشمر که یکی از بارزترین خصوصیات اخلاقی ایرانیان نیز هست، مهمان نوازی آنها است که با توجه به صمیمی بودنشان این مورد در شهر کاشمر بسی بیشتر از شهرهای دیگر است.

خصوصیات اخلاقی مردم همدان

مردم همدان ترکیبی از اقوام مختلف هستند ولی غالبا از قوم فارس هستند. مردم ترک همدان ویژگی های بارزی که در خصوصیات اخلاقی ایرانیان مشاهده می کنیم را دارا می باشند. مردم همدان مردمانی مهربان و شجاع هستند همچنین مردمان همدان و ترک های همدان بسیار هنرمندند و در دنیای هنر و ادبیات دستی دارند و بیشتر خصوصیات ترک ها را در خود دارند. اگر این سوال برایتان پیش آمده است که همدانی ها به چی معروفن در پاسخ به این سوال شما می توانیم بگوییم که خصوصیات اخلاقی ترکها در همدانی ها هم دیده می شود و از خصوصیات مردان ترک همدان نیز می توانیم به باغیرت بودن و دلیر بودن آنها اشاره کنیم و از دیگر خصوصیات اخلاقی ترک های همدان می توانیم به ساده دل بودن و مهربان بودن آنها اشاره کنیم.

خصوصیات اخلاقی مردم طبس

شهرستان طبس یکی از شهرستان‌ های استان یزد در مرکز ایران است. شهر طبس مرکز این شهرستان است. مردم طبس از ایرانیان قدیم و از نژاد آریایی به حساب می آیند ، گرچه این شهر به عنوان دروازه خراسان برای عرب ها همیشه مورد توجه و علاقه این  مهاجرین بوده است ؛ اما هنوز بسیاری از خصوصیات اخلاقی و عادات ایرانیان قدیم را در بین مردم طبس مشاهده می شود و در واقع آنها فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مهاجم را به گونه ای لطیف با فرهنگ باستانی و اجدادی خود در هم آمیخته و فرهنگ و خصوصیات اخلاقی جالبی را پدید آورده اند.

خصوصیات اخلاقی مردم قزوین

مردم شهر قزوین از نژاد اصیل آریایی هستند. آنها قرن های متمادی است که در این ناحیه سکونت گزیده و شهر نشینی را آغاز کرده اند . یکی از خصوصیات اخلاقی ایرانیان که در اکثر شهرها از آنها برخوردارند در شهر قزوین نیز به چشم می خورد. مردم قزوین مردمانی مهربان، مهمان دوست و بسیار دوست داشتنی هستند. زبان آنها فارسی هست و لهجه زیادی نیز ندارند. از خصوصیات مردهای قزوینی می توان به تلاشگر بودن آنها اشاره کرد و از دیگر خصوصیات قزوینی ها می توان به پایبندی بسیار آنها به آداب و رسوم قدیمی اشاره کرد.

خصوصیات اخلاقی اقوام عرب ایران

خصوصیات اخلاقی اقوام عرب

اعراب اقلیت بسیار کوچک‌ تری در ایران هستند به طوری که حدود دو درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌ دهند. آنها عمدتا در مناطق نفت‌ خیز ایران زندگی می‌ کنند و در روزگار جنگ ایران و عراق شرایط بسیار سختی را تجربه کرده اند.

خصوصیات اخلاقی مردم خوزستان

عرب های خوزستان مردمی دیندار، میهمان دوست، شجاع و مهربان هستند و به یکدیگر احترام می گذارند و با هم همکاری نزدیکی دارند. مردم خوزستان پیرو دین اسلام و مذهب جعفری و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت اند. برای سادات احترام زیادی قائلند. این اقوام باغیرت ترین قوم ایران به شمار می روند. مردم خوزستان، مردمی امانت دار هستند و اگر کسی به آنها پناه ببرد از او حمایت می کنند. این مردم به گویش عربیِ محلیِ خاصی سخن می گویند که شباهت بسیاری با عربی محاوره ای عراق دارد. زبان عربی در میان عرب های آبادان و خرمشهر درست تر است و کمتر تحت تاثیر زبان فارسی قرار گرفته است.

خصوصیات اخلاقی مردم بهبهان

مردم بهبهان دارای گویش فارسی میانه و فارسی لری می باشند و از نظر آداب و رسوم به شهرهای فارس و بوشهر شباهت زیادی دارند. اما مردم بهبهان از لحاظ گویش و آداب و رسوم تفاوت های زیادی با شهرها و حتی روستاهای اطراف خود دارند و به خصوص از نظر گویش هر منطقه بهبهان نسبت به دیگری منحصر به فرد بوده و حتی با نزدیکترین روستاهای اطراف خود که گاهی در دو یا سه کیلومتری آن قرار دارند تفاوت های زیادی دارند. مردم بهبهان ویژگی های خوب کشور ایران را مانند دیگر قوم ها دارند و خصوصیات اخلاقی مردم شهرهای ایران مانند مهمان نوازی، هنرمند بودن و … را دارا می باشند.

خصوصیات اخلاقی قوم قشقایی

ایل قشقایی یکی از پرجمعیت ترین اقوام ایرانی است و این قوم ترکیبی از قوم ترک، لر و کرد است. این ایل در ابتدا جزء ترکمانان دشت قبچاق (ناحیه ای در شمال دریای خزر) بوده است که بعدها راهی نواحی بین هندوستان و سیستان و عراق می شوند و در نهایت در استان فارس ایران سکنا می گزینند. پس در پاسخ به این سوال که ایل قشقایی کجاست باید چنین بیان کرد که امروزه مرکز سکونت آنها استان فارس است.

با این حال در استان های مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری (جونقان، بلداجی، بروجن، سامان، شهرکیان، طاقانک)، بوشهر (دشتستان و دشتی)، خوزستان (هفتکل)، اصفهان (بخش هایی از سمیرم، شهرضا، دهاقان، فریدن، بخش‌های مختلف شهرستان لنجان به ویژه بخش مرکزی این شهرستان در اطراف زرین شهر، بیستگان، باباشیخعلی و چم‌ها)، قم و … نیز در رفت و آمدند و از این استان ها هم عبور می کنند.

خصوصیات اخلاقی مردم ترک قشقایی

ایل قشقایی یکی از بزرگترین اقوام قدیمی و شجاع ایرانی است. این ایل عشایری هستند که مدام در حال کوچ اند و همواره در دل سرسبز طبیعت چادر می زنند. ریشه ی اصلی قشقایی ها به اقوام ترک، کرد، لر و عرب باز می گردد اما بیشتر آنها ترک اند. بان اهالی ایل قشقایی ترکی آغوز غربی است که خود آن را ترکی می دانند. استقرار قشقایی های ترک زبان در مناطق گوناگون ایران در دوران سلجوقیان، تیموریان و صفویان شدت یافته‌ است و امروزه در شهرهای مختلفی از ایران پراکنده شده اند.

مردم ترک قشقایی همانطور که در بالا هم گفتیم به دلیر و شجاع بودنشان مشهور هستند و قوم بسیار با غیرت و محترمی به شمار می آیند. قشقایی ها مردمانی هنرمند و هنر شناسی هستند و کارهای هنری آنها سال ها است که شهرت جهانی کسب کرده و به جرات می توان گفت قالی و گلیم قشقایی رقیب و نظیر ندارد. از دیگر ویژگی هایی که می توان از مردم قشقایی گفت می توان به شاد بودن آنها اشاره کرد. این قوم، قومی بسیار شاد و اهل جشن و سرور است و به غیر از ۱۰ روز اول محرم می توان گفت که در اکثر روزها این قوم درحال شادی و برگذاری جشن های مختلف هستند.

بررسی خصوصیات اخلاقی ایرانیان فارغ از نژاد پرستی و قومیت گرایی

برای بررسی خصوصیات اخلاقی ایرانیان همه ما می‌دانیم که صفات اخلاقی نیکو یا ناپسند در محیط خانواده رشد پیدا می‌کنند. همچنین زمانی که فرد به سن بلوغ رسید می‌تواند انتخاب‌های خاص خود را داشته باشد. به عبارتی نباید از یک قومیت خاص، اخلاق یا رفتاری را انتظار داشته باشیم. حتی نسبت دادن صفات مثبت بر اساس نژاد یک عمل ناپسند است. باید افراد را با اخلاق و رفتار فردی بسنجیم و اعتبار یک عمل نیکو را به حساب تربیت صحیح خانواده و شخصیت بزرگوار او بگذاریم. متأسفانه در جامعه ما نژادپرستی و قومیت گرایی به طور محسوسی وجود دارد حال آنکه نژاد پرستی مثبت هم تبعات جالبی در پی نخواهد داشت. همه ما ایرانی هستیم و باید بکوشیم برای حفظ میراث ملی و فرهنگی از نژاد پرستی به دور باشیم. پسندیده‌ترین خلق در بین ایرانیان جوانمردی است که باید سر لوحه زندگی خود قرار داده و با آن زندگی کنیم. و در این مطلب به خصوصیات اخلاقی ایرانیان به طور کلی پرداخته ایم و این خصوصیات کاملا به طور نسبی هستند و ویژگی ایرانی ها تنها به این موارد ختم نمی شود.

۳.۷/۵ - (۱۳۷ امتیاز)

تعداد دیدگاهها: ۳۱

 1. ..

  هیچی نمیگم فقط بدون که
  بزرگترین و ابرقدرت ترین قوم ایران لر ها هستند
  هرچند خودم فارسم‌.

 2. کامران هدایت

  ببخشید اراک قم راهش ببندیم ممنون کسی نیامد ممنون فامیل گول ما همکاران فزل بله

 3. حبیب

  تمام این خصوصیات بدی که دوستان عرض کردند ریشه اش از زمان استقرار اسلام در این سرزمین هستش . مردم زرتشتی ایران حتی آب رو مقدس می‌دونستن در حالیکه یکی از خصوصیات بد مردم ایران هدر دادن آب به بهانه نجاست و تمیزی و غسل و از این آداب اسلامی هستش . یا به گفته مراجع عالی قدر اسلام (( خدعه در اسلام جایز است ))

  • احمد

   حرف بدون مطالعه نزن.

 4. عل

  امر به معرف و نی از منکر مپل نماز واجبه.
  بی وفاترین افراد کشور از نظر بنده تربت حیدریه و سبزوار هستند . چند سال با هاشون کار کردم واقعا کارشون درست نیست و داعمنا دنبال حرف های منفی و حاشیه هستند ..‌

 5. ابوالفضل سرخی

  توی همه استان ترک هستند(مهاجرت و ساکن شدن در استان های سایر اقوام رو دوست دارند) اما نباید اونجا رو سرزمین قومی خودشون بدانند مثلاً در گیلان یا در گلستان خیلی زیاد شدند در گلستان که مغولستان (ترکمنستان نو در ایران) به وجود آوردند دشت گرگان رو تبدیل به ترکمن صحرا کردند در صورتی که تا قبل از جنگ ترکمن ها و قاجار اکثر گلستان طبری(مازنی و گیلک و تالش)بودند.

 6. سارا

  سقوط اخلاق و زرنگ بازی و دروغگویی رو توی خیلی از شهرها بین مردم دیدم بخصوص مشهد و اصفهان و چهارمحال و بختیاری ها و زن ستیزی توی ایران بیداد میکنه

 7. صفا

  هرکی خودش خوبه.همه روخوب میبینه.هرکی بده دنیاروبدمیبینه..من خودم کردکرمانشاهم.به تمام مردم سرزمینم احترام میزارم وبرای همشون ازسمیم قلب بهترینهاروارزومیکنم..ملت ماجزبهترینهای این زمین خاکی هستن..درودبرترک وعرب وبلوچ وکردولرولک

 8. سعید

  همدانی ها بداخلاق ترین و بی شعورترین و بی اعصاب ترین مردم ایرانن حرف زدن عادیشون دعوا کردنه عقب مونده های بی فرهنگ

 9. هموطن

  از عرب های ایران و از اصیلترین ایرانیان که بلوچ های غیور و شجاع و دلاور و البته و صد البته محسود و مظلوم یادی نکردین

  • علیرضا قانع

   ممنونم از بازخوردتون حتما به مرور این مقاله تکمیل میشه

 10. بهمن

  ایل بزرگ بختیاری یادت رفت

  • علیرضا قانع

   سلام و عرض وقت بخیر
   حتما اضافه خواهد شد

 11. رهگذر

  قوم پارس و قوم ماد ابتدا اطراف دریاچه ارومیه ساکن شدند بعد به جنوب ایران مهاجرت کردند و سلسله هخامنشیان را تأسیس کردند و تخت جمشید رو ساختن اعراب نام فرزندان خود را فارس fares می‌گذاشتند چون در عربی این کلمه به معنای شوالیه و جنگجو هست پارسها بهترین اسب سواران زمان خودشون بودند نژاد فارس پراکندگی زیادی داره حتی ما در بین کوردهای کرمانشاه و حتی در کوردستان عراق هم نژاد های اصیل فارس رو میبینیم که از نظر زبانی کوردی سخن میگن ولی ژنتیک فارس هستند کوردهای ساکن ارومیه و ترکیه بیشتر از نژاد ماد هستند حتی شما در بین اقوام دیگر ایرانی هم باز هم نژاد فارس رو به وفور میبینید که به زبانهای لری و ترکی گیلکی مازنی بلوچی هم صحبت میکنند و در پایان این رو بگم عزیزان واقعا نژاد مهم نیست مهم انسانیت هست و ذات خوب داشتن من به عنوان یه فارس دستبوس همه اقوام و قومیتهای ایرانی هستم و جونم رو هم برای هموطنانم میدم اگر لازم باشه

  • حامد

   درود بر شما و همه پارسیان پر افتخار

 12. یک گیلک

  دوست عزیز
  کشیشی انگلیسی که مدتی در زمان قاجار سعی به
  تبلیغ دین مسیحی کرده بوده بعد از برگشت به انگلیس یه کتاب کوچکی منتشر کرده بوده
  که ایران اون زمان رو به شکل گربه ترسیم کرده بوده
  گربه ای که پشتش رو به افغان و هند کرده
  و سرش به طرف روسیه هست و بالشی که روی
  خلیج فارس قرار داره که گربه تر نشه
  از نظر من کسی که مردم خودش رو تخریب میکنه
  گربه صفته روزی میرسه که مردم ما با مطالعه زیاد
  خودشون از جهالت نجات میدن و ما از قرون وسطا
  بیرون خواهیم آمد…

 13. مرادی

  این نوشته بامنظورنوشته شده .براساس کدوم سندتاریخی گزنفون راجع به کوردهانظرداده.کدوم محقق وتاریخدانی این گفته روتاییدکرده که منظورگزنفون ازقومی که راجع به شون گفته مربوط به اقوام امروزی اسکان داده شده به این مناطق هست.

 14. یکی

  بعضی از ترک ها واقعا خیلی بد هستند و اعتقادات بی‌ربطی دارند مثلا اینکه دختر با دوستاش نره بیرونو نظایر این ها.

 15. آریا

  دلیل این که انگلیس نقشه جغرافیایی این سرزمین را به شکل گربه ترسیم کرد و تحویل این مردم داد نشان از خصوصیات اخلاقی و رفتاری این مردم دارد آیا به حقیقت ایرانیان مردمانی گربه صفت هستند ارزش خوبی را نمی دانند و جواب محبت را با بی چشم و روی می دهند تاریخ که چنین نشان داده

 16. همشهری خلخال

  این مقاله ناقص هست ای کاش راجع به شهر خلخال مهم ترین نکته که این شهر متشکل از ترک/ تات/ کرد / فارس و سنی هست را هم ذکر می کردید

  • علیرضا قانع

   سلام وقتتون بخیر باشه و عید فطر هم تبریک عرض می کنیم
   ممنون از اینکه این اطلاعات رو دادید حتما طبق مواردی که گفتید ویرایش می شود اگر اطلاعات دیگری هم هست بفرمایید

 17. گمنام

  یه زمانی تا نوشهر جزع گیلان بود
  اصلا آمل به اون طرف رو کار نداریم
  غرب گیلان‌ خواهان پیوستن به ما هسن‌‌

 18. Miaad

  سلام، چرا از عرب‌های ایران نام نبردید،
  شما خودتون نژاد پرست هستید

  • علیرضا قانع

   سلام و درود بر شما و عرب های ایران عزیزمان
   ممنونیم از بازخوردی که دادید. حتما این مقاله به بهترین شکل آپدیت خواهد شد.

 19. مبین

  شمال کشور فقط گیلان و گلستان نیست. اصل شمال به مازندرانه و حتی تا چند سال قبل گیلان و گلستان جزو مازندران بودند. لطفا بررسی دقیقتری داشته باشید.

  • مبین

   آفرین دوست عزیزم کاملا حرفت درسته👍👍👌👌

 20. محمد نظری

  سلام من یکی از بچه های کرد کرمانشاه هستم یک سوال داشتم چرا خصوصیات اخلاقی جنوبی های عزیز ایران رو نگفتید؟
  باتشکر🙏

  • رسول

   ♥درود بر تو

  • علیرضا قانع

   سلام و درود بر شما جناب نظری عزیز
   این مطلب به زودی آپدیت خواهد شد به گونه ای که درخور و شایسته تمامی اقوام و قومیت های ایران عزیزمان باشد.

   • حسین

    خصوصیات مردم ایران؛دروغگویی،تهمت زدن،غیبت کردن،حسادت،حرص،طمع،زیراب زنی،کلاهبرداری،فحاشی،طلبکار همه بودن،بی اعصاب بودن،داشتن توقع بیخود،غرور بیش از حد،همیشه خودرا حق به جانب دانستن،شیادی،مال مردم خوری و هزاران هزار خصوصیت دیگر

    • احمد

     نه بابا! بی خیال..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×